وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف : به جشنواره ادبی «شکوه امامت» /آران و بیدگل- ربیع الثانی 1438
پیام مرجع عالیقدر به جشنواره ادبی «شکوه امامت» /آران و بیدگل

بسم الله الرحمن الرحيم
اللّهم صل علي الحسن بن علي بن محمد البر التقي الصادق الوفيّ و علي آبائه الطاهرين و علي إبنه الامام الحجة صلواة الله عليهم اجمعين
السلام عليکم و رحمةالله و برکاته
با عرض ادب و احترام به دانشمندان و شاعران و مادحان که در جشنواره ادبي «شکوه امامت» ويژه ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) شرکت فرموده‌اند، و همچنين عرض تبريک به برگزارکنندگان محترم که براي اولين بار اين همايش مقدّس را برگزار مي‌نمايند، و اين افتخار بزرگ نصيب آنها در شهر ولائي آران و بيدگل شده است، نکاتي را تقديم مي‌نمايم:
يکي از آيات عظيمه انفسيه، ذوق و قريحه و طبع شعر و ميل به سخن‌سرائي موزون و سخن به نظم است که براي اهل معرفت و سخن‌دانان و اديبان، لذّتي بالاتر از همه لذائذ دنيايي است. شور و شوقي که شاعر دارد با هيچ شور و ذوق و علاقه ديگری قابل مقايسه نيست.
شعر و شاعري يکي از فنون جميله و آيات الهيه است که دلالت بر عالم غيب و باطن وجود انسان دارد و کمتر از آيات آسمان و زمين نيست، و در حقيقت مي‌توان گفت که شعر، خود يک کتاب بزرگ معرفت الله مي‌باشد.
اشعار شعرا در ستايش و سپاس خداوند متعال، در مدايح حضرت رسول اکرم و اهل بيت عليهم‌السلام، در مواعظ و نصايح و آداب و اخلاق، در بيان عظمت کائنات زمين و آسمان، و وصف طبيعت، و در رشته‌هاي مختلف فني شعر و ادب، بسيار شگفت‌انگيز است.
بايد همان طور که وقتي يکي از آيات تکوينيه ظاهري را مي‌بينيم، زبان به تکبير و تعظيم و ستايش قدرت الهي باز مي‌کنيم، از شنيدن اشعار شعراي بزرگ نيز، همين تسبيح و تعظيم را داشته باشيم.
سخن در اين‌باره بسيار زياد است که در وقت مناسب آن بايد گفته شود، و امروز بسيار خرسندم که در شهرستان ولائي و دارالمؤمنين «آران و بيدگل» که سابقه درخشان در تقديم شعر و ادب به ساحت مقدّس حضرات معصومين عليهم السلام دارد، اين همايش به مناسبت ميلاد مسعود يازدهمين ستاره درخشان آسمان امامت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) برگزار مي‌گردد، و مادحين و شاعران، سروده‌هاي خود را به محضر قطب عالم امکان فرزند برومند آن امام يعني حضرت بقية الله الاعظم روحي و ارواح العالمين له الفداء تقديم مي‌دارند؛ ان‌شاء الله تعالي موجب خرسندي آن وجود مقدس گردد و مقبول درگاه ملک پاسبان آن امام همام باشد. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين.

6 ربيع الثاني1438
لطف الله صافي

موضوع:

پنجشنبه / 16 دى / 1395