رسول الله صلى الله عليه و آله :شَعبانُ شَهري و رَمَضانُ شَهرُ اللّهِ فَمَن صامَ شَهري كُنتُ لَهُ شَفيعا يَومَ القِيامَةِ پيامبر صلى الله عليه و آله :شعبان ، ماه من و رمضان ماه خداوند است . هر كه ماه مرا روزه بدارد ، در روز قيامت شفيع او خواهم... بیشتر
شنبه: 1401/03/7
نسخه مناسب چاپSend by email
حجة الاسلام والمسلمین صافی گلپایگانی در مراسم افتتاح مجتمع قرآنی امام حسن مجتبی علیه السلام:
در این شرایط حساس، ساخت مراکز قرآنی و روایی عالم پرور از بهترین اقدامات خیّرین است.

حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسن صافی گلپایگانی با حضور در محلّ مجموعه مدارس قرآنی امام حسن مجتبی علیه السلام، این مجتمع قرآنی را افتتاح کردند.

در این مراسم که با حضور باشکوه اساتید حوزه، طلاب و مسئولان برگزار شد، ایشان ضمن ابلاغ سلام ویژه مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی به حاضرین در جلسه، با تشکر از خیّرین محترم این مجتمع بخصوص خاندان امجدی و اشجعی فرمودند: اين بزرگواران در درجه اول بايد قدردان و سپاسگزار خداوند بزرگ باشند که چنین نعمت بزرگي را به آنها اعطا کرده است. بايد خدا را شکر کنند که از عمر و مال خود در جهت ترویج معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام استفاده مي کنند و لذّتي که این عزيزان از این کار می برند، قابل درک برای ما نیست.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به نامگذاری این مجتمع عظیم افزودند: حقیر يادم هست حدود 15 سال پيش که حجة الاسلام آقای طباطبایی در معیت حاج علي آقاي گيوه چي و برادرشان آمدند خدمت حضرت آیت الله العظمی صافی براي اينکه اولين مدرسه قرآني در شهر قم افتتاح شود، ايشان چون شب ولادت امام حسن مجتبي عليه السلام يا شب بعد از آن بود، وقتی قرار شد اسمی برای این مدارس بگذارند، فرمودند چون هم شما سادات طباطبايي هستيد و خاندان طباطبايي افتخارشان اين است که جدّ بزرگوارشان امام مجتبي عليه السلام است و هم ولادت با سعادت آن حضرت، لذا اين اسم مبارک را برگزيدند و الحمدلله این قدر این اسم مقدّس با برکت بوده که تا به حال هفتاد مدرسه قرآنی به نامه امام مجتبی علیه السلام افتتاح گردیده است.

ایشان ضمن اشاره به روایتی ادامه دادند: در روايت داریم که مي فرمايد: «اذا مات ابن آدم انقطع عمله الا من ثلاث» وقتي آدمی از دنيا می رود، تمام اعمالش تمام شده و انقطاع پيدا مي شود. امروز هر کاري که شما توانستيد انجام داديد به دردتان مي خورد و ديگر تمام تمام خواهد شد؛ فقط سه طايفه و سه گروه هستند که عملشان باقي است و از بين نخواهد رفت: «صدقة جاریة و عالم ینتفع بعلمه و ولد صالح یدعو له»

فرزند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اولین گروهی که پرونده عملشان بعد از مرگ باز است بیان کردند: همين مجتمع نوراني از مصادیق این گروه یعنی صاحبان صدقه جاريه است و تا وقتي که باقي بماند، برای خيّرين محترمي که اين را ساختند و کسانی که در ساخت آن زحمت کشیدند، ثواب و فضيلت است و غير از ساختمان، هر کس در اين مدرسه علم ياد بگيرد و بعد مصدر اموری در کشور باشد، معلم بشود يا وزير و يا استاد و حتی مرجع تقلید، همه کسانی که به نحوی دخیل بوده اند در ثواب آن شریک می باشند.

وی «عالمی که از علمش سود می برند» را به عنوان دومین گروه معرفی کرد و افزود: در این موقع حساس که دشمنان اهل البیت علیهم السلام با همه وسایل، با شبکه هاي ماهواره اي، با اینترنت مشغول هستند تا جوان هاي عزيز ما را منحرف کنند و به قول حضرت آية‌الله والد ما، يک نفر مي تواند عده زيادي را منحرف کند؛ يک نفری که پشت اينترنت در فلان جاي دنيا نشسته است و می تواند شبهه ای وارد کند، ديگران مي آيند، نگاه مي کنند و تأثیر می پذیرند؛ در این موقعیت حساس، بايد چنین مدارس عالم پروری تشکيل بدهيم؛ مدارسي که مرکز تربيت باشد، مراکزي که ذکر قرآن و احاديث و روايات اهل بيت عليهم السلام در آنجا باشد.

ایشان در ادامه بیانات خود در جلسه افتتاحیه مجتمع مدارس قرآنی امام حسن مجتبی علیه السلام گفتند: سومین عملی که پرونده اعمال انسان را باز نگه می دارد، فرزند صالحي است که براي پدر و مادر دعا کند.

وقتی انسان فرزندان صالحی داشته باشد که مثل این مجتمع قرآنی را بسازند و باعث شوند پرونده عمل اجداد و والدینشان باز باشد و از برکات کار آنها بهره مند شوند، چه خیری بالاتر از آن وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن صافی در پایان با تشکر از خیّرین محترم این مجتمع و حاضران در جلسه، بیان داشتند: انشاءالله از فرصت هاي پیش آمده، کمال استفاده را ببريد و ديگران هم برای شما دعا کنند و اين مجموعه مدارس الگو باشد براي مدارس دیگر قرآني، و نمونه باشد برای آموزش و پرورش ما.

 

متن کامل بیانات حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسن صافی /فایل متنی  جهت دانلود

 

 

 

 

موضوع: