رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/02/26
نسخه مناسب چاپSend by email
پیام حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی به همایش جامعه اسلامی دانشجویان / مشهد مقدس
پیام معظم له به همایش جامعه اسلامی دانشجویان/ مشهد مقدس

اللهم صلی علی علی بن موسی الرضا المرتضی، الامام التقی النقی و علی آبائه و اولاده المعصومین،  سیما بقیة ‌الله فی الارضین

السلام علیکم و رحمة الله

با عرض اخلاص و ادب به دانشجویان عزیز، امیدهای آینده‌ی اسلام، فرزندان دلاور و پرتلاش ملت شریف ایران؛ بسیار خوشوقتم که جوانان عزیز در جوار مضجع نورانی حضرت ثامن الحجج، علیه آلاف التحیة و الثناء، گرد هم آمده و با تبادل افکار و آراء و شناخت شرایط حساس زمان، خود را برای خدمت به مردم و رشد و ترقی کشور اسلامی آماده می‌کنند. این فرصت‌ها بسیار مغتنم است و باید حداکثر استفاده از آن را نمود.

 همانطور که همه‌ی عزیزان می‌دانند مقام و شأن انسان‌ها به علم و دانش بستگی دارد. در روایات آمده است که «تخلّقوا باخلاق الله...» به اخلاق خداوند آراسته شوید. دو صفت از صفات خداوند متعال که از همه‌ی صفات بالاتر است و می‌توان گفت که سایر صفات ثبوتیه نیز به این دو برمی‌گردد، صفت علم و قدرت است. بروز این دو صفت در جامعه، نشانه‌ی  حیات و بالندگی آن جامعه است.

با توجه به اوضاع کنونی جهان در‌می‌یابیم که وظیفه جوانان و دانشجویان بسیار حساس و خطیر است و باید علم و قدرت جامعه را افزایش داده و قلّه‌های بلند علمی را فتح نمود که قرآن کریم می‌فرماید:

« ولاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مؤمنین»

برتری شما جوانانِ با ایمان، به علم و تقوی و تعهد می‌باشد. علمی که اسلام آن را مایه مباهات و افتخار می‌داند آن است که انسان را کامل کند و فضایل معنوی را بالا ببرد. در عین اینکه به علوم و فنون مختلفِ امروزی آشنایی کامل باید پیدا کرد؛ ولی دوستی و صفا و محبت باید ثمره این علوم باشد. اساس دعوت اسلام و هدایت‌های اهل بیت علیهم السلام بر تعاون در بقاء است؛ یعنی همه انسان‌ها باهم با صمیمیت و مهربانی و محبت زندگی نموده و تنازع در بقاء نداشته باشند. شعار اسلام «تعاونوا علی البرّ و التقوی» است. اگر همه به این مکتب و شعار توجه نمایند با اطمینان می‌توان گفت که بشر در جهت خیر و سعادت و خوشبختی پیش می‌رود.

پس باید همه‌ی دانشجویان عزیز، فرصت را غنیمت شمرده و با آگاهی و معرفت، عزت و سربلندی و سرافرازی مملکت و نظام اسلامی را بیشتر کنند. البته لازم است که مسئولانِ فرهنگ و متولّیانِ امور دانشجویان با استفاده از اساتید متخصص و متعهد و فراهم نمودن همه‌ی امکانات تحصیل و تدریس، زمینه‌ی رشد و ترقی آنان را بیش از گذشته فراهم نمایند که این عزیزان دانشجو امانت‌های خاص خداوند هستند که باید متولیان آموزش، آنان را برای رسیدن به کمال و فراگیری علوم یاری نمایند.

آخرین عرض حقیر این است که در تمام مراحل زندگی خود اخلاص داشته باشید و خدا را در نظر بگیرید و همه‌ی کارهای شما برای خدا و خدمت به بندگان خدا باشد.

از همه‌ التماس دعای خیر دارم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

لطف الله صافی

4 ذی الحجه 1439

25/5/1397

 

 

موضوع: