پنجشنبه: 1402/07/6

نسخه مناسب چاپSend by email
سلسله درس هایی از عظمت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله
عظمت در اصلاحات بنیادی اجتماعی/3
نوشتاری از آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره
  • در تاریخ رهبران اصلاحات و انقلاب‌های بزرگ، احدی نیست كه مانند پیغمبر اسلام(صلّی الله علیه و آله و سلّم) در مدتی كوتاه این‌همه انقلاب فكری و عملی و اجتماعی به وجود آورده باشد.
  • منفلوطی می‌گوید: مردی خدمت رسول خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) عرض كرد: یا رسول الله! ما نمی‌دانیم با چه زبانی از شما تقدیر و تشكر نماییم. شما بر ما حقوق و منّت‌های بزرگ دارید ما را از زیر بار سنگین عادات زشت و غل‌ها و زنجیر‌هایی كه خود را به آن گرفتار كرده بودیم نجات دادی. سپس داستان دختر هفت‌ساله‌اش را كه زنده‌به‌گور كرده بود به عرض رسانید و گفت: فراموش نمی‌كنم وقتی می‌خواستم دختر زیبا و شیرین‌زبانم را زنده‌به‌گور كنم و خاك بر رویش بریزم دامنم را گرفته بود و التماس می‌كرد و می‌گفت پدر چرا با من این‌گونه رفتار می‌كنی؟ اما هرچه گفت و التماس نمود و گریه و زاری كرد نتوانست مرا از آن عمل و جنایت بزرگ و ننگین باز دارد و من با دست خود، دختر شیرین‌زبان هفت‌ساله‌ام را زنده‌به‌گور كردم. تو ای پیغمبر! بر ما منّت‌ها داری كه ما را از این عادات پلید و غیر انسانی نجات دادی.
  • تولستوی می‌گوید: شك نیست كه محمّد از بزرگ‌ترین رجال و مردانی است كه به اجتماع خدمات بزرگ كردند. همین‌‌قدر در فخر او بس است كه امتی را به نور حق هدایت كرد و از خون‌ریزی وزنده‌به‌گور كردن دختران و قربانی كردن انسان‌ها بازداشت و مردی مانند او سزاوار احترام و اكرام است.
  • پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از دنیا نرفته بود كه آیین بت‌پرستی در شبه‌جزیره عربستان از بین رفت و از بت‌ها اثری نماند و خداپرستی و نماز و روزه و زكات و سایر فرایض و برنامه‌های اسلام عملی شد و رباخواری موقوف گردید. می‌نوشی و می‌گساری كه بسیار رواج داشت به‌محض نزول آیه تحریم خمر، متروك گردید و یك نفر لب به شراب نگذارد و قطره‌ای از آن یافت نمی‌شد. در روز اعلام تحریم خَمر تمام خُمره‌های شراب را خود مردم روی زمین ریختند. قماربازی موقوف شد. زنان و دختران عزّت یافتند و به حقوق واقعی یك انسان نایل شدند. بردگان، احترام انسانی پیدا كردند، از ظلم و تحمیلات مصونیّت یافتند و برنامه‌های آزادی آنها با سرعت شروع شد. معاملات و بازرگانی‌ها بر اساس صحیح قرار گرفت. از بی‌عفتی‌ها و ناپاكی‌ها و زنا و رفیق گرفتن‌های زن‌ها و كارهای نكوهیده دیگر اثری باقی نماند.
  • تكبر و استبداد، ننگ و عار گشت و تواضع و فروتنی افتخار شد. قوانین و مقررات ارث و ازدواج و طلاق و جهاد و صلح و وصیت و هبه و رهن و مزارعه و مساقات و احیای موات و قضا و شهادات و غیره اجرا شد و دیگر حقوق مالی ایتام پایمال نمی‌شد. دیگر بانوان جزء متروكات مرد شمرده نشدند و با طلاق‌های مكرر و نامحدود ورجوع‌های پی‌درپی بلاتكلیف و سرگردان نشدند.
  • فقرا و زیردستان اجتماع در مجتمع انسانی اسلام در صف اغنیا قرار گرفتند و بلكه بر اساس صلاحیّت و شایستگی بر اغنیا، امارت می‌یافتند.
  • شرح عظمت پیغمبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) در اصلاحات بنیادی اجتماعی و انقلاب بی‌توقف و هر زمان و هر مكانی اسلام، بسیار طولانی است و الحقّ كه تاریخ، احدی از رجال اصلاح و انقلاب را در این‌همه رشته‌های گوناگون مادی و معنوی و روحی و جسمی و فردی و اجتماعی ـ در این مدت كوتاه ـ مانند آن حضرت موفق و پیروز، نشان نمی‌دهد

 

 

دفتر حفظ ونشر آثار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی قدس سره


 
برگرفته از کتاب صبح صادق صفحه9
 

 

سه شنبه / 21 شهريور / 1402