رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/02/26
نسخه مناسب چاپSend by email
مکتب شیعه، یک مکتب غنیّ و بی‌نیاز از مباحث و مکاتب دیگر است./نخستین کسی که از احیاگران احادیث خشنود می‌شود، امام زمان علیه السلام می‌باشند.

عصر روز سه شنبه ۹ شعبان المعظم ۱۴۳۹ (۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) جمعی از دست اندرکاران همایش «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه» با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار، مسئولان برگزاری، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این همایش ارائه دادند.

معظّم له نیز با اشاره به اهمیت موضوع این همایش فرمودند: كاری که شما شروع کرده‌اید، كار بزرگ و با اهميتي است و بدانید اول کسی که از اقدامات شما در احیاء احادیث اهل البیت علیهم السلام، خشنود مي‌شوند، وجود مبارک حضرت وليّ‌عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف هستند. باید قدر خودتان را بدانيد و از این توفیق و فرصت، نهایتِ بهره را ببرید.

ایشان، معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام را موجب بی‌نیازی از مطالب دیگر دانسته و افزودند: قرآن و حدیث، همه‌ی علم هستند و ما چیزی بالاتر این دو نداریم. الحمدلله مکتب شیعه، یک مکتب غنیّ و بی‌نیاز از مباحث و مکاتب دیگر است، باید اهتمام کنیم احاديث و معارف اهل بیت علیهم‌السلام را آن‌گونه كه هست برای جامعه تبیین نماییم.

مرجع عالی‌قدر در ادامه، ضمن اشاره به مقام بالای راویان احادیث، بیان داشتند: معاویة بن عمّار می‌گوید: «قلت لأبي عبدالله عليه‌السلام رجل راوية لحديثكم يبثّ ذلك في النّاس ويشدّده في قلوبهم و قلوب شيعتكم و لعلّ عابداً من شيعتكم ليست له هذه الرواية أيّهما أفضل؟ قال: الراوية لحديثنا يشدّ به قلوب شيعتنا أفضل من ألف عابد.»، یعنی کسی که حدیث ما را روایت کند و قلوب شیعیان ما را با آن، نیرو و توان بخشد، برتر از هزار عابد است.

آیة الله العظمی صافی، در بخش دیگری از بیانات خود، تحقیق و پژوهش در احادیث را، بسیار مهمّ توصیف کرده و افزودند: البته کار پژوهش و فهمِ احادیث، بسیار دقیق و مهمّ است، مثلاً در بعض روایات نمی‌توان به صرف سند آن را ردّ کرد، بلکه علوّ متن احادیث نیز، ملاکی برای بررسی اعتبار اخبار محسوب می‌شود. ضمن اینکه باید توجه داشت روایات، از طریق علما و محدّثان بزرگ به دست ما رسیده است و اگر امروزه در برخی مواقع، افرادی علیه احادیث، موضوعاتی را مطرح مي‌کنند، باید آن را از روی کم توجهی و شاید جهل ایشان، محسوب نمود.

معظّم له در قسمت دیگری از این دیدار، با اشاره به عظمت کتاب بحار الأنوار، تأکید کردند: بايد ديد مقصود مرحوم علّامه مجلسي از جمع آوري روايات و احاديث در بحارالأنوار چه بوده است و بعد به طور علمي و عالمانه در این ارتباط صحبت کرد، چرا که ممکن است در برخی از احاديث در سند دچار ضعف باشیم، امّا از متن و محتوا  به صحت و اعتبار آن  یقین حاصل کنیم، چرا که نمی توان پذیرفت برخی از متون را کسی جز اهل بیت علیهم السلام فرموده باشند.

در پایان دیدار، معظّم له، برای همه احیاءکنندگان میراث روایی اهل بیت علیهم السلام، و حاضران در جلسه، از خداوند متعال، مسألت توفیقات روزافزون نمودند.

موضوع: