وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
پنجشنبه: 3 / 12 / 1396 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
پيام مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمي صافي به مناسبت افتتاح پژوهشگاه قرآن و حديث

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين و صلي الله علي اشرف الوري محمد و آله الطاهرين سيما بقية الله في الارضين.
قال الله تبارك و تعالي:«... إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا» ،
و قال الله تبارك و تعالي:« لَّا يَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ» .
با عرض سلام و ادب و احترام به حضرات اساتيد بزرگوار، فضلاي محترم و عزيزان حاضر در اين جلسه نوراني و با شكوه، افتتاح مركزي مقدس و با عظمت براي فهم و درك حقايق و دقايق معارف قرآن كريم و احاديث اهل البيت عليهم السلام كه به نام پژوهشگاه قرآن و حديث نام گذاري شده است را به مؤسسة عالي علمي فرهنگي دار الحديث تبريك و تهنيت مي‌گويم اين مؤسسه محترم كه افتخار دارد وصيت جاويدان پيامبر اكرم حضرت ختمي مرتبت صلي الله عليه و آله در باره ثقلين را در جامعه عينيت بخشد و به آن عمل نمايد بايد برخود ببالد و براين توفيق بزرگ شاكر باشد.

دين مقدس اسلام از آغازين زمان طلوع و نورافشاني آفتاب هدايت و دعوت تا امروز و تا عصر ظهور و الي يوم القيامه بر دو ركن محكم و عظيم استوار بوده و هست كه مرور زمان و ليل و نهار و اعصار و ادوار آن را كهنه نمي‌سازد و همواره مانند روز نخست، نو و جديد مانده و خواهد ماند. و همچون كل منظومه‌ها و كهكشان‌ها و ثوابت عِلوي و سِفلي ثابت و برقرار است. اين دو ركن خلل ناپذير نخست قرآن مجيد، وحي اصل و اصيل الهي و كتاب باقي و معجزه خالده‌اي است كه برهان حقّانيت همه دعوت‌هاي آسماني و خاتميت دين اسلام است.

و دوم، در كنار و همراه آن سنّت و حديث و علوم مأثوره از حضرت رسول اعظم صلي الله عليه و آله و اوصياء اهل بيت آن حضرت عليهم السلام است كه عِدل قرآن كريم مي‌باشند.
اين دو ركن، روح اسلام و هويت اسلام و دعوت اين دين حنيف و تمام حقايق و بيان كلّ آنچه از باطن جهان و غيب اين عالم قابل بيان است، مي‌باشد و در معرض تفهيم و درك انسان‌ها و فرشتگان قرار دارد.
بالاتر و برتر از معارفي كه از اين دو مركز همواره در تراوش و فيض‌بخشي مي‌باشد، معارفي نيست. قرآن و سنّت و حديث، همه حقايق است و همه‌ي حقايق در قرآن و حديث است. افكار و همه كاوش‌ها و ژرف‌نگري‌ها بايد در اين دو منطقه كه وسعتش از وسعت فضاي صد هزار ميليارد سال نوري بيشتر و بيشتر است به كار افتد. قرآن و حديث، قرآن و تفسير اهل بيت عليهم السّلام و علوم مأثور و احاديث شريفه، آثار نبويّه، معارف نهج البلاغه، صحيفة سجّاديه، صحيفه ثانيه و ثالثه و رابعه و خامسه، كتب شريف اربعه، گنجينه‌هاي ادعيه، موسوعه بحارالانوار، كتاب مكارم الاخلاق و ده‌ها و صدها اصل و كتاب، همه ذخائر گرانبهايي هستند كه از جهت سنگيني معنوي از آسمان و زمين سنگين‌ترند. تمامي اينها در اختيار بشر است و متأسفانه بيشتر و بلكه همه، جز افراد معدود، قدر و بهاي اين سرمايه و نعمت الهي را نمي‌دانند.
عالم از بهره‌مندي از اين آثار و اين احاديث حكمت و موعظه و درس‌هاي بي‌شمار، سير و ترقي دارد و به سوي كمال و رشد، حركت مي‌نمايد.
آري! اگر بگوئيم دليلي ظاهرتر بر عالم غيب از قرآن و از سنّت و حديث نيست، مبالغه نكرده‌ايم.
تراوش اين علوم از بيت نبوي صلي الله عليه و آله از آيات عظيمه‌ي نادره و دلايل شافيه‌ي كافيه بر وجود خداوند متعال است.
متأسفانه ما در زماني واقع شده‌ايم كه برخي از اشخاص كه به اصطلاح دانش‌پژوه و اهل تحقيق و تعمّق شمرده مي‌شوند، از اين يگانه درياي علم و معرفت غافل مانده و چنان كه سزاوار است، قدر اين نعمت را نمي‌دانند و چه بسا كه به مكتب‌هايي نظر دوخته باشيم كه جز ظلمات و تاريكي و سرگرداني كسي را به جايي رهنما نيستند و سراب را به جاي آب نشان مي‌دهند. حقّاً حقّ اين علوم، ناشناخته مانده و ادا نمي‌شود.
افتتاح پژوهشگاه قرآن و حديث از اين جهت ارزشمند است كه ان شاءالله تعالي آغاز حركتي است شايان براي آشنائي بيشتر با علوم و معارف اهل بيت عليهم السلام، و امروز حوزه‌هاي علميه و مراكز ديني و فرهنگي عهده دار مسئوليت بزرگي مي‌باشند كه بايد همه و همه با حركت جهادي و يك نهضت بزرگ فرهنگي تشنگان معنويت و حقيقت را از چشمه جوشان قرآن و حديث سيراب نموده و با استفاده از وسايل ارتباطي جديد قله‌هاي بزرگ علمي را فتح نموده و پرچم اسلام عزيز را در سراسر جهان به اهتزاز درآورند اينجانب از خداوند متعال مسئلت دارم كه خدمات و تلاش همه خدمتگزاران به قرآن و حديث را به لطف و كرمش قبول فرموده و مقبول نظر حضرت صاحب الزمان مولانا المهدي ارواح العالمين له الفداء قرار دهد.
توفيقات بيشتر بزرگواران را در پيشبرد اهداف مقدسي كه دارند آرزومندم والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته
27رمضان المبارك1434
لطف الله صافي

 

موضوع:

سه شنبه / 15 مرداد / 1392