وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله ربّ العالمين و الصلوة و السلام علی سيّدنا و نبيّنا حبيب إله العالمين أبي القاسم محمّد و آله الطاهرين سيّما بقية الله في الأرضين. «الفقهاء حصون الإسلام» السلام عليکم و رحمةالله سخن درباره شخصيّتي است که صاحب...
جمعه: 31 / 01 / 1397 ( )

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی:رسیدگی به نیازمندان، اولویت اصلی همه مسئولان باشد./همه برای از بین بردن فقر و کاهش آن تلاش کنند.
مرجع عالیقدر: رسیدگی به نیازمندان، اولویت اصلی همه مسئولان باشد

روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند.

در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان قم، گزارش مفصّلی از فعالیت‌ها و خدمات این سازمان ارائه داد.

معظّم له با تقدیر وتشکّر از خدمات کمیته امداد، فرمودند: گزارشی که ارائه دادید، دارای اهمیت بسیاری است. مسأله فقر زدایی در جامعه خیلی مهم است. هر چه تعداد فقرا و نیازمندان کمتر باشد و خانواده‌هایی که در مضیقه هستند در وسعت قرار بگیرند، جامعه به سوی کمال خود پیش خواهد رفت ومطمئن باشید کمک و رسیدگی به فقرا و نیازمندان، از کارهایی است که حضرت ولی عصر امام زمان ارواح العالمین له الفدا را خوشحال می‌کند، چرا که این عزیزان، عیال الله و خانواده آن حضرت می‌باشند.
ایشان، در بخشی از توصیه‌های خود، با بیان آیات و روایاتی درباره کمک به محرومان، افزودند: باید دانست که: «مَا عُبِدَ اللهُ بِشَیْ‏ءٍ أَحَبَّ إِلَى اللهِ مِنْ إِدْخَالِ‏ السُّرُورِ عَلَى‏ الْمُؤْمِنِ‏» امام باقر علیه الصلاة و السلام می‌فرماید: خداوند متعال به کار و عبادتی بهتر و محبوب‌تر از این عبادت نشده است که انسان، مؤمنی را خوشحال کند.
الحمدلله کمیته امداد در رسیدگی به فقرا و نیازمندان در کشور پیشرو است. اولویت اصلی همه مسئولان باید کمک و رسیدگی به نیازمندان جامعه باشد و همگان برای از بین بردن فقر و کاهش آن تلاش نمایند.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از بیانات خود، از خدمات کمیته امداد استان قم، اظهار خرسندی نموده و بیان کردند: باید خدمات و کارهای مهمّی را که انجام دادید و بیان داشتید، به اطلاع همه برسانید تا استان قم، در این زمینه، برای استان‌های دیگر الگو باشد.

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی با اشاره به مشکلات اقتصادی و بیکاری و تورّم، فرمودند: ان شاء الله با هماهنگی مسئولان و مردم و اهتمام مسئولان به اولویت‌قرار دادن نیازمندان و ضعفا، این گره‌ها باز شود و شاهد رفع مشکلات باشیم.

معظّم له در پایان دیدار، ضمن تقدیر مجدّد از امدادگران کمیته امداد، فرمودند: واقعاً به حال شما عزیزان غبطه می‌خورم. سلام مرا به همکاران خود برسانید و ان شاء الله روز به روز بر توفیقات شما افزوده شود.

موضوع:

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار وزیر نیرو: ما چيزی نمی خواهيم غير از اينکه مردم در راحتی و رفاه باشند و باید در این مسیر حرکت کرد.
مرجع عالیقدر: باید در مسیر راحتی و رفاه مردم حرکت کرد

صبح روز پنج‌شنبه 7 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، وزیر محترم نیرو آقای اردکانیان و هیئت همراه، با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی با ایشان، دیدار کرده و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند.

در ابتدا، وزیر محترم نیرو، گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در مدّت خدمتشان ارائه داده و فهرستی از برنامه‌های آینده این وزارت خانه اعلام کردند.

معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از فعّالیت‌های این وزارت‌خانه، فرمودند: خداوند بر توفيقات شما و همه کساني که به بندگان خدا خدمت می کنند بیفزاید و توجّهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشريف شامل حال همه باشد. هر کدام بيشتر و بهتر بتوانيد قلب حضرت را خرسند بکنيد، افتخار بيشتری کسب نموده‌اید.

این مرجع عالیقدر در بخشی از سخنان خود، با اشاره به نعمت آب و برق، بیان کردند: همه باید با استفاده صحیح از این نعمت ها، قدردان آن باشیم و مشکلاتی را که در این زمینه هست با استمداد از خداوند متعال و تدبیر و مدیریت صحیح، رفع نماییم.

ایشان در قسمت دیگری از توصیه های خود، رضای خداوند را در خدمت به مردم مخصوصا ضعیفان، دانسته و افزودند: هر چه بيشتر به فکر مردم مخصوصا مردم مستضعف باشید، رضاي خداوند بيشتر فراهم مي شود.
ما چيزي نمي خواهيم غير از اينکه مردم در راحتي و رفاه باشند و باید در این مسیر حرکت کرد و در برنامه ها، اولویت شما، مردم بخصوص نیازمندان باشد.

موضوع:

بیانات آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه

صبح شنبه 6 آبان 1396، مدیر محترم حوزه‌های علمیه به همراه جمعی از معاونان، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظّم له دیدار کردند.

در ابتدای این دیدار، حجة الاسلام والمسلمین آقای اعرافی، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه‌های علمیه ارائه داد.

معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از ایشان فرمودند: مسئولیت شما بسیار مهمّ و سنگین است، امیدوارم بتوانید با استمداد از ساحت مقدّس حضرت بقیّة الله الأعظم ارواح العالمین له الفداء برنامه‌هایی که دارید را انجام دهید، و در مسیر رضایت آن حضرت به پیش بروید.

ایشان در بخشی از بیانات خود، با اشاره به سابقه طولانی حوزه‌های علمیه و خدمات فقها و علمای بزرگ در گذشته، فرمودند: سوابق حوزه علمیّه قم و زحمات علما و فقهای بزرگ مکتب، و بخصوص مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری اعلی الله مقامه، در آن اوضاع و شرائط بر هیچ کس پوشیده نیست. چه غصّه‌ها و مرارت‌ها در راه حفظ حوزه‌ علمیه تحمّل کردند تا این حوزه نگهداری شود، آن هم در شرایطی که دشمنان می‌خواستند اصل حوزه و روحانیت از بین برود. این سوابق باید حفظ شود، و با اهتمام و سعی در حفظ حوزه علمیه، قدردان زحمات علما و فقهای سلف باشیم.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، با برشمردن وظایف حوزه‌های علمیه، مهمترین و اصلی‌ترین آن را، احیای امر و آثار اهل البیت علیهم السلام عنوان کرده و افزودند: هر چه بيشتر قرآن و و روايات و احاديث ائمه عليهم السلام در حوزه‌های علمیه احيا و زنده شود، انسان به وظیفه‌اش بهتر عمل کرده است. اصلاً وظیفه اصلی روحانيت همین است. هر چه می‌توانید در احیای آثار اهل البیت علیهم السلام و ترویج اخبار و احادیث آن بزرگواران اهتمام داشته باشید که ما هرچه داریم از برکات روایات مأثوره از اهل البیت علیهم السلام است.
مسائل مستحدثه ای هم که پیش می آید با توجه به غنی بودن فقه مکتب اهل البیت علیهم السلام و سعی و اجتهاد اساتید و علمای حوزه علمیه همه قابل پاسخ دادن است. باید اساتید و فضلای حوزه خودشان را مجهز و آماده نمایند تا ان شاء الله بتوانند در این عرصه موفق و سربلند باشند.

معظّم له در ادامه، با توجه به تبلیغات و برنامه‌های وسیع دشمنان، ضدّ اسلام و تشیّع، هوشیاری حوزه‌های علمیه را باعث خنثی‌شدن این دشمنی‌ها دانسته و فرمودند: اگر حوزه علمیه، در امر تمسّک به قرآن و روایات اهل البیت علیهم‌السلام و اهتمام به فقه و تربیت طلاب و فضلایی که مسلّط بر فقه و روایات باشند اهتمام کند، می‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه در مسائل مختلف باشد، و نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب نماید.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، در قسمت دیگری از سخنان خود،  به دو مبحث مهم استقلال حوزه و تقویت علمای بلاد و حوزه‌های شهرستان، اشاره کرده و فرمودند: امتیاز مهم حوزه‌های علمیه، استقلال آنها در طول تاریخ بوده که باید این امتیاز حفظ شود تا بتواند در سایه استقلال، وظایف اصلی خود را انجام دهد. نسبت به تقویت حوزه‌های شهرستان و تکریم علمای بلاد هم اهتمام ویژه داشته باشید تا ان شاء الله با پیشرفت آنها و تربیت طلاب و فضلای بزرگوار و مسلّط بر قرآن و روایات و فقه، خلأ موجود رفع شود.

ایشان در پایان، با مسألت مزید توفیقات برای مدیران حوزه علمیه، فرمودند: ان شاء الله با حُسن سابقه‌ی حضرتعالی، بتوانید برای رفع کمبودها و مشکلات قدم‌های مؤثری بردارید، و رضایت خاطر مبارک حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف را کسب نمایید؛ و بدانيد که اگر پیشرفتی در این امور داشته باشید، اول کسي که خوشحال مي‌شوند وجود مقدّس آن حضرت هستند.

موضوع:

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: حقیرِ کمترین خاک پای زائرین اربعین امام حسین (ع) هستم، و به آن افتخار می کنم.
مرجع عالیقدر: خاک پای زائرین اربعین امام حسین(ع) هستم

صبح یکشنبه 2 صفر المظفّر 1439، مسئولان و اعضای موکب حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها که قرار است امسال نیز همگام با خادمان حسینی، در مراسم اربعین، پذیرای خیل عظیم عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام باشند، در بیت مرجع ولایی حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی حضور یافتند.

در ابتدای دیدار، حجت الاسلام و المسلمین آقای نظری منفرد، گزارشی از برنامه‌های امسال موکب ارائه داد.

 

معظّم له نیز با تقدیر فراوان از همه کسانی که این برنامه الهی خدمت می کنند، فرمودند:

« برنامه اربعین و عزاداری سیّد و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، برنامه‌ای خدایی است که ما از توصيف و تصوّر عظمت آن قاصریم؛ و انسان واقعاً از عظمت آن متحیّر می‌ماند ».

 

ایشان در بخشی از بیانات خود، با اشاره به عظمت بیش ازپیش برنامه عزاداری اربعین، افزودند:

« شما ببینید نسبت به اشخاص بزرگ، مطالب و توجّه به آنها تدریجاً کمرنگ می‌شود، ولی امر حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام، روز به روز، عظمتش بيشتر می‌شود. شما ‌ببینید که برنامه سال گذشته بسیار با عظمت تر از قبل بوده، و ان‌شاء الله برنامه امسال از سال گذشته عظیم تر خواهد بود. اینها امر و سرّی دارد که ما از درک آن عاجزیم ».

 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از توصیه‌های خود بیان کردند:

کوچک‌ترین قدم و کمترین کار در این راه، بسیار بزرگ و با عظمت است. حرکت، حرکتی الهی است که در معرض دید همه جهانیان می‌باشد. قدر خودتان را بدانید، به خود ببالید و سعی کنید به احسن وجه در خدمت عزاداران حضرت سید الشهدا علیه الصلاة و السلام باشید.

 

آیت الله العظمی صافی در پایان دیدار، با مسألت توفیق بیشتر جهت برگزاری باشکوه تر این برنامه فرمودند:

هر چه بیشتر و بهتر، این برنامه تعظيم و تکریم شود، اسباب رضايت و خشنودی خاطر مبارک امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشريف بیشتر فراهم می‌شود.

« يَا لَيْتَنِي كُنْتُ مَعَكُمْ » حقیرِ کمترین خاک پای زائرین اربعین امام حسین علیه‌السلام هستم، و به آن افتخار می کنم، و همین که شما خادمان محترم این برنامه بزرگ را دوست می‌دارم، اسباب سعادت خودم می دانم.

موضوع:

توصیه‌های پدرانه مرجع عالیقدر تقلید به طلّاب و فضلاء

صبح پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396، جمعی از اساتید و طلاب حوزه‌ علمیّه کرج با حضور در دفتر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های دلسوزانه این مرجع عالیقدر بهره‌مند شدند.

معظّم له پس از شنیدن گزارشی از فعالیت‌های این مدارس علمیه فرمودند: من نمي‌توانم حالت شعفي که براي من از حضور اساتید و طلاب عزیز در اینجا فراهم شده، بيان کنم. بسيار مجلس، بزرگ، و با نورانيت است. ان شاء‌الله تعالي همه تحت توجهات حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف به مقامات بلند علم و عمل، و خدمت به اسلام و ترويج دين و تعظيم شعائر و خدمت به حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف موفّق و مؤيد و منصور باشيد. 

ایشان، در قسمتی از توصیه‌های خود، علم‌آموزی را حیات واقعی انسان دانسته و فرمودند: هر چه بخواهيم راجع به فضيلت علم بگوييم و به هر زباني که بخواهیم بیان کنیم کم است:
لَا فَضْلَ إِلَّا لِأَهْلِ الْعِلْمِ إِنَّهُمْ             عَلَى الْهُدَى لِمَنْ اسْتَهْدَى أَدِلَّاءُ
وَ قِيمَةُ الْمَرْءِ مَا قَدْ كَانَ يُحْسِنُهُ        وَ الْجَاهِلُونَ لِأَهْلِ الْعِلْمِ أَعْدَاءٌ
فَقُمْ بِعِلْمٍ وَ لَا تَبْغِي لَهُ بَدَلًا             فَالنَّاسُ مَوْتَى وَ أَهْلُ الْعِلْمِ أَحْيَاءٌ
خدا می‌داند حیات واقعی، در علم‌آموزی است. قدر خودتان را بدانید که به سمت حیات و زنده‌بودن در حرکت هستید. 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از بیانات خود، آمادگی طلاب در شرایط فعلی دنیا را ضروری دانسته، و افزودند: اینکه در این اوضاع و شرایط و فتنه‌ها، آماده می‌شوید که انجام وظیفه نموده، و امر اهل البیت علیهم السلام را احیاء کنید، افتخار بزرگی برای شما، و اسباب خوشحالی حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است. به سلاح علم و تقوی خود را مجهّز کنید تا بتوانید در این مسیر، آماده‌تر و موفق‌تر باشید.

ایشان، شرکت در دروس را، دارای اجری توصیف‌نکردنی دانسته و فرمودند: شرکت در جلسات درس، بسیار مهمّ است. اینکه در کلاس‌ها حاضر شوید و اساتید را زیارت کنید و از علم و اخلاق آنها بهره بجویید، آن قدر ثواب دارد که با این حرف‌های دنیوی قابل بیان نیست. قدر بدانید و تا می‌توانید مقیّد به شرکت در جلسات درس باشید، قدر اساتید محترمتان را بدانید، و از مباحثه و تدریس غافل نشوید.

آیت الله العظمی صافی، مقام طلبگی را بالاتر از هر مقامی در دنیا دانسته و بیان داشتند: مسائل و مقامات دنيوي نسبت به علم‌آموزی از قرآن مجید و روایات اهل البیت علیهم‌السلام قابل قیاس نیست. خدا مي‌داند حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء چقدر دوست مي‌دارند که شیعیانشان در این مسیر علم‌آموزی حرکت کرده، و در ترويج دين و تعظيم شعائر موفق باشند. طلاب و فضلاء، اگر خوب درس بخوانند و انجام وظیفه کنند، از همان اول موفق هستند و به هدفشان دست پیدا کرده‌اند.

معظّم له در پایان با آرزوی توفیق روز افزون برای اساتید و طلاب و فضلای حاضر در جلسه، فرمودند: قدر خودتان را بدانيد. این رشته را کم نگيريد. اميدوارم بتوانيد ان‌ شاء الله قله هاي علم و ايمان و تقوا را فتح کنيد. زیارت چهره‌های نورانی شما را برای خودم فیض و افتخار می‌دانم، و خدا را بر آن شاکرم

موضوع:

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مد ظله العالی در دیدار نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت: مسأله حج، مسأله اسلام است./حجّ امسال، حجّی با شکوه، و موجب عزّت شیعه بود./در مسائل مهمی همچون حج، باید با عقلانیت و تدبیر عمل کرد.
بیانات مرجع تقلید در دیدار نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت

 

عصر پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396 حجة الإسلام و المسلمین آقای قاضی عسکر با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار، و گزارشی از برنامه با شکوه حجّ امسال، ارائه داد.

معظّم له در ابتدای این دیدار، با حمد و سپاس الهی نسبت به برگزاری با شکوه حج امسال، از زحمات دست‌اندرکاران این برنامه تقدیر و تشکّر کرده، و فرمودند: الحمدلله، حجّي که امسال انجام شد، بسیار اسباب افتخار گردید. بدانید این برنامه، اسباب خوشحالی حضرت ولیّ عصر ارواح العالمین له الفداء، و سبب عزّت و آبرومندی شیعه بود.

ایشان در بخشی از بیانات خود، مسأله حج را از مهمترین مسائل اسلامی دانسته و افزودند: بارها گفته‌ام که مسأله حج، مسأله اسلام است، یعنی این برنامه به طوری است که ضمن آن همه مقاصد اسلامي تأمین خواهد شد، لذا همیشه اعلام کردیم که باید این برنامه ادامه داشته باشد و تعطیل نشود.

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود، عقلانیت را لازمه مدیریت امر حج دانسته و بیان داشتند: در مسائل مهمّی همچون حج باید با عقلانیت و تدبیر عمل کرد. اشخاصی که در برنامه‌ریزی این امر مهم نقش دارند باید عقلانیت را در پیش بگیرند تا مثل امسال، حجّی با شکوه و آرام و مورد رضایت همگان داشته باشیم، و ان شاء الله با برنامه‌ریزی‌های بهتر، هر سال بر عظمت و شکوه این برنامه مهمّ افزوده شود، و بتوانیم از آثار معنوی حضور در حرمین شریفین مکه معظمه و مدینه منوّره و قبرستان بقیع، بهره‌مند شویم.

معظّم له بخش دیگری از سخنان خود را به مسأله لزوم حضور در برنامه عبادی حجّ اختصاص داده و فرمودند:  حضور شیعیان در برنامه حجّ، لازم و ضروری است. ما باید حضور داشته باشیم تا امّت اسلام، مقدار تقیّد و تعهّد شیعیان به احکام و اخلاق  اسلامی را بدانند، و شبهات معاندین با شیعه را خنثی نماییم. دوری ما از این برنامه، خسران و ضرر زیادی دارد.

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی در پایان، توفیقات بیشتر دست‌اندرکاران حج در کشور را از خداوند متعال مسألت نموده، و از زحمات و خدمات حجة‌الاسلام و المسلمین آقای قاضی عسکر و همکاران ایشان، تقدیر و تشکّر نمودند.

موضوع:

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار فرمانده محترم نیروی انتظامی: مردم، اقدامات خوب نیروی انتظامی را فراموش نخواهند کرد/ غمخوار مظلومان و محرومان جامعه باشید.
بیانات مرجع عالیقدر در دیدار با فرمانده محترم نیروی انتظامی

صبح یکشنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶، سردار اشتري فرمانده محترم نيروي انتظامي با هیئت همراه، با حضور در بیت مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمی صافي گلپايگاني مدّ ظله الوارف ديدار کردند.
در ابتداي اين ديدار، سردار اشتري گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه های نيروي انتظامي ارائه کرد.

معظم له نیز با تقدیر و تشکر از خدمات پرسنل محترم نیروی انتظامی، فرمودند: کار شما عزيزان همه‌اش داراي ثواب و اجر است و نزد خداوند متعال جايگاه والايي دارد. البته مسئوليت سنگيني داريد و بايد در جنبه‌هاي مختلف، پشتيبان و حافظ ارزش‌هاي اسلامی در جامعه باشيد.

ايشان در ادامه به وظایف مهم این نیرو اشاره نموده و افزودند: بايد به گونه‌اي با اخلاق و رفتار خوب عمل شود که بتوانيد همه اهداف را  محقق کنيد و مخصوصاً احکام دين را در جامعه استواري و استحکام ببخشيد. الحمدلله نيروي انتظامي موفق بوده است و ان شاء الله روزبروز بر توفيقات شما افزوده خواهد شد و بدانید مردم هم این اقدامات خوب را فراموش نخواهند کرد.

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از توصیه های خود، خطاب به پرسنل محترم نیروی انتظامی فرمودند: غمخوار مظلومان و محرومان باشید. همه سعی کنید در مسئولیتی که بر عهده دارید، حاجت و نیاز محرومان را برآورده نمایید که این کار موجب رضایت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهد بود.

آیت الله العظمی صافی در پايان، با تقدیر مجدد از اقدامات خوب نیروی انتظامی، فرمودند: سلام و عرض ارادت بنده را به همه دوستان و کارکنان زحمتکش نيروي انتظامي برسانيد. من براي همه شما عزيزان دعا مي‌کنم و اميدوارم که با تلاش مداوم و پيوسته مشکلات و نواقص حل شود و اين را هم بدانيد که اين امر قابل تحقق است.

موضوع:

مرجع عالیقدر شیعه حضرت آية اللّه العظمى صافی گلپایگانی، خطاب به وزیر آموزش و پرورش:دانش آموزان، امانت های الهی در دست شما هستد، در تربیت صحیح دینی و علمی آنها بکوشید.
مرجع عالیقدر: در تربیت صحیح دینی و علمی دانش‌آموزان بکوشید.

صبح پنج شنبه ۳۰  ذی الحجة ۱۴۳۸ ( ۳۰ شهریور ۱۳۹۶)، وزیر آموزش‌ و پرورش به همراه جمعی از معاونان خود، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با ایشان دیدار، و گزارشی از برنامه های این وزارتخانه ارائه کرد.

▪️معظّم له نیز ضمن تقدیر و تشکّر، و عرض تسلیت بمناسبت فرارسیدن ایام عزاداری حضرت سیّد الشهدا علیه السلام، به تشریح قدر و منزلت مقام معلّم پرداخته، و فرمودند :

کار و شغل شما، شغل شریف و پر مسئولیتی است. پیامبر بزرگوار اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند : « إنّما بعثت معلماً » من برای این برانگیخته شدم که معلّم مردم باشم. این کار، یک شغل عادی نیست، شغل انبیاست، بلکه اشرف مشاغل است؛ به همین خاطر، معلّمان عزیز باید قدر این شغل را بدانند، و متوجّه باشند که چه وظیفه مهمّ و بزرگی بر عهده آنها گذارده شده است. البته مردم و مسئولان هم باید قدر و منزلت این شغل را بدانند و همیشه قدردان و سپاسگزار این عزیزان باشند.
 

مرجع عالیقدر در بخش دیگری از توصیه های خود، با اشاره به تعداد زیاد دانش آموزان در کشور افزودند : این تعداد چند میلیونی که گزارش دادید، وظیفه را بسیار حساس تر و مهم تر می کند، حتی یک مدرسه هم اگر بود و حتی اگر ده نفر هم دانش آموز بودند، باز هم وظیفه سنگین بود.

 
آیت الله العظمی صافی، در قسمت دیگری از توصیه های خود، دانش آموزان را امانت الهی در دست معلّمان دانسته و بیان داشتند :
 

این همه نونهال و نوجوان و جوان، امانت های اسلام در دست شما هستند و صاحب آنها، حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد که همه را باید با معارف دینی و قرآنی و اخلاق صحیح اسلامی آشنا نمایید، و بدانید هدایت حتی یک نفر از آنها، در نزد خداوند متعال ثواب و اجری دارد که قابل توصیف نیست. ان شاء الله اگر تربیت دینی در مدارس ما درست باشد، همه جامعه راه درست را طی خواهد کرد.

ایشان در ادامه، با بیان اینکه هدف اسلام، انسان سازی به معنای واقعی کلمه است افزودند :
 

معارف عالیه اسلام و توصیه های اکید آن به علم آموزی همراه با تربیت، همه برای این است که اسلام می خواهد انسان به معنای واقعی بسازد یعنی می خواهد افرادی تربیت شوند که دارای مکارم انسانی باشند، و بتوانند به جامعه بشری خدمت کنند.
 

معظّم له در پایان این دیدار، توفیق بیشتر وزیر محترم آموزش و پرورش و همکاران ایشان را در پیشبرد اهداف بزرگ اسلام در علم آموزی و تربیت اسلامی از خداوند متعال مسألت کردند.

 

موضوع:

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: هویّت شهر مقدّس قم، باید محفوظ بماند./برنامه‌های خوب شهرداری در جهت تعظیم شعائر ادامه پیدا کند./خدمت به محرومان و ضعفا را سرلوحه اقدامات خود قرار دهید.
مرجع عالیقدر : هویّت شهر مقدّس قم، باید محفوظ بماند

مرجع عالیقدر شیعه حضرت آية اللّه العظمى صافی گلپایگانی مدظله العالی :

 

- هویّت شهر مقدّس قم، باید محفوظ بماند.
- برنامه های خوب شهرداری در جهت تعظیم شعائر ادامه پیدا کند.
- خدمت به محرومان و ضعفا را سرلوحه اقدامات خود قرار دهید.

