وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم وَمَا نَقَمُوا مِنْهُمْ إِلَّا أَنْ يُؤْمِنُوا بِاللَّهِ الْعَزِيزِ الْحَمِيدِ حوادث ناگواری که هم اکنون در کشمیر هند در حال وقوع است قلب هر انسان آزاده‌ای را آزرده و متأثر می‌کند. مردم بی‌گناه و مظلوم کشمیر، کدام جرم و...
شنبه: 1398/06/2 - (السبت:22/ذو الحجة/1440)
نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار هيئت مديره كانون شاعران ومداحان استان قم:
مضرات شعر فاسد، از مواد مخدر بيشتر است.

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح امروز يكشنبه 4/9/86 در جمع اعضاي هيئت مديره كانون شاعران و مداحان استان قم، با تأكيد بر ترويج فرهنگ اخلاق و معنويت توسط شاعران و مداحان فرمودند: مضرات يك شعر و مطلب فاسد،‌ براي جامعه و جوانان بيشتر از مواد مخدر است.

ايشان با بررسي مقاطعي از تاريخ، از جمله قصيده‌ي معروف فرزدق، بيان داشتند: يكي از مفاخر شيعيان، شعرايي هستند كه در طول تاريخ با اشعار و مدايح خويش به ترويج مذهب كمك كرده‌اند و چه بسا يك قصيده اثري به مراتب بيشتر از هزاران سرباز و لشكر را درپي داشته است.

معظم له با اشاره به اينكه بخش مهمي از فرهنگ ما را اشعار شعراي بزرگ و متعهد تشكيل مي‌دهند، تصريح كردند: شعراي بزرگ و متعهد،‌ در شعرهاي خود به همه مباحث اخلاقي و‌ اعتقادي مانند توحيد، معارف، الهيات و مدح و ثناي ائمه طاهرين توجه داشته‌اند و از گزافه‌گويي و چاپلوسي پرهيز مي‌كردند.

اين مرجع تقليد شعر را يكي از آيات بزرگ خداوند و دليل بر وجود عالم غيب دانستند و افزودند:‌ شعر فقط يك ذوق و قريحه نيست، بلكه يكي از آيات بزرگ خداوند متعال است و نشان مي‌دهد كه انسان متصل به جاهاي ديگر است و از اين رو مي‌تواند مضاميني عميق را بيافريند.

حضرت آيت الله العظمي صافي شعر را يكي از نعمت‌ها و هديه‌هاي بزرگ الهي برشمردند و فرمودند: از اين نعمت و استعداد خدادادي بايد به خوبي استفاده شود و شاعر و مداح بايد حقيقت را بگويد و نبايد آن را به مطالب سست، آلوده كند.

ايشان نقش شعر و مداحي را امروزه كمتر از گذشته ندانستند و فرمودند:‌ شاعران و مداحان متعهد ما، بايد به سمت بيان و ترويج شعرهاي بامعنا و داراي مضامين اخلاقي بروند و در اين عرصه به امر به معروف و نهي از منكر بپردازند.

معظم له در بخش ديگري از سخنان خويش مداحان را به بررسي نقاط ضعف و آسيب شناسي امر مداحي دعوت كردند و فرمودند: مداحان بايد از اين فرصتها در جهت نشر دين، معارف اسلام، قرآن، اهل بيت و ترغيب اخلاق استفاده كنند.

ايشان در ادامه افزودند: مداحان متعهد مي‌توانند جامعه را عوض كنند به شرط آنكه اول خودشان را اصلاح كنند و بعد ضمن شناسايي نقاط ضعف، بخواهند به اسلام و جامعه خدمت كنند.

اين مرجع تقليد با تقدير و تشكر از كساني كه دلسوزانه و براي خدمت به جامعه و پاك كردن شعر و شاعري از آلودگي‌ها، اين كانون را تشكيل داده‌اند، فرمودند: حركت بسيار خوبي است كه اگر به طور صحيح استفاده شود مفيد خواهد بود و اميدوارم در اين راه با خلوص نيت براي خدمت به اسلام، دين، مذهب و تحصيل رضاي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف قدم برداريد.

در ابتداي اين ديدار شاعر توانا و متعهد استان قم استاد محمد علي مجاهدي،‌ به شرح اهداف و برنامه‌هاي كانون پرداخت.

موضوع:

يكشنبه / 4 آذر / 1386