وریز وجوهات
حجة الاسلام والمسلمین آقای رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار کرد. در ابتدا، ایشان گزارشی از فعالیت های گذشته و برنامه‌های آتی این مجمع...
سه شنبه: 1400/09/9 - (الثلاثاء:24/ربيع الثاني/1443)

نسخه مناسب چاپSend by email
آیة الله العظمی صافی گلپایگانی:
وقف از سنّت‌های حسنه اسلامی است که الحمدلله مردم ما استقبال خوبی از آن دارند./ اجرای کامل نیّات واقفان، موجب حفظ فرهنگ وقف و اشتیاق مردم به این عمل می‌شود./موقوفاتی که فراموش‌شده را احیا نمایید.
بیانات معظم له در دیدار رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه

صبح سه شنبه 7 جمادی الثانیة‌1440 (14 اسفند1397) رئیس سازمان اوقاف و خیریه کلّ کشور به همراه جمعی از معاونان و رئیس سازمان اوقاف استان قم، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت ایة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان دیدار کرده و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند.
در ابتدای این دیدار، حجة الاسلام آقای خاموشی، گزارشی از برنامه‌های آینده این سازمان ارائه داد.
معظّم له نیز، در بیاناتی مهمّ، درباره اهمیت وقف در ترویج معارف اسلامی و نقش آن در رفع برخی مشکلات اقتصادی، لزوم احیای موقوفات فراموش‌شده و ضرورت اجرای نیّات واقفان، توصیه‌هایی داشتند.
مشروح بخشی از بیانات معظّم له به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ:
«إذَا مَاتَ ابنُ آدَمِ انقَطَعَ عَمَلُهُ إلَّا مِن ثَلاثٍ: صَدَقَةٍ جَارِيَةٍ، أو عِلمٍ يُنتَفَعُ بِهِ، أو وَلَدٍ صَالِحٍ يَدعُو لَهُ»
بنده اولاً تشکر می‌کنم و امیدوارم که خدمات شما منظور نظر حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد و همه بتوانیم آن‌طوری که رضای ایشان است انجام وظیفه نماییم.

* پیشینه وقف در اسلام
مسأله وقف، ريشه قرآني و روايي دارد و از عصر پیامبر و ائمه طاهرين علیهم‌السلام همیشه بوده است.
این مسأله، سنّت حسنه‌ای است که هميشه مورد توجه مسلمانان بوده است كه كاري كنند تا يك اثر خوبي از آن‌ها باقي بماند و پرونده عملشان بسته نشود؛ وقتي كه از دنيا مي‌روند اين باقي باشد و ثواب آن را در پرونده آن‌ها بنويسند.
الحمدلله استقبال مردم از كارهاي خير و اموري كه موجب تعظيم شعائر و احياي اسلام و امر ولايت ائمه عليهم السلام مي‌شود بسيار است و اکنون هم اشخاص زیادي هستند كه مي‌خواهند از خود اثري باقي بگذارند.

* لزوم اجرای نیّات واقفین
یکی از کارهای مهمی که هم اکنون باید انجام شود، احيای موقوفات مطابق با نیّات واقفان است، يعني طوری باشد که مردم ببينند كه موقوفاتي كه در اختيارشان است طابق النعل بالنعل از آن استفاده مي شود و مقاصد واقفان كاملاً رعايت مي‌شود.
اصلاً يکي از علل اينکه وقف باقي مانده همين اجرای کامل نیّات واقفین است و الّا به کلي از بين مي‌رفت و حالا براي اينکه محفوظ بماند و مردم بيشتر شوق پيدا کنند و تجديد بشود، همين است که ببينند به نیّات آنها دقیق عمل‌ می‌شود.

* ضرورت احیای موقوفات
نکته دیگر اینکه در همه شهرها موقوفاتي است که بايد شناسايي کنيد و سوابقشان را بدانيد.
بعضي از اين وقفنامه‌ها را انسان می‌خواند تعجّب مي‌کند که با چه الفاظي، ابراز اعتقاد کرده‌اند.
این سوابق را احیا و معرّفی کنید. برخی موقوفات هم بوده که متأسفانه خراب و به فراموشی سپرده شده است که اگر تا حدّ امکان بشود آنها را هم احیا کرد بسیار خوب است. ما مدرسه علمیه‌اي داشتيم در گلپايگان که بسيار بسيار بزرگ بود ولي متأسفانه در رژیم سابق آن را خراب کردند و الان خیلی غصّه مي‌خوريم. به هر حال باید موقوفات را احیا کرد و آنهایی هم که هست، محفوظ نگه داشت.
به هر صورت اين‌ها مسائل مختلفي است كه هر چه بيشتر رعايت شود و مردم ببينند كه روي موقوفات خوب عمل مي‌شود، بيشتر به اين عمل رو مي‌آورند و آثار و بركاتش بيشتر مي‌شود.
شما بدانيد كار شما خدمت به حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف است و همه اين‌ها وابسته به وجود مبارك آن بزرگوار است و هرچه اين‌ها رونق بييشتري پيدا كند و مرتب‌تر و منظم‌تر باشد، ايشان خوشحال و مسرور مي‌شوند. ان شاء الله موفق و مؤید باشید. والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

موضوع:

پنجشنبه / 16 اسفند / 1397