وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
شنبه: 1400/07/3 - (السبت:18/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف : به جشنواره ادبی «شکوه امامت» /آران و بیدگل- ربیع الثانی 1438
پیام مرجع عالیقدر به جشنواره ادبی «شکوه امامت» /آران و بیدگل

بسم الله الرحمن الرحيم
اللّهم صل علي الحسن بن علي بن محمد البر التقي الصادق الوفيّ و علي آبائه الطاهرين و علي إبنه الامام الحجة صلواة الله عليهم اجمعين
السلام عليکم و رحمةالله و برکاته
با عرض ادب و احترام به دانشمندان و شاعران و مادحان که در جشنواره ادبي «شکوه امامت» ويژه ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) شرکت فرموده‌اند، و همچنين عرض تبريک به برگزارکنندگان محترم که براي اولين بار اين همايش مقدّس را برگزار مي‌نمايند، و اين افتخار بزرگ نصيب آنها در شهر ولائي آران و بيدگل شده است، نکاتي را تقديم مي‌نمايم:
يکي از آيات عظيمه انفسيه، ذوق و قريحه و طبع شعر و ميل به سخن‌سرائي موزون و سخن به نظم است که براي اهل معرفت و سخن‌دانان و اديبان، لذّتي بالاتر از همه لذائذ دنيايي است. شور و شوقي که شاعر دارد با هيچ شور و ذوق و علاقه ديگری قابل مقايسه نيست.
شعر و شاعري يکي از فنون جميله و آيات الهيه است که دلالت بر عالم غيب و باطن وجود انسان دارد و کمتر از آيات آسمان و زمين نيست، و در حقيقت مي‌توان گفت که شعر، خود يک کتاب بزرگ معرفت الله مي‌باشد.
اشعار شعرا در ستايش و سپاس خداوند متعال، در مدايح حضرت رسول اکرم و اهل بيت عليهم‌السلام، در مواعظ و نصايح و آداب و اخلاق، در بيان عظمت کائنات زمين و آسمان، و وصف طبيعت، و در رشته‌هاي مختلف فني شعر و ادب، بسيار شگفت‌انگيز است.
بايد همان طور که وقتي يکي از آيات تکوينيه ظاهري را مي‌بينيم، زبان به تکبير و تعظيم و ستايش قدرت الهي باز مي‌کنيم، از شنيدن اشعار شعراي بزرگ نيز، همين تسبيح و تعظيم را داشته باشيم.
سخن در اين‌باره بسيار زياد است که در وقت مناسب آن بايد گفته شود، و امروز بسيار خرسندم که در شهرستان ولائي و دارالمؤمنين «آران و بيدگل» که سابقه درخشان در تقديم شعر و ادب به ساحت مقدّس حضرات معصومين عليهم السلام دارد، اين همايش به مناسبت ميلاد مسعود يازدهمين ستاره درخشان آسمان امامت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) برگزار مي‌گردد، و مادحين و شاعران، سروده‌هاي خود را به محضر قطب عالم امکان فرزند برومند آن امام يعني حضرت بقية الله الاعظم روحي و ارواح العالمين له الفداء تقديم مي‌دارند؛ ان‌شاء الله تعالي موجب خرسندي آن وجود مقدس گردد و مقبول درگاه ملک پاسبان آن امام همام باشد. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين.

6 ربيع الثاني1438
لطف الله صافي

موضوع: