وریز وجوهات
بسمه تعالی با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی؛‌ نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی پیرامون میزان زکات فطره‌ و کفاره روزه بشرح ذیل است:   مؤمنان مبلغ معادل یک صاع  (3 کیلوگرم) گندم یا...
شنبه: 1397/04/2 - (السبت:9/شوال/1439)

در گردهمائی مبلّغان دفتر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته به مناطق محروم مطرح شد:
خانه نشستن و گوشه گیری، هنر نيست. بايد ایستاد و قیام به وظائف مخصوصاً امر به معروف و نهي از منکر کرد.

صبح امروز یکشنبه 26 شعبان المعظم 1439 (23 اردیبهشت 1397) جمع زیادی از مبلّغان حوزه علمیّه قم که قرار است ماه مبارک رمضان امسال تحت اشراف دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف به کشورهای مختلف از جمله برخی کشورهای اروپایی، برزیل، میانمار، بنگلادش و هندوستان و نیز مناطق محروم داخل کشور اعزام شوند، با حضور در دفتر معظّم‌له از توصیه‌ها و نصایح استاد درس خارج حوزه علمیه قم حجة الاسلام و المسلمین محمدحسن صافی گلپایگانی، بهره‌مند شدند.

 

در ابتدای این دیدار، حجة الاسلام حبیبی تبار، به تبیین برنامه‌های تبلیغی این مجموعه بزرگ مبلّغان پرداختند.

 

,, استاد درس خارج حوزه علمیه نیز بیانات مفصّلی در بیان شرایط امروز دنیا و ویژگی‌های مبلّغان دینی ایراد نمودند که بخشی از آن در ذیل می‌آید:

 

,, وی ضمن تقدیر و تشکّر از دست اندرکاران این امر مهمّ و ابلاغ سلام مرجع عالیقدر به مبلّغان، امر تبلیغ و هدایت را برترین اعمال دانسته و افزود:

« عهده‌دار شدن مقام تبلیغ دین اسلام، توفیق و نعمت بزرگی است که باید قدردان آن باشیم. منزلت و مقام مبلّغان اسلام، غیر قابل وصف است، آنجا که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله به امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرمایند:

 

«لَأن يَهدِي الله بِكَ رَجُلاً واحِدًا خَيرٌ لَكَ مِمَّا طَلَعَت عَلَيهِ الشَّمسُ»
یعنی اگر يک شخص به دست شما هدايت شود، بهتر است از هر آنچه که خورشيد بر آن بتابد.

 

مطمئن باشید کار بزرگی که شما می‌خواهید انجام بدهید، مورد رضایت و عنایت خاصّه حضرت ولی عصر ارواح العالمین له الفداء می‌باشد.»

 

,, ایشان در ادامه، انزوا و خانه‌نشینی در اسلام را مورد مذمّت قرار داده و بیان داشت:

« در اوضاع و شرایط فعلی، در خانه نشستن و انزوا و گوشه‌گیری، هنر نيست. بايد ایستاد و قيام به وظائف کرد. باید امر به معروف و نهی از منکر را احیا نمود. باید با اخلاص کامل وارد شد و به عنوان سربازان و جنود امام زمان علیه‌السلام، از مرزهای عقيدتی اسلام دفاع کرد.»

 

,, حجة الاسلام و المسلمین صافی گلپایگانی در بخش دیگری از توصیه‌های خود، تبلیغ در مناطق محروم را جهاد مضاعف عنوان کرد و افزود:

« مناطق محروم با جاهای ديگر فرق می‌کند. اولاً باید بدانید ثواب و اجر تبلیغ در این مناطق بیشتر است و ثانیاً مدارای با مردم و اخلاق خوب، راز موفقیت در این مناطق می‌باشد.»

 

,, استاد حوزه علمیه قم، مبحث ولایت و بخصوص مهدویت را به عنوان مهم‌ترین مبحث تبلیغی عنوان کرده و گفتند:

« حضرت آیت الله والد معظم ما می‌فرمایند: مرحوم استاد اعظم ایشان آیة الله العظمی آقای بروجردی اعلی الله مقامه، همیشه به مبلّغان توصيه می‌کردند که در منبرها همواره درباره آقا امام زمان عليه‌السلام صحبت کنيد و مردم را به یاد آن حضرت بیاورید. سعی کنید با آمادگی کامل، مباحث مهدوی را مطرح نمایید و پاسخگوی سؤالات و شبهاتی که در این زمینه، توسط دشمنان مطرح شده است باشید.»

 

,, ایشان در پایان دیدار، ضمن درخواست توفیقات روزافزون برای مبلّغان، عزّت بیش از پیش امّت اسلام و پیروان مکتب اهل البیت علیهم‌السلام را از خداوند متعال مسئلت نمودند.

موضوع:

مکتب شیعه، یک مکتب غنیّ و بی‌نیاز از مباحث و مکاتب دیگر است./نخستین کسی که از احیاگران احادیث خشنود می‌شود، امام زمان علیه السلام می‌باشند.

عصر روز سه شنبه ۹ شعبان المعظم ۱۴۳۹ (۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷) جمعی از دست اندرکاران همایش «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه» با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار، مسئولان برگزاری، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این همایش ارائه دادند.

معظّم له نیز با اشاره به اهمیت موضوع این همایش فرمودند: كاری که شما شروع کرده‌اید، كار بزرگ و با اهميتي است و بدانید اول کسی که از اقدامات شما در احیاء احادیث اهل البیت علیهم السلام، خشنود مي‌شوند، وجود مبارک حضرت وليّ‌عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف هستند. باید قدر خودتان را بدانيد و از این توفیق و فرصت، نهایتِ بهره را ببرید.

ایشان، معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام را موجب بی‌نیازی از مطالب دیگر دانسته و افزودند: قرآن و حدیث، همه‌ی علم هستند و ما چیزی بالاتر این دو نداریم. الحمدلله مکتب شیعه، یک مکتب غنیّ و بی‌نیاز از مباحث و مکاتب دیگر است، باید اهتمام کنیم احاديث و معارف اهل بیت علیهم‌السلام را آن‌گونه كه هست برای جامعه تبیین نماییم.

مرجع عالی‌قدر در ادامه، ضمن اشاره به مقام بالای راویان احادیث، بیان داشتند: معاویة بن عمّار می‌گوید: «قلت لأبي عبدالله عليه‌السلام رجل راوية لحديثكم يبثّ ذلك في النّاس ويشدّده في قلوبهم و قلوب شيعتكم و لعلّ عابداً من شيعتكم ليست له هذه الرواية أيّهما أفضل؟ قال: الراوية لحديثنا يشدّ به قلوب شيعتنا أفضل من ألف عابد.»، یعنی کسی که حدیث ما را روایت کند و قلوب شیعیان ما را با آن، نیرو و توان بخشد، برتر از هزار عابد است.

آیة الله العظمی صافی، در بخش دیگری از بیانات خود، تحقیق و پژوهش در احادیث را، بسیار مهمّ توصیف کرده و افزودند: البته کار پژوهش و فهمِ احادیث، بسیار دقیق و مهمّ است، مثلاً در بعض روایات نمی‌توان به صرف سند آن را ردّ کرد، بلکه علوّ متن احادیث نیز، ملاکی برای بررسی اعتبار اخبار محسوب می‌شود. ضمن اینکه باید توجه داشت روایات، از طریق علما و محدّثان بزرگ به دست ما رسیده است و اگر امروزه در برخی مواقع، افرادی علیه احادیث، موضوعاتی را مطرح مي‌کنند، باید آن را از روی کم توجهی و شاید جهل ایشان، محسوب نمود.

معظّم له در قسمت دیگری از این دیدار، با اشاره به عظمت کتاب بحار الأنوار، تأکید کردند: بايد ديد مقصود مرحوم علّامه مجلسي از جمع آوري روايات و احاديث در بحارالأنوار چه بوده است و بعد به طور علمي و عالمانه در این ارتباط صحبت کرد، چرا که ممکن است در برخی از احاديث در سند دچار ضعف باشیم، امّا از متن و محتوا  به صحت و اعتبار آن  یقین حاصل کنیم، چرا که نمی توان پذیرفت برخی از متون را کسی جز اهل بیت علیهم السلام فرموده باشند.

در پایان دیدار، معظّم له، برای همه احیاءکنندگان میراث روایی اهل بیت علیهم السلام، و حاضران در جلسه، از خداوند متعال، مسألت توفیقات روزافزون نمودند.

موضوع:

توصیه‌های آیة الله العظمی صافی گلپایگانی به حوزه ‌های علمیه درباره معارف مهدویت
توصیه‌های مرجع عالیقدر به حوزه ‌های علمیه درباره معارف مهدویت

با نزدیک‌شدن عید بزرگ نیمه شعبان المعظم، دوشنبه (6 شعبان المعظم 1439) جمعی از فعالان عرصه مهدویت، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار کردند.

 

معظّم له ضمن عرض تبریک و تهنیت بمناسبت اعیاد شعبانیه بخصوص عید بزرگ میلاد حضرت بقیة الله الأعظم ارواح العالمین له الفداء فرمودند:

- بنده اين اعياد بزرگ و بسيار پراهميت را تبريک عرض می‌کنم و امّيدوارم که همه، تحت عنايات ائمه طاهرين صلوات الله عليهم اجمعين مخصوصاً حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف یبش از پیش به مقامات علمي و عملي نائل شويد. قدر این مجموعه‌ها را بدانید و خداوند را بر این نعمت و توفیق، شاکر باشید.

 

مرجع عالیقدر در بخشی از بیانات خود، با اشاره به اینکه، اساس دین و ایمان و ولایت، مهدویت است افزودند:

- مسأله ولايت حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف، مسأله‌ای بسيار بسيار با اهميت است، لذا همه بايد در اين مقام باشيم که اين مطلب هر چه بيشتر در بين مردم شايع بشود. هميشه بايد ياد آن حضرت باشيم و مردم را با یاد ایشان مأنوس کنیم.
استاد اعظم ما حضرت آیت الله العظمی بروجردی به طلابی که برای تبلیغ می رفتند توصیه می‌کردند که در همه حال به یاد حضرت باشند و به مردم هم توصیه کنند که در همه حالات یاد حضرت عجل الله تعالی فرجه الشریف فراموش نشود.

 

آیت الله العظمی صافی در قسمت دیگری از بیانات خود، با قرائت اشعاری مهدوی که در کودکی آنها را می‌خوانده‌‌اند بیان داشتند:

- صاحب اصلی همه و حوزه‌ها، وجود مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است و هرکس به گونه‌ای خود را به خدمت حضرت ملازم کند و مردم را بیشتر با این فرهنگ آشنا کند، عبادتی انجام داده است که بالاتر از آن، عبادتی نیست.

 

ایشان، با اشاره به هجمه دشمنان علیه معارف دین بخصوص مهدویت، فرمودند:

- همه بخصوص حوزویان باید خود را مجهز به سلاح علم و عمل نموده تا بتوانند در مقابل این هجمه‌ها، از دین و معارف مکتب دفاع نمایند و همیشه آماده پاسخگویی به شبهات باشند.

 

مرجع عالیقدر شیعه در بخش دیگری از توصیه های خود، بیان کردند:

- مباحث مهدویت در حوزه‌های علمیه باید در جایگاه اصلی خود قرار بگیرد و بعنوان یکی از دروس اصلی، مطرح شود و کتاب‌های معتبر مهدوی بعنوان کتاب درسی مورد استفاده طلاب و فضلا معرفی شود.

 

معظّم له در پایان تصریح نمودند:

- توفیقاتی که برای انسان در احیای امر حضرت به دست می‌آید، نشأت گرفته از توجهات خداوند و حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. این توفیق را به هر کسی نمی‌دهند، باید قدردان آن بود. ان‌شاء الله موفق و مؤید باشید.

موضوع:

تأکید آیة الله العظمی صافی گلپایگانی بر ارتباط با همه کشورهای اسلامی بخصوص مصر

صبح امروز 5 شعبان المعظم 1439 (2 اردیبهشت1397) آقای دکتر کنعانی رئیس جدید دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف با معظّم له دیدار کرد.

ایشان در ابتدا، به تشریح بخشی از برنامه‌های آینده دفتر حفاظت منافع ایران در مصر پرداخت.

