وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
سه شنبه: 1399/04/17
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه كشور و هیئت همراه:
وقف، صدقه جاريه و باقيه مي‌باشد.

حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله العالي مرجع عاليقدر شيعه عصر پنجشنبه 29/10/1390 سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه كشور و هيئت همراه را به حضور پذيرفتند.
در ابتداي اين ديدار، حجت الاسلام آقاي محمدي سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه كشور گزارش مبسوطي درباره موقوفات كشور و نحوه اداره آن‌ها و مديريت جديد بيان نمودند.
بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين و الصلاة و السلام علي خاتم الانبياء و المرسلين سيد الاولين و الآخرين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما مولانا بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
قال رسول الله صلي الله عليه و آله «إذا مات ابن آدم انقطع عمله إلّا من ثلاث: صدقة جارية، أو علم ينتفع به، أو ولد صالح يدعو له»

مسأله وقف و صدقات جاريه، ريشه قرآني و ولايي دارد و از عصر ائمه طاهرين بوده است، و به يك معنا مي‌شود گفت مصداق اكمل و اتم حديث شريف «اذا مات ابن آدم»، شخص پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله است. اين همه علمي كه از آن بزرگوار باقي مانده است و اين همه خيرات و خوبي‌ها كه وجود دارد از بركات آن حضرت است و بعد از ايشان هم از بركات اهل بيت آن حضرت مي‌باشد. صدقات جاريه همه به واسطه وجود مبارك پيغمبر اكرم صلوات الله عليه و آله برقرار شده است و بالخصوص توجه به موقوفات از شخص اميرالمؤمنين و ائمه عليهم السلام بوده است كه خود آن‌ها در موارد زيادي وقف كرده‌اند.
مسأله وقف در عالم اسلام هميشه مورد توجه مسلمانان و معتقدين به معاد بوده است كه كاري كنند تا يك اثر خوبي از آن‌ها باقي بماند و پرونده عملشان بسته نشود؛ وقتي كه از دنيا مي‌روند اين باقي باشد و ثواب آن را در پرونده آن‌ها بنويسند.
وقف براي عناوين مختلفي مانند تقرب به خدا، خدمت به نوع، ترويج دين و تعظيم شعائر و همين‌طور نشر قرآن مجيد و كتب بوده است. يك وقتي ديدم جايي نوشته بود كه در برخي از مكان‌ها موقوفاتي بوده است كه اين‌ها را وقف كرده بودند براي اين‌كه اشخاصي را استخدام كنند تا آن‌ها در كوچه‌ها و معابر عمومي بروند، اگر سنگ و خاشاكي را سر راه مردم مي‌بينند اين‌ها را بردارند و براي اين كار به آن‌ها حقوق بدهند.
اين مطلب مهمي است؛ خود عبادت «دَخَلَ‏ عَبْدٌ الْجَنَّةَ بِغُصْنٍ‏ مِنْ شَوْكٍ كَانَ عَلَى طَرِيقِ الْمُسْلِمِينَ فَأَمَاطَهُ عَنْهُ» امر مهمي است؛ حال كسي بيايد و چنين موقوفه‌اي قرار بدهد كه هميشه اشخاص بروند و در كوچه‌ها هر كجا سنگي ديدند بردارند كه مردم زمين نخورند، يعني مسلمان تربيت‌شده حتي به فكر هم نوع خود مي‌باشد كه به او ضرر و زياني نرسد.
غرض اين‌كه استقبال مردم از كارهاي خير و اموري كه موجب تعظيم شعائر و احياي اسلام و امر ولايت ائمه عليهم السلام مي‌شود بسيار است.
اكنون هم بحمدلله اشخاص زيادي هستند كه مي‌خواهند از خود اثري باقي بگذارند تا ثواب آن را در نامه عملشان بعد از مرگ بنويسند و منقطع الاثر نشوند.
البته اگر موقوفات، احيا و بازسازي بشود و طوري شود كه بيشتر و بهتر از اين‌ها استفاده گردد، كار بسيار بزرگي است.
اين نظم و ترتيبي هم كه گزارش داديد خيلي جالب است كه انسان آمار را بداند و اين آمار در اختيار همه باشد.
همين جهتي كه شما توجه داشتيد بسيار مهم است كه اين‌ها طبق دستورات شرع و موازين شرعي انجام شود، يعني مردم ببينند كه موقوفاتي كه در اختيارشان است طابق النعل بالنعل از آن استفاده مي شود و مقاصد واقفين كاملاً رعايت مي‌شود.
البته يك موقوفاتي هم هست كه منصوص التولية است كه در آن‌ها نمي‌شود دخالت كرد. بلي، اگر در مواردي مورد اتهام بشود كه مثلاً متولي اين موقوفات را درست مصرف نمي‌كند، شايد در آنجا بتوان گفت كه مي‌شود دخالت كرد.
به هر صورت اين‌ها مسائل مختلفي است كه هر چه بيشتر رعايت شود و مردم ببينند كه روي موقوفات خوب عمل مي‌شود بيشتر به اين عمل رو مي‌آورند و آثار و بركاتش بيشتر مي‌شود.
مسأله مهم ديگر اين است كه اشخاصي كه براي اين امر گمارده مي‌شوند متدين باشند و طوري باشد كه مردم اعتقاد پيدا كنند كه اين‌ها مواظبت دارند.
گاهي وقت‌ها صحبت مي‌شود كه وزارت براي اوقاف درست كنند. بايد گفت كه اگر وزارت درست كنند خراب مي‌شود. مسأله اوقاف بايد همين طوري باشد كه جنبه روحانيت در آن محفوظ باشد؛ آن هم روحانيتي كه در حفظ مقام روحانيت و ايمان و ديانت و تقوي باشد.
در پايان از گزارش ديدني و شنيدني كه داديد تشكر مي‌كنم. واقعاً انسان بعضي جاها را مشاهده مي‌كند كه پيشرفت كرده است و باعث خوشحالي است كه يكي از آن‌ها تجليل از امام‌زادگان مي‌باشد كه بحمدالله مردم ما به آن‌ها احترام مي‌گذارند و شايسته تكريم هم هستند.
بدانيد كار شما خدمت به حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف است و همه اين‌ها وابسته به وجود مبارك امام زمان عليه السلام است؛ امام‌زاده‌ها براي ايشان است، مسجدها براي ايشان است، حوزه براي ايشان است؛ و هرچه باشد همه تعلق به ايشان دارد؛ و هرچه اين‌ها رونق بييشتري پيدا كند و مرتب‌تر و منظم‌تر باشد ايشان خوشحال و مسرور مي‌شوند. والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
 

موضوع:

جمعه / 30 دى / 1390