وریز وجوهات
  رؤیت هلال با چشم مسلح س. آیا رؤیت هلال با استفاده از ابزارهای نجومی (دوربین، تلسكوپ و ...) اعتبار شرعی دارد؟ ج. كفایت رؤیت با چشم مسلّّح، مورد اشكال است.والله العالم   اثبات اول ماه س. اگر رادیو و رسانه‌ها خبر...
دوشنبه: 1397/02/31 - (الاثنين:5/رمضان/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت‌الله العظمي صافي در ديدار با اعضاي برگزار كننده‌ جشنواره‌ هنرهاي آسماني:
هنر واقعي استفاده صحيح از نبوغ و استعدادهاي بشري مي‌باشد.

هنرمند از دیدگاه حضرت آیت الله العظمی صافی

حضرت آيت‌الله العظمي صافي، شنبه دوم بهمن ماه اعضاي برگزار كننده جشنواره هنرهای آسماني را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار با قدرداني از برگزاري اين جشنواره اظهار داشتند: از شما تشكر مي‌كنم كه اين نيات پاك را داريد و اقدام به برگزاري چنين جشنواره‌اي كرده‌ايد.
ايشان با بيان اين كه ظرافت‌هاي فراواني از سوي خداوند متعال در وجود انسان قرار داده شده است، تصريح كردند: بايد قدردان اين استعدادها و نبوغي كه در انسان است باشيم و شاكر این نعمات باشیم.
مرجع تقليد جهان تشيع در ادامه استفاده صحيح از هنر و استعداد‌هاي الهي را بهترين راه قدرداني از نعمت‌هاي الهي دانستند و افزودند: بايد از اين استعدادها به نحوي صحيح استفاده شود، متاسفانه با وجود اين كه هنر معناي وسيعي دارد؛ ولي در برخي جوامع يك معناي مبتذل در اذهان دارد.
ايشان هنر اسلامي را داراي پيشينه بسيار غني و قوي ياد كردند و به نقل از دكتر گوستاولون فرانسوي فرمودند: اين نويسنده فرانسوي در كتاب تمدن اسلام و عرب مي‌نويسد، مسلمانان وقتي به وسيله هدايت‌های اسلام، هنر را اسلامی كردند، هنر گرايش‌هاي بهتري پيدا كرد و آثار هنري خود را در مسائل مذهبي به نمايش گذاشتند.

حضرت آيت‌الله العظمي صافي از شعر به عنوان يكي از هنرهاي الهي نام بردند و افزودند: وجود شعرا و شعرهاي الهي نشان اين است كه انسان داراي باطن پاكي است و با غيب در ارتباط است؛ زيرا امكان ندارد از انسان اينگونه شعرهاي توحيدي صادر شود؛ ولي با غيب در ارتباط نباشد.
معظم له با بيان اين كه هنر در تربيت و روح مردم تاثير فراوان دارد، يادآور شدند: رشته‌هاي هنري فراواني وجود دارد كه بايد به درستي و براساس موازين شرعي از آن استفاده كرد؛ اگر از اينها درست استفاده كنيم می‌توانیم مردم را هدايت ‌كنيم.
ايشان از نهج‌البلاغه به عنوان هنري فوق‌ هنرهاي بشري ياد كردند و آن را يكي از هنرهاي اميرمومنان حضرت علی علیه السلام دانستند.
مرجع تقليد جهان تشيع، هنر را داراي ابعاد مختلفي برشمردند و هنر همسرداري، درست زندگي كردن و هنر زندگي و اقتصاد را از جمله انواع هنرها ياد كردند و افزودند: هنرهاي فراواني در وجود انسان‌ها نهفته است كه بايد همه اين هنرها استخراج شود و به درستي استفاده گردد.
ايشان با توجه به تاثير شعر در انسان، به عنوان نمونه، اشعاری از فردوسی را خواندند و تاكيد كردند: گاهي يك شعر به قدري در انسان تاثير مي‌گذارد كه خطابه و سخنرانی آن تأثیر را نخواهد داشت.
معظم له ادامه دادند: استعدادهاي فراواني در وجود انسان نهفته است كه بايد اين هنرها شناسايي و به عنوان هنر و جمال بشريت معرفي شود؛ زيرا هنر اهميت بسيار زيادي دارد ولي انسان از آنها غافل است.
حضرت آیت الله العظمی صافی در پایان در توصیه‌هایی به طلاب فرمودند: هر چه به اين نكات الهي بيشتر توجه كنید موجب خداشناسي و كمال بیشتر انساني مي‌شود و رشد فكري و معنوي انسان را رقم خواهد زد و بايد دقت شود كه شرع و دستورات شرعي در هنر رعايت كرد.
ایشان با خواندن شعرهای تأثیرگذار از بعضی از شعرای بزرگ درمورد توحید و عجایب خلقت انسان و جهان فرمودند:‌ هنر واقعی سرودن این اشعار است و ما باید این هنرها را به دیگران هم آموزش بدهیم.
لازم به ذكر است كه حضرت آیت الله العظمی صافی  اشعار بسیار زیادی را در مدح یا رثای ائمه‌ی معصومین سلام الله علیها سروده‌اند. از ایشان تاكنون مجموعه اشعار « سبط المصطفی»، «صحیفة المومن»، «آفتاب مشرقین» و «بزم حضور» منتشر شده است.
معظم له علاوه بر این اشعار بسیار زیادی را از شعرای به نام فارسی زبان و عرب زبان حفظ دارند.

موضوع:

يكشنبه / 3 بهمن / 1389