 

معظّم له نیز ضمن تقدیر و تشکّر از فعالیت‌های این مرکز، با اشاره به سوابق دیرینه کشور عربی اسلامی مصر فرمودند:

- از دیرباز بخصوص زمان فاطمیون تاکنون، مردم مصر به اهل بیت علیهم السلام علاقه زیادی داشته و دارند. وجود مراکز مهمّ علمی و دینی و مراقد مقدّسه در آن کشور، در ارتباط بین ایران اسلامی و مصر تأثیر فراوانی داشته است.

کتاب‌های زیادی را، عالمان دینی و اساتید الازهر درباره معارف بلند و نورانی اهل بیت علیهم السلام تألیف نموده‌اند که قابل استفاده برای اندیشمندان مسلمان می‌باشد.

 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از بیانات خود، با اظهار تأسف از سطح پایین رابطه‌ی این دو کشور بزرگ اسلامی افزودند:

- متأسفانه ارتباط بین کشور مصر و ایران، در سطح بسیار پایینی قرار دارد که به نفع عالم اسلام نیست. جمهوری اسلامی باید با تمام کشورهای اسلامی بخصوص مصر با حفظ منافع و عزّت خود، تعامل داشته باشد و مردم بتوانند به راحتی به آنجا سفرکنند و دانشمندان و علمای ما هم باید با مراکز علمی آنجا همیشه در ارتباط باشند.

اینجانب تأکید می‌کنم که حتماً باید تمام درب‌های بسته، باز و موانع موجود برطرف گردد و دو کشور بزرگ اسلامی ایران و مصر با حفظ منافع متقابل با هم در ارتباط باشند.

 

آیة الله العظمی صافی، در پایان ضمن مسألت توفیق برای حاضران در جلسه فرمودند:

- امیدوارم جنابعالی بتوانید مشکلات بوجود آمده را با تدبیر و درایت کامل برطرف کنید و هر چه زودتر شاهد بازگشائی سفارت‌ها در دو کشور بزرگ اسلامی باشیم ان شاء الله. از خداوند متعال مسألت دارم که در این امر مهم، موفق و مؤیّد باشید

موضوع:

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی:رسیدگی به نیازمندان، اولویت اصلی همه مسئولان باشد./همه برای از بین بردن فقر و کاهش آن تلاش کنند.
مرجع عالیقدر: رسیدگی به نیازمندان، اولویت اصلی همه مسئولان باشد

روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند.

در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان قم، گزارش مفصّلی از فعالیت‌ها و خدمات این سازمان ارائه داد.

معظّم له با تقدیر وتشکّر از خدمات کمیته امداد، فرمودند: گزارشی که ارائه دادید، دارای اهمیت بسیاری است. مسأله فقر زدایی در جامعه خیلی مهم است. هر چه تعداد فقرا و نیازمندان کمتر باشد و خانواده‌هایی که در مضیقه هستند در وسعت قرار بگیرند، جامعه به سوی کمال خود پیش خواهد رفت ومطمئن باشید کمک و رسیدگی به فقرا و نیازمندان، از کارهایی است که حضرت ولی عصر امام زمان ارواح العالمین له الفدا را خوشحال می‌کند، چرا که این عزیزان، عیال الله و خانواده آن حضرت می‌باشند.
ایشان، در بخشی از توصیه‌های خود، با بیان آیات و روایاتی درباره کمک به محرومان، افزودند: باید دانست که: «مَا عُبِدَ اللهُ بِشَیْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَى اللهِ مِنْ إِدْخَالِ‏ السُّرُورِ عَلَى‏ الْمُؤْمِنِ‏» امام باقر علیه الصلاة و السلام می‌فرماید: خداوند متعال به کار و عبادتی بهتر و محبوب‌تر از این عبادت نشده است که انسان، مؤمنی را خوشحال کند.
الحمدلله کمیته امداد در رسیدگی به فقرا و نیازمندان در کشور پیشرو است. اولویت اصلی همه مسئولان باید کمک و رسیدگی به نیازمندان جامعه باشد و همگان برای از بین بردن فقر و کاهش آن تلاش نمایند.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از بیانات خود، از خدمات کمیته امداد استان قم، اظهار خرسندی نموده و بیان کردند: باید خدمات و کارهای مهمّی را که انجام دادید و بیان داشتید، به اطلاع همه برسانید تا استان قم، در این زمینه، برای استان‌های دیگر الگو باشد.

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی با اشاره به مشکلات اقتصادی و بیکاری و تورّم، فرمودند: ان شاء الله با هماهنگی مسئولان و مردم و اهتمام مسئولان به اولویت‌قرار دادن نیازمندان و ضعفا، این گره‌ها باز شود و شاهد رفع مشکلات باشیم.

معظّم له در پایان دیدار، ضمن تقدیر مجدّد از امدادگران کمیته امداد، فرمودند: واقعاً به حال شما عزیزان غبطه می‌خورم. سلام مرا به همکاران خود برسانید و ان شاء الله روز به روز بر توفیقات شما افزوده شود.

موضوع:

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار وزیر نیرو: ما چيزی نمی خواهيم غير از اينکه مردم در راحتی و رفاه باشند و باید در این مسیر حرکت کرد.
مرجع عالیقدر: باید در مسیر راحتی و رفاه مردم حرکت کرد

صبح روز پنج‌شنبه 7 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، وزیر محترم نیرو آقای اردکانیان و هیئت همراه، با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی با ایشان، دیدار کرده و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند.

در ابتدا، وزیر محترم نیرو، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در مدّت خدمتشان ارائه داده و فهرستی از برنامه‌های آینده این وزارت خانه اعلام کردند.

معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از فعّالیت‌های این وزارت‌خانه، فرمودند: خداوند بر توفيقات شما و همه کساني که به بندگان خدا خدمت می کنند بیفزاید و توجّهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف شامل حال همه باشد. هر کدام بيشتر و بهتر بتوانيد قلب حضرت را خرسند بکنيد، افتخار بيشتری کسب نموده‌اید.

این مرجع عالیقدر در بخشی از سخنان خود، با اشاره به نعمت آب و برق، بیان کردند: همه باید با استفاده صحیح از این نعمت ها، قدردان آن باشیم و مشکلاتی را که در این زمینه هست با استمداد از خداوند متعال و تدبیر و مدیریت صحیح، رفع نماییم.

ایشان در قسمت دیگری از توصیه های خود، رضای خداوند را در خدمت به مردم مخصوصا ضعیفان، دانسته و افزودند: هر چه بيشتر به فکر مردم مخصوصا مردم مستضعف باشید، رضاي خداوند بيشتر فراهم مي شود.
ما چيزي نمي خواهيم غير از اينکه مردم در راحتي و رفاه باشند و باید در این مسیر حرکت کرد و در برنامه ها، اولویت شما، مردم بخصوص نیازمندان باشد.

موضوع:

بیانات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه

صبح شنبه 6 آبان 1396، مدیر محترم حوزه‌های علمیه به همراه جمعی از معاونان، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظّم له دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار، حجة الاسلام والمسلمین آقای اعرافی، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه‌های علمیه ارائه داد.

معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از ایشان فرمودند: مسئولیت شما بسیار مهمّ و سنگین است، امیدوارم بتوانید با استمداد از ساحت مقدّس حضرت بقیّة الله الأعظم ارواح العالمین له الفداء برنامه‌هایی که دارید را انجام دهید، و در مسیر رضایت آن حضرت به پیش بروید.

ایشان در بخشی از بیانات خود، با اشاره به سابقه طولانی حوزه‌های علمیه و خدمات فقها و علمای بزرگ در گذشته، فرمودند: سوابق حوزه علمیّه قم و زحمات علما و فقهای بزرگ مکتب، و بخصوص مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری اعلی الله مقامه، در آن اوضاع و شرائط بر هیچ کس پوشیده نیست. چه غصّه‌ها و مرارت‌ها در راه حفظ حوزه‌ علمیه تحمّل کردند تا این حوزه نگهداری شود، آن هم در شرایطی که دشمنان می‌خواستند اصل حوزه و روحانیت از بین برود. این سوابق باید حفظ شود، و با اهتمام و سعی در حفظ حوزه علمیه، قدردان زحمات علما و فقهای سلف باشیم.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، با برشمردن وظایف حوزه‌های علمیه، مهمترین و اصلی‌ترین آن را، احیای امر و آثار اهل البیت علیهم السلام عنوان کرده و افزودند: هر چه بيشتر قرآن و و روايات و احاديث ائمه عليهم السلام در حوزه‌های علمیه احيا و زنده شود، انسان به وظیفه‌اش بهتر عمل کرده است. اصلاً وظیفه اصلی روحانيت همین است. هر چه می‌توانید در احیای آثار اهل البیت علیهم السلام و ترویج اخبار و احادیث آن بزرگواران اهتمام داشته باشید که ما هرچه داریم از برکات روایات مأثوره از اهل البیت علیهم السلام است.
مسائل مستحدثه ای هم که پیش می آید با توجه به غنی بودن فقه مکتب اهل البیت علیهم السلام و سعی و اجتهاد اساتید و علمای حوزه علمیه همه قابل پاسخ دادن است. باید اساتید و فضلای حوزه خودشان را مجهز و آماده نمایند تا ان شاء الله بتوانند در این عرصه موفق و سربلند باشند.

