وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
جمعه: 4 / 12 / 1396 ( )

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار جمعی از اعضای همایش امر به معروف:
هدف قيام امام حسين عليه السلام امر به معروف و نهي از منكر و اجراي حدود الهي بود.

 حضرت آيت الله العظمي صافي صبح روز پنج‌شنبه 3/9/1390 جمعي از شركت كنندگان در همايش امر به معروف و نهي از منكر حزب مؤتلفه اسلامي و همچنين شماري از طلاب از استان قزوين را به حضور پذيرفتند.
معظم له با اشاره به نقش مهم امر به معروف و نهي از منكر در زندگي اجتماعي انسان فرمودند: سعادت بشر به شكل مستقيم به امر به معروف و نهي از منكر بستگي دارد.
ايشان با اشاره به روايتي از حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند: امر به معروف و نهي از منكر هم باعث سعادت شخص گناهكار مي‌شود و هم جامعه را از غرق شدن نجات مي‌دهد.
معظم له با اشاره به وظيفه مردم نسبت به نظارت همگاني در بخش هاي مختلف جامعه اظهارداشتند: مردم بايد نسبت به انحرافات و گناهاني كه در سطح جامعه صورت مي‌گيرد عكس العمل نشان دهند؛ عمل به اين مهم، حيات جامعه را حفظ مي‌كند. امر به معروف و نهي از منكر موجب مي‌شود تا همه كارها در مسير صحيحي كه اسلام معين كرده است قرار گيرد و اين مساله بدون نظارت همگان بر امور جامعه امكان پذير نيست.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به فرارسيدن محرم الحرام، هدف قيام تاريخي عاشورا را امر به معروف و نهي از منكر توسط امام حسين(ع) ذكر كردند و افزودند: حضرت، انگيزه قيام را اصلاح امت و امر به معروف و نهي از منكر ذكر كرده‌اند زيرا در آن زمان، منكري بالاتر از يزيد و بني اميه وجود نداشت و همه مردم نسبت به اين منكر بزرگ، ساكت بودند و كاري نمي‌كردند.
معظم له خاطرنشان كردند: در روايات آمده است، كسي كه با قلب، دست و زبانش در مقابل منكرها ساكت باشد و كاري نكند، مرده است و اين بي‌تفاوتي جامعه را به هلاكت مي‌كشاند. حيات جامعه بستگي به امر به معروف و نهي از منكر دارد.

مرجع تقليد شيعيان جهان ماه محرّم را فراتر از هر دانشگاهي در سطح جهان توصيف كردند و گفتند: بسياري مي‌گويند كه محرم و عاشورا دانشگاه است؛ ولي كدام دانشگاه است كه بتواند مردم را قرن‌ها و سال‌ها و بدون در نظر گرفتن رنگ و نژاد به پاي درس بكشاند و به آن‌ها درس امر به معروف و نهي از منكر، ايثار، گذشت، فداكاري در راه خدا بدهد؟
معظم له يكي از درس‌هاي بزرگ عاشورا را پرهيز از بي‌تفاوتي نسبت به انحرافات دانستند و افزودند: مسلمانان نبايد در برابر گناهان و انحرافات ساكت بنشينند و هر جا نقطه ضعفي مشاهده كردند بايد نسبت به رفع آن تلاش كنند و تمام تلاش خود را براي اصلاح آن به كار بگيرند.
حضرت آيت الله العظمي صافي بيان داشتند: بايد با بي‌قانوني، استبداد، ظلم و انحراف مقابله كرد؛ زيرا اگر احساس مسئوليت اجتماعي از بين برود جامعه رو به زوال خواهد رفت و در اين راستا، هر كس كه مقام اجتماعي بالاتري دارد، مسووليت او نيز نسبت به ديگران در امر به معروف و نهي از منكر بيشتر خواهد بود.
معظم له خاطرنشان كردند: به طور قطع پاداش كسي كه در برابر انحرافات و گناهان بي تفاوت نيست و از حق در برابر ناحق دفاع مي‌كند، از نماز شب او بالاتر است.
ايشان با توجه به اينكه نبايد براي رضايت مردم خداوند را به غضب درآورد و به احكام اسلامي بي‌احترامي نمود فرمودند: همه بايد طبق وظيفه‌ي خود عمل كنند.
مرجع تقليد شيعيان جهان با بيان اينكه كساني كه مي‌خواهند نماينده بشوند مسئوليت سنگين‌تري دارند، اظهار داشتند: براي نماينده شدن نبايد تعهد ديني خود را از دست بدهند و به خاطر جلب آراي بيشتر، دين خود را بفروشند. آنانكه مي‌خواهند به مردم خدمت كنند، بدانند كه با قانون‌شكني و توهين و افترا به ديگران نمي‌توانند به وظيفه‌ عمل نمايند.وظيفه اصلي مسئولين و نمايندگان رعايت دستورات شرع مقدس و احترام به قانون مي‌باشد.
معظم له در پايان فرمودند: سعي كنيد در همه كارهايتان فقط رضايت امام زمان عليه السلام را در نظر بگيريد و خرسندي آن وجود مقدس را وجهه همت عاليه خود قرار دهيد تا همه مشمول لطف و عنايت آن امام عزيز قرار بگيريم.
 

موضوع:

پنجشنبه / 3 آذر / 1390