وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم «لَقَدْ مَنَّ اللهُ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِنْ أَنْفُسِهِمْ يتْلُوا عَلَيهِمْ آياتِهِ وَ يزَكِّيهِمْ وَ يعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلاَلٍ مُبِينٍ»...
جمعه: 31 / 01 / 1397 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
توصيه‌هاي مهم حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني به مسؤولان و دولت‌مردان عراق

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز جمعه 25/6/1390 حجة الاسلام سيدعمار حكيم، رييس مجلس اعلاي اسلامي عراق و هيئت همراه را به حضور پذيرفتند
ايشان در اين ديدار با گرامي‌داشت ياد و خاطره مرحوم آيت الله حكيم، ابراز داشتند: خاندان بزرگ حكيم با شهدايي كه تقديم اسلام كرده‌اند در بين شيعه و جهان اسلام شناخته شده و داراي سابقه درخشان هستند.

معظم له يادآور شدند: ملت عراق بايد با حفظ اتحاد، از هويت خود در مقابل كفار دفاع كنند.
ايشان با تاكيد بر حفظ وحدت از سوي عراقي‌ها، فرمودند: در داخل عراق بايد اختلاف سليقه‌ها در اداره كشور كم شود و هرچه در عرصه سياست داخلي و خارجي با هم باشند نفوذ شيعه بيشتر مي‌شود؛ اما اگر هر كس بخواهد حرف خود را بزند مشكل ايجاد مي‌شود.
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به اينكه اكثريت مردم عراق شيعه هستند، ادامه دادند: با اين وجود به تمام معنا حقوق اقليت‌ها را به رسميت شناخته و به آنان احترام گذاشته ‌شود.
ايشان تاكيد كردند: در عراق بايد همه گروه‌ها تابع مرجعيت شيعه باشند و اين به نفع كشور است و گروه‌هاي سياسي شيعه بايد عوامل و موانع اختلاف را برطرف نمايند و با هم و با وحدت كلمه در اداره كشور عراق مشاركت نمايند.
حضرت آيت الله العظمي صافي در ادامه اظهار داشتند: ما عراق مستقل مي‌خواهيم كه در مقابل استكبار، استقلال خود را حفظ نموده و به رشد و بالندگي خود ادامه دهد.
ايشان با اشاره به نزديك شدن زمان خروج اشغالگران از عراق فرمودند: اگر در كارمان درست عمل كنيم و وحدت داشته باشيم نيروهاي خارجي مجبور هستند عراق را ترك كنند؛ اما در غير اين صورت حتي با خروج آنها مشكلات باقي خواهد ماند كه اين ضربه بزرگي به ملت عراق وارد خواهد كرد.
معظم له با اشاره به بيداري اسلامي در منطقه فرمودند: مردم مسلمان و انقلابي مصر بايد مواظب باشند چپاولگران و غارتگران ثروت ومنافع ملي مصر دوباره طمع نكنند كه از دري كه بيرون انداخته شده‌اند با حق به جانبي از در ديگري وارد مصر شوند. ساير كشورهاي اسلامي هم كه الان در حال مبارزه با بيگانگان هستند چنين وضعيتي دارند.
ايشان با اشاره به فرهنگ و تمدن قديم عراق تصريح كردند: عراق از قديم سابقه درخشاني در فرهنگ و تمدن اسلامي داشته و شرف حضور ائمه عليهم‌السلام در اين كشور و مراقد شريفشان بايد محور هويت اسلامي اين كشور قرار گيرد .
مرجع تقليد شيعيان جهان در ادامه با بيان اينكه مردم مظلوم بحرين نيز مورد ظلم واقع شده‌اند، افزودند: با وجود اينكه اكثريت آنها شيعه هستند، اما زير زور يك عده اقليت به تمام معنا وابسته به خارج هستند.
حضرت آيت الله العظمي صافي در پايان فرمودند: آرزوي هر شيعه است كه لحظاتي از عمر خود را در جوار بارگاه شريف و نوراني ائمه عليهم‌‌السلام بگذراند و من نيز اين آرزو را دارم و اميدوارم به اين شرف عظمي نائل شوم.
ايشان ضمن تشكر از تلاش هاي حجة الاسلام عمار حكيم فرمودند: تلاش‌ها و خدمات شما قابل تقدير است و مردم عراق قدر اين زحمات شما و تلاش‌هايي كه خاندان بزرگ و شريف حكيم در راه استقلال عراق و حفظ هويت اسلامي داشته‌اند، مي دانند.
در آغاز اين ديدار حجة الاسلام سيد عمار حكيم رئيس مجلس اعلاي انقلاب عراق گزارشي از وضعيت فعلي عراق، وضعيت شيعيان و خدمات موسسه آيت الله حكيم به محضر مرجع عالي قدر ارائه كرد.
وي همچنين از مرجع عالي قدر جهت سفر به عراق و تشرف به آستان مقدس ائمه عليهم السلام در عتبات عاليات دعوت كرد.
 

موضوع:

جمعه / 25 شهريور / 1390