وریز وجوهات
صبح یکشنبه ۱۱ رجب المرجب ۱۴۳۸ (مطابق با ۲۰ فروردین ۱۳۹۶)، مسئول و اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف دیدار کردند. در ابتدای این دیدار، حجه الاسلام آقای معرفت...
جمعه: 8 / 02 / 1396 ( )

تقدیر و تشکّر آیت الله العظمی صافی از فعالیت های مرکز خدمات حوزه
تقدیر و تشکّر آیت الله العظمی صافی از فعالیت های مرکز خدمات حوزه

تقدیر و تشکّر آیت الله العظمی صافی از فعالیت های مرکز خدمات حوزه

صبح امروز چهارشنبه 14 رجب المرجب 1438 (23 فروردین1396) حجة الإسلام والمسلمین آقای ربّانی مسئول مرکز خدمات حوزه علمیّه قم، با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظم له دیدار و از توصیه های ایشان بهره مند شدند.
در ابتدای این دیدار، مسئول مرکز خدمات حوزه علمیه، گزارشی از فعالیت ها و برنامه های این مرکز ارائه داد.

معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از خدمات این مرکز، فرمودند: خدماتی که شما عزیزان به روحانیون و خانواده های محترم آنان ارائه می دهید، بسیار ارزشمند است، و ان شاءالله مرضیّ حضرت ولیّ عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف قرار بگیرد.

مرجع عالیقدر در ادامه، با تشریح اوضاع معیشتی طلاب و علمای سلف، و بیان سختی هایی که متحمل شدند، بیان کردند: اصلاً در نظر علمای سلف و بزرگان ما، مسأله توجه به مادیات و رفاه، به این شکل مطرح نبوده است. تربیت اصیل حوزوی این است که اساس برای طلاب و خانواده های آنان، مسأله اسلام، و زهد و تقوا و همان جهاتي که علماي پيشین بر آن اهتمام داشتند باشد، و اگر هم رفاهی وجود نداشت، و مشکلات معیشتی به وجود آمد، با قناعت، و الگوگیری از علما و فقهاء سلف، بر این مشکلات، صبر کنند.

ایشان در قسمت دیگری از سخنان خود، با بیان خاطراتی از وضعیت زندگانی علمای گذشته، و شرایط سخت معیشتی آنها، افزودند:
علما و بزرگان ما مردماني بودند که اين مسائل، واقعا در نظرشان مهم نبود. شما حالات زندگی آن بزرگواران را مطالعه کنيد. ببینید که چگونه با آن شرایط سخت معیشت، کارهای مهمّ و بزرگی انجام دادند که توانستند عظمت اسلام و دين را حفظ کنند، مثلاً مرحوم ميرزاي شيرازي که با مرحوم جدّ امّي حقیر، در اصفهان، هم حجره و هم درس بودند، والده ما نقل مي کردند: زماني بود که زندگي آن دو بزرگوار به سختی می گذشت. با هم قرار گذاشتند که بنشينيم و فقه بنويسيم چرا که نوشتن فقه، اسباب وسعت رزق مي شود.
بعد از گذشت چند روز، ديده بودند که شخص متموّل متدیّنی به آنجا آمده بود، و حجره ها و امور طلاب را بررسي مي کرد. وقتی آن آقا به حجره مرحوم میرزا و جدّ امی ما می رسد و وضعیت آنها را می بیند، از مرحوم میرزا تقاضا می کند عبای کهنه و مندرسش را با عبای آن آقا عوض کند که مرحوم میرزا می فرمایند که همین عبای ما خوب است، ولی در آخر با اصرارهای فراوان شخص، آن عبا را به مرحوم میرزا هدیه می دهد، و بعد، آیت الله میرزای شیرازی، آن عبا را می فروشند، و دو عبا: یکی برای خود و یکی برای جد امی ما، تهیه می کنند و با بقیه مبلغ، روزهایی از زندگی شان را می گذرانند؛ یا مثلاً مرحوم آیت الله العظمی آقای حجّت زندگی بسیار ساده و زاهدانه ای داشتند، و با اینکه وجوه زیادی به ایشان می رسید حتی وضعیت منزل ایشان مناسب نبود و یادم هست یک طرف دیوار منزل ایشان که خراب شده بود همین طور باقی مانده بود.
غرض اینکه بزرگان ما در نهايت قناعت زندگی می کردند، و به آن افتخار می نمودند، و سختی های اقتصادی باعث نمی شد که آنها از مواضع دینی که داشتند کوتاه بیایند.

معظم له در بخش دیگری از توصیه های خود، با توجه به شرایط گذشته طلاب و اوضاع معیشتی فعلی، فرمودند: خدماتی که شما انجام داده اید و می دهید لازم است و باید بیشتر از گذشته انجام گیرد.
 با مقایسه آن شرایط سخت و رفاه نسبی کنونی، برای ما طلاب هم دیگر عذری باقی نمی ماند که باید درس بخوانیم و درس بدهیم و تبلیغ برویم، و در یک کلام، در مسیر رضایت حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء گام برداریم.

آیت الله العظمی صافی در پایان این دیدار، با تقدیر مجدّد از فعالیت های انجام شده این مرکز فرمودند: ان شاء الله در مسیر حمایت از طلاب و خانواده های محترم آنان، روز به روز موفّق تر باشید، و اقداماتی که انجام می دهید همه مورد رضایت خداوند متعال قرار بگیرد.

موضوع: 
اخباردیدارها
چهارشنبه / 23 فروردین / 1396
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم:
نقص و ضعف‌های موجود، مولود کم رنگ شدن و در بعض موارد، تعطیلی فریضه امر به معروف و نهی از منکر است./ این فریضه در تمام منکرات، و نسبت به رئیس و مرئوس باید اجرا شود.
بیانات معظم له در دیدار اعضای ستاد امر به معروف استان قم

صبح یکشنبه ۱۱ رجب المرجب ۱۴۳۸ (مطابق با ۲۰ فروردین ۱۳۹۶)، مسئول و اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار، حجه الاسلام آقای معرفت، گزارشی از فعالیت های و برنامه های این ستاد ارائه داد.
معظم له با تقدیر و تشکر از حاضرین در جلسه، با اشاره به آیات شریفه قرآن و روایات معصومین علیهم السلام درباره امر به معروف و نهی از منکر فرمودند: اینکه خداوند متعال در قرآن می فرماید: "وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يدْعُونَ إِلَى الْخَيرِ و َيأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَينْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ و َأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُون" بعنی وظیفه شرعی این است که دو فریضه مهم امر به معروف، و نهی از منکر در جامعه احیا شود، و اگر چه مسئولیت یکایک افراد جامعه است، لیکن گروهی واجب است که مشغول به این دو فریضه باشند، و آن را حفظ کنند.
ایشان در ادامه بیانات خود، امر به معروف و نهی از منکر را مایه قوام و بقای اعمال دیگر دانستند، و فرمودند: آن قدر این دو فریضه، مهمّ و حیاتی است که ساير فرائض و دستورات و وظائفی که ما داريم همه در گرو اين است که اين دو انجام شود؛ یعنی اگر امر به معروف و نهی ازمنکر انجام شود مسائل دیگر هم حفظ خواهد شد، و اگر خدای ناکرده این دو فریضه ضعيف باشد، آنها هم به جايی نمی‌رسد، و مطالب ديگر حفظ نمی‌شود.
مرجع عالیقدر در بخش دیگری از توصیه‌های خود، ضعف‌های مختلف در جامعه را، مولود کم‌رنگ شدن و در بعض موارد، تعطیلی این دو فریضه شمرده، و بیان کردند: نواقصی که در جامعه و در زندگانی خودمان می‌بینیم، همه از اين جهت است که امر به معروف و نهي از منکر در جامعه ما آن‌طور که بايد باشد نيست. در رابطه با این واجب، کوتاهی‌های فراوان داریم. همه مسامحه‌ می‌کنیم، و باید بدانیم مسامحه در این امر، گناه بسيار بزرگی است.
آیت الله العظمی صافی در قسمت دیگری از بیانات خود، با تأکید بر اینکه نباید امر به معروف را محدود به عدّه‌ خاصی کرد، فرمودند: این دو فریضه مهمّ، کوچک و بزرگ، و رئیس و مرئوس نمی‌شناسد، و نیز همه‌ موضوع‌ها را شامل می‌شود، و این‌طور نیست که ما بعضی از منکرات را نهی کنیم، و از بقیه منکرات غافل شویم.  همه منکرات باید نهی شوند، و همه افرادی که منکر را انجام می‌دهند، و فرقی بین مرد و زن، و رئیس و مرئوس نباید باشد، باید مراقب بود این فریضه جنبه سیاسی پیدا نکند یعنی به خاطر اغراض سیاسی، انجام نشود، بلکه هدف، رضای الهی، و اصلاح جامعه باشد. اینجانب را هم اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر نماید خوشحال می‌شوم، و از او تشکّر می‌کنم.
ایشان در پایان، با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر کار انبیاست، و علما هم به پیروی از آن حضرات، در این امر کوتاهی نمی‌کردند افزودند: اين‌که اگر يک اشخاصي خودشان را مختصّ به احیای این امر قرار بدهند، افتخار و توفیق بزرگی است که باید قدردان آن بود. شما بدانید در این مسئولیتی که پذیرفته‌اید اگر به وظایف شرعی خود عمل نمایید،  قلب مقدّس حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء را مسرور خواهید کرد. خداوند متعال روز به روز بر توفیقات شما بیفزاید.

موضوع: 
اخباردیدارها
دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سید حسن خمینی با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

امروز دوشنبه،۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ، حجت‌الاسلام و المسلمین آقای سید حسن خمینی با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته با معظم له دیدار و گفتگو کرد.

موضوع: 
اخباردیدارها
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار استاندار و مدیران اجرایی شهر قم:
تأکیدمرجع عالیقدر بر رسیدگی به حال محرومین و نیازمندان/حفظ هویت دینی و اخلاقی شهر قم
تأکید بر رسیدگی به حال محرومین و نیازمندان / حفظ هویت دینی و اخلاقی شهر قم

امروز سه شنبه، ۸ فروردین  ۱۳۹۶ ، جناب آقای سید مهدی صادقی، استاندار قم به همراه جمعی از مدیران اجرایی استان قم  با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار مرجع عالیقدر با تأکید بر رسیدگی به حال محرومین و نیازمندان و حفظ هویت دینی و اخلاقی در شهر مقدس قم از هماهنگی مسئولین شهر برای انجام کارهای مثبت و مفید و رفاه عمومی تقدیر و تشکر کرد.

موضوع: 
اخباردیدارها
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار فرمانده‌ی نیروی انتظامی کشور:
تقدیر و تشکر مرجع عالیقدر از خدمات پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی
تقدیر و تشکر مرجع عالیقدر از خدمات پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی

فرمانده نیروی انتظامی جناب آقای سردار اشتری صبح امروز پنج شنبه 3 فروردین 1395 با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته در بیت معظم له دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار معظم له از خدمات پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی تقدیر و تشکر نمودند و فرمودند:

کار بزرگی که شما انجام میدهید نزد خداوند متعال ثواب و اجر بسیار زیادی دارد، کار شما مقدس و عبادت است.

آسایش و امنیت و رفاه مردم همه بستگی به کار و زحمات شما دارد. امروز اگر کشور ما بحمدالله تعالی در امنیت و آسایش هست همه از توجهات حضرت ولی عصر آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌باشد؛ که افتخار داریم همه سرباز آن حضرت باشیم.

مردم ما قدرشناس هستند و قدر زحمات شما را می‌دانند، شما هم باید خودتان بر این نعمت بزرگ و شغل مقدسی که دارید شاکر باشید؛ که انشاءالله تعالی با اخلاص و نیت پاک، قلب مقدس آقا امام زمان عج را بتوانید از خودتان راضی نمائید.

ایشان فرمودند که من برای شما و برای خدمتگذاران به مردم دعا می کنم و امیدوارم که سالی پربرکت و خیر، توأم باآرامش و امنیت کامل و رفع نگرانی ها و مشکلات مردم، مخصوصاً مشکلات اقتصادی باشد. که آن هم با تدبیر و سعی و تلاش فراوان و درایت همه مسئولین انشاءالله فراهم خواهد گشت.

سلام من را به همه پرسنل زحمت کش نیروی انتظامی به خصوص کسانی که در این روزهای تعطیل برای آسایش و امنیت مردم تلاش میکنند برسانید و به آنها بگوئید که ما دعاگوی همه شما هستیم.

امیدوارم روز به روز به عزت و عظمت سربلندی مملکت اسلامی ما افزوده شود و منطقه بطور کامل از شر دشمنان اسلام راحت گردد و همه مسلمانان در امنیت و رفاه کامل قرار گیرند.

 

موضوع: 
اخباردیدارها
دیدارمرجع عالیقدر آیت الله العظمی سبحانی با مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
دیدار آیت الله العظمی سبحانی با آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

عصر امروز چهارشنبه  ٢٣ جمادي الثانيه ١٤٣٨، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سبحانی با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، با معظم له دیدار کردند.

 

موضوع: 
اخباردیدارها
افتتاح شانزدهمین نمایشگاه مذهبی فرهنگی کوچه‌ بنی‌هاشم با حضور حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
افتتاح شانزدهمین سوگواره کوچه‌ بنی‌هاشم با حضور مرجع عالیقدر

السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة سلام الله علیها

در ایّام شهادت حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، شانزدهمین نمایشگاه مذهبی فرهنگی کوچه‌ بنی‌هاشم صبح امروز - چهارشنبه 27 بهمن - باحضور مرجع عالیقدر «حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی» دامت برکاته در قم افتتاح شد.

 

موضوع: 
اخباردیدارها
دیدار و گفتگوی دو مرجع تقلید
دیدار و گفتگوی دو مرجع تقلید

آیت الله العظمی نوری همدانی با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، با ایشان دیدار کردند.
در این دیدار که عصر  امروز شنبه  13 جمادی الأولی 1438 برگزار شد، این دو مرجع تقلید درباره مسائل حوزه و کشور، بخصوص فعالیت‌های فِرَق ضالّه، گفتگو کردند.

 

 

 

 

 

 

موضوع: 
اخباردیدارها
دیدار دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی با حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی
دیدار رئیس سازمان انرژی اتمی با مرجع عالیقدر

روز دوشنبه  ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۵، آقای دکتر علی اکبر صالحی ریاست سازمان انرژی اتمی با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار و گفتگو کرد.

 

موضوع: 
اخباردیدارها
آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:
مرجع عالیقدر: توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام راهگشای بسیاری از مشکلات است.
توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام، راهگشای مشکلات است./ می‌توانیم با در نظر گرفتن کامل موازین فقهی، معاملات مشروع مطابق نیازهای روز انجام دهیم.

عصر پنج‌شنبه چهارم جمادی الأولی 1438، رئیس و اعضای کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، و نیز رئیس این سازمان، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند.
در ابتدای این دیدار،  حجت الاسلام آقای غلامرضا مصباحی‌مقدم رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، و نیز آقای دکتر شاپور محمّدی رئیس سازمان بورس، گزارشی از روند فعالیت‌ها و برنامه‌های این کمیته و سازمان، ارائه دادند.
معظّم له نیز با توجه به گزارش ارائه‌شده، از عملکرد کمیته فقهی سازمان بورس تقدیر نمودند، و در ادامه، با اشاره به فرارسیدن دهه فجر بیان داشتند: مبارک‌بودن دهه‌ی فجر به آن است که برنامه‌ها همه طبق شرع مقدّس و طبق همان اهدافی باشد که از ابتدا، نظام اسلامی برای آن تأسیس شد؛ یعنی باید به همه اعلام کنیم که ما بر سر حرف خود ایستاده‌ایم، و می‌خواهیم اسلام را درهمه برنامه‌ها پیاده نماییم.
ایشان در ادامه، یکی از برنامه‌های مهمّی که اسلام به آن توجه ویژه دارد را مسائل اقتصادی و رفاهی مردم شمرده و افزودند: در این مسئولیت، باید به همه مردم بلکه همه دنیا نشان دهید که اسلام در همه رشته‌ها از جمله اقتصاد، برنامه‌های عالی و راهگشایی دارد که در آن سعادت و گشایش امور مردم را می‌خواهد. باید غنای برنامه‌های اسلام در رفاه مردم را به نحو احسن به همگان نشان دهید تا همه بدانند توجّه به برنامه‌های اقتصادی اسلام، راهگشای بسیاری از مشکلات است.
معظّم له در بخش دیگری از بیانات خود اظهار امیدواری کردند که مصوّبات کمیته فقهی سازمان بورس، همواره با موازین فقهی منطبق باشد، و فعالیت‌های آن به اطلاع مردم برسد تا مردم و مسئولان بدانند که نظارت فقهی و رعایت قوانین شرع، نه تنها باعث کند شدن روند معاملات نمی‌شود، بلکه موجب تصحیح معاملات و جلوگیری از اکل مال به باطل می‌گردد، و  می‌توانیم با در نظر گرفتن کامل موازین فقهی، معاملات مشروع مطابق نیازهای روز انجام دهیم.
مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، بیان داشتند: عنوان «کمیته فقهی» برای مسئولیت بزرگی که بر عهده شما گذاشته شده است بسیار مهمّ، و دارای معنای زیادی است. باید اعضای این کمیته، افرادی باشند که احاطه کامل بر مسائل فقهی داشته، تا بتوانند همه معاملات اقتصادی این سازمان را مطابق شرع مقدّس پیاده نمایند.
آیت الله العظمی صافی در پایان دیدار، ضمن مسألت توفیق برای حاضران در جلسه در انجام وظایف شرعی، فرمودند: توجه شما به مباحث شرعی و فقهی بسیار ارزشمند است؛ قدر خودتان را بدانید، و مردم را از برنامه‌های اسلام در مسائل اقتصادی، آگاه و مطّلع نمایید. موفّق و مؤیّد باشید

موضوع: 
اخباردیدارها

صفحه‌ها

  • of 82
اشتراک در RSS - دیدارها