وریز وجوهات
 صبح امروز جمعه ۲۶ شعبان المعظم ۱۴۳۹، مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف، طی تماس تلفنی با حجة الاسلام آقای سید آفتاب حیدر امام ‌جماعت مسجد جامع اهل البیت علیهم‌السلام کیپ تاون، حادثه تروریستی مسجد امام حسین علیه‌السلام...
جمعه: 1397/03/4 - (الجمعة:9/رمضان/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار اعضای برگزارکننده همایش بزرگداشت مرحوم آخوند خراسانی:
نبايد از پيشرفت‌هاي علمي گذشته عقب بمانيم.

حضرت آيت‌الله العظمي صافي، امروز يكشنبه 29/8/1390 رييس دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و اعضاي برگزار كننده كنگره مرحوم آخوند خراساني را به حضور پذيرفتند.
معظم له در ابتداي بيانات مبسوط خويش با تجليل از برگزاري اين همايش اظهار داشتند: از اين كه شما عزيزان براي برگزاري چنين برنامه‌هايي گام بر مي‌داريد تشكر مي‌كنم؛ زيرا برگزاري چنين برنامه‌هايي بسيار با اهميت و ارزشمند است.
ايشان افزودند: معرفي رجال ديني و علمي كه سوابق علمي درخشاني دارند نبايد مغفول عنه واقع شود و مردم بايد سوابق ارزشمند روحانيت را بدانند. سوابقي كه روحانيت در هر عصري در جامعه داشته بي‌نظير بوده است و خدماتي كه از روحانيت و بزرگان ديني صادر شده است در هر ازمنه‌اي، يك تبليغ بزرگ براي مذهب و دين مبين اسلام بوده است.
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به خدمات فراوان اين بزرگان و غناي مكتب شيعه به دليل خدمات و زحمات آنان تصريح كردند: مذهب اسلام چنين دست‌پرورده‌هايي داشته است و توانسته است كه شخصت‌هاي علمي و ديني بزرگي را تربيت كند و براي شيعه اين بزرگان افتخار بوده‌اند و بايد از مقامات علمي آن‌ها تجليل كرد.
معظم له تاكيد كردند: افرادي در تاريخ تشيّع وجود داشته‌اند كه بركات معنوي و علمي آن‌ها براي همه در جامعه نمايان بوده است و از جمله آن‌ها مرحوم آخوند خراساني است كه از مشاهير بوده‌اند و توانسته‌اند شاگردان برجسته علمي و اخلاقي را تربيت و به جامعه ارائه كنند.

حضرت آيت‌الله العظمي صافي با اشاره به بعضي از شاگردان مرحوم آخوند خراساني و خدمات آنان عنوان داشتند: بسياري از كساني كه در درس مرحوم آخوند شركت مي‌كردند از رجال و مجتهدان بوده‌اند كه بايد شاگردان ايشان نيز به جامعه و جوانان معرفي شوند و جوانان بدانند ما چه پيشرفت‌هاي علمي داشته‌ايم و امروز نبايد از پيشرفت‌هاي علمي گذشته عقب بمانيم.
ايشان با اشاره به وظيفه‌ي خطير نگارش شرح حال بزرگان خطاب به اعضاي كنگره تصريح كردند: شما عزيزان كه كار علمي و برگزاري همايش‌هاي گوناگون را براي بزرگان و شخصيت‌هاي علمي بر عهده داريد بايد تمام دقت‌تان را به كار ببنديد كه به طور عميق، وسيع، مفصل و دقيق و با رعايت همه جوانب، كتاب‌هاي علمي اين بزرگان را منتشر كنيد.
مرجع تقليد جهان تشيع با تجليل از شخصيت علمي و اخلاقي مرحوم آخوند خراساني افزودند: همگان در مقامات علمي و اخلاقي مرحوم آخوند خراساني متفق القول هستند.
معظم له با ذكر بعضي از خدمات و آثار مرحوم آخوند اظهار داشتند: در جمع آوري آثار علمي مرحوم آخوند بسيار دقت كنيد و كتاب‌هاي اصولي و فقهي ايشان را مد نظر ويژه قرار دهيد و اگر آثار علمي در خصوص فقه و اصول از ايشان تاكنون منتشر نشده، آن را جمع آوري و در اختيار همگان قرار دهيد.
ايشان با تأكيد بر معرفي و ذكر خصوصيات اخلاقي تك تك شاگردان مرحوم آخوند تصريح كردند: تشخّص و شخصيت علمي مرحوم آخوند و شاگردانش براي همگان مشخص است كه از جمله مرحوم آقا ضياء‌ الدين و مرحوم اصفهاني را مي‌توان نام برد. اميدوارم در معرفي اين عزيزان تمام همت‌تان را به كار ببنديد.
ايشان با اشاره به ضرورت دقت در ثبت تاريخ زندگي مرحوم آخوند و ديدگاه‌ها و مواضعشان افزودند: اشخاصي را براي جمع آوري كتاب‌هاي مرحوم آخوند خراساني به كار ببنديد كه فكر صحيح و مستقيم و اطلاعات كافي از آن زمان داشته باشند؛ زيرا اين آثار ماندگار است تا خداي نكرده برخي مطالب تعديل داده نشود يا مطالبي كه به تشيع نسبت داده مي‌شود تحت تاثير فضاي فعلي قرار نگرفته باشد.
معظم له با اشاره به انتشار كتاب زندگينامه و انديشه سياسي مرحوم آخوند ادامه دادند: مساله زندگي‌نامه و مواضع سياسي مرحوم آخوند بسيار مهم است. بايد دقت شود كه در نگارش آن به ايشان و روحانيت ضعف و وهني وارد نشود و روشنفكرانه نيز نوشته نشود.
ايشان با اشاره به حوادث دوران مرحوم آخوند اظهار داشتند: تقريبا بيشتر كتبي كه بعد از مشروطيت نوشته شده مغرضانه است و يا مشروطيت را منهاي مشروعيت ذكر كرده‌اند و يا خواسته‌اند استبداد شاه را برطرف كنند.
اين مرجع تقليد با اشاره به مباحث اخلاقي مرحوم آخوند گفت: ايشان از نظر اخلاقي فردي بسيار معنوي و روحاني بودند. تواضع ايشان به حدي بود كه حتي نسبت به مخالفان خويش نيز احترام مي‌گذاشتند.
 

موضوع:

دوشنبه / 30 آبان / 1390