وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی الامام التقی النقی و حجتک علی من فوق الارض و من تحت الثری سلام و تحیّات الهی بر بندگان صالح خداوند مهربان که به وصیت مولای متقیان امیر مومنان حضرت علی بن ابی طالب علیه افضل صلوات...
سه شنبه: 1400/09/9 - (الثلاثاء:24/ربيع الثاني/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
توصیه‌های پدرانه مرجع عالیقدر تقلید به طلّاب و فضلاء

صبح پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396، جمعی از اساتید و طلاب حوزه‌ علمیّه کرج با حضور در دفتر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های دلسوزانه این مرجع عالیقدر بهره‌مند شدند.

معظّم له پس از شنیدن گزارشی از فعالیت‌های این مدارس علمیه فرمودند: من نمي‌توانم حالت شعفي که براي من از حضور اساتید و طلاب عزیز در اینجا فراهم شده، بيان کنم. بسيار مجلس، بزرگ، و با نورانيت است. ان شاء‌الله تعالي همه تحت توجهات حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف به مقامات بلند علم و عمل، و خدمت به اسلام و ترويج دين و تعظيم شعائر و خدمت به حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف موفّق و مؤيد و منصور باشيد. 

ایشان، در قسمتی از توصیه‌های خود، علم‌آموزی را حیات واقعی انسان دانسته و فرمودند: هر چه بخواهيم راجع به فضيلت علم بگوييم و به هر زباني که بخواهیم بیان کنیم کم است:
لَا فَضْلَ إِلَّا لِأَهْلِ الْعِلْمِ إِنَّهُمْ             عَلَى الْهُدَى لِمَنْ اسْتَهْدَى أَدِلَّاءُ
وَ قِيمَةُ الْمَرْءِ مَا قَدْ كَانَ يُحْسِنُهُ        وَ الْجَاهِلُونَ لِأَهْلِ الْعِلْمِ أَعْدَاءٌ
فَقُمْ بِعِلْمٍ وَ لَا تَبْغِي لَهُ بَدَلًا             فَالنَّاسُ مَوْتَى وَ أَهْلُ الْعِلْمِ أَحْيَاءٌ
خدا می‌داند حیات واقعی، در علم‌آموزی است. قدر خودتان را بدانید که به سمت حیات و زنده‌بودن در حرکت هستید. 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از بیانات خود، آمادگی طلاب در شرایط فعلی دنیا را ضروری دانسته، و افزودند: اینکه در این اوضاع و شرایط و فتنه‌ها، آماده می‌شوید که انجام وظیفه نموده، و امر اهل البیت علیهم السلام را احیاء کنید، افتخار بزرگی برای شما، و اسباب خوشحالی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. به سلاح علم و تقوی خود را مجهّز کنید تا بتوانید در این مسیر، آماده‌تر و موفق‌تر باشید.

ایشان، شرکت در دروس را، دارای اجری توصیف‌نکردنی دانسته و فرمودند: شرکت در جلسات درس، بسیار مهمّ است. اینکه در کلاس‌ها حاضر شوید و اساتید را زیارت کنید و از علم و اخلاق آنها بهره بجویید، آن قدر ثواب دارد که با این حرف‌های دنیوی قابل بیان نیست. قدر بدانید و تا می‌توانید مقیّد به شرکت در جلسات درس باشید، قدر اساتید محترمتان را بدانید، و از مباحثه و تدریس غافل نشوید.

آیت الله العظمی صافی، مقام طلبگی را بالاتر از هر مقامی در دنیا دانسته و بیان داشتند: مسائل و مقامات دنيوي نسبت به علم‌آموزی از قرآن مجید و روایات اهل البیت علیهم‌السلام قابل قیاس نیست. خدا مي‌داند حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء چقدر دوست مي‌دارند که شیعیانشان در این مسیر علم‌آموزی حرکت کرده، و در ترويج دين و تعظيم شعائر موفق باشند. طلاب و فضلاء، اگر خوب درس بخوانند و انجام وظیفه کنند، از همان اول موفق هستند و به هدفشان دست پیدا کرده‌اند.

معظّم له در پایان با آرزوی توفیق روز افزون برای اساتید و طلاب و فضلای حاضر در جلسه، فرمودند: قدر خودتان را بدانيد. این رشته را کم نگيريد. اميدوارم بتوانيد ان‌ شاء الله قله هاي علم و ايمان و تقوا را فتح کنيد. زیارت چهره‌های نورانی شما را برای خودم فیض و افتخار می‌دانم، و خدا را بر آن شاکرم

موضوع:

جمعه / 21 مهر / 1396