وریز وجوهات
بسمه تعالی ضمن ارزوی قبولی طاعات و عبادات کلیه‌ی مؤمنین خداجوی به اطلاع می‌رساند که رؤیت حلول ماه شوال در شامگاه پنجشنبه 24 خرداد بر حضرت ایت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی ثابت گردید و جمعه 25 خرداد 1397 عید سعید فطر و برابر با اول...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار جمعی از اساتید و دانشجویان:
پايبند نبودن به اخلاق و ارزش‌هاي اسلامي، سبب بروز مشكلات و گرفتاري‌ها در جامعه‌ي ماست.

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح امروز پنج‌شنبه 26/8/1390 جمعي از اساتيد دانشگاه –شركت كننده در همايش تحول در علوم انساني- و جمعي از دانشجويان دانشگاه علوم و معارف اسلامي شيراز را به حضور پذيرفتند.
معظم له با با قرائت چند آيه از قرآن مجيد به اهميت و توجه ويژه شريعت مقدس اسلام به فراگيري علم اشاره كردند و اظهار داشتند: اسلام و قرآن به علم، تحقيق، تفحص و بررسي در كائنات و عالَم وجود در تمامي ابعاد تأكيد دارد و از اين تأكيدات قرآن معلوم مي‌شود كه داشته‌ها و اندوخته‌هاي علمي در مكتب و شريعت اسلام بسيار با ارزش است.
ايشان با توجه به گستردگي رشته‌هاي مختلف علوم تصريح كردند: با وجود اين كه علم در عصر حاضر پيشرفت داشته و گسترش روز افزوني را در جهان شاهد هستيم، ولي هنوز بسيار از مجهولات در جهان ناشناخته مانده و نياز به تحقيق و بررسي علمي دارد كه محققان و پژوهشگران براي كشف ناشناخته‌ها اين روند را ادامه ‌مي‌دهند.
مرجع تقليد شيعيان جهان اظهار داشتند: اسلام با وجود اين كه به علم آموزي تأكيد فراواني دارد و عالِم و دانشمند را مورد تجليل قرار داده است ولي عالِم حقيقي را كسي مي‌داند كه حالت خشيت نسبت به عظمت جهان و شگفتي‌هاي عالم آفرينش داشته باشد؛ بنابراين كساني كه به دنبال تحصيل علم هستند بايد افزون بر اندوخته‌هاي علمي خود، اخلاق و معنويت را نيز مورد توجه قرار دهند تا خشيت‌شان به درگاه الهي بيشتر شود.

معظم له با بيان اين كه اسلام حتي تحقيق در كهكشان‌ها و موجودات ذره‌بيني را نيز مورد سفارش قرار داده است، افزودند: اسلام به همه علوم توجه دارد؛ حتي علم پزشكي، زيست شناسي و كيهان شناسي را مورد تاكيد قرار مي‌دهد.زيرا اسلام ديني است كه مردم را به عقل، تفكر، و تحصيل علم دعوت مي‌كند.
حضرت آيت الله العظمي صافي با بيان اين كه در علم و معرفت توقف وجود ندارد و بايد علم آموزي از زمان تولد تا مرگ وجود داشته باشد، تاكيد كردند: آيات و روايات فراوني در خصوص علم آموزي وجود دارد، بنابراين بايد اندوخته‌هاي خودمان را بيافزاييم و هر روز از نظر علمي پربارتر باشيم.
معظم له در ادامه با اشاره به حضور شماري از بانوان قرآني از دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم شيراز در اين جلسه فرمودند: علوم قرآني و آشنايي اقشار مختلف جامعه با قرآن بسيار مهم است و هر چه كمبود در جامعه احساس مي‌شود، براي اين است كه از عمل به قرآن، معارف و هدايت هاي آن فاصله گرفته‌ايم.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه كسي كه تعهد به دين داشته باشد، هرگز دروغ نمي‌گويد و به مردم و جامعه خيانت نمي‌كند، افزودند: گرفتاري‌ها و مشكلاتي كه جامعه ما دارد به خاطر دوري از قرآن، نبودن اخلاق، كمرنگ بودن ارزش‌هاي اسلامي و پايبند نبودن به معارف نوراني اسلام است.
ايشان با اشاره اعلاميه‌هاي جهاني قرآن مجيد و دعوت‌هاي آن تصريح كردند: هركس كه اهل انصاف و طالب حق و حقيقت باشد با خواندن قرآن، حقايق را در قرآن مي‌يابد، زيرا تنها راه سعادت و مدنيت بشر در قرآن است.
مرجع تقليد شيعيان جهان با تأكيد بر توجه و تعهد نسبت به احكام قرآن در جامعه افزودند: قرآن، بهترين راهگشاي امت و جامعه است و مدينه فاضله، وقتي شكل مي‌گيرد كه معارف قرآني در يك جامعه به طور كامل به اجرا درآيد.
حضرت آيت الله العظمي صافي با بيان اين كه عمل به قرآن در جامعه و زندگي فردي بايد جدي گرفته شود افزودند: هرچه به قرآن بيشتر عمل شود، جامعه نيز پاك‌تر و سالم‌تر خواهد شد.
معظم له به بعضي از مصاديق اجتماعي عمل به قرآن اشاره كردند و اظهار داشتند: در يك جامعه قرآني مسايلي چون بدحجابي زنان، اختلاط زن و مرد، بي عدالتي و ... وجود ندارد.
مرجع تقليد شيعيان جهان با اشاره به دهه‌ي ولايت و انتساب آن به حضرت علي عليه السلام تصريح كردند: جامعه شيعي بايد ولايتي و پيرو قرآن و عترت باشد و تمام جامعه به ويژه شيعيان بايد متمسك به قرآن و معارف قرآن باشند.
ايشان اخلاق و معنويات را مهمترين رمز موفقيت انسان‌ خواندند و تاكيد كردند: كسي كه در امور جاري خود از اخلاق نيكو و نشأت گرفته از اسلام و معنويات بهره گيرد به طور يقين آثار و نتايج روشن و ارزشمندي بدست خواهد آورد.
معظم له در بخشي از سخنان خويش به حفظ حجاب در ميان بانوان تاكيد فراوان كردند و آن را از اصول مهم اسلام برشمردند و افزودند: ما محتاج خواهراني هستيم كه به حفظ سنت‌هاي الهي و حجاب‌ اسلامي پايدار باشند.
مرجع تقليد شيعيان جهان يادآور شدند: خانه‌داري، براي بانوان اشرف مشاغل است، ولي متاسفانه برخي فكر مي‌كنند خانه‌داري شغل نيست، در حالي كه تربيت فرزندان سالم و مسلمان از جمله كارهاي مهمي است كه همگان نمي‌توانند به اين جايگاه دست يابند.
ايشان با اشاره به تبليغات نادرست غرب در خصوص اختلاط زن و مرد افزودند: نبايد هرگز فريب تبليغات نادرست غرب را بخوريم و ارزش‌هاي حقيقي و اخلاقي را در جامعه از دست بدهيم.

 

موضوع:

جمعه / 27 آبان / 1390