وریز وجوهات
السّلام علیک یا موُسَی بنَ جَعفَرٍ اَیُّهَا الکاظِمُ یَابنَ رَسوُلِ اللّهِ به مناسبت سالروزشهادت جانسوز باب الحوائج، حضرت موسی بن جعفر علیهماالسلام و وفات پدر بزرگوار امیرالمؤمنین علیه‌‌‌‌ السلام، حضرت ابوطالب علیه السلام؛ مجلس سوگواری و عزاداری...
جمعه: 31 / 01 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
تاكيد حضرت آيت‌ الله العظمي صافي‌ گلپايگاني بر حضور موثر حوزه‌ در دنيا

حضرت آیت الله العظمی صافی چهارشنبه شب، 6/8/88 در نشست دوره‌ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در مدرسه آیت ‌الله العظمی گلپایگانی (ره) قم، - كه بزرگترین و مهم‌ترین اجتماع اساتید می‌باشد- با تبریك میلاد ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی ‌الرضا علیه السلام، نشست اساتید را بسیار پربركت دانستند و فرمودند: آثار و بركات وجودی امام رضا علیه السلام در اختیار بشریت و حوزه‌های علمیه قرار دارد و ملقب شدن آن حضرت به عالم آل محمد به خاطر علومی است كه از ایشان بعد از امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام صادر شده است.

حضرت آيت الله العظمي صافي چهارشنبه شب، 6/8/88 در نشست دوره‌اي اساتيد سطوح عالي و خارج حوزه علميه قم در مدرسه آيت ‌الله العظمي گلپايگاني (ره) قم، - كه بزرگترين و مهم‌ترين اجتماع اساتيد مي‌باشد- با تبريك ميلاد ثامن‌الحجج حضرت علي بن موسي ‌الرضا عليه السلام، نشست اساتيد را بسيار پربركت دانستند و فرمودند: آثار و بركات وجودي امام رضا عليه السلام در اختيار بشريت و حوزه‌هاي علميه قرار دارد و ملقب شدن آن حضرت به عالم آل محمد به خاطر علومي است كه از ايشان بعد از امام باقر عليه السلام و امام صادق عليه السلام صادر شده است.
ايشان با اشاره به جايگاه اساتيد در ساختار حوزه افزودند: اين اجتماع و اعلام حضور فوايد زيادي دارد و اين مهم است كه بتوانيم نقاط قوت و ضعف عالم اسلام را بررسي كنيم و بشناسيم.
مرجع تقليد شيعيان، با اشاره به فعاليت‌هاي فرق ضاله و نقش حوزويان در مقابله با آنها تصريح كردند: فرقه‌هاي مختلفي در دنيا عرض اندام كرده و شبهاتي عليه اسلام مطرح مي‌كنند و در چنين زماني وظيفه كساني كه عهده‌دار علوم آل ‌محمد صلي الله عليه و آله و سلم هستند بسيار حساس است.
معظم له ادامه دادند: اين گونه مسايل بايد با كمال دقت مورد بررسي قرار بگيرد و در دنياي امروز به ويژه در مقابل انحرافات، موضع‌گيري سنجيده و مناسب داشته باشيم.
حضرت آيت الله العظمي صافي به سابقه و دامنه گسترده‌ي فعاليت فرق ضاله پرداختند و فرمودند: فرقه بهائيت كه روزي مورد حمايت انگليس بود و امروز آمريكا از آن پشتيباني مي‌كند در بعضي از مناطق كشور فعالند و چه بسا هيچ كس در آنجا در مقابل آنان وجود ندارد.
ايشان فرمودند: امروز وظيفه حوزه‌هاي علميه در مقابل آنها بسيار سنگين است و بايد آنها را شناسايي كنيم و براي مقابله با افكار آنان چاره‌انديشي نماييم.
معظم‌له به انتظاراتي كه از حوزه در مبارزه با فرقه‌هاي ضاله و انحرافي مي‌رود اشاره كردند و بيان داشتند: حوزه‌ها به وجود مبارك امام زمان ارواحنا فداه تعلق دارند و ايشان حوزه و طلاب را لشكريان خود بر شمرده‌اند و اين انتظارات بايد برآورده شود.
مرجع تقليد شيعيان، خاطرنشان كردند: بايد براي اسلام تبليغ كنيم و در دنياي امروز امكان «بلاغ‌المبين» كه مورد تاكيد متون ديني است وجود دارد و اگر نشود، كوتاهي از طرف حوزه است، زيرا از اطراف و اكناف دنيا به حوزه علميه قم مراجعه مي‌كنند و اين حوزه مباركه شهرت جهاني پيدا كرده است.
معظم له افزودند: بايد تبليغ، ترويج احكام، حفظ و نظارت بر امور اسلامي، امر به معروف و نهي از منكر كه مسئوليت آن در عصر غيبت با علما و مجتهدين است مورد توجه علما باشد و در دنيا حضور موثر داشته باشيم و از مسئوليت‌هايي كه به دوش داريم شانه خالي نكنيم.
ايشان ادامه دادند: حوزه علميه بايد در برابر اتفاقاتي كه عليه مسلمانان در سراسر دنيا مي‌افتد واكنش نشان دهد و به طوري كه مرسوم است اعتراض كند و به مراكز بين‌المللي و حقوق بشر اعلام نمايد و اگر در اين خصوص كوتاهي كند مقصر است.
معظم له افزودند: امروز نمي‌توان سكوت كرد و حال انعزال داشته باشيم بايد كساني كه مي خواهند با سنت‌هاي اسلامي مبارزه كنند بدانند حوزه در مقابل آنها مي‌ايستد و وظيفه‌ي شرعي و ديني خود را انجام مي‌دهد و بايد علما و روحانيت با انجام وظايف خود رعب و وحشت در دل آنها ايجاد كنند. آنها بدانند كه مانع بزرگ فعاليت‌هاي ضد ديني حوزه علميه است و حوزه بيدار است و هميشه آماده براي دفاع از احكام وسنت‌هاي قطعي مي‌باشد.
حضرت آيت‌الله صافي‌گلپايگاني با بيان اينكه 1400 سال است كه دين به واسطه علما و محدثان باقي مانده است بيان داشتند: حوزه‌هاي علميه يادگار حوزه‌هاي دوران ائمه اطهار عليهم السلام است همانطور كه حضرت سيدالشهدا عليه السلام حوزه درسي در مسجد مدينه داشتند.
ايشان با بيان اينكه بايد حركت حوزه‌ها، علما و مجتهدين در امتداد حركت ائمه عليهم السلام باشد و با خلوص نيت، زهد و تقوا فعاليت كنند تصريح كردند: بايد نگذاريم معروف تبديل به منكر و منكر تبديل به معروف شود و مي‌بايست عالمان ديني نسبت به مسائل كلي آگاهي كافي داشته باشند تا شعائر زنده بماند.
معظم‌له با بيان اينكه موقعيت شيعه در جهان بسيار عالي است افزودند: بايد عواملي كه در گوشه و كنار جهان عليه شيعه ظلم مي‌كنند را شناسايي كنيم و بدانيم چه عواملي در عراق، افغانستان و پاكستان فعالند.
مرجع تقليد شيعيان با بيان اينكه حوزه‌هاي علميه بايد تمام دنيا را مورد توجه قرار دهند و ديدگاه جهاني داشته باشند، فرمودند: در راس همه اين مطالب توجه به درس فقه، معارف و علوم اهل‌بيت عليهم السلام، قرآن، نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه است و بايد افراد جامع در اين زمينه‌ها داشته باشيم تا بتوانيم در همه عرصه‌ها در دنيا عرض اندام كنيم.
ايشان فرمودند: حوزه‌هاي علميه تعلق به حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء دارد و همه بايد خود را سرباز واقعي آن حضرت بدانيم و فقط بايد كسب رضايت و خوشنودي ايشان مدّ نظر ما باشد.
 

موضوع:

شنبه / 9 آبان / 1388