وریز وجوهات
عید میلاد امام عسکری است آن که شمس آسمانِ سروری است   آن‌که بعد از حضرت هادی به حق متکی بر متّکای رهبری است   نام نیکویش حَسن، خُلقش حَسن پای تا سر حُسن و نیکو منظری است   الامام بن الامام بن الامام السریّ بن...
سه شنبه: 1400/09/9 - (الثلاثاء:24/ربيع الثاني/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
استاد درس خارج حوزه علمیّه قم: مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا علیه‌السلام همانند سال‌های گذشته و با شکوه‌تر برگزار خواهد شد./وظیفه مبلّغان حوزه علمیه در ترویج مکارم اخلاق در بین مردم بسیار سنگین و مهم است.
دیدار مبلّغان حوزه علمیه با استاد درس خارج حوزه علمیّه قم

- مراسم عزاداری حضرت سید الشهدا علیه‌السلام همانند سال‌های گذشته و با شکوه‌تر برگزار خواهد شد.

- وظیفه مبلّغان حوزه علمیه در ترویج مکارم اخلاق در بین مردم بسیار سنگین و مهم است.

- احیای امر به معروف و نهی از منکر، زمینه‌ساز رفع نواقص جامعه است.

 

 

در آستانه فرارسیدن ماه محرّم ماه عزاداری حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السلام، صدها نفر از مبلّغان اعزامی به مناطق محروم کشور با حجة‌الاسلام و المسلمین صافی گلپایگانی دیدار کردند.
ایشان، ضمن تقدیر و تشکّر از حاضران در جلسه، ضمن اشاره به روایاتی در اهمیت تعظیم عزاداری حضرت سید الشهدا علیه‌السلام، امر تبلیغ را بسیار مهمّ توصیف کردند که در جهت پیشبرد اهداف اسلامی و آراسته‌شدن جامعه به فضائل و نیکی‌ها نقشی اساسی و بی‌بدیل دارد.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم، ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر را از مهمترین وظایف مبلّغان عنوان کرده و احیای این فریضه را زمینه‌ساز رفع نواقص موجود در جامعه دانستند.

متن کامل بیانات ایشان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصّلاة و السلام علي سيّدنا و نبيّنا حبيب إله العالمين أبي القاسم محمد و علي اهل بيته المعصومين سيّما مولانا بقية الله في الأرضين و اللّعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين. قال رسول الله صلّي الله عليه و آله: «إن للحسين عليه السلام حرارة في قلوب المؤمنين لن تبرد ابداً» السلام عليک يا مولاي يا ابا عبدالله و علي الأرواح الّتي حلّت بفنائک.

