وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
پنجشنبه: 1400/11/7

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام‌ظله‌الوارف به کنگره بزرگداشت علّامه سیّد مرتضی علم الهدی ره - قم المقدّسة - ربیع الثانی 1442
پیام مرجع عالیقدر به کنگره بزرگداشت علّامه سیّد مرتضی علم الهدی (ره)

بسم الله الرحمن الرحیم
قال مولانا و إمامنا ابوالحسن الهادی علیه الصلوة‌ و السلام: «لَولا مَن يَبقی بَعد غيبةِ قائِمنا عَليه ‌‌السلام مِن العُلَماء الدَّاعينَ إليهِ وَ الدَّالِّين عَليه وَ الذَّابِّين عَن دِينه .... لَما بَقِي أحدٌ إلّا ارتدّ عَن دينِ الله»  
السلام عليکم و رحمة الله
با عرض ادب و احترام خدمت علماء اعلام و دانشوران و نخبگاني که در اين کنگره ارزشمند شرکت دارند، و با سلام و تحيّت به روح پاک دانشمند عالی‌مقام و فقیه بزرگوار مرحوم علّامه سید مرتضی علم الهدی رضوان الله تعالی علیه که از رجال فضيلت و نوابغ علم و عمل است.
اینجانب برگزاری همايش بزرگداشت شخصيت والايِ يکي از مفاخر و مشاهير رُواة احاديث و حاملان علوم قرآن و عترت علیهم‌السلام را گرامي مي‌دارم، و به عزيزان فرهيخته که با اين برنامه وسيع علمي و مذهبي، تلألؤ انوار هدايت‌هاي اهل بيت عليهم‌السلام را به نمايش گذارده‌اند، تبريک و تهنیت عرض مي‌‌نمایم.
برگزاري اين بزرگداشت‌ها، فقط تعظيم از يک شخصيت و آثار و خدمات يک شخص نيست؛ بلکه به نمايش‌گذاردن اوج تعالي و اعتبار و اعتلاي معرفت و بینش و احياء فرهنگ دين و معارف اهل بيت عليهم‌السلام است.
ملّت و پیروان مکتبي که اين سوابق عظيم و بی‌نظیر را دارند، بايد بر خود ببالند و به سیّد مرتضی‌ها و ديگر رجال نامدار خویش افتخار کنند، و خطّ و سيره‌ي آنها را زنده نگاه دارند.
سیّد اجل، مفخر عالم اسلام سید مرتضی اعلی الله مقامه از بزرگان و فقهاء و رواتی محسوب می‌شد که دانشمندان و رجال علم و سلاطین زمان خویش را مبهوت شخصیت و عظمت علمی و اخلاقی خود نموده بود.
تألیفات آن دانشمند شریف و ممتاز در رشته‌های مختلف قرآن و احادیث و اعتقادات و فقه و اصول و کلام و شعر عربی، مانند کتاب گرانسنگ «غرر الفوائد و درر القلائد» و اثر شریف «الشّافی فی الإمامة و إبطال حجج العامة» و کتاب ارزشمند «تنزیه الأنبیاء و الائمة علیهم‌السلام» و ده‌ها کتاب و رساله علمی دیگر، همه و همه نشان از وسعت علمی آن بزرگمرد میدان علم و معرفت و شاگرد نمونه مکتب نورانی اهل بیت علیهم السلام دارد.
وی در تقوی و اخلاق و ساده‌زیستی و ارتباط با مردم، سرآمد اقران خویش بود و همین اخلاق حسنه و مکارم اخلاقی و فضائل انسانی بود که همگان را شیفته او ساخته بود.
غرض اینکه در جایی که بزرگان شیعه، مانند علامه بزرگوار حلّی رضوان الله تعالی علیه او را «رکن الطائفه» می‌دانند و درباره او می‌نویسند که: «متوحّد في علوم كثيرة، مجمع على فضله، مقدّم في العلوم ... و من كتبه استفادت الإمامية منذ زمنه رحمه الله إلى زماننا هذا و هو ركنهم و معلّمهم» و بزرگان اهل سنّت، مانند ابن حجر عسقلانی در وصفش نقل می‌کنند که: «هو أول من جعل داره دار العلم و قدرها للمناظرة و يقال أنّه أمر و لم يبلغ العشرين وكان قد حصل على ریاسة الدنيا مع العلم الكثير في اليسير والمواظبة على تلاوة القرآن وقيام الليل وافادة العلم وكان لا يؤثر على العلم شيئاً مع البلاغة وفصاحة اللهجة»، و سلاطین و ادباء و شعرا او را می‌ستایند، بنده و امثال بنده چه بگوییم؟!
باید حوزه‌های علمیه، علما و فضلا، محققان و دانشجویان ارجمند، قدر این رجال و دانشمندان مکتب را بدانند و با مطالعه، تحقیق و نشر معارف گرانسنگ آن بزرگواران، نسبت به مکتب ادای وظیفه نمایند و موجبات بسط و گسترش معارف حیات بخش قرآن و اهل بیت علیهم السلام را به سراسر جهان فراهم آورند ان‌شاء الله.
در پایان، مجدداً از برگزاركنندگان این کنگره و حضرات علماى اعلام و حجج اسلام و نويسندگان بزرگوارى كه در تشكيل آن و شناساندن بيشتر سید مرتضی علم الهدی قدّس سره، با مساعى جميله مشاركت فرموده‏ اند، تشكر و قدردانى مى‏نمايم.
ان‌شاءالله همگان در ظلّ عنایات حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف موفّق و مؤیّد باشید.
والسّلام عليكم و رحمةالله و بركاته‏
 

25 ربیع الثانی 1442 ق
لطف الله صافی

موضوع:

چهارشنبه / 26 آذر / 1399