وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
سه شنبه: 1/اسف/1396 (الثلاثاء: 4/جمادى الآخر/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
مخالفت شديد حضرت آيت الله العظمي صافي با عرفان‌هاي كاذب و تأكيد بر استقلال و عدم وابستگي حوزه‌‌ها.

حضرت آیت الله العظمی صافی عصر روز پنج‌شنبه 23/10/89 اعضای شورای مدیریت حوزه‌ی علمیه تهران را به حضور پذیرفتند.
معظم له در این دیدار با تأكید بر استقلال حوزه‌های استان‌ها و شهرستان‌ها فرمودند: اگر مدارسی كه مدیرانی صالح و لایق دارند نیز بتوانند در اداره‌ی امور، تدریس و كتاب‌های درسی به صورت مستقل عمل كنند، آثار و فواید آن بسیار بیشتر از وقتی است كه به صورت متحد الشكل باشند و مدیران حوزه‌ها فقط در مواردی كه مدارس نیاز به كمك دارند آنان را همراهی كنند.
ایشان با توجه به بركات و آثار فراوان وجود حوزه‌ها و مدارس علمیه در شهرستان‌ها یادآور شدند: همین‌كه طلاب علوم دینی در شهر و محیط خود استقرار دارند، برای دین و جامعه، آثار و نتایج بسیاری به همراه دارد و در هر منطقه‌ای روحانی متنفذ و مسموع الكلمه پیدا خواهد شد.
معظم له ادامه دادند:‌ اگر در تهران نیز مدرسه‌ی بزرگی كه بتواند چشم شهر باشد و در مركز تهران و بهترین نقطه، قرار داشته باشد، برای نشان دادن عظمت روحانیت و دین خیلی موثر است.
مرجع تقلید شیعیان به تاریخچه‌ی تشكیل تهران و حضور علمای بزرگ در این شهر اشاره كردند و با یادآوری مجاهدات علمای تهران در چند مقطع تاریخی فرمودند:‌علمایی در تهران حضور داشتند كه همواره مواظب جهات دینی مردم و اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه بودند،‌ در متن جامعه و همراه مردم بودند و خود را از مردم جدا نمی‌دانستند،‌ امر به معروف و نهی از منكر می‌كردند و اظهار وجود و حیات داشتند.
ایشان با تأكید بر اجتماع و همفكری روحانیت در هر منطقه افزودند: از نتایج این جلسات اینست كه مشكلات، مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای حل آنها چاره‌جویی خواهد شد؛ علما همدیگر را می‌شناسند و تصمیماتی كه می‌گیرند برای حفظ دین و اعتبار حقیقی نظام موثر واقع خواهد شد.
حضرت آیت الله العظمی صافی با اشاره به مسئولیت روحانیت در قبال جامعه و مردم فرمودند:‌ همین كه شما این كارها را انجام داده‌اید، یعنی قبول مسئولیت كرده‌اید. باید نقاط ضعف را دید و چاره‌جویی كرد.در هر حدی كه انسان بتواند در امور تصرف داشته باشد،‌ در آن حد حتماً مسئول است و در روز قیامت مورد بازخواست قرار می‌گیرد.
معظم له ادامه دادند:‌ روحانی مسئول است و این مسئولیت افتخار است و نفس كشیدن در این مسئولیت، عبادت است و این عبادت از همه‌ی عبادت‌ها بالاتر است.
ایشان با تأكید بر حفظ سنت‌ها در جامعه اظهار داشتند:‌باید سنت‌های دینی باقی بماند، هویت دینی شهر تهران محفوظ بماند و اینها همه از وظایف روحانیت است.
حضرت آیت الله العظمی صافی با اشاره به فعالیت‌های فرق باطله در كشور و حرف‌هایی كه گاهاً در اطراف بر علیه دین و مذهب بیان می‌شود، فرمودند:‌ نه این حرف‌ها پیش می‌رود و نه آنها باقی می‌مانند. آن چیزی كه باقی می‌ماند، دین است و اسلام و معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام. اما روحانیت نباید كوتاه بیاید و باید حرف خودش را بزند تا مردم و جامعه دچار اشتباه نشوند.
ایشان در ادامه با اظهار تأسف نسبت به وجود بعضی از جریان‌‌ها مانند عرفان‌های كاذب كه با ذكر كرامات و معجزه‌های بی‌اساس و نقل خواب‌ها همراه است، افزودند:‌ كرامت علما، به خدمات آنها به اسلام و امر به معروف و نهی از منكر می‌باشد؛ كرامت واقعی یعنی كرامت صاحب جواهر كه بیش از چهل جلد كتاب فقهی را در آن زمان و با آن مشكلات فراوان به عالم اسلام وتشیع تقدیم كرد؛ كرامت یعنی خدماتی مانند علامه حلی به عالم تشیع كه در كتاب الفین دوهزار دلیل معتبر برای امامت و ولایت امیر المومنین علیه السلام می‌نویسد.
معظم له با بیان اینكه این خط انزوا طلبی و گوشه‌گیری، همیشه در میان علما و روحانیت مطرود و مردود بوده است،‌ فرمودند: روحانیت با انزوا طلبی و گوشه‌گیری مخالف است و كسانی كه این فكر را ترویج می‌كنند و بعضی از علما را با صفت انزواطلبی به مردم معرفی می‌كنند، روح تشیع و اسلام را نفهمید‌ه‌اند.روحانی شیعی و مرجع تقلید باید همیشه در میان مردم باشد تا مردم بتوانند از او استفاده كنند و مشكلات خود را با وی در میان بگذارند.
مرجع تقلید شیعیان در پایان ضمن تقدیر و تشكر از فعالیت‌هایی كه شورای مدیریت حوزه علمیه استان تهران انجام می‌دهد،‌ برای آنان مزید توفیق در خدمت به دین و نشر معارف نورانی اهل بیت علیهم اسلام از درگاه خداوند منان مسئلت نمودند.
در ابتدای این دیدار نیز حجة الاسلام و المسلمین رشاد یكی از اعضای شورای مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های انجام شده خدمت معظم له ارائه نمود.
 

موضوع:

جمعه / 24 دى / 1389