رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/02/26
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی در دیدار نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت: مسأله حج، مسأله اسلام است./حجّ امسال، حجّی با شکوه، و موجب عزّت شیعه بود./در مسائل مهمی همچون حج، باید با عقلانیت و تدبیر عمل کرد.
بیانات مرجع تقلید در دیدار نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت

 

عصر پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396 حجة الإسلام و المسلمین آقای قاضی عسکر با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار، و گزارشی از برنامه با شکوه حجّ امسال، ارائه داد.

معظّم له در ابتدای این دیدار، با حمد و سپاس الهی نسبت به برگزاری با شکوه حج امسال، از زحمات دست‌اندرکاران این برنامه تقدیر و تشکّر کرده، و فرمودند: الحمدلله، حجّي که امسال انجام شد، بسیار اسباب افتخار گردید. بدانید این برنامه، اسباب خوشحالی حضرت ولیّ عصر ارواح العالمین له الفداء، و سبب عزّت و آبرومندی شیعه بود.

ایشان در بخشی از بیانات خود، مسأله حج را از مهمترین مسائل اسلامی دانسته و افزودند: بارها گفته‌ام که مسأله حج، مسأله اسلام است، یعنی این برنامه به طوری است که ضمن آن همه مقاصد اسلامي تأمین خواهد شد، لذا همیشه اعلام کردیم که باید این برنامه ادامه داشته باشد و تعطیل نشود.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، عقلانیت را لازمه مدیریت امر حج دانسته و بیان داشتند: در مسائل مهمّی همچون حج باید با عقلانیت و تدبیر عمل کرد. اشخاصی که در برنامه‌ریزی این امر مهم نقش دارند باید عقلانیت را در پیش بگیرند تا مثل امسال، حجّی با شکوه و آرام و مورد رضایت همگان داشته باشیم، و ان شاء الله با برنامه‌ریزی‌های بهتر، هر سال بر عظمت و شکوه این برنامه مهمّ افزوده شود، و بتوانیم از آثار معنوی حضور در حرمین شریفین مکه معظمه و مدینه منوّره و قبرستان بقیع، بهره‌مند شویم.

معظّم له بخش دیگری از سخنان خود را به مسأله لزوم حضور در برنامه عبادی حجّ اختصاص داده و فرمودند:  حضور شیعیان در برنامه حجّ، لازم و ضروری است. ما باید حضور داشته باشیم تا امّت اسلام، مقدار تقیّد و تعهّد شیعیان به احکام و اخلاق  اسلامی را بدانند، و شبهات معاندین با شیعه را خنثی نماییم. دوری ما از این برنامه، خسران و ضرر زیادی دارد.

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی در پایان، توفیقات بیشتر دست‌اندرکاران حج در کشور را از خداوند متعال مسألت نموده، و از زحمات و خدمات حجة‌الاسلام و المسلمین آقای قاضی عسکر و همکاران ایشان، تقدیر و تشکّر نمودند.

موضوع: