وریز وجوهات
« اللَّهُمَ‏ صَلِ‏ عَلَى‏ مُحَمَّدِ بْنِ‏ عَلِيٍ‏ بَاقِرِ الْعِلْمِ‏ وَ إِمَامِ الْهُدَى وَ قَائِدِ أَهْلِ التَّقْوَى وَ الْمُنْتَجَبِ مِنْ عِبَادِكَ اللَّهُمَّ وَ كَمَا جَعَلْتَهُ عَلَماً لِعِبَادِكَ وَ مَنَاراً لِبِلَادِكَ وَ مُسْتَوْدَعاً...
جمعه: 1400/05/8 - (الجمعة:19/ذو الحجة/1442)

پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به ریاست محترم جمهوری

بسمه تعالی
جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای روحانی زید عزه العالی

درگذشت والده ماجده بانوی صالحه خادمه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به جنابعالی و بستگان مکرم تسلیت عرض نموده، رحمت واسعه الهی را برای آن فقیده سعیده و صبر و اجر برای بازماندگان محترم از خداوند متعال مسئلت دارم.

لطف الله صافی
۳۰جمادی الاولی ۱۴۳۶

موضوع:

شنبه / 1 فروردين / 1394
پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی به مناسبت رحلت عالم ربانی حضرت حجة الاسلام و المسلمین مرحوم آقای حسینی گلپایگانی
پیام تسلیت معظم له به مناسبت رحلت حجة الاسلام و المسلمین حسینی گلپایگانی

بسمه تعالی
انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم ربانی روحانی وارسته، مرحوم سلاله السادات حجة ‌الاسلام و المسلمین آقای حاج سید رضا حسینی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأثر و تأسف گردید. آن عالم جلیل القدر که دارای محاسن و مکارم اخلاقی بود عمر پر برکت خود را در خدمتگزاری به آستان مقدس حضرت سید الشهداء علیه السلام و ترویج و نشر معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام و خدمت به محرومان سپری نمود.
 روحانی بزرگواری که مادح اهل بیت بود و اشعار بسیار زیبایی را در مدح و منقبت حضرات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین سروده بود و با زهد و ورع و دوری از مظاهر فریبنده دنیا، زینت دین و چراغی روشن برای هدایت مردم بود.

این مصیبت را به اهالی شریف گلپایگان و بیت مکرم ایشان، آقازادگان محترم و جناب مستطاب حجة ‌الاسلام و المسلمین آقای محمدی تسلیت گفته ترفیع درجات آن فقید سعید و حشر و نشر با اجداد طاهرینش را از خداوند متعال مسئلت دارم.

16 ذی الحجة 1442
لطف الله صافی

 

 

 

 

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله العالی به مناسبت حوادث تأسف‌بار افغانستان
پیام‌ مرجع عالیقدر شیعه به مناسبت حوادث تأسف‌بار افغانستان

بسم الله الرحمن الرحیم

انّ ربّک لبالمرصاد 

این روزها، جهان شاهد حوادث بسیار وحشتناک و تاسّف‌آوری است که وجدان بشریت و فطرت پاک انسان‌ها، شرمنده از این جنایات است.

آیا می‌شود گروهی، خود را انسان بنامند، اما نسبت به هم‌نوع خود این همه جنایات مرتکب شوند!؟

خشونت و درنده‌خویی‌ تروریست‌ها از یک طرف؛ و از سوی دیگر، سکوت جهانیان و دولت‌ها و مجامع باصطلاح حامی حقوق بشر، موجب تعجّب و شرمندگی است!

اعتماد به گروهی که سابقه شرارت و قتل و آدمکشی آنان بر همه جهانیان روشن است اشتباه بزرگ و غیر قابل جبرانی است!

