وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
پنجشنبه: 1397/03/31 - (الخميس:7/شوال/1439)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آیت الله العظمی صافی در دیدار جمعی از امدادگران كمیته امداد امام خمینی ره:
بسيج همگاني براي حل مشكل فقر و گراني و تورم لازم است.

 

مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف، صبح دوشنبه 15/12/1390 جمعي از امدادگران كميته امداد امام خميني ره را به حضور پذيرفتند.

معظم له در اين ديدار، با اشاره به اهميت خدمت به محرومان در جامعه اسلامي، و رفع نيازهاي اساسي مردم فرمودند: اگر فردي از امت اسلامي ناراحتي داشته باشد، ساير اعضاي جامعه بايد به او كمك نمايند تا آن كمبود برطرف شود.

در ابتداي اين ديدار، يكي از مسئولان محترم كميته امداد، به ارائه گزارشي در زمينه فعاليت‌هاي خيرخواهانه اين مركز پرداخت.

قسمتي از بيانات مرجع عاليقدر به شرح ذيل است:

بسم الله الرحمن الرحيم. الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيد الاولين و الآخرين و خاتم الانبياء و المرسلين سيدنا ابي القاسم محمد و علي آله الطيبين الطاهرين المعصومين و لاسيما بقية الله في الارضين و اللعن علي اعدائهم اجمعين الي يوم الدين.

قال رسول الله صلي الله عليه و آله:

«إِنَّ اللهَ‏ فِي‏ عَوْنِ‏ الْعَبْدِ مَادَامَ الْعَبْدُ فِي عَوْنِ أَخِيه‏»(1)

بنده اولاً از اظهار لطفي كه فرموديد و حقير را با ديدار خودتان، خوشحال و مسرور كرديد تشكر مي‌كنم، و عرض مي‌كنم كه بشارت‌هاي خوب و پر معنايي كه در گزارش ارائه كرديد، همه اسباب سرافرازي و افتخار براي هر مؤمن و مسلماني است.

در جامعه اسلامي، بايد روح اعانت و همكاري و كمك به يكديگر وجود داشته باشد، و هر كسي در حد تواني كه دارد به ديگران كمك نمايد، و خود را در معرض آن ثواب‌هاي عظيم الهي قرار دهد، حتي در روايات داريم كه

«دَخَلَ‏ عَبْدٌ الْجَنَّةَ بِغُصْنٍ‏ مِنْ شَوْكٍ كَانَ عَلَى طَرِيقِ الْمُسْلِمِينَ فَأَمَاطَهُ عَنْه‏»(2)

گاهي مي‌شود يك كمك كوچك و ناچيز به بندگان خداوند متعال، سبب نجات انسان و ورود او به بهشت مي‌شود.

آيات شريفه قرآن مجيد، روايات و سيره ائمه طاهرين عليهم السلام همه توصيه بر تعاون و همكاري مؤمنين با يكديگر دارند، به طور مثال اگر سيره اميرالمؤمنين علي عليه السلام را ملاحظه كنيد، مي‌بينيد كه آن بزرگوار چه نظارت و خدمتي به حال محرومان و ضعفا داشتند. در شعري كه از آن حضرت نقل شده است مي‌فرمايد:

مَا إِنْ تَأَوَّهْتُ مِنْ شَيْ‏ءٍ رُزِيتُ بِهِ

كَـمَا تَأَوَّهْتُ لِـلْأَطْفَالِ فِي‏ الصِّغَرِ

قَدْ مَاتَ وَالِدُهُمْ مَنْ كَانَ يَكْفُلُهُمْ

فِي‌النَّائِبَاتِ وَ فِي‌الْأَسْفَارِ وَ الْحَضَر

ايشان مي‌فرمايد: من براي هيچ چيزي به اندازه احوال كودكي كه يتيم مي‌شود ناراحت نمي‌شوم.

غرض اين‌كه سيره اهل بيت عليهم صلوات الله بر پايه تعاون و كمك به مؤمنان است. قم هم كه شهر اهل بيت و عش آل محمد عليهم السلام است، بايد بر پايه همين سيره سير كند، و يك شهر در همه جهات اسلامي و حافظ سنت‌هاي ديني باشد تا بتواند سرمشق و الگويي براي ديگر شهرها بشود.

همه بياناتي كه فرموديد داراي اهميت بسياري است. همين مسأله فقر زدايي در جامعه خيلي مهم است. هر چه تعداد فقراي جامعه كمتر باشد، و خانواده‌هايي كه در مضيقه هستند در وسعت قرار بگيرند، جامعه به سوي كمال خود پيش خواهد رفت.

بايد دانست كه هيچ عبادتي هم بالاتر از مسرور كردن برادران مؤمن نيست:

«مَا عُبِدَ اللهُ بِشَيْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَى اللهِ مِنْ إِدْخَالِ‏ السُّرُورِ عَلَى‏ الْمُؤْمِنِ‏»(3)

امام باقر عليه الصلاة و السلام مي‌فرمايد: خداوند متعال به كار و عبادتي بهتر و محبوب‌تر از اين عبادت نشده است كه انسان، مؤمني را خوشحال كند.

