وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مد ظلّه العالي به سوگواره ملّی «علمدار کربلا»/ایلام - صفر المظفر 1440 هـ.ق
پیام مرجع عالیقدر به سوگواره ملّی «علمدار کربلا»/ایلام

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الإمام الصادق عليه السلام: «مَن قَال فينا بَيتَ شعر بَني اللهُ له بَيتاً في الجنة»

السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ الْمُطِيعُ للهِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِمْ وَ سَلَّمَ
فَنِعْمَ الصَّابِرُ الْمُجَاهِدُ الْمُحَامِی النَّاصِرُ وَ الْأَخُ الدَّافِعُ عَنْ أَخِیه‏
با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگان و عزيزان حاضر در اين همايش نوراني که جهت تجليل از مواقف عظيمه و مقامات عاليه حضرت ابی‌الفضل العباس علیه الصلوة و السلام، آن مجاهد صابر و حامی و ناصر سيّدالشهداء علیه السلام برگزار گرديده است، اين افتخار بزرگ را که نصيب برگزارکنندگان محترم و شرکت‌کنندگان ارجمند شده است گرامي مي‌دارم.
عبّاس. آري عبّاس، يک اسم با چهار حرف، امّا داراي همه مکارم و فضائل انساني. الگوي ايمان و معرفت، اسوه‌ جهاد و صبر و ولایتمداری و نمونه‌ بارز استقامت و دفاع از دین.
آن بزرگمردی که در بلاغت و شيوائي سخن، لسان پدر در دهان داشت و در دفاع از اسلام، با همان شجاعت علوی، در هنگامه شهادت، فریاد «إنّی أحامی أبداً عَن دینی» سر می‌داد.
سيره‌ و مواضع آن حضرت در حمايت از ساحت مقدّس ولایت و امامت، مبارزه با حکومت مستکبران تاريخ و دفاع از حجاب و عفاف حرم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، آن‌چنان کوبنده بود که حاکمان جبّار بني‌اميّه را منفور جهانيان و مورد لعن احرار و آزادی‌خواهان قرار داد.
اکنون و به مناسبت موضوع این همایش بزرگ و باشکوه، عرض می‌کنم که یکی از عوامل مهمّي که موجب حفظ و بقاء نهضت کربلای حسینی و در همان راستا، هدف مقدّس حضرت ابی‌الفضل العباس علیه السلام در دفاع از ولایت و امامت و مبارزه در راه حفظ دین شده است، مسأله شعر می‌باشد.
قريحه شعری در وجود بشر، از نشانه‌ها و آثار شگفت‌انگيز عالم خلقت و علائم غيب وجود انسان است و هر کسی که این نعمت الهي را دارا باشد، بايد شکرانه آن را بجا آورد و شکر آن چیزی نیست جز سرودن و انشای اشعار معرفت‌بخش و مخصوصاً سرودن اشعار در مدح و منقبت حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و اهل بیت عصمت و طهارت عليهم السلام و علی الخصوص اشعاری که در بیان واقعه و اهداف نهضت جهانی حضرت سید الشهداء علیه السلام و یاران با وفای آن حضرت باشد.
ما نمي‌توانيم و نمي‌خواهيم در توصيف و ارزش بالاي اين اشعار در اينجا سخني بگوییم. نمي‌توان گفت که در این میدان، شعراء و ادباء اسلام از عرب و عجم، چه پروازهايي داشته و اين معاني را چگونه دريافت کرده‌اند.
از جمله اين اشعار که بالخصوص مي‌خواهيم از آن تجليل کنيم و به سرايندگان آن درود بفرستيم و تعظيم نماييم، اشعاري است که در مدح و مرثیه حضرت قمر بنی هاشم ابی‌الفضل العباس علیه السلام سروده شده و سرشار از ادب و هدايت و در یک کلمه، ايمان‌افزاست.
اين اشعار ولایی، به حقّ، قدرت قريحه بشر و نمونه ممتاز گذر او از عالم مجاز، به عالم حقيقت است و باید چنين انديشه‌هاي تابناکی هميشه نُقل مجالس و زينت محافل و دست‌مايه وعّاظ و گويندگان و مربّیان و نویسندگان باشد.
اينجانب از اين برنامه که به عنوان «علمدار کربلا» ناميده شده است، تحسين و تقدير مي‌نمايم. همگان بدانند علاوه بر معارف و آگاهي‌هايي که از اجرای اين برنامه کسب خواهند نمود، به ثواب‌هاي عظيمی نائل می‌شوند و موجب جلب رضایت خاطر مبارک و مقدّس صاحب العصر و الزمان حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء خواهند شد. والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته
5 صفر المظفر 1440 هـ.ق
لطف الله صافي

موضوع:

سه شنبه / 24 مهر / 1397