* سیره اهل البیت علیهم‌السلام در ماه محرّم

ايام محرّم، ايام غم و حزن آل محمد عليهم الصلاة و السلام نزديک مي‌شود. ايّامي است که سالار و مولاي همه ما آقا امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف محزون هستند. امام رضا عليه السلام فرمودند: وقتي که ماه محرّم مي‌آمد، از روز اول، پدرم را ديگر کسي خندان نمي‌ديد.
اين سيره، سيره ائمه معصومين عليهم‌السلام است که مجالس عزاداري را خود آنها در ماه محرم برپا مي‌کردند و ما هم به تبعيت از آن بزرگواران، اين وظيفه بزرگ را ان‌شاء الله بايد به بهترين وجه ممکن انجام بدهيم و امسال هم با عنایت الهی باشکوهتر از سال‌های گذشته انجام خواهد شد.
در روايت داریم که آمدند خدمت امام صادق عليه السلام و عرض کردند: وقتي از اقوام ما کسي از دنيا مي‌رود، مدتي ما براي او عزاداري مي کنيم تمام مي‌شود. امّا شما چطور ساليانِ سال است وقتي محرم مي‌آيد براي آقا سيدالشهداء عليه السلام مجلس برپا مي‌کنيد؟
امام عليه‌السلام فرمودند: وقتي که ماه محرّم مي‌آيد، در عالم بالا يک شور و هيجان خاصي برپا مي‌شود، بين ملائک مقرّب الهي و براي تسليت‌گفتن به ارواح انبياي الهي و ارواح ائمه معصومين عليهم السلام، پيراهن پاره پاره امام حسين عليه‌السلام اين پيراهن را ملائکه بالا مي‌برند و شروع مي‌کنند به گريه و زاري‌. لذا ما به خاطر اين مصيبت بزرگ، گريان و نالان هستيم و بر شيعيان است که اين مراسم را به بهترين وجه انجام وظيفه کنند.
وقتي محرّم مي‌آيد، يک نيروي باطني است که همه مردم را مي‌کشاند به جاي ديگر. روز اول ماه محرم مي‌آيد اصلاً يک هيجاني در عالم، نه تنها در مملکت ما، بلکه در جهان و در عالم غيب بر پا مي‌شود.
هماني است که پيغمبر اکرم صلی الله عليه و آله و سلّم فرمودند: «إن للحسين حرارة في قلوب المؤمنين لن تبرد ابداً» در بعضي از روايات دارد «إلي يوم القيامة» تا روز قيامت، دل‌ها همه سوزان است. لذا حادثه عاشورا هر چه بر آن بگذرد کهنه نمي‌شود.

* اجر و ثواب تبلیغ

پاداش تبلیغ‌کننده در این راه بسیار زیاد است. امام صادق علیه‌السلام مي‌فرمايند: «من بکي أو تباکي أو أبکي فله الجنة» شما کتاب کامل الزّيارات را ببينيد. چقدر درباره ثواب عزاداري امام حسين علیه‌السلام روایت داریم. چقدر ثواب گرياندن براي کساني که اشخاص را به گريه برای حضرت بياندازند است.
چقدر ثواب هست براي کساني که اطعام مي کنند. شما اربعين را ببينيد. بيست ميليون نفر تنها با همين ايستگاه‌هاي صلواتي اطعام مي شوند. کساني بودند که مي‌خواستند نام امام حسين علیه‌السلام را محو کنند اما از بين رفتند و نام امام حسين عليه السلام تا روز قيامت درخشان و بلند ماند و خواهد بود.
اين توفيق نصيب ما و دفاتر مراجع بزرگوار و حوزه علميه قم شده است که طلاب و روحانيون محترم اين وظيفه اصلي خودشان که تبليغ هست را الحمدلله به بهترين وجه ممکن انجام مي‌دهند. متوليان حوزه بيش از پيش بايد قدر مبلّغان را بدانند.

* بایدهای تبلیغ

اين وظيفه ما و شماست که در اين ايّام و در اين ماه سوگواري، از اين فرصت بسيار مهم براي تبليغ دين خدا و براي اينکه احکام را براي مردم بگوييم بهره ببریم.

- لزوم پرداختن به احکام در منابر

 وظيفه بزرگي که ما داريم اين است که تبيين احکام بکنيم. مسائل شرعي را بايد گفت. در منبرهايمان يک مسئله، دو مسئله که مردم لازم دارند حتماً اول منبر بگوييم.

- لزوم استفاده از روایات اهل البیت علیهم السلام در سخنرانی‌ها

سخنان امام حسين عليه السلام را براي مردم بيان کنيم. در همين آمدن حضرت از مدينه منوره به مکه و از آنجا به کربلا چقدر سخنان حضرت دارند که اينها همه براي ما درس است. يعني اگر دنيا بخواهد بفهمد حقيقت انسانيت و سعادت دنيا و آخرت را، بايد کلمات ائمه معصومين و فرمايشات امام حسين عليهم‌السلام را بخوانند. امام رضا علیه ‌آلاف التّحیة و الثناء فرمودند: «ان الناس لو علموا محاسن کلامنا لاتّبعونا؛ اگر مردم زيبايي‌هاي کلام ائمه علیهم‌السلام را بشنوند آنها متابعت مي‌کنند.» امروز اين وظيفه ماست.

- ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر

یکی از مهمترین مسائل سخنرانی‌ها باید ترویج امر به معروف و نهی از منکر باشد. حضرت علیه‌السلام هم فرمودند: «أريد أن آمر بالمعروف و أنهي عن المنکر» مهمترين وظيفه ما امر به معروف و نهي از منکر است. امیرالمؤمنین علي عليه‌السلام فرمودند: تمام کارهاي خوب و جهاد در راه خدا يک طرف، تمام اينها در مقابل امر به معروف و نهي از منکر، مانند يک آب دهانِ کم است در مقابل اقيانوس پر از آب. احیای این فریضه، زمینه‌ساز رفع نواقص موجود در جامعه است.

- بیان اخلاق و فضائل حضرت سیّد الشهدا علیه السلام

حضرت زينب سلام‌الله علیها مي‌فرمايند: «ما رأيت إلّا جميلاً» آنچه در اين نهضت ديده شد همه‌اش زيبايي است. عاشورا سرتاسر زيبايي دارد. اينها را به مردم بگوييد. روش امام حسين علیه‌السلام با مردم چطور بود. با دوست و دشمن چطور بودند روز عاشورا. نقل شده است: امام حسين علیه‌السلام وقتي روز عاشورا وارد ميدان شدند، يکي از انگشترهايشان را پرت کردند براي يکي از سربازان دشمن و گفتند اين را بگير. بعد معلوم شد وقتي که او داشت از کوفه بیرون مي‌آمد با سپاه عمر سعد، دخترش به او گفته بود براي من انگشتر بياور. يا آن قضيه حرّ که حضرت مي‌آيند آب را براي لشکر دشمن قرار مي‌دهند. حضرت چقدر مهربان بودند. امروز مردم به اينها بيشتر احتياج دارند تا چيزهاي ديگر.
اگر اخلاقيات را براي مردم بيان کنيم یا فلسفه واقعي قيام امام حسين عليه السلام را بيان کنيم، مردم به دين و روحانيت خوشبين مي شوند حتي به نظام اسلامی.

- ضرورت تخلّق به اخلاق الهی

ما مي‌توانيم با اخلاق خوب، مردم را به طرف دين خدا بياوريم. امام علیه‌السلام فرمودند: «کونوا دعاة الناس بغير ألسنتکم» بالاترين مرحمتي که خداوند به حضرت پيغمبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم نمود، اخلاق نيکو بود و بالاترين پيروزي‌ها را با اخلاق نيکو به دست آوردند.

- لزوم یاد حضرت ولیّ عصر علیه‌السلام در سخنرانی‌ها

در تمام مجالس خودتان ياد امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را داشته باشيد. والد معظّم حقیر، حضرت آية الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف مي‌فرمودند: آية الله العظمي بروجردي ره همیشه به مبلّغين تذکّر می‌دادند که ياد امام زمان ارواح العالمین له الفداء را در دل‌هاي مردم بياندازيد که اين نام فراموش نشود.

* ضرورت تبلیغ در مناطق محروم

وظيفه ما اين است که برای تبلیغ به مناطق محروم برويم. در برخی از این مکان‌ها، واقعاً آدم گريه‌اش مي‌گیرد. اينها شيعيان اميرالمؤمنين علیه‌السلام هستند که با اينکه از نظر مادي بسيار محروم هستند، چطور در عزاداري شرکت مي‌کنند. مملکت ما را همين عزاداري امام حسين عليه السلام در مناطق محروم و سراسر کشور بيمه کرده است.
امیدوارم ان‌شاء الله همه‌تان موفقيت باشيد و همه کارهايي که مي‌کنيد مورد نظر خاصّ امام زمان عجّل الله تعالی فرجه الشريف باشد و از همه شما، ملتمس دعا هستم، یا لیتنی کنت معکم فأفوز فوزاً عظیماً.

موضوع:

يكشنبه / 18 شهريور / 1397