رسول الله صلى الله علیه و آله :شَعبانُ شَهری و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهری كُنتُ لَهُ شَفیعا یَومَ القِیامَةِ پیامبر صلى الله علیه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قیامت شفیع او خواهم... بیشتر
سه شنبه: 1401/04/14
نسخه مناسب چاپSend by email
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
مرجع عالیقدر: توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام راهگشای بسیاری از مشکلات است.
توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام، راهگشای مشکلات است./ می‌توانیم با در نظر گرفتن کامل موازین فقهی، معاملات مشروع مطابق نیازهای روز انجام دهیم.

عصر پنج‌شنبه چهارم جمادی الأولی 1438، رئیس و اعضای کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، و نیز رئیس این سازمان، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند.
در ابتدای این دیدار،  حجت الاسلام آقای غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، و نیز آقای دکتر شاپور محمّدی رئیس سازمان بورس، گزارشی از روند فعالیت‌ها و برنامه‌های این کمیته و سازمان، ارائه دادند.
معظّم له نیز با توجه به گزارش ارائه‌شده، از عملکرد کمیته فقهی سازمان بورس تقدیر نمودند، و در ادامه، با اشاره به فرارسیدن دهه فجر بیان داشتند: مبارک‌بودن دهه‌ی فجر به آن است که برنامه‌ها همه طبق شرع مقدّس و طبق همان اهدافی باشد که از ابتدا، نظام اسلامی برای آن تأسیس شد؛ یعنی باید به همه اعلام کنیم که ما بر سر حرف خود ایستاده‌ایم، و می‌خواهیم اسلام را درهمه برنامه‌ها پیاده نماییم.
ایشان در ادامه، یکی از برنامه‌های مهمّی که اسلام به آن توجه ویژه دارد را مسائل اقتصادی و رفاهی مردم شمرده و افزودند: در این مسئولیت، باید به همه مردم بلکه همه دنیا نشان دهید که اسلام در همه رشته‌ها از جمله اقتصاد، برنامه‌های عالی و راهگشایی دارد که در آن سعادت و گشایش امور مردم را می‌خواهد. باید غنای برنامه‌های اسلام در رفاه مردم را به نحو احسن به همگان نشان دهید تا همه بدانند توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام، راهگشای بسیاری از مشکلات است.
معظّم له در بخش دیگری از بیانات خود اظهار امیدواری کردند که مصوّبات کمیته فقهی سازمان بورس، همواره با موازین فقهی منطبق باشد، و فعالیت‌های آن به اطلاع مردم برسد تا مردم و مسئولان بدانند که نظارت فقهی و رعایت قوانین شرع، نه تنها باعث کند شدن روند معاملات نمی‌شود، بلکه موجب تصحیح معاملات و جلوگیری از اکل مال به باطل می‌گردد، و  می‌توانیم با در نظر گرفتن کامل موازین فقهی، معاملات مشروع مطابق نیازهای روز انجام دهیم.
مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، بیان داشتند: عنوان «کمیته فقهی» برای مسئولیت بزرگی که بر عهده شما گذاشته شده است بسیار مهمّ، و دارای معنای زیادی است. باید اعضای این کمیته، افرادی باشند که احاطه کامل بر مسائل فقهی داشته، تا بتوانند همه معاملات اقتصادی این سازمان را مطابق شرع مقدّس پیاده نمایند.
آیت الله العظمی صافی در پایان دیدار، ضمن مسألت توفیق برای حاضران در جلسه در انجام وظایف شرعی، فرمودند: توجه شما به مباحث شرعی و فقهی بسیار ارزشمند است؛ قدر خودتان را بدانید، و مردم را از برنامه‌های اسلام در مسائل اقتصادی، آگاه و مطّلع نمایید. موفّق و مؤیّد باشید

موضوع: