وریز وجوهات
صبح پنج‌شنبه 20 مهرماه 1396، جمعی از اساتید و طلاب حوزه‌ علمیّه کرج با حضور در دفتر مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار، و از توصیه‌های دلسوزانه این مرجع عالیقدر بهره‌مند شدند. معظّم له پس از شنیدن گزارشی از...
سه شنبه: 2 / 08 / 1396 ( )

ازدواج، عبادتی مهمّ

اصلاً ازدواج از عبادات مهمّه به شمار می‌رود و به همین سبب در گذشته روابط زن و مرد خيلي قداست داشت. كار زن در خانه و دوره حمل و ارتضاع، همه دارای ثواب‌هايي است که براي هيچکدام از عبادات ننوشته‌اند، مثلاً نسبت به محبّت به دختران در منزل روایتی داریم كه اگر تحفه‌اي به منزل بردید اوّل به دخترها بدهيد و برای همین كار به ظاهر كوچك ثواب آزاد كردن یك بنده مؤمن از اولاد حضرت اسماعیل را قرار داده است.

پیامبر اكرم(ص) می‌فرماید:

فارسی

ازدواج، آیه الهی

قال الله تعالی:

﴿وَمِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيهَا وَ جَعَلَ بَينَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ﴾[1]

قال رسول الله(ص):

فارسی

حفظ دستاورد خون مقدس شهدا

تنها مطلبي که هست اين است که ما آن چيزي که آنها در راهش و برايش شهيد شدند و خون خودشان را در راه آن بذل کردند نگه داريم جوري نشود که خون آنها ـ العياذ بالله ـ به هدر برود و آنها فرداي قيامت به ما احتجاج کنند که ما خونمان را در راه دين داديم و اسلام را حفظ کرديم، ما می‌خواستيم دين و احکام اسلام را زنده نگه داريم، حجاب زن‌ها را نگه داريم.

فارسی

برخی از خصوصیات رفتاری والدین معظّم‌له

اما اینکه نسبت به زندگی والدین حقیر پرسیدید باید بگویم زندگاني اقتصادي ما خيلي ساده بود و مشكلی نداشت و این هم به‌واسطه همان توافق و یگانگی بین آنها بود.

والده ما هم اهل سواد و فضل بودند و در برنامه‌هاي عبادتي، مثل همين ماه مبارک رمضان يک شب نمي‌شد که ایشان دعاي ابوحمزه را در سحر نخواند يا دعاي افتتاح را در شب ماه مبارك نخواند آن‌هم با گريه و سوز مثال‌زدنی.

فارسی

نقش ازدواج در تمدّن بشری

همه اینها براي اين است که نقش ازدواج و زوجيّت در نظام تمدّن بشري خيلي مهم

 

است، يعني صرف نظر از اینکه بقای نسل به ازدواج است، اگر قرار باشد که تمدّن درست و صحيح باشد و در مسير پیشرفت سير کند باید به این مسأله اهمیت داده شود.

فارسی

84
اهمیت ازدواج در اسلام[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

 


[1]. دیدار تعدادی از زوج‌های جوان با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی‌مدظله‌العالی در تاریخ 30 تیرماه 1395.

فارسی

حقوق و وظایف زن و مرد نسبت به همدیگر

البته شرایط و آداب و حقوقي را که خداوند متعال مقرر کرده است بايد رعايت کرد، هم حقوقي که مرد بر زن دارد و هم حقوقي که زن بر مرد دارد، و همۀ اينها براي سعادت خانواده مفيد و مؤثر است.

پيغمبر اکرم(ص) مي‌فرمايد:

«تَنَاكَحُوا تَنَاسَلُوا فَإِنِّي أُبَاهِي بِكُمُ الأُمَم‏َ».[1]

فارسی

83
اهميت ازدواج در اسلام
و وظایف زن و شوهر[1]

بسم الله الرحمن الرحيم

يکي از بناهاي مهمّی ‌که در اسلام تأسيس شده، بناي ازدواج است. هم قرآن کريم به آن ترغيب فرموده است و هم احاديث و اخبار در فضائل مردها و خانم‌هایي که ازدواج کرده باشند وارد شده، حتي فضيلت و ثواب عباداتشان بيشتر مي‌شود.

فارسی

فقيه را چه گناه؟

من تشکر مي‌کنم، هم از شما که زحمت کشيديد اينجا تشريف آورديد و هم از همۀ مردمی ‌که در مملکت اظهار علاقه و احساسات کردند. بايد همۀ ما در مقام ياري دين و احکام خداوند باشيم.

فقيه احکام خدا را بيان مي‌کند آنها که با روحانيت طرف مي‌شوند درواقع مي‌خواهند با احکام طرف شوند، اميدوارم آنها به مقاصدشان نرسند که البته نمي‌رسند.

فارسی

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - مسایل سیاسی