 

- صبح امروز سه شنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، شهردار شهر مقدّس قم جناب آقای سقاييان نژاد و جمعی از معاونانشان، با حضور در بيت مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمی صافی گلپايگانی مدظله الوارف، با ايشان ديدار كرد.

- در ابتدای اين ديدار، شهردار محترم، گزارشی از فعالیت ها و برنامه های شهرداری قم ارائه داد.
سپس معظّم له، با تقدیر و تشکّر از ایشان و همکارانشان، فرمودند : همین که مقصد صحیح را شناخته اید و به آن سمت در حال حرکت هستید، ان شاء الله مرضیّ حضرت ولیّ عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف خواهد بود. بدانید که خدمت به شهر مقدّس قم، بسيار مغتنم است، و آن، توفيق بزرگی است که از جانب خداوند متعال نصيب شما شده است.

 

- ایشان در بخشی از سخنان خود، با اشاره به سوابق عظیم مذهبی شهر قم، افزودند : قم همواره، جايگاه بسيار مهمّی دراسلام داشته، و مورد توجّه بزرگان علم و دین بوده است. قم را نمی شود با دیگر شهرهای بزرگ کشور مقایسه کرد، بلکه می‌ توان گفت که شهر مقدس قم، مهمتر از سایر نقاط است. لذا باید کارِ در قم هم بهتر از سایر شهرها باشد.

 

- مرجع عالیقدر، در قسمت دیگری از بیانات خود، با اشاره به بُعد بین المللی قم، فرمودند : الان تنها نگاه داخل کشور به قم نیست، بلکه تمام دنیا نگاهش متوجه قم شده است. لذا در برنامه ها و فعالیت ها باید نگاهتان، نگاه فراتر از یک شهر معمول باشد. کار در قم، کار برای یک شهر نمونه مذهبی در جهان است.

 

- ایشان، در ادامه توصیه های خود، به چند نکته اساسی اشاره کردند؛ باید در برنامه هایتان به چند نکته توجه ویژه داشته باشید :

 

* نکته اوّل، حفظ هویت قم به عنوان شهر بزرگ مذهب اهل البیت علیهم السلام و علم و دانش است. قم، باید قم بماند و هر کس که به اینجا مسافرت می کند، این هویّت دینی را در بالاترین شکل خود احساس کند. پیشرفت قم باید در همه جنبه های اسلامی باشد یعنی هم در جنبه عمران و رفاه و هم در جنبه های اخلاق و معنویت و حجاب و امثال آن.

 

* نکته دوّم، رسیدگی به محرومان و ضعفا است. در برنامه ها و فعالیت های خود، از توجه به این قشر عزیز جامعه، غافل نشوید، و اساس را، خدمت به آنها قرار دهید.

 

* نکته سوّم که باید مورد توجه قرار بگیرد، گذرا بودن مسئولیت هاست. افراد زیادی در قم به عنوان مسئول بوده اند و الان دیگر نیستند. آنچه که می ماند آثار خیر و برکات وجودی شخص است. همّت کنید اقداماتی که انجام می دهید طوری باشد که آیندگان، از آثار شما به خیر و نیکی یاد کنند و در محضر خداوند متعال در روز قیامت، سربلند باشید.

 

- در پایان این دیدار، معظم له، با تقدیر و تشکر فراوان از برنامه های ایام اعیاد و شهادت ائمه علیهم السلام مخصوصاً برنامه عید غدیر امسال توسط شهرداری، فرمودند : از تلاش های خالصانه شما در امر تعظیم شعائر تشکر می کنم و امیدوارم ان شاء الله این برنامه ها ادامه پیدا کند. بنده هم برای موفقيت شما و همكارانتان دعا نموده، و از خداوند متعال می خواهم كه با اخلاص و سعی و تلاش بتوانيد روز به روز، در جهت آبادانی و عمران قم از همه جنبه ها موفق تر باشید.

موضوع:

تمسّك به غدير، تنها راه سعادت

4. عزيزان من، تمام همّت خود را صرف ترويج فرهنگ غدير و معرفت‌افزايي به آن نماييد که راه اصلاح ما، تمسّک به غدير است و نردبان سير، ترقي و فتح قلّه‌هاي معرفت، غدير است. راه حفظ استقلال و عظمت کشور و دفع استضعاف و استکبار، تمسّک به غدير و الهام از مفاهيم غدير است.

فارسی

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - دیدارها