وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
يكشنبه: 1397/04/3 - (الأحد:10/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار مسئولان فرهنگی آستانه مقدسه حضرت معصومه علیها السلام:
آستانه مقدسه حضرت معصومه عليها السلام، مركز فرهنگ آل محمد عليهم السلام است.

همزمان با سالروز ورود حضرت معصومه سلام الله عليها به شهر مقدس قم، حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف،  مسئولان فرهنگي آستانه مقدسه حضرت معصومه‌ عليهاالسلام را به حضور پذيرفتند.
معظم له در اين ديدار، با اشاره به شخصيت والاي حضرت معصومه عليها السلام، اين آستانه مقدسه را مركز ولايت و فرهنگ آل محمد عليهم السلام معرفي، و خدمت به آن را خدمت به مكتب و ترويج هدايت‌هاي اهل بيت عليهم السلام دانستند.

مشروح بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:
بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين و لاسيما بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.
بنده واقعاً از اين توفيقاتي كه نصيب شما شده است مسرور و خوشحال شدم، و اميدوارم بتوانيد با سرعت بيشتري به سمت اهداف مقدسي كه داريد پيش برويد.

مقام و منزلت حضرت معصومه عليها السلام و عظمت آن بانوي بزرگ اسلام بسيار مهم است، كه ما نمي‌توانيم آن را بيان كنيم مگر اين‌كه از لسان خود ائمه معصومين عليهم السلام فرابگيريم و بشنويم. افتخاري كه به واسطه ايشان در طول ادوار مختلف نصيب مردم قم شده است، و نيز بركاتي كه در اين مدت، مردم از اين بارگاه و روضه مقدسه ديده‌اند بسيار زياد است.
اين حرم، هميشه مورد ارادت علما، بزرگان و اكابر شيعه بوده است، حتي سلاطين هم به حضرت معصومه عليها السلام ارادت خاصي داشتند مخصوصاً سلاطين صفويه، كه جنازه‌هايشان را از اصفهان مي‌آوردند و در اينجا دفن مي‌كردند.
بنده در دوران نوجواني چند بقعه را در حرم ديده بودم كه مقبره آن‌ها بود. شاه عباس دوم را وسط مسجد امام خميني ره فعلي دفن كرده بودند؛ بقعه فتحعلي شاه، كه در ميان 50 مَن تربت كربلا است اينجا دفن كردند. الان هم بنده هر وقت از آنجا مي‌روم، از روي آن رد نمي‌شوم، چون مي‌دانم كه در آنجا تربت امام حسين عليه الصلاة و السلام است.
اصلاً خود شهر مقدس قم و زمين آن، شرافت خاصي دارد. شما اگر زندگي سعيد بن جبير را در تاريخ بخوانيد مي‌بينيد كه ايشان در قرن اول به قم آمد و به جمكران رفت و چند سالي در آنجا سكونت كرد، كه بعد وقتي به كوفه برگشته بود توسط حجاج به شهادت رسيد. چطور بوده است كه سعيد بن جبير، قم را به عنوان مأمن و ملجأ خود انتخاب كرده بود؟
به هر حال، اين شهر و به خصوص اين بارگاه عظيم يك اعتبار و درجه خاصي دارد كه در بين مشاهد مشرفه، بعد از مقامات و مشاهد ائمه طاهرين عليهم السلام، مي‌توانيم بگوييم از اين بالاتر نداريم. البته مشهد حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام و حضرت زينب عليها السلام هم از همان مشاهد مشرفه است.
غرض اين‌كه مسأله وجود حرم نوراني حضرت معصومه سلام الله عليها خيلي با اهميت است. اين بركات و اين حوزه و محدثان و بزرگاني كه به بركت ايشان در قم بوده‌اند و هستند، قابل تصور نيست. واقعاً اگر قم نبود، دين ناقص مي‌ماند. همان‌طوري كه در روايات فرموده‌اند: اينجا مركز ولايت و فرهنگ آل محمد عليهم السلام است.
حال اين رشته‌هايي را كه نام برديد و اين تصميماتي كه گرفته‌ايد تا از اين وضعيت در جهت حفظ ثغور و حدود مكتب استفاده‌هاي فرهنگي معنوي و تبليغي ببريد هر كدام آن از ديگري واجب‌تر و بالاتر است، و انتظار هم همين است كه اين‌طور كه بيان كرديد باشد.
به طور مثال در رابطه با امر به معروف و نهي از منكر، شما بايد از اين حرم و اين اجتماع، به نفع مكتب و معارف اهل بيت عليهم السلام و ترويج اين فريضه الهي استفاده كنيد؛ يا در مورد حجاب كه وجود مبارك حضرت معصومه عليها السلام و همه زنان اهل بيت بالاترين درجات حجاب را داشتند، بايد به بانواني كه اينجا مي‌آيند ياد بدهيد كه همان طور حجاب داشته باشد.
جالب است كه قم در قديم، يك صحن زنانه داشت كه مختص بانوان بود. اين طور بود كه در صحن مردانه حتي يك زن هم رفت‌وآمد نمي‌كرد، و در صحني كه زن‌ها بودند يك مرد هم نمي‌رفت. قم در حجاب اين چنين بوده است و خيلي به مسأله محرم و نامحرم و عدم اختلاط آن‌ها اهميت مي‌دادند.
البته بيشتر كارهاي پهلوي باعث شد كه حجاب اسلامي به اين سمت رفت. آن‌ها جايي درست كرده بودند در كنار حرم به نام موزه آستانه، و جشن كشف حجاب را درست در همان موزه گرفتند. از آن به بعد بود كه مسأله حجاب سست شد. بايد مسأله حجاب و عدم اختلاط بين زنان و مردان، در اولويت كارهاي فرهنگي آستانه مقدسه حضرت معصومه عليها السلام قرار بگيرد.
مجدداً عرض كنم كه همه برنامه‌هايي كه گزارش داديد بسيار خوب و عالي بود، مخصوصاً اين برنامه‌اي كه تمام جنايات وهابي‌ها را كه تصميم داريد بنويسيد و تصاوير آن را هم چاپ كنيد بسيار مهم است، چرا كه بايد به دنيا نشان داد كه اين وهابي‌ها هستند كه عالم اسلام را ناامن كرده‌اند و مكتب اسلام و شيعه از همه اين جنايت‌ها منزه است.
انشاء الله خداوند به همه شما عزيزان توفيق خدمت به اين آستانه مقدسه را بدهد كه خدمت به اين روضه منوره، خدمت به مكتب و ترويج هدايت‌هاي اهل بيت عليهم السلام است.والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته
 

موضوع:

جمعه / 28 بهمن / 1390