وریز وجوهات
بسمه تعالی ضمن ارزوی قبولی طاعات و عبادات کلیه‌ی مؤمنین خداجوی به اطلاع می‌رساند که رؤیت حلول ماه شوال در شامگاه پنجشنبه 24 خرداد بر حضرت ایت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی ثابت گردید و جمعه 25 خرداد 1397 عید سعید فطر و برابر با اول...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار جمعی از اعضای همایش امر به معروف:
هدف قيام امام حسين عليه السلام امر به معروف و نهي از منكر و اجراي حدود الهي بود.

 حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز پنج‌شنبه 3/9/1390 جمعي از شركت كنندگان در همايش امر به معروف و نهي از منكر حزب مؤتلفه اسلامي و همچنين شماري از طلاب از استان قزوين را به حضور پذيرفتند.
معظم له با اشاره به نقش مهم امر به معروف و نهي از منكر در زندگي اجتماعي انسان فرمودند: سعادت بشر به شكل مستقيم به امر به معروف و نهي از منكر بستگي دارد.
ايشان با اشاره به روايتي از حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: امر به معروف و نهي از منكر هم باعث سعادت شخص گناهكار مي‌شود و هم جامعه را از غرق شدن نجات مي‌دهد.
معظم له با اشاره به وظيفه مردم نسبت به نظارت همگاني در بخش هاي مختلف جامعه اظهارداشتند: مردم بايد نسبت به انحرافات و گناهاني كه در سطح جامعه صورت مي‌گيرد عكس العمل نشان دهند؛ عمل به اين مهم، حيات جامعه را حفظ مي‌كند. امر به معروف و نهي از منكر موجب مي‌شود تا همه كارها در مسير صحيحي كه اسلام معين كرده است قرار گيرد و اين مساله بدون نظارت همگان بر امور جامعه امكان پذير نيست.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به فرارسيدن محرم الحرام، هدف قيام تاريخي عاشورا را امر به معروف و نهي از منكر توسط امام حسين(ع) ذكر كردند و افزودند: حضرت، انگيزه قيام را اصلاح امت و امر به معروف و نهي از منكر ذكر كرده‌اند زيرا در آن زمان، منكري بالاتر از يزيد و بني اميه وجود نداشت و همه مردم نسبت به اين منكر بزرگ، ساكت بودند و كاري نمي‌كردند.
معظم له خاطرنشان كردند: در روايات آمده است، كسي كه با قلب، دست و زبانش در مقابل منكرها ساكت باشد و كاري نكند، مرده است و اين بي‌تفاوتي جامعه را به هلاكت مي‌كشاند. حيات جامعه بستگي به امر به معروف و نهي از منكر دارد.

مرجع تقليد شيعيان جهان ماه محرّم را فراتر از هر دانشگاهي در سطح جهان توصيف كردند و گفتند: بسياري مي‌گويند كه محرم و عاشورا دانشگاه است؛ ولي كدام دانشگاه است كه بتواند مردم را قرن‌ها و سال‌ها و بدون در نظر گرفتن رنگ و نژاد به پاي درس بكشاند و به آن‌ها درس امر به معروف و نهي از منكر، ايثار، گذشت، فداكاري در راه خدا بدهد؟
معظم له يكي از درس‌هاي بزرگ عاشورا را پرهيز از بي‌تفاوتي نسبت به انحرافات دانستند و افزودند: مسلمانان نبايد در برابر گناهان و انحرافات ساكت بنشينند و هر جا نقطه ضعفي مشاهده كردند بايد نسبت به رفع آن تلاش كنند و تمام تلاش خود را براي اصلاح آن به كار بگيرند.
حضرت آيت الله العظمي صافي بيان داشتند: بايد با بي‌قانوني، استبداد، ظلم و انحراف مقابله كرد؛ زيرا اگر احساس مسئوليت اجتماعي از بين برود جامعه رو به زوال خواهد رفت و در اين راستا، هر كس كه مقام اجتماعي بالاتري دارد، مسووليت او نيز نسبت به ديگران در امر به معروف و نهي از منكر بيشتر خواهد بود.
معظم له خاطرنشان كردند: به طور قطع پاداش كسي كه در برابر انحرافات و گناهان بي تفاوت نيست و از حق در برابر ناحق دفاع مي‌كند، از نماز شب او بالاتر است.
ايشان با توجه به اينكه نبايد براي رضايت مردم خداوند را به غضب درآورد و به احكام اسلامي بي‌احترامي نمود فرمودند: همه بايد طبق وظيفه‌ي خود عمل كنند.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه كساني كه مي‌خواهند نماينده بشوند مسئوليت سنگين‌تري دارند، اظهار داشتند: براي نماينده شدن نبايد تعهد ديني خود را از دست بدهند و به خاطر جلب آراي بيشتر، دين خود را بفروشند. آنانكه مي‌خواهند به مردم خدمت كنند، بدانند كه با قانون‌شكني و توهين و افترا به ديگران نمي‌توانند به وظيفه‌ عمل نمايند.وظيفه اصلي مسئولين و نمايندگان رعايت دستورات شرع مقدس و احترام به قانون مي‌باشد.
معظم له در پايان فرمودند: سعي كنيد در همه كارهايتان فقط رضايت امام زمان عليه السلام را در نظر بگيريد و خرسندي آن وجود مقدس را وجهه همت عاليه خود قرار دهيد تا همه مشمول لطف و عنايت آن امام عزيز قرار بگيريم.
 

موضوع:

پنجشنبه / 3 آذر / 1390