وریز وجوهات
سه سروده از معظم له در مدح حضرت معصومه سلام الله عليها   شفيعه محشر اين بارگه كه خاك درش مُشكِ اذفر است بويش چو بوى خُلد برين روح‌پرور است دار الشّفا و عـقده‌گشا و فرح‌فزاست باب امان ز محنـت فرداى محشر است طور حضـور و مطلـع نور...
دوشنبه: 1400/03/31 - (الاثنين:10/ذو القعدة/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
استفتائي پيرامون مرقد شريف حضرت زينب كبري(س)

بسمه تعالي
با عرض سلام خدمت مرجع عاليقدر جهان تشيع، حضرت آيت الله العظمي صافي مدظله العالي؛
مي‌خواستم بدانم كه مدفن حضرت زينب كبري (س) در مدينه مي باشد يا در شام و يا در مصر؟ نظر مبارك را بيان فرماييد با توجه به اينكه بازگشت حضرت زينب (س) از مدينه به شام دليل خاصي ندارد به خاطر اينكه طبق نوشته تاريخ به محض رسيدن اهل بيت (ع) به مدينه عبد الله بن حنظله غسيل الملائكه و اصحاب او يزيد را از خلافت خلع كردند و بني اميه را از مدينه بيرون كردند و همچنين اگر قبر آن بزرگوار در مدينه مي باشد قبور شام و مصر متعلق به چه كساني مي باشد؟

 

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليكم و رحمة الله بركاته

راجع به مشهد زينب كه هم در دمشق و هم در قاهره است هر دو مشهور و معروفند و عبيدلي نسابه در اخبار الزينبات وفات آن حضرت را در قاهره مي داند. به هر حال اين تعدد مقام بعد از اينكه اين دو مشهد هر دو بطور مسلم مظهر كرامات و معجزات بسيار حتي در زمان خود مي باشند بجائي ضرر نمي زند بعد از اينكه هر دو منتسب به اهل بيت عليهم السلام و حضرت زينب سلام الله عليها مي باشند.

در قاهره همه ساله در اول ماه رجب تا پانزدهم برنامه بسيار وسيعي در مشهد زينبي برگزار مي شود كه حدود يك ميليون جمعيت در آن جا براي توسل و تقرب از همه اصناف حضور مي يابند و بقول بعضي از خبرنگاران آنچه را انسان به عقل باور نمي كند در آنجا به چشم مي بيند در دمشق هم كه شايد خودتان مشرف شده باشيد ديده‌ايد به نظر حقير همه اين مشاهد مظاهر حقانيت اهل بيت عليهم السلام است و عظمت شؤون آن بزرگواران مي باشد چنانكه عقل در موضوع اختلاف در مشهد راس الحسين (ع) همين را مي گويد و مي گويد اين از اختصاصات امام حسين عليه السلام است كه در همه اين مشاهد در ياد و عظمت مقام آن حضرت تجليل و تعظيم مي‌شود. مشهد امام حسين سلام الله عليه و مسجد امام حسين عليه السلام در قاهره به قراري كه در كتاب‌هاي قديم و جديد خوانده‌ام در ظاهر از جهت اقبال مردم و توسل به آن كمتر از كربلا نيست آنجا هم مثل مشهد رأس الحسين عليه السلام در جامع دمشق محل زيارت و ظهور معجزات است.

رزقنا الله زيارت جميع تلك المشاهد و البيوت التي اذن الهه ان ترفع و يذكر فيها اسمه يسبح له فيها بالغدو و الاصال ...
لطف الله صافي

 

 

 

 

 

 

موضوع:

سه شنبه / 8 فروردين / 1391