وریز وجوهات
صبح یکشنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶، سردار اشتري فرمانده محترم نيروي انتظامي با هیئت همراه، با حضور در بیت مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمی صافي گلپايگاني مدّ ظله الوارف ديدار کردند. در ابتداي اين ديدار، سردار اشتري گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه های نيروي...
جمعه: 28/مهر/1396 (الجمعة: 29/محرم/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
تاكيد حضرت آيت‌ الله العظمي صافي‌ گلپايگاني بر حضور موثر حوزه‌ در دنيا

حضرت آیت الله العظمی صافی چهارشنبه شب، 6/8/88 در نشست دوره‌ای اساتید سطوح عالی و خارج حوزه علمیه قم در مدرسه آیت ‌الله العظمی گلپایگانی (ره) قم، - كه بزرگترین و مهم‌ترین اجتماع اساتید می‌باشد- با تبریك میلاد ثامن‌الحجج حضرت علی بن موسی ‌الرضا علیه السلام، نشست اساتید را بسیار پربركت دانستند و فرمودند: آثار و بركات وجودی امام رضا علیه السلام در اختیار بشریت و حوزه‌های علمیه قرار دارد و ملقب شدن آن حضرت به عالم آل محمد به خاطر علومی است كه از ایشان بعد از امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام صادر شده است.

