وریز وجوهات
اعضای کمیته علمی «همایش بین‌المللی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام، الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز» صبح امروز چهارشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی با معظم له دیدار و از رهنمودهای...
يكشنبه: 1397/11/28 - (الأحد:11/جمادى الآخر/1440)

نسخه مناسب چاپSend by email
حضرت آيت الله العظمي صافي در ديدار هيئت مديره كانون شاعران ومداحان استان قم:
مضرات شعر فاسد، از مواد مخدر بيشتر است.

حضرت آيت الله العظمي صافي صبح امروز يكشنبه 4/9/86 در جمع اعضاي هيئت مديره كانون شاعران و مداحان استان قم، با تأكيد بر ترويج فرهنگ اخلاق و معنويت توسط شاعران و مداحان فرمودند: مضرات يك شعر و مطلب فاسد،‌ براي جامعه و جوانان بيشتر از مواد مخدر است.

ايشان با بررسي مقاطعي از تاريخ، از جمله قصيده‌ي معروف فرزدق، بيان داشتند: يكي از مفاخر شيعيان، شعرايي هستند كه در طول تاريخ با اشعار و مدايح خويش به ترويج مذهب كمك كرده‌اند و چه بسا يك قصيده اثري به مراتب بيشتر از هزاران سرباز و لشكر را درپي داشته است.

معظم له با اشاره به اينكه بخش مهمي از فرهنگ ما را اشعار شعراي بزرگ و متعهد تشكيل مي‌دهند، تصريح كردند: شعراي بزرگ و متعهد،‌ در شعرهاي خود به همه مباحث اخلاقي و‌ اعتقادي مانند توحيد، معارف، الهيات و مدح و ثناي ائمه طاهرين توجه داشته‌اند و از گزافه‌گويي و چاپلوسي پرهيز مي‌كردند.

اين مرجع تقليد شعر را يكي از آيات بزرگ خداوند و دليل بر وجود عالم غيب دانستند و افزودند:‌ شعر فقط يك ذوق و قريحه نيست، بلكه يكي از آيات بزرگ خداوند متعال است و نشان مي‌دهد كه انسان متصل به جاهاي ديگر است و از اين رو مي‌تواند مضاميني عميق را بيافريند.

حضرت آيت الله العظمي صافي شعر را يكي از نعمت‌ها و هديه‌هاي بزرگ الهي برشمردند و فرمودند: از اين نعمت و استعداد خدادادي بايد به خوبي استفاده شود و شاعر و مداح بايد حقيقت را بگويد و نبايد آن را به مطالب سست، آلوده كند.

ايشان نقش شعر و مداحي را امروزه كمتر از گذشته ندانستند و فرمودند:‌ شاعران و مداحان متعهد ما، بايد به سمت بيان و ترويج شعرهاي بامعنا و داراي مضامين اخلاقي بروند و در اين عرصه به امر به معروف و نهي از منكر بپردازند.

معظم له در بخش ديگري از سخنان خويش مداحان را به بررسي نقاط ضعف و آسيب شناسي امر مداحي دعوت كردند و فرمودند: مداحان بايد از اين فرصتها در جهت نشر دين، معارف اسلام، قرآن، اهل بيت و ترغيب اخلاق استفاده كنند.

ايشان در ادامه افزودند: مداحان متعهد مي‌توانند جامعه را عوض كنند به شرط آنكه اول خودشان را اصلاح كنند و بعد ضمن شناسايي نقاط ضعف، بخواهند به اسلام و جامعه خدمت كنند.

اين مرجع تقليد با تقدير و تشكر از كساني كه دلسوزانه و براي خدمت به جامعه و پاك كردن شعر و شاعري از آلودگي‌ها، اين كانون را تشكيل داده‌اند، فرمودند: حركت بسيار خوبي است كه اگر به طور صحيح استفاده شود مفيد خواهد بود و اميدوارم در اين راه با خلوص نيت براي خدمت به اسلام، دين، مذهب و تحصيل رضاي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف قدم برداريد.

در ابتداي اين ديدار شاعر توانا و متعهد استان قم استاد محمد علي مجاهدي،‌ به شرح اهداف و برنامه‌هاي كانون پرداخت.

موضوع:

يكشنبه / 4 آذر / 1386