وریز وجوهات
عصر روز سه شنبه ۹ شعبان المعظم ۱۴۳۹ (۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) جمعی از دست اندرکاران همایش «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه» با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند. در ابتدای این دیدار، مسئولان برگزاری، گزارشی از...
پنجشنبه: 6 / 02 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
ديدار امير دريادار حبيب الله سياري و جمعي از پرسنل ارتش جمهوري اسلامي ايران با حضرت آيت الله العظمي صافي / عكس

حضرت آیت الله العظمی صافی صبح امروز چهارشنبه 21/7/89 امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده‌ی نیروی دریایی ارتش و جمعی از پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران را به حضور پذیرفتند.
معظم له در این دیدار با اشاره به نامه‌ی امیرالمومنین به مالك اشتر، جایگاه خطیر و حساس جنود اسلام را متذكر شدند و فرمودند: جنود، لشكر و سپاه، ستون اسلام هستند، حصار و قلعه‌ی اسلام هستند و حیثیات مملكت و جامعه‌ی اسلامی در حقیقت به واسطه‌ی آنان در مصونیت می‌ماند.
حضرت آیت الله العظمی صافی با تأكید بر لزوم داشتن جنود و لشكری مجهز در كشور اسلامی فرمودند: این مهم است كه شما یك جمعیت و ارتشی داشته باشید كه بتواند دفاع از حوزه اسلام داشته باشد و دفاع از مرزهای كشور اسلامی بكند و اسباب رعب دیگران باشد و آنها مرعوب باشند و خیال و فكر تجاوز به كشور اسلامی را نداشته باشند. اما در هر رشته‌ای باید قدرتمند و توانا باشیم.
ایشان با بیان اینكه از قدیم مرزبانی از مرزهای كشور اسلامی عبادتی بزرگ شمرده می‌شده است ادامه دادند: همانطور كه امروزه مردم به زیارت كربلا و عمره می‌روند از قدیم افرادی بدون اجر و مزد به مناطق مرزی می‌رفتند و مرزهای كشور اسلامی را از تجاوز دشمنان محافظت می‌كردند.
معظم له عبادت مرزبانی را از اعتكاف بالاتر دانستند و ادامه دادند:‌امیدوارم این موقعیتی را كه برای شما حاصل شده است، قدر بدانید و برای دفاع از حوزه اسلام و نوامیس مسلمین و مرزهای اسلام كه یكی از عبادات بزرگ است موفق باشید و همه‌ی كارها را به پای خدا و امام زمان ارواح العالمین له الفدا حساب كنید.
مرجع تقلید شیعیان كلاس و درس بصیرت افزایی را دارای مراحل گوناگون دانستند و بیان داشتند: در ابتدای تولد انسان پدر و مادر وظیفه‌ی آموزش انسان را در این كلاس بعهده دارند ولی بعد از آن در تمام عمر این انسان است كه باید معرفت و بصیرت خود را افزایش دهد و تكمیل كند و تقرب انسان به خداوند به معرفت،‌خداشناسی، امام شناسی و پیغمبر شناسی است و فضیلت بشر به اینهاست و انسان به واسطه‌ی آنها ارزش دارد و الا اگر اینها نباشد،‌ چه ارزشی برای انسان است و انسان با حیوانات چه تفاوتی دارد؟
ایشان با اشاره به برگزاری دوره‌های بصیرت به منظور تعمیق باورهای دینی و اعتقادی افزودند: همه از مجتهد و سرباز و زن و مرد نیاز به افزایش بصیرت و بینایی و درك و فهم دارند و توقفی نباید در آن صورت بگیرد و كمال انسان به علم،‌معرفت، فهم و اخلاق خوب است و اینهاست كه انسان را به مقامات بلند و عالی می‌رساند.
معظم له با اشاره به آیه‌ی « ان الله خبیر سمیع بصیر»، بصیر را یكی از اسماء الحسنای الهی دانستند و افزودند:‌انسانی كه می‌خواهد بصیرت خود را زیاد كند، یعنی می‌خواهد تخلق به اخلاق خدا داشته باشد و به خداوند نزدیك‌تر شود. در روایات هم داریم كه خود را به اخلاق خداوندی بیارائید و آراسته كنید.
ایشان دو صفت علم و دانایی و قدرت و توانایی را صفات مهم خداوندی دانستند و اظهار داشتند: هر كه از این دو صفت بیشتر داشته باشد، شباهتش به خداوند متعال بیشتر است
معظم له با بیان روایتی از یكی از جنگ‌های صدر اسلام كه پیرمردی روحانی در حالی كه دست و پایش قطع شده بود و درخون می‌غلطید ولی به مقاومت ادامه می‌داد، افزودند: همه‌ی اینها مراتب بصیرت است كه این همه زخم بر می‌دارد ولی از اینها خوشحال می‌شود و لذت می‌برد و همه اینها را از طرف خداوند متعال كسب مقام و درجه می‌بیند.

موضوع:

پنجشنبه / 22 مهر / 1389