وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
يكشنبه: 29/بهم/1396 (الأحد: 2/جمادى الآخر/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
تأكيد حضرت آيت الله العظمي صافي بر لزوم استفاده از ابزار روز دنيا براي شناساندن معارف اهل بيت عليهم السلام/تصاوير

عملیات ساختمانی مركز علمی تحقیقاتی دارالعرفان شیعی با حضور حضرت آیت الله العظمی صافی عصر روز سه شنبه 17/1/89 آغاز شد.
معظم له ‌در این مراسم كه جمعی از علمای حوزه و مسئولین استانی شركت داشتند،‌ فرمودند: وسایل و اسباب ارتباطی كه در عصر حاضر فراهم است، كار را برای تبلیغ و ترویج مكتب اهل بیت سهل و آسان نموده است و امیدوارم كه از این فرصت و موقعیت، حوزه‌های علمیه و جامعه‌ی روحانیت وهمه‌ی شیعیان بتوانند بهترین استفاده را بكنند.
ایشان جهان امروز را تشنه‌ی معارف حقیقی دانستند و افزودند: با اینكه گمراهی‌ها زیاد شده است و به حسب ظاهر توجه به مادیات زیاد شده است، درعین حال برای شنیدن صداهای دین و معنویت و دعوت به خداوند متعال یك آمادگی خاصی پیدا شده است.
آیت الله العظمی صافی فرمودند: باید بیشتر از اینها كه تاكنون اهل بیت و مكتب و معارف اهل بیت به دنیا معرفی شده است، این مكتب را به دنیا كه مكتب راستین اسلام است دعوت كنید و آشنایی دهید و در این راه باید از همه وسایل و ابزار روز دنیا بهره گرفت.
مرجع تقلید شیعیان، به تصرفات بیگانگان در احكام و مبانی دین و تحریف آنها اشاره كردند و بیان داشتند: هم در ناحیه تبلیغات و هم در ناحیه عمل و برنامه‌هایی كه گاه پیاده می‌شود تحریفاتی است و لازم است كه نهادهایی باشند تا در مقابل این تحریفات و برنامه‌ها ایستادگی كنند و از تغییر هویت اسلامی و شیعی حفاظت كنند تا این افكار فاسد به مقاصد خود نرسند.
ایشان احادیث شریفه‌ی ائمه اطهار علیهم السلام را منبع و سرچشمه معارفی دانستند كه باید در اختیار بشریت قرار گیرد و افزودند: فطرت پاك بشر به گونه‌ای است كه اگر مطالب، خوب و درست به بشریت عرضه شود، مردم از این دعوت به اسلام و دعوت به مكتب اهل بیت علیهم السلام و سیره‌ی آنها استقبال می‌كنند.و به همین دلیل بوده است كه با این‌ همه دشمنی‌ها و خصومت‌هایی كه با اهل بیت شده است، معذلك هنوز این معارف، زنده مانده است و مورد استفاده دنیا و عالم علم و معنویت است.
ایشان قرآن كریم، نهج‌البلاغه، احادیث اهل بیت علیهم السلام و صحیفه سجادیه را از منابع غنی شیعه برشمردند و فرمودند:‌ از جنبه علمی مكتب تشیع چیزی كم ندارد و هرچه بخواهیم در منابع غنی شیعه یافت می‌شود.
معظم له دعاهای مأثوره را اسباب توجه به خداوند متعال خواندند و اظهار داشتند: در همه‌ی این دعاهایی كه ما داریم وسایل لازم برای هدایت بشر به سوی معنویات و كمال حقیقی وجود دارد و چیزی فروگذار نشده است.
مرجع تقلید شیعیان افزودند: باید طوری باشد كه دنیا از مكتب اهل بیت علیهم السلام بهره‌مند شود و همه جا به انوار ولایت اهل بیت علیهم السلام و معارف و علوم آل محمد روشن و منور شود و نتایج بسیار خوبی برای این مكتب و ترویج آن و تعظیم سنن اسلامی در پی داشته باشد.
حضرت آیت الله العظمی صافی در بخش دیگری از سخنان خود به تبیین جایگاه عرفان در مكتب تشیع پرداختند و فرمودند: عرفان برای شیعه است و شیعه هویتش عرفان است؛ در خداشناسی،‌نبوت،‌ امامت و معاد، عرفان شیعی است و هر چه داریم از عرفان است. دو چیز یا دو راه نیست بلكه یكی است و شیعه یعنی عرفان، معرفت و خداشناسی، یعنی امام شناسی و ولایت اهل بیت علیهم السلام و اینها مسلم است.
مرجع تقلید شیعیان، عرفان واقعی و شیعی را جدای از این عرفان‌های ساختگی دانستند و اظهار داشتند: این عرفان‌بازی‌هایی كه الان پیدا شده است و برنامه‌ها و خط و خطوط انحرافی كه به مردم نشان می‌دهند عرفان واقعی و شیعی نیست، عرفان‌هایی كه قرآن را تعبیر و تفسیر به خلاف می‌كنند، اینها از عرفان واقعی و شیعی و مكتب اهل بیت علیهم السلام فاصله دارند.
معظم له افزودند: عرفان‌های ساختگی خلاف آن چیزی است كه آیات قرآن مجید دعوت می‌كند. به همین جهت باید تلاش شود عرفان شیعی و معارف مكتب اهل بیت به بهترین نحو به دنیا معرفی شود.
ایشان در ادامه با بیان اینكه ممكن است برداشت‌های متفاوت و احیاناً خلافی از نام این موسسه‌ی بزرگ شود، خواستار تغییر نام آن به یكی دیگر از نام‌های مقدس و با بركت اسلامی شدند.
معظم له با ابراز تأسف از كج‌فهمی‌های كه پیرامون عرفان می‌شود، آن را مانند تعریف هنر از مسیر واقعی و حقیقی خود دور دانستند.
مرجع تقلید شیعیان در پایان با تشكر از خدمات و تلاش‌های ارزنده‌ی حجةالاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین انصاریان بیان داشتند: امیدوارم این موسسه كه تشكیل شده است و تا الان هم موجب بركات مهم بوده است ‌و مواضع و برنامه‌هایی كه پیاده شده است، موجب رضایت خاطر حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف باشد و انشاء الله كه در آینده هم با این حسن نیتی كه ایشان دارند و كسانی كه با ایشان همكاری می‌كنند موفقیت‌های بزرگی را پیش روی خود ببینند و آن طوری كه آرزومند هستند و ما هم انتظار داریم بخشی از مقاصد دین و معارف اهل بیت علیهم السلام را ترویج دهند و رضایت خاطر آن وجود نازنین را فراهم آورند.

موضوع:

چهارشنبه / 18 فروردين / 1389