وریز وجوهات
بسمه تعالی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی؛‌ نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه بشرح ذیل است:   مؤمنان مبلغ معادل یک صاع  (3 کیلوگرم) گندم یا...
چهارشنبه: 1397/03/30 - (الأربعاء:6/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار رؤسای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم سراسر کشور:
فقرزدايي قرآني در جامعه ضروري است.

حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني صبح روز پنجشنبه 14 مهرماه 1390، رياست دانشگاه و جمعي از رؤساي دانشكده‌هاي دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار با توجه به اهميت قرآن و معارف اسلامي،‌ خواستار توجه جدي حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌ها به اين كتاب آسماني شدند.
ايشان قرآن و معارف آن را تنها راه نجات بشريت دانستند و فرمودند: قرآن و علوم قرآني از مهم‌ترين مسائلي است كه همه مردم بايد به آن توجه كنند و از معارف آن الهام بگيرند و تمام تلاش خود را براي پياده‌كردن احكام الهي براساس دستورات قرآن به كار بگيرند.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه مسلمانان از صدر اسلام تاكنون تمام تلاش خود را براي درك، فهم و عمل به معارف قرآني بكار گرفته‌اند افزودند: اما متأسفانه عواملي مانع از گسترش اين معارف در ميان مردم شد و مردم نتوانستند به خوبي از هدايت‌هاي قرآن بهره ببرند.
معظم له با بيان اينكه آنچه كه شايسته‌ي قرآن كريم است تاكنون به خوبي محقق نشده است، ادامه دادند: وجود علوم و رشته‌هاي مختلف قرآني بهترين دليل بر توجه مسلمانان به قرآن كريم است و به همين دليل نمي‌توان قرآن را مهجور و متروك دانست.

ايشان با يادآوري اين نكته كه در زمان‌هاي گذشته، ساخت مسجد نخستين كاري بود كه در شهرسازي به آن توجه مي‌شد، افزودند: امروز نيز بايد در دانشگاه‌ها نخستين مطلبي كه به دانشجويان مي‌آموزند، قرآن و معارف قرآني باشد و جوانان ما پايه‌هاي علمي خود را از روز نخست با اين معارف والا آغاز كنند تا براي هميشه ماندگار باشد.
حضرت آيت الله العظمي صافي، معارف قرآن را بي‌كران و نامتناهي خواندند و اظهار داشتند: قرآن كتابي بسيار گرانسنگ و غني است كه هر چه درباره‌ي آن تفسير نوشته شود باز هم اندك است. معاني و معارف قرآن به قدري فراوان است كه علوم بشري نمي‌تواند به همه آن‌ها دست بيابد.
ايشان ادامه دادند: هر اندازه كه بخواهيم در خصوص قرآن تفكر كنيم باز هم مطالب جديدي براي كشف شدن از اين معارف والا وجود دارد.
معظم له با توجه به گسترش دانشگاه علوم و معارف قرآني در سراسر كشور اظهار داشتند: ايجاد اين تعداد دانشگاه در كشور، وظيفه‌ي ما را سنگين‌تر مي‌كند. البته در اين زمينه هر چه تلاش كنيم باز هم جاي كار بيشتري وجود دارد و آثار و بركات فراواني در جامعه خواهد داشت.
مرجع تقليد شيعيان جهان با تأكيد بر ضرورت افزايش فعاليت‌هاي قرآني در جامعه و آشنا كردن مردم با مفاهيم آن فرمودند: قرآن، جامع الاطراف است و ما الان نسبت به قرآن فقير هستيم. فقرزدايي قرآني در جامعه ضروري است و همه مردم بايد با قرآن و معارف آن مأنوس شوند.
ايشان با بيان اينكه مردم دنيا تشنه معارف حقيقي قرآن هستند، بيان داشتند: امروز بسياري از كساني كه اسلام مي‌آورند به خاطر دعوت قرآن كريم است؛ متأسفانه بسياري از معارف قرآني به مردم جهان به خوبي ارائه نمي‌شود. اگر بتوانيم اين حقايق را به خوبي انتقال دهيم، همه جهانيان آن را خواهند پذيرفت و اسلام مي‌آورند.
معظم له ادامه دادند: قرآن، كتاب نور و شفاست، هيچ جهل و ناداني وجود ندارد كه به وسيله قرآن و معارف آن برطرف نشود و اين گفتار در خصوص قرآن مبالغه نيست، بلكه حقيقت است و همه جهالت‌ها تنها با قرآن برطرف مي‌شود.
حضرت آيت الله العظمي صافي در پايان ضمن تقدير و تشكر از فعاليت‌هاي صورت گرفته در دانشگاه علوم و معارف قرآني، براي موفقيت كليه‌ي فعالان قرآني دعا كردند.
در ابتداي اين ديدار حجة‌الاسلام و المسلمين راغبي گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌هاي دانشگاه علوم و معارف قرآن خدمت معظم له ارائه نمود.
 

موضوع:

پنجشنبه / 14 مهر / 1390