اینجانب بنابروظیفه دینی و انسانی خود، به همه دولت‌ها و مراکز بین المللی به ویژه سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی و دولت جمهوری اسلامی ایران، هشدار می‌دهم که نسبت به این وحشی‌گری‌ها و شهادت تعداد زیادی از مظلومین در افغانستان و آواره‌گشتن هزاران نفر از مردم؛ اعم از زن و مرد، پیر و جوان و کودک،  واکنش جدّی نشان دهند تا جلوی تجاوزها گرفته شود.

به یقین، سکوت امروز آنها موجب پشیمانی و ندامت در آینده است.

و السلام علی من اتّبع الهدی
قم، سوم ذی الحجه ۱۴۴۲
لطف الله صافی

موضوع:

پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظلّه‌العالی به مناسبت ارتحال عالم ربّانی، مرحوم آیت الله آقای حاج شیخ محمّدتقی شریعتمداری رضوان الله علیه
پیام تسلیت معظم‌له بمناسبت ارتحال آیت‌الله محمّدتقی شریعتمداری(ره)

باسمه تعالی
إنّا لِلهِ وَإِنّا إِلَيْهِ راجِعُون

رحلت فقیه عالی قدر آیت الله آقای حاج شیخ محمّد تقی شریعتمداری رضوان الله علیه موجب تأثّر و تأسّف گردید.
شخصیت بزرگواری که سالیان متمادی به تدریس فقه آل محمد علیهمالسّلام و ترویج اسلام و دفاع از معارف نورانی اهل بیت علیهم‌السّلام و مبانی قویم مکتب جعفری و تهذیب نفوس و تربیت طلّاب و فضلا پرداخت.
ضایعهی فقدان این روحانی وارسته را به حضرات علمای اعلام، حوزه ی علمیه تهران، علاقمندان و ارادتمندان و بیت مکرّم ایشان تسلیت گفته علوّ درجات آن مرحوم را از خداوند متعال مسألت دارم.

 

٢6 شوّال المکرّم ١۴۴٢
لطف الله صافی

 

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به آیت الله حاج سید جعفر سیدان دامت برکاته
پیام معظم له به آیت الله حاج سید جعفر سیدان دامت‌برکاته

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب مستطاب آیت الله آقای حاج سید جعفر سیدان دامت برکاته
سلام علیکم
کتاب شریف "معارف وحیانی" که مجموعه ای از درس ها و مقالات حضرتعالی است را مطالعه نموده؛ استفاده کرده و لذت بردم.
الحق این کتاب، مانند سایر آثار علمی جنابعالی، حاکی از احاطه شما به معارف اصیل اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است، که همیشه در تبیین و نشر عقاید حقه و آموزه های صحیح دینی، موفق بوده اید.
اهتمام ویژه حضرتعالی به دفع شبهات و پاسخ به اشکالات و ارائه مباحث قویم تفسیری در حوزه عقاید و معارف و دفاع از مبانی والای ولایت و امامت و پاسداری از حدود و ثغور مکتب نورانی خاندان نبوت علیهم السلام، مورد تقدیر و تشکر است.
مزید توفیقات و تأییدات جنابعالی در خدمت به حوزه های علمیه و مراکز فرهنگی را در ظل عنایات حضرت بقیة الله الأعظم روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفدا از خداوند متعال مسئلت دارم.
21  شوال المکرم 1442
لطف الله صافی

موضوع:

تقدیر رئیس سابق دانشگاه بزرگ الزیتونه تونس از اقدام آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی
تقدیر رئیس سابق دانشگاه الزیتونه از اقدام آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته أيّها الشيخ الجليل آية الله الصافي 

لقد وصلتني رسالتك القيّمة، التي فحواها إكبارك لما قام به رئيس المحكمة الدستورية النمساويّة السيد كريستوف غرابنفاتر من إبطال حكم المحكمة الجائر الذي كان قد منع المسلمات من حقّهن في ارتداء الحجاب، وشكرك لرئيس المحكمة على هذا العدل والنصرة للحق، وإنّني بدوري أشكرك على هذه الهمة وعلى هذا الاهتمام بشؤون المسلمين في العالم الغربي، فأرجو من الله ان يتقبّل عملك وسعيك في الصالحين وأن ينعم عليكم بالخير والعافية، وأن يمدّكم الله بصحة البدن ووفرة العقل، وكمال الحكمة، فإن الأمة الإسلامية محتاجة في هذا الزمان، المضطرب أوضاعه، المتلاطم أمواجه، إلى مزيد من الحكمة، والتبصر في سعيها إلى الله سبحانه وتعالى، والاجتماع على الكلمة، ونبذ الفرقة وترك الأوهام، وصدق النوايا، والسعي إلى الخير، فإنّه بضاعتنا ومدّخرنا وموردنا و مصرفنا في هذه الدنيا-لو كنّا نعلم-وسبيلنا للنجاة في الآخرة، وإنّ الأمة الإسلامية عاقدة آمالها على علمائها، الذين الواجب في حقّهم أن يكونوا في مستوى ما ترجوه الأمة منهم، ان يطبّبوا أدواءها، ويبرئوا جراحها، ويجمعوا النّاس برشدهم على العمل الصالح المفيد، وعلى حسن الظنّ بالخلق، مسلمين وغيرهم، فإنّه ليس شيء أعظم في التراحم والتودّد، وأدعى إلى الإلف والتحابب من حسن الظنّ، وإنّ الأمة قد عانت كثيرا من التخوّن والتشكيك، والاتهام بالتضليل والفسوق والنفاق وإنّه لم يكن في أمّة في سالف أزمانها، أو حاضرها، من التشتت والهوان والضعف وانحدار الهمة، وغياب الإرادة، والتخلّي عن المسؤولية، كما هو حال الأمة اليوم فلنسخّر-جميعاً-ما بقي لنا من عمر وجهد وحكمة، في سبيل هذا المبدا العظيم، ان نجتمع على التّقى وأن نكفّ عن نبش الماضي، وأن نحسن الظن بالناس، غائبهم وشاهدهم، كما هو حسن ظنّنا بالله، وأن نوكل أمر حسابهم إلى ربّهم فهو أعلم بسرائرهم وعلانيّتهم وما أخفت صدورهم وهو ألطف بخلقه، وأعذر لهم، من بعضهم لبعض، وإنه ليس شيء أجلب لرحمة الله وعفوه، من ان يرانا، متصافين، متآخين، متراحمين، ولعل الله سبحانه وتعالى ينفع الأمة بعلمائها، فلنترك ألقابنا، وانتساباتنا، إن كان ذلك عائقاً في جمع شملنا، و في تكافلنا ووحدتنا، وليكن شعارنا الإسلام، ودستورنا القرآن، وأسوتنا نبيّنا صلى الله عليه وسلم، و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين.

دمتم في حفظ الله وعونه
مخاطبكم الساعي إلى إرضاء ربّه

هشام قريسة / جامعة الزيتونة بتونس

 


 

ترجمه نامه:

بسم الله الرحمن الرحیم

شیخ بزرگوار آیت الله صافی سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد!

پیام ارزشمند شما که در آن از اقدام رئیس دادگاه قانون اساسی اتریش آقای کریستوف گرابنوارتر مبنی بر ابطال حکم دادگاه غیرعادلانهای که حق پوشیدن حجاب را از زنان مسلمان دریغ کرده بود، تجلیل کرده و از ایشان به خاطر این عدالتورزی و یاری حق تشکر کرده بودید، را دریافت کردم.
من نیز به نوبه خودم از توجه شما به این امر و نیز اهتمام جنابعالی نسبت به مسائل مسلمانان ساکن در کشورهای غربی سپاسگزارم و امید دارم خداوند کار و تلاش شما را در زمره کار و تلاش صالحان بپذیرد و به شما خیر و عافیت عنایت فرموده و از سلامتی جسم و سرشاری ذهن و کمال حکمت برخوردار سازد؛ چرا که امت اسلامی در این اوضاع نابسامان و در میانه این امواج متلاطم، بیش از پیش به حکمت و بصیرت در مسیر رسیدن به خدای متعال و نیز وحدت کلمه و دوری از تفرقه و وانهادن اوهام و نیز صدق نیّت و تلاش برای دستیابی به خیر و خوبی نیازمند است، چرا که آنچه یاد شد کالا و ذخیره ما و سودمند به حالمان در دنیا و و راه نجات ما در آخرت است.

امت اسلامی آرزوهای خویش را بر دانشمندان خود گره زده است، دانشمندانی که بایسته است در تراز آنچه امت از آنان امید دارند ظاهر شوند، دردهای آنان را مرهم نهند و زخمهای آنان را مداوا نمایند و با راهنمایی مردم نسبت به انجام عمل شایسته و سودمند و نیز خوش گمانی نسبت به آفریدههای خداوند-چه مسلمان و چه غیر مسلمان- آنان را گرد هم آورند، چرا که هیچ کاری همچون خوشگمانی نسبت به مردمان، مهرورزی و دوستی و الفت و محبت را نمیگستراند و امت اسلامی از خیانت و بدبینی و نیز متهم ساختن یکدیگر به گمراهی و فسق و نفاق رنج بسیار بردهاند.

امروزه امت اسلامی به پراکندگی، تحقیر، سستی، بیهمتی، بی ارادگی و فرار از مسئولیتی گرفتار شده که درگذشته سابقه نداشته است. پس ما همگی، باقیمانده عمر و تلاش و خرد خویش را در راه اصلی بزرگ و ارزشمند صرف میکنیم که عبارت است از: اجتماع بر تقوا، دست شستن از نبش گذشتهها، خوش گمانی به مردم- چه آنها که حاضرند و چه آنها که در میان ما نیستند- و واگذاردن حساب آنان به پروردگارشان، زیرا او به رازهای نهان و آشکار آنان و آنچه در سینهها نهفته دارند آگاهتر است و نسبت به آفریدههای خود مهربانتر و عذر آنان را پذیراتر است؛ و هیچ چیز مانند صفا و اخوت و مهرورزی ما نسبت به یکدیگر، رحمت و بخشایش خداوند را به سوی ما نمیکشاند و امید است که خدای سبحان این امت را از عالمانش بهرهمند سازد. 

پس باید القاب و عناوین و وابستگیهای خویش را - چنانچه مانعی برای به هم پیوستن ما و همیاری و اتحاد ما باشد- وا نهیم و تنها شعار ما، اسلام و تنها قانون ما قرآن و تنها الگوی ما پیامبر گرامی ما (صلی الله علیه و آله) خواهد بود و آخرین دعای ما ستایش پروردگار جهانیان است.
همواره در پناه خداوند و بهرهمند از کمکهای او باشید.

دوستدار شما که در پی کسب خشنودی پروردگار خویش است

هشام قريسة / دانشگاه الزيتونة تونس

موضوع:

تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به مناسبت رحلت حجة الإسلام والمسلمین حاج سید جواد مرعشی نجفی ره
تسلیت مرجع عالیقدر در پی رحلت حجةالإسلام والمسلمین مرعشی نجفی(ره)

بسمه تعالی

جناب مستطاب حجة الاسلام والمسلمین آقای حاج سید محمود مرعشی دامت افاضاته

إنا لله وإنا الیه راجعون

درگذشت عالم ربانی جناب مستطاب حجة الإسلام والمسلمین آقای حاج سید جواد مرعشی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید.

آن فقید سعید دارای مکارم اخلاق و صفات برجسته انسانی بود. تألیفات و تحقیقات ارزنده ایشان در باب ولایت و امامت حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، ذخیره جاودانی برای عالم آخرت آن مرحوم است.

اینجانب این مصیبت را به جنابعالی و بیت شریف مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی و بیت مکرم مرحوم آیت الله سبط رضوان الله تعالی علیهما تسلیت گفته؛ رضوان و رحمت الهی را برای آن مرحوم از خداوند متعال مسئلت دارم.

۱۰ شوال المکرم ۱۴۴۲
لطف الله صافی

 

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف بمناسبت ارتحال عالم ربانی آیت الله نظری خادم الشریعه ره

باسمه تعالی

انا لله و انا الیه راجعون 

رحلت عالم ربانی آیت الله آقای حاج شیخ عبدالله نظری خادم الشریعه رضوان الله علیه موجب تاثر و تاسف گردید.

شخصیت بزرگواری که سالیان متمادی، در ترویج و نشر معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام و تعظیم شعائر ولایی اهتمام داشت و با تربیت شاگردان مهذّب و ارشاد و هدایت مردم و اخلاق حسنه و فضایل انسانی و انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، خدمات شایانی نمود.

اینجانب فقدان این عالم جلیل القدر را به مردم شریف مازندران و حوزه علمیه و ارادتمندان و بیت مکرّم به‌ویژه آقازادگان محترم و دامادهای ارجمند آن فقید سعید تسلیت گفته و رحمت و رضوان الهی را برای ایشان از خداوند متعال مسئلت دارم.

۱۷ جمادی الثانیه ۱۴۴۲
لطف الله صافی

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به مناسبت ارتحال عالم ربّانی آیت الله آقای علوی سبزواری ره
پیام مرجع عالیقدر در پی ارتحال آیت الله آقای علوی سبزواری(ره)

باسمه تعالی
إنّا لله و إنّا إلیه راجعون
رحلت عالم ربّانی آیت الله آقای حاج سیدمحمدحسن علوی سبزواری رضوان الله تعالی علیه موجب تأثر و تأسّف گردید.
عالم بزرگواری که سالیان متمادی در ترویج و نشر معارف نورانی اسلام و اهل بیت علیهم السلام و اعلای کلمة‌الله، سعی و تلاش فراوان نمود و با اخلاق حسنه و فضایل پسندیده و رفتار نیک خود، تبلیغ دین و تهذیب نفوس و تربیت شاگردان و خدمات عام المنفعة را بر عهده گرفت و ذخیره جاودانی برای خویش فراهم نمود.
این مصیبت را به مردم شریف و ولایی سبزوار و حوزه علمیّه و علاقمندان و بیت شریف آن مرحوم تسلیت گفته، حشر و نشر آن عالم بزرگوار را با اجداد طاهرینش صلوات الله علیهم اجمعین از خداوند متعال مسألت دارم.

۶ جمادی الثانیة ۱۴۴۲هـ.ق
لطف الله صافی

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به مناسبت رحلت آیت الله آقای حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی(ره)
پیام مرجع عالیقدر به مناسبت رحلت آیت الله مصباح یزدی(ره)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

رحلت عالم ربّانی آیة الله آقای حاج شیخ محمدتقی مصباح یزدی ره، موجب تأثر گردید.
شخصیتی که با تلاش و جدّیت خود به مراتب بالای فضل و علم در حوزه علمیه رسید و به مقام استادی برجسته حوزه نائل گردید.
تأسیس مراکز علمی و مذهبی و مشارکت در تشکیل آنها، مانند مرکز فرهنگی مذهبی وزین «در راه حق»، سخنرانی های ایشان از نیم قرن پیش در حوزه علمیه قم، و تفکّر ولایی و مبارزه با بدعت ها در آن زمان و بعد از آن، همه نشان از شدّت ارادت به نشر معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام و روحیه حماسی و جهادی وی دارد.

 

این مصیبت را به شاگردان و دوستداران ایشان و به فرزندان فاضل و داماد ارجمندشان تسلیت گفته، رحمت و رضوان الهی برای آن مرحوم و صبر و اجر برای بازماندگان از خداوند متعال مسئلت دارم.

 

 

18 جمادی الأولی 1442
لطف الله صافی

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - پیام‌‌ها