معظّم له در ادامه، با توجه به تبلیغات و برنامه‌های وسیع دشمنان، ضدّ اسلام و تشیّع، هوشیاری حوزه‌های علمیه را باعث خنثی‌شدن این دشمنی‌ها دانسته و فرمودند: اگر حوزه علمیه، در امر تمسّک به قرآن و روایات اهل البیت علیهم‌السلام و اهتمام به فقه و تربیت طلاب و فضلایی که مسلّط بر فقه و روایات باشند اهتمام کند، می‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه در مسائل مختلف باشد، و نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب نماید.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، در قسمت دیگری از سخنان خود،  به دو مبحث مهم استقلال حوزه و تقویت علمای بلاد و حوزه‌های شهرستان، اشاره کرده و فرمودند: امتیاز مهم حوزه‌های علمیه، استقلال آنها در طول تاریخ بوده که باید این امتیاز حفظ شود تا بتواند در سایه استقلال، وظایف اصلی خود را انجام دهد. نسبت به تقویت حوزه‌های شهرستان و تکریم علمای بلاد هم اهتمام ویژه داشته باشید تا ان شاء الله با پیشرفت آنها و تربیت طلاب و فضلای بزرگوار و مسلّط بر قرآن و روایات و فقه، خلأ موجود رفع شود.

ایشان در پایان، با مسألت مزید توفیقات برای مدیران حوزه علمیه، فرمودند: ان شاء الله با حُسن سابقه‌ی حضرتعالی، بتوانید برای رفع کمبودها و مشکلات قدم‌های مؤثری بردارید، و رضایت خاطر مبارک حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را کسب نمایید؛ و بدانيد که اگر پیشرفتی در این امور داشته باشید، اول کسي که خوشحال مي‌شوند وجود مقدّس آن حضرت هستند.

موضوع:

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: حقیرِ کمترین خاک پای زائرین اربعین امام حسین (ع) هستم، و به آن افتخار می کنم.
مرجع عالیقدر: خاک پای زائرین اربعین امام حسین(ع) هستم

صبح یکشنبه 2 صفر المظفّر 1439، مسئولان و اعضای موکب حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها که قرار است امسال نیز همگام با خادمان حسینی، در مراسم اربعین، پذیرای خیل عظیم عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام باشند، در بیت مرجع ولایی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی حضور یافتند.

در ابتدای دیدار، حجت الاسلام و المسلمین آقای نظری منفرد، گزارشی از برنامه‌های امسال موکب ارائه داد.

 

معظّم له نیز با تقدیر فراوان از همه کسانی که این برنامه الهی خدمت می کنند، فرمودند:

« برنامه اربعین و عزاداری سیّد و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، برنامه‌ای خدایی است که ما از توصيف و تصوّر عظمت آن قاصریم؛ و انسان واقعاً از عظمت آن متحیّر می‌ماند ».

 

ایشان در بخشی از بیانات خود، با اشاره به عظمت بیش ازپیش برنامه عزاداری اربعین، افزودند:

« شما ببینید نسبت به اشخاص بزرگ، مطالب و توجّه به آنها تدریجاً کمرنگ می‌شود، ولی امر حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام، روز به روز، عظمتش بيشتر می‌شود. شما ‌ببینید که برنامه سال گذشته بسیار با عظمت تر از قبل بوده، و ان‌شاء الله برنامه امسال از سال گذشته عظیم تر خواهد بود. اینها امر و سرّی دارد که ما از درک آن عاجزیم ».

 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از توصیه‌های خود بیان کردند:

کوچک‌ترین قدم و کمترین کار در این راه، بسیار بزرگ و با عظمت است. حرکت، حرکتی الهی است که در معرض دید همه جهانیان می‌باشد. قدر خودتان را بدانید، به خود ببالید و سعی کنید به احسن وجه در خدمت عزاداران حضرت سید الشهدا علیه الصلاة و السلام باشید.

 

آیت الله العظمی صافی در پایان دیدار، با مسألت توفیق بیشتر جهت برگزاری باشکوه تر این برنامه فرمودند:

هر چه بیشتر و بهتر، این برنامه تعظيم و تکریم شود، اسباب رضايت و خشنودی خاطر مبارک امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشريف بیشتر فراهم می‌شود.

« يَا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَكُمْ » حقیرِ کمترین خاک پای زائرین اربعین امام حسین علیه‌السلام هستم، و به آن افتخار می کنم، و همین که شما خادمان محترم این برنامه بزرگ را دوست می‌دارم، اسباب سعادت خودم می دانم.

موضوع:

توصیه‌های پدرانه مرجع عالیقدر تقلید به طلّاب و فضلاء

صبح پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396، جمعی از اساتید و طلاب حوزه‌ علمیّه کرج با حضور در دفتر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های دلسوزانه این مرجع عالیقدر بهره‌مند شدند.

معظّم له پس از شنیدن گزارشی از فعالیت‌های این مدارس علمیه فرمودند: من نمي‌توانم حالت شعفي که براي من از حضور اساتید و طلاب عزیز در اینجا فراهم شده، بيان کنم. بسيار مجلس، بزرگ، و با نورانيت است. ان شاء‌الله تعالي همه تحت توجهات حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف به مقامات بلند علم و عمل، و خدمت به اسلام و ترويج دين و تعظيم شعائر و خدمت به حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف موفّق و مؤيد و منصور باشيد. 

ایشان، در قسمتی از توصیه‌های خود، علم‌آموزی را حیات واقعی انسان دانسته و فرمودند: هر چه بخواهيم راجع به فضيلت علم بگوييم و به هر زباني که بخواهیم بیان کنیم کم است:
لَا فَضْلَ إِلَّا لِأَهْلِ الْعِلْمِ إِنَّهُمْ             عَلَى الْهُدَى لِمَنْ اسْتَهْدَى أَدِلَّاءُ
وَ قِيمَةُ الْمَرْءِ مَا قَدْ كَانَ يُحْسِنُهُ        وَ الْجَاهِلُونَ لِأَهْلِ الْعِلْمِ أَعْدَاءٌ
فَقُمْ بِعِلْمٍ وَ لَا تَبْغِي لَهُ بَدَلًا             فَالنَّاسُ مَوْتَى وَ أَهْلُ الْعِلْمِ أَحْيَاءٌ
خدا می‌داند حیات واقعی، در علم‌آموزی است. قدر خودتان را بدانید که به سمت حیات و زنده‌بودن در حرکت هستید. 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از بیانات خود، آمادگی طلاب در شرایط فعلی دنیا را ضروری دانسته، و افزودند: اینکه در این اوضاع و شرایط و فتنه‌ها، آماده می‌شوید که انجام وظیفه نموده، و امر اهل البیت علیهم السلام را احیاء کنید، افتخار بزرگی برای شما، و اسباب خوشحالی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. به سلاح علم و تقوی خود را مجهّز کنید تا بتوانید در این مسیر، آماده‌تر و موفق‌تر باشید.

ایشان، شرکت در دروس را، دارای اجری توصیف‌نکردنی دانسته و فرمودند: شرکت در جلسات درس، بسیار مهمّ است. اینکه در کلاس‌ها حاضر شوید و اساتید را زیارت کنید و از علم و اخلاق آنها بهره بجویید، آن قدر ثواب دارد که با این حرف‌های دنیوی قابل بیان نیست. قدر بدانید و تا می‌توانید مقیّد به شرکت در جلسات درس باشید، قدر اساتید محترمتان را بدانید، و از مباحثه و تدریس غافل نشوید.

