وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
آيت الله العظمي صافي در ديدار با مديران راديو معارف:
صدا و سيما بايد مستقل باشد.

نظر به اینكه خبر دیدار مديران و برنامه سازان رادیو معارف با حضرت‌ آیت الله العظمی صافی كه از سوی برخی رسانه‌ها منعكس شد، از دقت لازم برخوردار نبوده است، این پایگاه متن كامل سخنان معظم له را منتشر می‌كند و بدیهی است چنانچه مطالبی غیر از این انعكاس یافته است، مقرون به صحت نمی‌باشد.
بسم الله الرحمن الرحیم

نظر به اينكه خبر ديدار مديران و برنامه سازان راديو معارف با حضرت‌ آيت الله العظمي صافي كه از سوي برخي رسانه‌ها منعكس شد، از دقت لازم برخوردار نبوده است، اين پايگاه متن كامل سخنان معظم له را منتشر مي‌كند و بديهي است چنانچه مطالبي غير از اين انعكاس يافته است، مقرون به صحت نمي‌باشد.
بسم الله الرحمن الرحيم

بنده تشكر مي‏كنم از اين زحماتي كه شما انجام مي‏دهيد در ترويج دين و رشد مكتب اهل‏بيت. با اين گستردگي و تفاسيري كه فرموديد، خوشحال شدم و بنده هم استفاده كردم. و اينها اتمام حجت است و اميدواريم كه ما در مقام ترويج دين باشيم و رسالت اسلام و دعوت انبيا و مكتب اهل‏بيت را به دنيا برسانيم.

به هر حال اين بلاغ مبيني كه به عهده همه است. اين بايد كه انجام شود و وظيفه است و به يك معنا وجوب كفايي دارد؛ حال اگر افرادي خاص هم عهده‏دار شوند، باز هم گمان نمي‏كنم كه اين وجوب كفايي از عهده همه ساقط شود. ولي در همين حال همين مقدار كه انجام شده و اين برنامه هايي كه داريد همه مورد رضايت و خشنودي حضرت ولي عصر (عج) خواهد شد و اين ها مسائل اوليه ماست.

اگر بخواهيم پايه نظام و حكومتمان را مستحكم كنيم كه برقرار بماند بايد اين پايه‏هاي اصلي، اساسي و اعتقادي مردم و همه اين شبهاتي كه هست پاسخ دهيم. مخصوصاً راجع به حضرت ولي عصر و اين كه مردم آشنا به وجود مقدس ايشان باشند و ايشان را فراموش نكنند. «مرحوم آيت‏الله بروجردي» گاهي سفارش مي‏كردند كه در منبرها يادتان نرود هميشه اسم حضرت را ببريد؛ به هر مناسبتي نام حضرت را ياد كنيد و مردم را به ياد حضرت بيندازيد كه بدانند رعيت حضرت‏اند و نعمت‏هاي خداي متعال از سوي حضرت به ما مي رسد و ما واقعاً بايد كه در اين دوره غيبت از حضرت الهام بگيريم و درمقام كسب رضايت ايشان باشيم. كارهايمان، مملكتمان، نظاممان، دانشگاهمان، مدرسه‏مان، همه جا بايد جوري باشد كه موجب خشنودي امام زمان (عج) شود. اين انحرافاتي كه هست اينها خيلي خطرناك است، و اين برنامه‏هايي كه شما داريد در مقابل آنها اميدواريم كه بتوانيم اين وظايف را به نحو احسن انجام دهيد.

ما سرمايه‌‏هاي تبليغاتي فراواني داريم؛ هم قرآن مجيد، اين اعلاميه‏هاي قرآن مجيد است كه دنيا را تكان مي‏دهد؛ برنامه‏هاي روايات و احاديث و نهج البلاغه؛ دعاهايي كه داريم؛ اين ها آموزنده است؛ معنا دارد. محتوايي كه اين دعاها دارد در هيچ كتابي و در كتاب هيچ حكيمي و فيلسوفي نيست و پيدا نمي‏شود؛ تا آنجا كه «خواجه نصيرالدين طوسي» مي‏گويد: "ما بايد از انبياء تشكر كنيم نه از حكما. براي اين كه اين ها آمدند و به ما ياد دادند كه خدا را بايد چگونه بخوانيم به چه عنواني به چه اسمي و اگر آن ها نبودند ما بايد هر اسمي كه مي خواستيم خدا را بخوانيم شايد نمي توانستيم متناسب با مقام شأن ربوبي بگوييم" و لذا بايد از آنها استفاده كنيم . اينها در همين دعاهاي اهل‏بيت است؛ و در روايات ما از نهج البلاغه است . دعاهايي كه از شخص حضرت رسول (س) تا ائمه طاهرين (ع) به ما رسيده است. اينها مطالبي سازنده، ادب‏آموز، اخلاقي، تربيتي، اجتماعي و همه چيز هست و در اختيار ماست و بايد اشخاص متخصص اينها را بررسي كنند؛ و اين ها را به نحوي كه شايسته است به دنيا عرضه نمايند . كسي نيست كه اين ها را نپذيرد.

در كل، اينها بايد به نحو احسن انجام شود؛ و خوب اين راديو معارف را و اين افتخاري كه برايتان فراهم شده را بايد قدر بدانيد؛ و ثواب و عبادتي هم بالاتر از اين نيست؛ و اين كه خدا را بندگي مي‏كنيد پرستشي بالاتر از اين نيست.

نكته ديگر اين كه بايد جوري باشد كه برنامه‏هاي ديگران با برنامه‏هاي شما در تعارض نباشد، كه ما از يك طرفي بياييم اينها را بگوييم، از طرفي دعوت‏هاي ديگر و حركاتي ديگري كه در مملكت شروع شده خيلي خطرناك است؛ آدم مي ترسد؛ مي‏گويد كه خدايا به كجا مي‏خواهند بروند! چه مي‏‎گويند و چه حرفي دارند كه اين جور سنت‏ها را مي‏شكنند كه بعضي‎ها مي گويند ما اين كارها را مي‏خواهيم بكنيم! خيلي خطرناك است! و حال در مقابل اينها صدا و سيما هم بخواهد كه همين حرف‏هاي اينها را ترويج كند.

صدا و سيما بايد كه آزاد و مستقل باشد؛ اسلامي باشد؛ و بداند كه اين در اثر بركت اين جمهوري اسلامي و اين خون شهداي عزيزي كه فقط براي اسلام ريخته شد، خود اينها بر اساس اين برپا شده است؛ و حالا فرصتي كه اينطوري است بايد اين اصالت خودش را حفظ كند و نبايد برنامه‏هايمان جوري باشد كه از اخلاقيات اسلام ضعيف شود .

و مسايل اختلاط زن و مرد؛ خيلي مسائل هست كه اينها براي عموم مردم و اكثريت مسلمانان آزاردهنده است؛ و اينها بايد افراد متدين باشند و نقاط ضعفي كه الان هست بايد برطرف شود.

يا اينكه بعضي از مسؤولين بيان مي‏كنند كه ما اين كارها را مي‏كنيم. چه كار مي‏كني؟! مي‏خواهي دين را از بين ببري؟! با خدا طرفي. گاهي آدم مي بيند كه اينها با هم تضاد دارند.

ولي به هر صورت من كه خيلي ناراحتم. آن مطالب را كه آدم مي‏بينه مي‏گويد خدايا اين حركت به كجا ختم مي‏شود؟! انسان اينها را كه مي‏بيند و اخلاص شما كه دلسوزانه براي خدا عمل مي‏كنيد اميدوار مي‏شود؛ و ان شاء الله آنها محكوم و مغلوب بشوند و هيچ كدام به مقاصدشان نرسند. و هر كس كه توطئه‏اي عليه دين و مذهب و سن‏ هاي اسلام دارد خدا آنها را محكوم كند. خدا شما را و هر كس كه در اين مسير دين و مذهب اسلام و حفظ استقرار اين نظام اسلامي قدم برمي‏دارد تأييد كند. هويت اسلامي ما مهم است و آن را دشمن هدف گرفته كه ما در اين التزامات ديني ضعيف شويم.

اسباب خوشحالي است. و البته توفيق با شماست و غلبه با آنهاست كه راه درست مي روند و مي‏خواهند امام زمان را راضي و خشنود كنند. آنها كه مي خواهند امام زمان را خشنود كنند موفقيت با آنهاست و مملكت هم به وسيله همان‏ها حفظ مي‏شود و استقلال مملكت را هم همان‏ها نگه مي‏دارند؛ و آنها كه خيانت نمي‏كنند همين‏ها هستند. اميدواريم موفق باشيد و خدا بر توفيقتان بيفزايد.

و اقعا من نگران حركاتي هستم . ولي الحمدلله ديروز هم بخش ديگر آمدند و بشاراتي دادند و امروز هم كه شما آمديد. اميدوارم استقلال و هويت ديني ما در همه عرصه‏ها ظاهر باشد، كه ما مسلمانيم و از مسلماني تنزل نمي‏كنيم . امروز دنيايي است كه براي تبليغ آماده است؛ و وقتي ملاحظه مي‏كنيم متوجه مي‏شويم اسلام بيش از آن كه دين ديروز بوده است دين امروز است؛ و بيش از اين كه دين امروز است دين فرداست؛ و بيش از اين كه دين فرداست دين پس‏فرداست.
 

موضوع:

يكشنبه / 26 مهر / 1388