آن‌قدر اسلام عزيز بر اهتمام به امور ديگر مؤمنين سفارش كرده است كه حتي اين‌كه انسان مؤمن با خوشرويي به برادر مؤمن خودش نگاه كند را داراي اجر و ثواب مي‌داند؛ تَبَسُّمُ الرَّجُلِ فِي وَجْهِ‏ أَخِيهِ‏ حَسَنَة(4)

بايد در جامعه اسلامي همكاري و تعاون در امور وجود داشته باشد چرا كه همه اعضاي امت اسلام به مانند يك جسد هستند. حضرت رسول اكرم صلوات الله عليه و آله مي‌فرمايد:

«مَثَلُ الْمُؤْمِنِ فِي تَوَادِّهِمْ وَ تَرَاحُمِهِمْ كَمَثَلِ‏ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى‏ بَعْضُهُ تَدَاعَى سَائِرُهُ بِالسَّهَرِ وَ الْحُمَّى»(5)

مَثَل همه مؤمنين، مثل جسد واحدي هست كه اگر يك نفرشان ضعيف و داراي ناراحتي باشد همه ناراحت مي‌شوند، همان‌طور كه اگر يكي از اعضاي بدن ناراحت باشد، آرامش و استراحت از اعضاي ديگر سلب مي‌شود.

در جامعه اسلامي هم اگر يك نفر مستمند و فقير باشد، همه ناراحت مي‌شوند و بايد همكاري كنند تا اين كمبود برطرف شود.

و يا پيامبر بزرگوار اسلام مي‌فرمايند: «الخَلْقُ‏ كُلُّهُمْ‏ عِيَالُ‏ اللهِ فَأَحَبُّهُمْ إِلَى اللهِ عَزَّوَجَلَّ أَنْفَعُهُمْ لِعِيَالِهِ؛ مردم همه عايله خدا هستند، و محبوب‌ترين مردم نزد خدا كسي است كه نفعش به اين عايله بيشتر باشد.» (6)

مقصود اين‌كه تمدن عزيز اسلام، بر تعاون و همكاري در جامعه تأكيد زيادي كرده است، حتي اسلام‌شناساني كه راجع به تمدن اسلامي كتاب نوشته‌اند، به اين نكته اشاره دارند كه اسلام بر اين امر توجه زيادي داشته، و مسلمانان آن را بسيار با اهميت و بزرگ مي‌شمارند.

در جامعه ما هم عمده اين است كه فقر نباشد. در وضعيت فعلي كه گراني و تورم قيمت‌ها اوضاع را براي برخي مشكل كرده است، مثلاً چنانچه كسي مريض شود با داروهاي گران‌قيمت مواجه مي‌شود و در مضيقه قرار مي‌گيرد، اگر همكاري و كمك به يكديگر نباشد، جامعه منقرض مي‌شود.

يا همين مسأله ازدواج كه بيان داشتيد خيلي مهم است. اين‌كه انسان بتواند اسباب ازدواج دو نفر را فراهم نمايد ثواب بسيار و آثار اجتماعي فراواني دارد، و اگر به مسأله ازدواج جوانان اهتمام نداشته باشيم، مفاسد اجتماعي زيادي به وجود خواهد آمد. هر چه بتوانيم بر روي اين اهداف سعي و تلاش نماييم، به رضايت خداوند متعال نزديك‌تريم. اگر انسان وجدان ديني داشته باشد، وقتي وجدانش راحت است كه بداند انسان گرسنه و فقيري در جامعه نيست. اگر كسي كه داراي وجدان ديني است احتمال بدهد افرادي در جامعه هستند كه به حالشان رسيدگي نمي‌شود، بسيار ناراحت مي‌شود.

مسأله ازدواج جوانان، گراني و تورم و فقر از مشكلات مهمي است كه همه مسئولان بايد در فكر چاره‌جويي باشند. ما نمي‌توانيم ببينيم در جامعه‌اي كه افتخار دارد شيعه اميرالمؤمنين عليه السلام باشد و اين همه امكانات و منابع مادي دارد، مردم به سختي زندگي كنند.

به هر حال شما عزيزاني كه در مقام اين برآمده‌ايد كه محرومان جامعه را شناسايي كنيد و آن‌ها را كمك و ياري نماييد اجر بسيار بزرگي داريد. اميدوارم كه انشاء الله بر توفيقات شما افزوده شود، و حضرت بقية الله الاعظم امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف كه همه ما وابسته به وجود ايشان هستيم از شما راضي باشند. والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته

 

پي نوشت‌ها:

1. مستدرك الوسائل؛ ج12، حديث14526.

2. وسائل الشيعة؛ ج16، حديث 21706.

3. كافي؛ ج2، ص188،حديث2.

4. همان.

5. بحار الانوار؛ ج58، باب43،حديث29.

6. بحار الانوار؛ ج93، باب14، حديث15.

 

موضوع:

سه شنبه / 16 اسفند / 1390