آیت الله العظمی صافی، مقام طلبگی را بالاتر از هر مقامی در دنیا دانسته و بیان داشتند: مسائل و مقامات دنيوي نسبت به علم‌آموزی از قرآن مجید و روایات اهل البیت علیهم‌السلام قابل قیاس نیست. خدا مي‌داند حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء چقدر دوست مي‌دارند که شیعیانشان در این مسیر علم‌آموزی حرکت کرده، و در ترويج دين و تعظيم شعائر موفق باشند. طلاب و فضلاء، اگر خوب درس بخوانند و انجام وظیفه کنند، از همان اول موفق هستند و به هدفشان دست پیدا کرده‌اند.

معظّم له در پایان با آرزوی توفیق روز افزون برای اساتید و طلاب و فضلای حاضر در جلسه، فرمودند: قدر خودتان را بدانيد. این رشته را کم نگيريد. اميدوارم بتوانيد ان‌ شاء الله قله هاي علم و ايمان و تقوا را فتح کنيد. زیارت چهره‌های نورانی شما را برای خودم فیض و افتخار می‌دانم، و خدا را بر آن شاکرم

موضوع:

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی در دیدار نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت: مسأله حج، مسأله اسلام است./حجّ امسال، حجّی با شکوه، و موجب عزّت شیعه بود./در مسائل مهمی همچون حج، باید با عقلانیت و تدبیر عمل کرد.
بیانات مرجع تقلید در دیدار نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت

 

عصر پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396 حجة الإسلام و المسلمین آقای قاضی عسکر با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار، و گزارشی از برنامه با شکوه حجّ امسال، ارائه داد.

معظّم له در ابتدای این دیدار، با حمد و سپاس الهی نسبت به برگزاری با شکوه حج امسال، از زحمات دست‌اندرکاران این برنامه تقدیر و تشکّر کرده، و فرمودند: الحمدلله، حجّي که امسال انجام شد، بسیار اسباب افتخار گردید. بدانید این برنامه، اسباب خوشحالی حضرت ولیّ عصر ارواح العالمین له الفداء، و سبب عزّت و آبرومندی شیعه بود.

ایشان در بخشی از بیانات خود، مسأله حج را از مهمترین مسائل اسلامی دانسته و افزودند: بارها گفته‌ام که مسأله حج، مسأله اسلام است، یعنی این برنامه به طوری است که ضمن آن همه مقاصد اسلامي تأمین خواهد شد، لذا همیشه اعلام کردیم که باید این برنامه ادامه داشته باشد و تعطیل نشود.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، عقلانیت را لازمه مدیریت امر حج دانسته و بیان داشتند: در مسائل مهمّی همچون حج باید با عقلانیت و تدبیر عمل کرد. اشخاصی که در برنامه‌ریزی این امر مهم نقش دارند باید عقلانیت را در پیش بگیرند تا مثل امسال، حجّی با شکوه و آرام و مورد رضایت همگان داشته باشیم، و ان شاء الله با برنامه‌ریزی‌های بهتر، هر سال بر عظمت و شکوه این برنامه مهمّ افزوده شود، و بتوانیم از آثار معنوی حضور در حرمین شریفین مکه معظمه و مدینه منوّره و قبرستان بقیع، بهره‌مند شویم.

معظّم له بخش دیگری از سخنان خود را به مسأله لزوم حضور در برنامه عبادی حجّ اختصاص داده و فرمودند:  حضور شیعیان در برنامه حجّ، لازم و ضروری است. ما باید حضور داشته باشیم تا امّت اسلام، مقدار تقیّد و تعهّد شیعیان به احکام و اخلاق  اسلامی را بدانند، و شبهات معاندین با شیعه را خنثی نماییم. دوری ما از این برنامه، خسران و ضرر زیادی دارد.

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی در پایان، توفیقات بیشتر دست‌اندرکاران حج در کشور را از خداوند متعال مسألت نموده، و از زحمات و خدمات حجة‌الاسلام و المسلمین آقای قاضی عسکر و همکاران ایشان، تقدیر و تشکّر نمودند.

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - دیدارها