وریز وجوهات
در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، پرچم عزای حسینی منقّش به اشعار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله به عتبه مقدّسه حسینیه اهدا گردید. در این مراسم که با حضور تولیت محترم آستان ملائک‌...
دوشنبه: 1400/07/5 - (الاثنين:20/صفر/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت اللّه العظمى صافي گلپايگاني مدّ ظلّه العالي به سلسله همايش طرح اعتقادي- آموزشي بصائر
پيام مرجع عاليقدر به همايش بصائر

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
قال اللّه تعالى: «قَدْ جَاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَكِتَابٌ مُبِينٌ* يهْدِي بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَيخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ »(المائدة/15و16)
السّلام عليکم و رحمة اللّه
با عرض احترام به حضّار گرامي و تقدير از برنامه اي که چند سال است به عنوان «طرح اعتقادي- آموزشي بصائر» انجام مي شود و با تأکيد بر لزوم کار و اهميّت تبليغ در شرايط کنوني که فعاليت هاي اضلالي زياد گشته و مخصوصاً نسل جوان را هدف قرار داده و به تضعيف سنت هاي ثابته و تخريب ساختارهاي مقدّس اهتمام دارند، ارائه محتواهاي اعتقادي و تقويت مباني ديني، تحت عنوان مذکور، عالية المضامين و کثيرة ‌الجوانب است.
اين موضوع در هر حد در جامعه و دانش پژوهان و دانشگاهيان و ساير اصناف مطرح شود موجب رشد معرفت و شعور ديني و درک مقاصد وحياني مي گردد.
جاذبه قرآن مجيد که با آن سرعت، عالم انسانيت را متوجه به اسلام و معارف آن نمود از آن زمان تا به حال که چهارده قرن گذشته همواره زنده و بيشتر از پيش جالب و جاذب است و اين قرآن است که علي الدّوام دل‌ها را به ايمان جذب مي نمايد. اعلاميه جهاني و آزادي بخش آن مثل «تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ» و «إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى» و «إِنَّ اللَّهَ يأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ» هميشه و در هر دوره و عصر، گوش و دل بشر را مي نوازد.
لسان انبياء و زبان وحي و زبان قرآن در دل ها چنان نفوذ و تأثيري دارد که هيچ زباني اين تأثير را ندارد. اگر زبان همه حکماء و به اصطلاح اهل معقول و نوابغ و ارباب فنون فلسفي يک زبان باشد، در باوربخشي و ايمان به غيب قطعاً يک صدم اثر زبان قرآن را ندارد. هيچ کدام توفيقي که تمام باشد نداشته‌اند و سخنانشان در اين موضوع بيشتر مانند آب در غربال کردن بوده و گاه خودشان هم از نعمت ايمان محروم شده و در مسائلي مانند ربط حادث به قديم و معاد عالم ديگر کسي را به باور نرساندند بلکه گمراه شده اند.
الهيات و معارف عالي بشري فقط با زبان قرآن و زبان رسول اکرم و ائمه عليهم السلام و نهج البلاغه و صحيفه کامله در دل ها نفوذ مي کند.
مکتب هاي ديگر نمي توانند و نتوانسته اند قلوب را فتح نمايند. اگر زبان قرآن و آن آيات رسا نبود، مکتب هايي که از عصر بني اميه آغاز گرديد و در عصر بني عباس رايج شد و در برابر مکتب قرآن وارد مدرسه اسلام و قرآن گرديد، کمترين اثري نداشتند. فقط اسلام را تا حدي از سير به جلو بازداشتند و تنها معارف نوراني قرآن بود که اسلام را به اين وسعت خارق العاده رساند.
قرآن کريم بيش از آنکه کتاب چهارده قرن پيش و کتاب جوامع کوچک دنيا باشد کتاب امروز و جامعه بزرگ جهاني امروز است و بيش از آن که کتاب امروز باشد کتاب فرداها و عصرهاي آينده است. آنچه ثابت و مسلّم است مجد و عظمتي که براي مسلمانان به آن صورت بي نظير فراهم شد از برکت تعاليم قرآن بود و هر سستي و ضعفي که در هر عصر و زمان در ارکان جامعه مسلمين پيدا شد در اثر دوري از قرآن و هدايت هاي آن و دوري از مبيّن و معلّم اصلي قرآن بود و يگانه راه جبران خسارت ها و ترميم ضعف ها بازگشت به قرآن است.
بنابر اين بهترين خدمت به جامعه مسلمانان به خصوص نسل جوان و راه رستگاري و نجات از هر گونه ضعف و استضعاف، قرآني شدن و قرآني ساختن جامعه است.
بايد همه مبلغ قرآن باشيم و حقايق آن را به دنياي معاصر که سخت تشنه حقيقت و معنويت است برسانيم و مؤسسات تحفيظ قرآن و تدريس قرائت قرآن و تفسير و بيان علوم قرآن را هر چه ممکن باشد گسترش دهيم و با اين مؤسسات همکاري و معاضدت تنگاتنگ داشته باشيم که خوشبختانه گرايش جامعه به خصوص جوانان مؤمن و آگاه به قرآن بسيار موجب اميدواري و علامت رشد و آگاهي و بيداري است. مراکز تعليم قرآن و دارالتعليم ها رو به ازدياد و حفظ و تعليم و تعلّم قرآن موجب فخر و مباهات است.
نکته‌اي که در اين حرکت وسيع و قرآني بايد به آن توجه داشت هشدار حضرت رسول اکرم صلّى اللّه عليه وآله در حديث متواتر ثقلين است که بايد تمسّک به قرآن با تمسّک به عترت و ائمّه طاهرين عليهم السّلام توأم و مقرون به هم باشد. آنچه بر حسب اين حديث قطعي و مسلّم، امان از ضلالت و گمراهي است تمسّک به ثقلين قرآن و عترت است.
پرواز به سوي مدارج و معارج قرب الهي با اين دو بال صورت مي‌گيرد و با ترک هر کدام، پرواز تنها با ديگري امکان پذير نيست. صرف ياد گرفتن قرآن بدون تمسّک به هدايت هاي ائمّه طاهرين عليهم السّلام و ولايت آنها و معرفت مقامشان ميسّر نمي‌شود و الّا امثال حجّاج‌ها در قرائت صحيح قرآن و درک فصاحت و بلاغت آن مهارت داشتند ولي مصداق «ربّ تال القرآن و القرآن يلعنه» بودند.
بنابر اين لازم است که مؤسسان اين مراکز قرآني با آگاهي و هوشياري اين نکته را که بسيار مهم است در برنامه ها و اساسنامه هاي خود منظور فرمايند.
در پايان با تضرع، از درگاه خداوند متعال ظهور موفور السرور موعود قرآن و صاحب آن حضرت بقية اللّه مولانا المهدي ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء را از خداي متعال مسألت مي نمايم و اميدوارم که شرکت کنندگان و برگزارکنندگان اين برنامه پرمحتوا و سودمند، تحت حمايت و عنايات آن حضرت مؤفّق و مؤيّد باشند. والسّلام عليکم و رحمة اللّه.
 
اقلّ المعتصمين بحبل التمسّک بالثّقلين
  لطف الله صافي

موضوع: