رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
دوشنبه: 1401/02/26
نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به همایش ملّی جایگاه علّامه حلّی ره در فرهنگ و تمدّن اسلامی_ایرانی
پیام مرجع عالیقدر به همایش ملّی جایگاه علّامه حلّی (ره) در فرهنگ و تمدّن اسلامی_ایرانی

بسم الله الرحمن الرحیم

قال اللّه الحکیم فی کتابه الکریم: «يَرْفَعِ اللّه الَّذِينَ آمَنُوا مِنکُمْ وَالَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ»
و قال الإمام جعفر الصادق عليه السلام: «الرَّاوِيةُ لِحَديثِنا يَشُدُّ بِه قُلُوبَ شِيعَتِنا أفضَلُ مِن ألف عَابد»

السلام عليکم  و رحمة الله و برکاته
با تقدير و تشکّر از مسئولان محترم عتبه مقدّسه حسینیه علیه ‌الصلوة و السلام و مرکز علّامه حلّی قدّس سرّه و مراکز و مؤسسات برگزار کننده این همایش بزرگ، و عرض ادب و احترام به حضّار و شخصيّت‌هاي علمي بزرگواری که اين جلسه باشکوه به حضورشان مزيّن است؛ کنگره بزرگداشت شخصيّت والايِ يکي از مفاخر عاليقدر مکتب تشیّع و مشاهير رُواة احاديث و حاملان علوم قرآن و عترت را گرامي مي‌دارم.
تقدير از نخبگان عالم انسانيّت و تذکّر و یاد سيره آنان و اسوه‌قرار دادن ايشان، سيره‌اي است قرآني و برنامه‌اي است وحياني. هرگز نبايد رجال دين و هدايت و ارشاد و خادمان بشريّت، نامشان فراموش شود. بايد همواره از آن‌ها، همه درس بگيرند و در مکتب تربيت آن‌ها، آموزش ببينند.
يکي از بزرگان مکتب جهاني علم و ارشاد و هدایت - که به حقّ، از مفاخر بزرگ شيعه و پيروان راستين ائمه طاهرين صلوات‌الله عليهم اجمعين و تجسّم اخلاق اسلامي بود- عالم و زعيم بزرگ علّامه حلّی اعلی الله مقامه الشریف است.
علّامه حلّى‏ كه از نوابغ بزرگ فكر بشرى است‏، در علوم معقول و منقول، بلند پايه و كم نظير می‌باشد. تذكرة الفقهاء، منتهی المطلب فی تحقیق المذهب، کشف المقال فی معرفه الرجال، كشف المراد، نهج الحق، الدرّ النضيد؛ منهاج الكرامة، ايضاح المقاصد و كتاب ‏هاى ديگرى كه از طريحى نقل شده: «پانصد جلد آن را به خط خود علّامه ديده است» همه و همه، رشحاتی از اندیشه پاک و نورانی آن دانشمند ‌بزرگ و فخر شیعه است. تنها کتاب «الفین» او که مشتمل بر هزار دلیل بر امامت مولی المتّقین امیرالمؤمنین علی علیه السلام و هزار دلیل وافی و کافی در ردّ شبهات است، از مفاخر بزرگ شیعه و مورد مراجعه دانشمندان می‌باشد.
از سویی دیگر، در قرن هشتم هجری، که حوزه يا مدرسه سيّار سلطانى، به فرمان الجايتو تأسيس گرديد و این حوزه با لشكر سلطان محمد خدابنده در حركت بود و زير چادرها، حلقه‏ هاى درسى تشكيل مى‏ داد، و دانشمندان و بزرگان، از محضر علمایی همچون چون شيخ نظام ‏الدين عبدالملك، نورالدين تسترى، عضدالدين آوجى و سيدبرهان الدين عبدى استفاده می‌نمودند، اين مدارس، تحت زعامت و رهبرى علمى علامه حلّى‏ ره  برگزار می‌گردید.
آری، به حقّ باید گفت: «علّامه حلّی، از معجزات بزرگ مکتب اهل بیت علیهم السلام می‌باشد.»

در پایان به نقل قول یکی از دانشمندان در توصيف و بيان عظمت مقام علمى علّامه حلّى ره، بسنده می‌‌کنم: «به راستى بايد گفت: پس از ائمه معصومين عليهم السلام، در شيعه، عالمى به بزرگى او نيامده است...
علّامه را در فقه بايد با سيّد مرتضى و شيخ طوسى قياس كرده و در حكمت با خواجه نصير الدين طوسى و در رياضى، همتاى ابوريحان بيرونى شمرد، و در تحقيق عقلى و تنبّه، قرين ارسطو و در هر فنّ، قرين بزرگ‏ترين مرد آن فنّ. پس بى‏‌شبهه بزرگ‏ترين علماى اسلام از سنّى و شيعه است، گرچه در فقه تبرّز داشت، امّا استادىِ او در هيچ فن كمتر از فقه نبود، و يكى از افتخارات عرب و شرف امّت اسلام است.»

اينجانب، تشكيل كنگره بزرگداشت علّامه حلّی رضوان الله تعالی علیه، را لازم و بسیار سودمند دانسته، از برگزاركنندگان اين كنگره و حضرات علماى اعلام و حجج اسلام و نويسندگان بزرگوارى كه در تشكيل اين كنگره و شناساندن بيشتر علّامه ره، با مساعى جميله مشاركت فرموده و می‌فرمایند، تشكّر و قدردانى مى‏نمايم.
ان‌شاء الله تعالی همه از پیروان واقعی مکتب بزرگ ولایت و امامت باشیم و مشمول عنایات خاصّه حضرت ولیّ‌عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف قرار بگیریم و موجبات رضایت خاطر مبارک آن حضرت را فراهم آوریم. والسّلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏

چهارم جمادی الثانیة 1440 هـ.ق
لطف الله صافی

موضوع: