وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
پنجشنبه: 1400/11/7

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت اللّه العظمى صافي گلپايگاني مدّ ظلّه العالي به سلسله همايش طرح اعتقادي- آموزشي بصائر
پيام مرجع عاليقدر به همايش بصائر

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
قال اللّه تعالى: «قَدْ جَاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَكِتَابٌ مُبِينٌ* يهْدِي بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَيخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ »(المائدة/15و16)
السّلام عليکم و رحمة اللّه
با عرض احترام به حضّار گرامي و تقدير از برنامه اي که چند سال است به عنوان «طرح اعتقادي- آموزشي بصائر» انجام مي شود و با تأکيد بر لزوم کار و اهميّت تبليغ در شرايط کنوني که فعاليت هاي اضلالي زياد گشته و مخصوصاً نسل جوان را هدف قرار داده و به تضعيف سنت هاي ثابته و تخريب ساختارهاي مقدّس اهتمام دارند، ارائه محتواهاي اعتقادي و تقويت مباني ديني، تحت عنوان مذکور، عالية المضامين و کثيرة ‌الجوانب است.
اين موضوع در هر حد در جامعه و دانش پژوهان و دانشگاهيان و ساير اصناف مطرح شود موجب رشد معرفت و شعور ديني و درک مقاصد وحياني مي گردد.
جاذبه قرآن مجيد که با آن سرعت، عالم انسانيت را متوجه به اسلام و معارف آن نمود از آن زمان تا به حال که چهارده قرن گذشته همواره زنده و بيشتر از پيش جالب و جاذب است و اين قرآن است که علي الدّوام دل‌ها را به ايمان جذب مي نمايد. اعلاميه جهاني و آزادي بخش آن مثل «تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ» و «إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى» و «إِنَّ اللَّهَ يأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ» هميشه و در هر دوره و عصر، گوش و دل بشر را مي نوازد.
لسان انبياء و زبان وحي و زبان قرآن در دل ها چنان نفوذ و تأثيري دارد که هيچ زباني اين تأثير را ندارد. اگر زبان همه حکماء و به اصطلاح اهل معقول و نوابغ و ارباب فنون فلسفي يک زبان باشد، در باوربخشي و ايمان به غيب قطعاً يک صدم اثر زبان قرآن را ندارد. هيچ کدام توفيقي که تمام باشد نداشته‌اند و سخنانشان در اين موضوع بيشتر مانند آب در غربال کردن بوده و گاه خودشان هم از نعمت ايمان محروم شده و در مسائلي مانند ربط حادث به قديم و معاد عالم ديگر کسي را به باور نرساندند بلکه گمراه شده اند.
الهيات و معارف عالي بشري فقط با زبان قرآن و زبان رسول اکرم و ائمه عليهم السلام و نهج البلاغه و صحيفه کامله در دل ها نفوذ مي کند.
مکتب هاي ديگر نمي توانند و نتوانسته اند قلوب را فتح نمايند. اگر زبان قرآن و آن آيات رسا نبود، مکتب هايي که از عصر بني اميه آغاز گرديد و در عصر بني عباس رايج شد و در برابر مکتب قرآن وارد مدرسه اسلام و قرآن گرديد، کمترين اثري نداشتند. فقط اسلام را تا حدي از سير به جلو بازداشتند و تنها معارف نوراني قرآن بود که اسلام را به اين وسعت خارق العاده رساند.
قرآن کريم بيش از آنکه کتاب چهارده قرن پيش و کتاب جوامع کوچک دنيا باشد کتاب امروز و جامعه بزرگ جهاني امروز است و بيش از آن که کتاب امروز باشد کتاب فرداها و عصرهاي آينده است. آنچه ثابت و مسلّم است مجد و عظمتي که براي مسلمانان به آن صورت بي نظير فراهم شد از برکت تعاليم قرآن بود و هر سستي و ضعفي که در هر عصر و زمان در ارکان جامعه مسلمين پيدا شد در اثر دوري از قرآن و هدايت هاي آن و دوري از مبيّن و معلّم اصلي قرآن بود و يگانه راه جبران خسارت ها و ترميم ضعف ها بازگشت به قرآن است.
بنابر اين بهترين خدمت به جامعه مسلمانان به خصوص نسل جوان و راه رستگاري و نجات از هر گونه ضعف و استضعاف، قرآني شدن و قرآني ساختن جامعه است.
بايد همه مبلغ قرآن باشيم و حقايق آن را به دنياي معاصر که سخت تشنه حقيقت و معنويت است برسانيم و مؤسسات تحفيظ قرآن و تدريس قرائت قرآن و تفسير و بيان علوم قرآن را هر چه ممکن باشد گسترش دهيم و با اين مؤسسات همکاري و معاضدت تنگاتنگ داشته باشيم که خوشبختانه گرايش جامعه به خصوص جوانان مؤمن و آگاه به قرآن بسيار موجب اميدواري و علامت رشد و آگاهي و بيداري است. مراکز تعليم قرآن و دارالتعليم ها رو به ازدياد و حفظ و تعليم و تعلّم قرآن موجب فخر و مباهات است.
نکته‌اي که در اين حرکت وسيع و قرآني بايد به آن توجه داشت هشدار حضرت رسول اکرم صلّى اللّه عليه وآله در حديث متواتر ثقلين است که بايد تمسّک به قرآن با تمسّک به عترت و ائمّه طاهرين عليهم السّلام توأم و مقرون به هم باشد. آنچه بر حسب اين حديث قطعي و مسلّم، امان از ضلالت و گمراهي است تمسّک به ثقلين قرآن و عترت است.
پرواز به سوي مدارج و معارج قرب الهي با اين دو بال صورت مي‌گيرد و با ترک هر کدام، پرواز تنها با ديگري امکان پذير نيست. صرف ياد گرفتن قرآن بدون تمسّک به هدايت هاي ائمّه طاهرين عليهم السّلام و ولايت آنها و معرفت مقامشان ميسّر نمي‌شود و الّا امثال حجّاج‌ها در قرائت صحيح قرآن و درک فصاحت و بلاغت آن مهارت داشتند ولي مصداق «ربّ تال القرآن و القرآن يلعنه» بودند.
بنابر اين لازم است که مؤسسان اين مراکز قرآني با آگاهي و هوشياري اين نکته را که بسيار مهم است در برنامه ها و اساسنامه هاي خود منظور فرمايند.
در پايان با تضرع، از درگاه خداوند متعال ظهور موفور السرور موعود قرآن و صاحب آن حضرت بقية اللّه مولانا المهدي ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء را از خداي متعال مسألت مي نمايم و اميدوارم که شرکت کنندگان و برگزارکنندگان اين برنامه پرمحتوا و سودمند، تحت حمايت و عنايات آن حضرت مؤفّق و مؤيّد باشند. والسّلام عليکم و رحمة اللّه.
 
اقلّ المعتصمين بحبل التمسّک بالثّقلين
  لطف الله صافي

موضوع:

شنبه / 10 شهريور / 1397