وریز وجوهات
بحر عرفان عید میلاد امام عسکری است آن که شمس آسمانِ سروری است   آنکه بعد از حضرت هادی به حق متکی بر متّکای رهبری است   نام نیکویش حَسن، خُلقش حَسن پای تا سر حُسن و نیکو منظری است   الامام بن الامام بن...
سه شنبه: 1398/09/19 - (الثلاثاء:13/ربيع الثاني/1441)
نسخه مناسب چاپSend by email
آيت الله العظمي صافي در ديدار اعضاي برگزار کننده کنگره مرحوم آخوند کاشي:
تجليل از مقامات علمي و سبك زندگي عالمان و جهاد آنان، وظيفه همگان است.

اعضاي ستاد برگزار كننده كنگره مرحوم آخوند كاشي ره شنبه 23/6/1392 با مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف ديدار كردند.
آية الله نمازي امام جمعه كاشان و مسئول اين ستاد، در ابتداي ديدار، گزارشي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي انجام‌شده را ارائه دادند.
معظم له نيز با تشكر و قدرداني از اعضاي ستاد برگزاري اين كنگره، فرمودند: اميدوارم به فضل خداوند بتوانيد آن‌طور كه بايد، مقام علم و مكارم اخلاق و صفات حميده‌ي آن عالم رباني را به همگان معرفي كنيد.
ايشان برگزاري كنگره‌هاي تجليل از علما و خادمان دين را بسيار مهم خوانده و ادامه دادند: معرفي اين سوابق روشن و پر افتخار به نسل حاضر و به خصوص جوانان موجب ارائه طريق و هدايت همگان خواهد شد.
ايشان با اشاره به وجود علماي بزرگ در شهرهاي مختلف ايران از جمله كاشان اضافه كردند: اين افتخار مردم آن ديار و بلكه همه مردم ايران است كه چنين بزرگاني را در دامان خود تربيت نموده كه همه، خادمان دين و مبلغان مكتب بزرگ اسلام و ناشر معارف نوراني اهل بيت عليهم السلام بوده‌اند و بايد مردم به اين سابقه روشن و عظيم افتخار نمايند.

مرجع عاليقدر، زنده‌نگهداشتن ياد علماي رباني مثل مرحوم آيت الله آخوند كاشي و ديگر علماي بزرگ كاشان را فريضه همگان دانسته و فرمودند: بايد راه آنها زنده شود، اخلاق كريمه‌اي كه آن بزرگواران داشتند براي همه بازگو شود كه اگر اين يادآوري اخلاق و صفات حميده نباشد، كم‌كم فراموش خواهند شد.
حضرت آيت الله العظمي صافي با اشاره به مقام والاي علمي مرحوم آخوند كاشي بيان كردند: در سيره و صفات علما و بزرگاني همچون ايشان جنبه‌ها و كمالات معنوي بسيار زياد است. اينها هميشه مي‌خواستند راه، راه خدا باشد؛ و طريق، طريق اهل بيت عليهم السلام باشد. تجليل و تكريم اين عالماني كه با زهد و تقواي و ورع دين خدا را ياري نمودند و مردم را از انحراف نجات دادند و سدي محكم در مقابل توطئه دشمنان بوده و هميشه پاسخگوي شبهات بودند وظيفه شرعي و اخلاقي همگان است.
معظم له با اشاره به وجود دانشمندان و شاعران بزرگ در كاشان و اطراف آن بيان داشتند: اين شهر هميشه مهد تربيت بزرگان و شاعران و دانشمنداني بوده كه در تاريخ از آنها به بزرگي ياد شده است و سابقه بسيار خوبي براي اين شهر مي‌باشد.
ايشان با اشاره به اشعار فتحعلي‌خان صبا درباره توحيد و معرفة الله و نيز درباره زندگي و حالات اميرالمؤمنين عليه السلام و خدمات آن حضرت به اسلام فرمودند: اشعار ايشان بسيار بلند و پر معني و داراي صنايع شعري مي‌باشد كه لازم است امروزه شاعران و نويسندگان از آنها بهره ببرند.
معظم له در پايان اين ديدار با قدرداني مجدد از اعضاي اين ستاد، فرمودند: شما آثار اين بزرگان را زنده نگهداريد و به همگان بشناسانيد تا همگان بخصوص جوانان ما مطلع باشند كه بايد سيرشان، خط و روش اهل بيت عليهم السلام و ولايت باشد.
 

موضوع:

يكشنبه / 24 شهريور / 1392