وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَئِمَّةَ الْهُدَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ التَّقْوَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَيُّهَا الْحُجَجُ عَلَى أَهْلِ الدُّنْيَا ...   مجلس عزاداری سالروز تخریب حرم ائمه بقیع (ع). با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
ديدار سفير آذربايجان با حضرت آيت الله العظمي صافي

دكتر جوانشیر آخوند اُف سفیر آذربایجان در ایران صبح امروز پنج‌شنبه 18/9/89 با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی، با معظم له دیدار و گفتگو كرد.
سفیر آذربایجان در این دیدار از مواضع و پیام‌های سازنده‌ی حضرت آیت الله العظمی صافی در جهت بهبود روابط و ارتباط بیشتر بین دو ملت ایران و آذربایجان و همچنین پیام معظم له برای رئیس جمهوری محترم آذربایجان تقدیر و تشكر نمود.
دكتر آخوند اُف در ابتدای دیدار ضمن ارائه‌ی گزارشی از فعالیت‌های دینی و مذهبی در كشور آذربایجان خدمت معظم له گفت: بعد از استقلال آذربایجان تاكنون قریب به 1500 مسجد در كشور آذربایجان ساخته شده است و همچنین حرم مطهر بی‌بی حكیمه خاتون نیز بازسازی و نوسازی شده است.
حضرت آیت الله العظمی صافی نیز در این دیدار با بیان اینكه مسلمانان در تمام دنیا دارای منافع مشترك می‌باشند فرمود: ما عزت و سربلندی و سرافرازی همه‌ی مسلمانان را در جهان خواستاریم و برای ما فرقی بین كشورهای اسلامی نیست. همه‌ی مسلمانان با هم برادر و دارای مقاصد عالی و بلند می‌باشند كه همان حاكمیت قرآن و احكام اسلامی است.
ایشان با ابراز خرسندی از مواضع دینی و شیعی دولت آذربایجان فرمودند: اسلام به همه تعلق دارد. برای ما فرقی میان باكو و قم ونجف وجود ندارد و ما همه با یكدیگر برادریم.
معظم له با بیان اینكه مواضع مرجعیت برخاسته از شریعت است، ادامه دادند:‌ ما می‌خواهیم كه هویت دینی و استقلال اسلامی آنجا محفوظ باشد. ما نمی‌خواهیم كه تبلیغات سوئی كه دیگران نسبت به آذربایجان می‌كنند موجب تفرقه در آنجا شود.
ایشان ادامه دادند: ما از روی علاقه‌ای كه نسبت به آذربایجان و مردم آنجا داریم، می‌خواهیم موقعیت ممتاز آن كشور دوست و اسلامی و سوابق دینی آنجا محفوظ باشد.
مرجع تقلید شیعیان جهان با بیان سوابق درخشان دینی آذربایجان فرمودند: از قدیم الایام در نجف اشرف مسجدی به نام بادكوبه وجود داشت كه علامت آن است كه مردم آذربایجان از سابق تعصب اسلامی و شیعی بالایی دارند.
معظم له با اشاره به ساخت تعداد زیادی مسجد در طول سال‌های بعد از استقلال آذربایجان، آن را نشانه‌ی بازگشت آذربایجان به هویت اصلی خود دانستند و فرمودند: شخصیت اسلامی و تشیع آنجا هر چه بیشتر اظهار شود و در جهان بیشتر انعكاس یابد، انشاءالله آثار و نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.
حضرت آیت الله العظمی صافی با ابراز خشنودی از روابط خوب میان ایران و آذربایجان خواستار ادامه‌ و افزایش سطح روابط در زمینه‌های مذهبی و سیاسی و اقتصادی شدند.
معظم له بیان اینكه منافع ایران و آذربایجان مشترك است، خواستار اتخاذ مواضع مشترك به نفع دو ملت در مجامع بین‌المللی شدند.
مرجع تقلید شیعیان جهان، ضمن ابلاغ سلام گرم خویش به مردم و رئیس جمهور محترم آذربایجان رهنمودهایی را نیز ارائه كردند.

موضوع:

پنجشنبه / 18 آذر / 1389