وریز وجوهات
بسمه تعالی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی؛‌ نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه بشرح ذیل است:   مؤمنان مبلغ معادل یک صاع  (3 کیلوگرم) گندم یا...
چهارشنبه: 1397/03/30 - (الأربعاء:6/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
بيانات حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار خانواده شهيد احمدي روشن با معظم له

 

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي عصر روز يكشنبه 9/11/1390 با خانواده شهيد احمدي روشن ديدار كردند و بياناتي را به شرح ذيل ايراد فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي خاتم الانبياء و المرسلين سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين و لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال الله تعالي:
إِنَّ اللهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ.
و قال اميرالمؤمنين عليه السلام:
أَلَا حُرٌّ يَدَعُ هَذِهِ اللُّمَاظَةَ لِأَهْلِهَا إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا
خداوند متعال را شكر مي‌كنم كه براي بنده اين توفيق فراهم شد تا خدمت شما باشم. افتخاري كه نصيب اين خانواده شده است بسيار حائز اهميت و با ارزش است. بالاخره حيات مادي بشر در اين دنيا از بين مي‌رود؛ گاهي مي‌شود كه عمر انسان مجاني و رايگان از دست مي‌رود و گاهي مي‌شود كه با ثواب‌ها و درجات و مقاماتي كه خداوند براي بندگان خالص خودش قرار داده است از دنيا مي‌رود.

حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام مي‌فرمايد: براي شما ثمن و بهايي غير از بهشت نيست. خودتان را به هيچ چيز نفروشيد مگر بهشت.
وقتي براي انسان، چنين مقام و فضيلتي فراهم شود كه مرگ و شهادتش در راه خدا حساب شود و به دست دشمنان خدا به شهادت برسد، افتخار بزرگي است؛ و عظمت آن، در عوالم ديگر معلوم مي‌شود.
همه بايد به اين مقام افتخار كنند كه اين توفيق براي هر كسي فراهم نمي‌شود. حضرت امير در آخر آن مكتوبي كه براي مالك اشتر نوشته است به مالك مي‌فرمايد: «أَنْ يَخْتِمَ لِي وَ لَكَ بِالسَّعَادَةِ وَ الشَّهَادَة؛ من از خدا مي‌خواهم كه ختم كار ما به سعادت و شهادت باشد.»
همه اشخاص با معرفت اين را از خدا مي‌خواهند كه مرگشان رايگان نباشد. جواني خدمت حضرت رسول رسيده بود و بعد از اين‌كه حضرت احوال ايشان را جويا شده بودند، پيامبر فرموده بود:«هذا عبدٌ نوّر الله قلبه بالايمان». آن جوان در آخر به پيغمبر عرض مي‌كند: يا رسول الله ادع الله ان يرزقني الشهادة؛ دعا كنيد كه شهادت، روزي من شود.»، و در اولين غزوه‌اي كه در ركاب پيغمبر بود، نهمين يا دهمين نفري بود كه شهيد شد و نمازش را خود پيغمبر خواندند.
مطلب بسيار مهم است. البته مصيبت بزرگي هم است، مع ذلك هر چه انسان معرفتش بيشتر و بالاتر باشد براي انسان اسباب تسكين و آرامش بيشتر است.
شهيد رحمة الله عليه كتابي دارند به نام مُسَكّن الفؤاد؛ از جمله مطالبي كه در اين كتاب آورده‌اند اين‌كه مادري پسرش را به جهاد فرستاده بود و او در آن جنگ به شهادت نايل شده بود.
هنگامي كه يكي از رفقايش آمده بود تا به مادر اطلاع بدهد، مادر كه ملتفت شده بود گفت: مي‌خواهي تعزيت بگويي يا تهنيت، چون اگر پسرم شهيد شده باشد بايد به من تبريك بگويي چرا كه براي من افتخار است و اگر همين‌طور از دنيا رفته، بايد تعزيت بگويي.
به هر حال اين افتخاري كه نصيب اين خانواده شده براي همه سرمايه است، و سرمايه‌اي بالاتر از آن نيست. آن هم يك جواني با اين خصوصيات و با اين تعبد و ايمان به خدا و ولايت اميرالمؤمنين. البته صبر بر فقدان چنين عزيزي سخت است ولي بايد صبر كرد كه خداوند در قرآن كريم مي‌فرمايد: «وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا للهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ أُولَـئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَأُولَـئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ»
خانواده شهيد بايد در راه خدا صبر كنند و بگويند كه خدايا ما اين شهيد را در راه تو و دين تو و تعظيم شعائر و دفاع از اسلام داديم.
مجدداً از اين‌كه خدمت شما رسيدم خدا را شاكرم و اين را براي خود اجر حساب مي‌كنم. اميدوارم كه به واسطه همين، خداوند متعال بنده را در اين مصيبت شريك قرار بدهد كه هر كس از اين مصيبت متأثر شود، خداوند به او اجر عطا مي‌فرمايد.
انشاء الله خداوند به همه شما مخصوصاً مادر و همسر محترمه‌شان توفيق عنايت نمايد.والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موضوع:

دوشنبه / 10 بهمن / 1390