وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۳ ذی القعدة ۱۴۴۲، مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته به زیارت پرچم مطهر بارگاه ملکوتی حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب سلام الله علیهما نائل شدند. در این مراسم معنوی، سلام تولیت آستان ملائک پاسبان علوی علیه...
جمعه: 1400/04/4 - (الجمعة:14/ذو القعدة/1442)

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی به همایش جامعه اسلامی دانشجویان / مشهد مقدس
پیام معظم له به همایش جامعه اسلامی دانشجویان/ مشهد مقدس

اللهم صلی علی علی بن موسی الرضا المرتضی، الامام التقی النقی و علی آبائه و اولاده المعصومین،  سیما بقیة ‌الله فی الارضین

السلام علیکم و رحمة الله

با عرض اخلاص و ادب به دانشجویان عزیز، امیدهای آینده‌ی اسلام، فرزندان دلاور و پرتلاش ملت شریف ایران؛ بسیار خوشوقتم که جوانان عزیز در جوار مضجع نورانی حضرت ثامن الحجج، علیه آلاف التحیة و الثناء، گرد هم آمده و با تبادل افکار و آراء و شناخت شرایط حساس زمان، خود را برای خدمت به مردم و رشد و ترقی کشور اسلامی آماده می‌کنند. این فرصت‌ها بسیار مغتنم است و باید حداکثر استفاده از آن را نمود.

 همانطور که همه‌ی عزیزان می‌دانند مقام و شأن انسان‌ها به علم و دانش بستگی دارد. در روایات آمده است که «تخلّقوا باخلاق الله...» به اخلاق خداوند آراسته شوید. دو صفت از صفات خداوند متعال که از همه‌ی صفات بالاتر است و می‌توان گفت که سایر صفات ثبوتیه نیز به این دو برمی‌گردد، صفت علم و قدرت است. بروز این دو صفت در جامعه، نشانه‌ی  حیات و بالندگی آن جامعه است.

با توجه به اوضاع کنونی جهان در‌می‌یابیم که وظیفه جوانان و دانشجویان بسیار حساس و خطیر است و باید علم و قدرت جامعه را افزایش داده و قلّه‌های بلند علمی را فتح نمود که قرآن کریم می‌فرماید:

« ولاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مؤمنین»

برتری شما جوانانِ با ایمان، به علم و تقوی و تعهد می‌باشد. علمی که اسلام آن را مایه مباهات و افتخار می‌داند آن است که انسان را کامل کند و فضایل معنوی را بالا ببرد. در عین اینکه به علوم و فنون مختلفِ امروزی آشنایی کامل باید پیدا کرد؛ ولی دوستی و صفا و محبت باید ثمره این علوم باشد. اساس دعوت اسلام و هدایت‌های اهل بیت علیهم السلام بر تعاون در بقاء است؛ یعنی همه انسان‌ها باهم با صمیمیت و مهربانی و محبت زندگی نموده و تنازع در بقاء نداشته باشند. شعار اسلام «تعاونوا علی البرّ و التقوی» است. اگر همه به این مکتب و شعار توجه نمایند با اطمینان می‌توان گفت که بشر در جهت خیر و سعادت و خوشبختی پیش می‌رود.

پس باید همه‌ی دانشجویان عزیز، فرصت را غنیمت شمرده و با آگاهی و معرفت، عزت و سربلندی و سرافرازی مملکت و نظام اسلامی را بیشتر کنند. البته لازم است که مسئولانِ فرهنگ و متولّیانِ امور دانشجویان با استفاده از اساتید متخصص و متعهد و فراهم نمودن همه‌ی امکانات تحصیل و تدریس، زمینه‌ی رشد و ترقی آنان را بیش از گذشته فراهم نمایند که این عزیزان دانشجو امانت‌های خاص خداوند هستند که باید متولیان آموزش، آنان را برای رسیدن به کمال و فراگیری علوم یاری نمایند.

آخرین عرض حقیر این است که در تمام مراحل زندگی خود اخلاص داشته باشید و خدا را در نظر بگیرید و همه‌ی کارهای شما برای خدا و خدمت به بندگان خدا باشد.

از همه‌ التماس دعای خیر دارم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

لطف الله صافی

4 ذی الحجه 1439

25/5/1397

 

 

موضوع:

پنجشنبه / 25 مرداد / 1397