وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
جمعه: 1399/04/20
نسخه مناسب چاپSend by email
نامه‌ی مهم مرجع عالیقدر به مرحوم حجت الإسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی (ره) و پاسخ ایشان
بازخوانی خاطرات: نامه‌ مرجع عالیقدر به مرحوم هاشمی رفسنجانی (ره)

اشاره: در ماه شعبان المعظّم 1426 مطابق با 27 شهریور 1384، همزمان با سفر عمره مفرده مرحوم حجت الإسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی (ره) و هیئت همراه، و مذاکرات ایشان با پادشاه عربستان، مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله الوارف)، نامه‌ای به مرحوم آقای هاشمی (ره) نوشته و برای ایشان که در مکه مکرمه بودند می‌فرستند، و نکات مهمّی را درباره آثار اسلامی در حرمین شریفین و لزوم حفظ آنان متذکّر شدند، که این نکات مورد توجّه حجت الإسلام و المسلمین آقای هاشمی قرار گرفته، و در نامه‌ای که برای ارائه گزارش خدمت معظّم له می‌فرستند، این نامه را بسیار خوب، به موقع و مددکار در مذاکرات اعلام کرده، و گزارشی از شروع روند حلّ مشکلات در حرمین شریفین، ارائه داد. متن نامه معظم له، و پاسخ به آن، به شرح ذیل است:

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

حضرت حجت الاسلام و المسلمين آقاي هاشمي رفسنجاني دامت افاضاته

با عرض سلام و تجديد سوابق و اخلاص

اميد است سفر عمره مفرده و زيارت حرمين شريفين و مشاهد مشرفه ائمه عليهم السلام و نيز مذاکرات، پربار و مقرون به توفيقات مهمّه، و مساعي جميله جنابعالي براي تحقّق اهداف اسلامي در آن مرکز وحي، نافع و مفيد باشد.

موضوعي را که لازم دانستم تذکّر بدهم- اگر چه جنابعالي شخصاً هم به آن توجّه داريد، و هر اقدام مناسبي را مبذول مي‌فرماييد- وضع بسيار اسف‌بار و توهين‌آميز مشاهد مشرّفه بقيع و سخت‌گيري‌هاي متعصّبانه، جاهلانه و فزاينده است. اگر جنابعالي بتوانيد در اين موضوع، به هر اندازه، وسيله تغيير و وضع و حفظ شئون آن مشاهد مقدّسه گرديد، کار بزرگ و خدمت مهمّي را انجام داده‌ايد که در تاريخ زندگي شما، صفحه زرّيني بي نظير و کاري بزرگ در مسير احياي دين و مذهب، خواهد بود.

آنچه استفاده مي‌شود آقاي ملک عبدالله در حدّي جنابعالي را درک کرده و تفکّر او نسبت به امور، روشن‌تر و واقع بينانه‌تر از ديگران است. مطلب با ايشان به اين‌گونه عنوان مي‌شود که: «حرمين شريفين، تاريخ عيني، خارجي و غير قابل انکار اسلام، حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم، و تمام عصر رسالت بود؛ با اين وضعيتي که اينان به وجود آوردند، اسلام را از پشتوانه تاريخي، محروم نمودند؛ در اين مسئله ما نظر به هيچ يک از مذاهب و جنبه جواز و عدم جواز برخي مراسم و برنامه‌ها نداريم؛ ما از اين نگرانيم که با اين تخريب‌ها و اهتمامي که در محو آثار و حتي ناشناخته‌شدن آنهاست تاريخ اسلام، بي پشتوانه گرديد. اسلام، دين جاودان و خاتم اديان است، تا قيام قيامت، دين بشريت است، ممکن است تا هزاران سال ديگر، قيامت قائم نگردد، تاريخ اين دين نبايد منحصر به تواريخ کتبي باشد که به مرور زمان، معرض ترديد و افترا و شبهه‌ها قرار مي‌گيرد؛ حفظ اين آثار خارجي، حفظ تاريخ است، و پيش از اين اعمال مخرّب، هر کس وارد حرمين مي‌شد، تاريخ اسلام را به چشم مي‌ديد و لمس مي‌کرد که: محمد بن عبدالله، شخصيتي بوده است، اين مرقد شريف اوست، پدرش عبدالله بوده، قبرش آنجاست؛ جدّش عبدالمطلب، قبرش در مکه باقي است؛ همسر فداکاري به نام خديجه داشته که قبر او نيز در مکه است، و محلّ ولادتش در فلان مکان است؛ جدّي به نام هاشم داشته که قبرش در غزه است؛ از نوادگان او، حسن عليه‌السلام بوده که او نيز مانند بعضي ديگر از عظماي اهل بيت در بقيع، مدفون است؛ عموي او حمزه بوده است و قبرش در اُحد، باقي است؛ و خلاصه، همه مشاهد و مقاماتي که يادآور افتخارات اسلام است.

تاريخ، چنين شخصيت با اين همه آثار عيني را فراموش نمي‌کند و در آينده، وجود او قابل انکار، نخواهد شد، آيا آنان که اين همه آثار را تخريب کردند دانستند چه خسارت بزرگي به اسلام و تاريخ وارد کردند؟ اکنون نيز براي جبران اين خسارت، دير نشده و همه اين مشاهد مي‌تواند با وضعي ماندگار براي هزاران سال، باقي بماند تا آيندگان نيز اين مواقف را بشناسند. چه نادانند آنان که مولد نبي را به مکتبه مکه اسم‌گذاري مي‌کنند و چه فاقد درکند آنها که در معرّفي ائمه بقيع، تجاهل مي‌کنند و الله اعلم مي‌گويند. شما با اين تاريخ عزيز اسلام و اين همه صدماتي که وارد کرده و مي‌کنيد و آثاري که از بين مي‌بريد، چه پاسخي در مقابل بشريت آگاه و نسل‌هاي آينده، خواهيد داشت؟»

در هر حال، مناسبت است که در صورت امکان، از اين طريق، آنان را قانع کرد تا آثار را مشخص نمايند، و نام و شخصيت رجال اسلام را در مکان‌هاي مربوط به آنها بنويسند و مواضع و مساجد تاريخي را حفظ نمايند. در خاتمه، مزيد توفيقات جنابعالي را از خداوند متعال، مسئلت نموده و التماس دعا دارم.

 

13 شعبان المعظّم 1426

84/6/27

لطف الله صافي

**************************************************************************************************************

* پاسخ حجت الإسلام و المسلمین آقای هاشمی رفسنجانی (ره) به نامه معظم له:

 

 

بسمه تعالی

حضرت آيت الله جناب آقاي صافي گلپايگاني دامت برکاته

با سلام و تحيّات؛

نامه خوب جناب‌عالي را در موقعيت مناسبي در مکه معظمه دريافت کردم و از آن بهره خوبي به دست آمد. مذاکرات همه جانبه‌اي با سران کشور عربستان درباره آثار اسلامي و منجمله بقيع آغاز کرده بودم که نظر و خواست يک مرجع ديني معتبر به مدد رسيد.

در مورد بقيع از جهتي توفيق به دست آمد و از جهاتي ديگر بايد پيگيري شود. در مورد آثار اسلامي به طور اصولي شرکت در جهت اصلاح روند آغاز شد، و گفتند حدود شش هزار اثر ارزنده ديني در کشور دارند که بخشي از آن مربوط به قبل از اسلام است.

و در مدينه منوّره با آقاي امير مدينه برادر کوچک ملک که فردي آگاه و جدي است بحث را ادامه دادم.

ايشان گفت يک هزار از آن شش هزار اثر در مدينه است و قرار شد براي احياي آنها برنامه‌ريزي شود، و خود اينجانب در مدّت اقامت در مدينه از بعضي از اين آثار در قريه عريص و آبار علي در کنار مسجد الشجره و منطقه بدر و نيز منطقه ينبع نخل بازديد کردم که باعث جلب توجّه عمومي به محتواي اين مناطق شد، و بخصوص در ينبع که مردم محلّ و شخص معاون استاندار که از اهالي آن محل است نقاطي را نشان دادند که به نام چشمه علي و بئر علي که بئر امام حسن و يا به نام امام حسين، به نام جابر و ... مي‌شناسند.

در مجموع مي‌شود به شروع دوره جديدي از آن بابت اميدوار بود، و بنده هم در حدود امکان پيگيري مي‌کنم، و انتظار دارم که جنابعالي و ساير مراجع هم با شيوه مناسب پيگيري فرماييد.

اکبر هاشمي رفسنجاني

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام

*************************************************************************************************************

موضوع:

يكشنبه / 26 دى / 1395