وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمی گلپايگانی مد ظله الوارف به همايش بزرگداشت «صاحب جواهر قدّس سره، عیار فقاهت»/شعبان المعظّم 1439 هـ.ق
پیام مرجع عالیقدر به همايش بزرگداشت «صاحب جواهر، عیار فقاهت»

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله ربّ العالمين و الصلوة و السلام علی سيّدنا و نبيّنا حبيب إله العالمين أبي القاسم محمّد و آله الطاهرين سيّما بقية الله في الأرضين.

«الفقهاء حصون الإسلام»

السلام عليکم و رحمة الله

 

سخن درباره شخصيتی است که صاحب معجزه بزرگ قرن سيزدهم است؛ بزرگ مردی که سی سال از عمر با برکت خویش را برای نوشتن دائرة المعارف فقه شيعی گذراند و يکی از عظيم‌ترين کتاب‌های فقهی مسلمانان را خلق نمود.

 

بيش از بيست هزار صفحه دُرّ و ياقوت را کنار هم گذاشت و اقيانوسی از جواهر را به گوهرشناسان تقديم نمود. او به حقّ، غوّاصی بزرگ در دريای بی‌کران فقاهت بود که ساليان زياد در آن غوص نموده و گنجينه بزرگ علمی را اصطياد کرد.

 

بی‌شک می‌توان کتاب «جواهر الکلام» را از نظر جامع بودن فروع فقهی که با احاطه کامل بر نظرات و اقوال فقها و استناد به آيات و روايات در کمال دقّت بررسی نموده و مسائل و موضوعات متنوع را برای انديشمندان و مجتهدين تبيين کرده، در نوع خود، بی‌نظير خواند. به جرأت می‌توان گفت که هيچ فقيه و مجتهدی از کتاب شريف جواهر، بی‌نياز نيست.

 

اين کتاب، افتخار بزرگ جهان تشيع و سرآمد کتاب‌های فقهی وارثان علوم وحيانی اهل البيت عليهم‌السلام است.

 

بعد از قرن يازدهم و دوازدهم هجري قمری که تحوّلي عظيم در فقه و اصول به وسيله علامه وحيد بهبهاني از کربلا شروع شد و توسط شاگردانش، همچون علامه بحر العلوم و کاشف الغطاء در نجف اشرف ادامه يافت، حوزه فقهی صاحب جواهر از بهترين حوزه‌های درسی در نجف اشرف شد و صدها نفر از علماء و فضلاء در درس ايشان شرکت می‌کردند.

 

توصيه‌ی حقير به فضلاء و محققّان محترم اين است که اگر می‌خواهيد از معارف نورانی علوم آل محمد عليهم‌السلام بيشتر بهره ببريد، خودتان را از برکات اين کتاب گرانسنگ محروم نکنيد و در مقابل اين کتاب فقهی ارزشمند، زانوی تواضع زده و با استعانت از حضرت ولي عصر عجل الله فرجه الشريف، روش فقهي جواهری و علماء سلف را دنبال کنيد.

 

بزرگداشت اين فقيه عالي مقام، بزرگداشت فقه و تعظيم شعائر و تکريم علم است.

 

,, اينجانب، از مسئولان برگزارکننده اين اجلاس مقدّس و از عموم عالمان دينی که در اين همايش تشريف دارند، تشکر نموده و از خداوند متعال مسئلت دارم که بر عظمت و عزّت حوزه‌های علميه تحت عنايت صاحب اصلی آنها حضرت بقية الله الأعظم ارواح العالمين له الفداء بيفزايد والسلام عليکم و رحمة الله.

لطف الله صافي
اوّل شعبان المعظّم 1439 هـ.ق

موضوع:

پنجشنبه / 30 فروردين / 1397