حضرت آيت الله العظمي صافي چهارشنبه شب، 6/8/88 در نشست دوره‌اي اساتيد سطوح عالي و خارج حوزه علميه قم در مدرسه آيت ‌الله العظمي گلپايگاني (ره) قم، - كه بزرگترين و مهم‌ترين اجتماع اساتيد مي‌باشد- با تبريك ميلاد ثامن‌الحجج حضرت علي بن موسي ‌الرضا عليه السلام، نشست اساتيد را بسيار پربركت دانستند و فرمودند: آثار و بركات وجودي امام رضا عليه السلام در اختيار بشريت و حوزه‌هاي علميه قرار دارد و ملقب شدن آن حضرت به عالم آل محمد به خاطر علومي است كه از ايشان بعد از امام باقر عليه السلام و امام صادق عليه السلام صادر شده است.
ايشان با اشاره به جايگاه اساتيد در ساختار حوزه افزودند: اين اجتماع و اعلام حضور فوايد زيادي دارد و اين مهم است كه بتوانيم نقاط قوت و ضعف عالم اسلام را بررسي كنيم و بشناسيم.
مرجع تقليد شيعيان، با اشاره به فعاليت‌هاي فرق ضاله و نقش حوزويان در مقابله با آنها تصريح كردند: فرقه‌هاي مختلفي در دنيا عرض اندام كرده و شبهاتي عليه اسلام مطرح مي‌كنند و در چنين زماني وظيفه كساني كه عهده‌دار علوم آل ‌محمد صلي الله عليه و آله و سلم هستند بسيار حساس است.
معظم له ادامه دادند: اين گونه مسايل بايد با كمال دقت مورد بررسي قرار بگيرد و در دنياي امروز به ويژه در مقابل انحرافات، موضع‌گيري سنجيده و مناسب داشته باشيم.
حضرت آيت الله العظمي صافي به سابقه و دامنه گسترده‌ي فعاليت فرق ضاله پرداختند و فرمودند: فرقه بهائيت كه روزي مورد حمايت انگليس بود و امروز آمريكا از آن پشتيباني مي‌كند در بعضي از مناطق كشور فعالند و چه بسا هيچ كس در آنجا در مقابل آنان وجود ندارد.
ايشان فرمودند: امروز وظيفه حوزه‌هاي علميه در مقابل آنها بسيار سنگين است و بايد آنها را شناسايي كنيم و براي مقابله با افكار آنان چاره‌انديشي نماييم.
معظم‌له به انتظاراتي كه از حوزه در مبارزه با فرقه‌هاي ضاله و انحرافي مي‌رود اشاره كردند و بيان داشتند: حوزه‌ها به وجود مبارك امام زمان ارواحنا فداه تعلق دارند و ايشان حوزه و طلاب را لشكريان خود بر شمرده‌اند و اين انتظارات بايد برآورده شود.
مرجع تقليد شيعيان، خاطرنشان كردند: بايد براي اسلام تبليغ كنيم و در دنياي امروز امكان «بلاغ‌المبين» كه مورد تاكيد متون ديني است وجود دارد و اگر نشود، كوتاهي از طرف حوزه است، زيرا از اطراف و اكناف دنيا به حوزه علميه قم مراجعه مي‌كنند و اين حوزه مباركه شهرت جهاني پيدا كرده است.
معظم له افزودند: بايد تبليغ، ترويج احكام، حفظ و نظارت بر امور اسلامي، امر به معروف و نهي از منكر كه مسئوليت آن در عصر غيبت با علما و مجتهدين است مورد توجه علما باشد و در دنيا حضور موثر داشته باشيم و از مسئوليت‌هايي كه به دوش داريم شانه خالي نكنيم.
ايشان ادامه دادند: حوزه علميه بايد در برابر اتفاقاتي كه عليه مسلمانان در سراسر دنيا مي‌افتد واكنش نشان دهد و به طوري كه مرسوم است اعتراض كند و به مراكز بين‌المللي و حقوق بشر اعلام نمايد و اگر در اين خصوص كوتاهي كند مقصر است.
معظم له افزودند: امروز نمي‌توان سكوت كرد و حال انعزال داشته باشيم بايد كساني كه مي خواهند با سنت‌هاي اسلامي مبارزه كنند بدانند حوزه در مقابل آنها مي‌ايستد و وظيفه‌ي شرعي و ديني خود را انجام مي‌دهد و بايد علما و روحانيت با انجام وظايف خود رعب و وحشت در دل آنها ايجاد كنند. آنها بدانند كه مانع بزرگ فعاليت‌هاي ضد ديني حوزه علميه است و حوزه بيدار است و هميشه آماده براي دفاع از احكام وسنت‌هاي قطعي مي‌باشد.
حضرت آيت‌الله صافي‌گلپايگاني با بيان اينكه 1400 سال است كه دين به واسطه علما و محدثان باقي مانده است بيان داشتند: حوزه‌هاي علميه يادگار حوزه‌هاي دوران ائمه اطهار عليهم السلام است همانطور كه حضرت سيدالشهدا عليه السلام حوزه درسي در مسجد مدينه داشتند.
ايشان با بيان اينكه بايد حركت حوزه‌ها، علما و مجتهدين در امتداد حركت ائمه عليهم السلام باشد و با خلوص نيت، زهد و تقوا فعاليت كنند تصريح كردند: بايد نگذاريم معروف تبديل به منكر و منكر تبديل به معروف شود و مي‌بايست عالمان ديني نسبت به مسائل كلي آگاهي كافي داشته باشند تا شعائر زنده بماند.
معظم‌له با بيان اينكه موقعيت شيعه در جهان بسيار عالي است افزودند: بايد عواملي كه در گوشه و كنار جهان عليه شيعه ظلم مي‌كنند را شناسايي كنيم و بدانيم چه عواملي در عراق، افغانستان و پاكستان فعالند.
مرجع تقليد شيعيان با بيان اينكه حوزه‌هاي علميه بايد تمام دنيا را مورد توجه قرار دهند و ديدگاه جهاني داشته باشند، فرمودند: در راس همه اين مطالب توجه به درس فقه، معارف و علوم اهل‌بيت عليهم السلام، قرآن، نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه است و بايد افراد جامع در اين زمينه‌ها داشته باشيم تا بتوانيم در همه عرصه‌ها در دنيا عرض اندام كنيم.
ايشان فرمودند: حوزه‌هاي علميه تعلق به حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء دارد و همه بايد خود را سرباز واقعي آن حضرت بدانيم و فقط بايد كسب رضايت و خوشنودي ايشان مدّ نظر ما باشد.
 

موضوع:

شنبه / 9 آبان / 1388