وریز وجوهات
السلام علیک ایتها الصدیقة الشهیدة دسته بزرگ عزاداران فاطمی به دعوت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف روز شهادت (پنج‌شنبه 3 جمادی الثانیة) ساعت 11 صبح از دفتر معظم له به سمت حرم مطهّر لینک مرتبط: گزارش تصویری...
دوشنبه: 1400/11/4

نسخه مناسب چاپSend by email
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی به نهمین کنگره بین‌المللی حضرت امام سجاد علیه السلام/هرمزگان- محرم الحرام 1441
پیام مرجع عالیقدر به نهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد علیه‌السلام

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله ربّ العالمين و الصّلوة و السلام علي أشرف الأنبياء و المرسلين حبيب إله العالمين أبي‌القاسم محمد و آله الطاهرين سيّما بقية الله في الأرضين عجّل الله تعالی فرجه الشریف
با عرض سلام و ادب و احترام به عزيزان بزرگوار، شيفتگان و شیعیان اهل بيت نبوّت عليهم‌السلام که در اين همايش ملکوتي و ولائي که به عنوان تعظيم، تجليل و توسّل به آستان ملائک پاسبان حضرت زین العابدین امام سجّاد علیه الصلاة و السلام برگزار شده است شرکت نموده‌اند؛ نزول برکات و فیوضات الهيّه را بر همگان، از خداوند متعال مسألت دارم.
حضرت امام سجّاد عليه‌السلام، در مکارم اخلاق، فضائل حمیده و صفات ملکوتي و عظمت مقامات و مواضع، مورد ستايش همه امّت مي‌باشند. آن حضرت به علم، معرفت، ايمان، عبادت و همه کمالات، مشهور و معروف بود.
جاحظ، آن سخنور و ادیب عرب، حضرت را چنین توصیف می کند که: «امَّا علىُّ بن الحسين بن علىّ فلم أرَ الخارجىَّ فى أمره إلّا كالشيعىِّ و لم أرَ الشّيعىَّ إلّا كالمعتزلىِّ و لم أرَ المعتزلىَّ إلّا كالعامىِّ و لم أر العامىَّ إلّا كالخاصىِّ و لم أجد أحداً يَتمارى فى تَفضيلِه و يَشُكّ فى تقديمه»
آری، همگان به مقام والای حضرت على بن الحسين علیهماالسلام، اعتراف دارند، و كسى نیست که در فضيلت و يا مقدّم بودن آن امام بزرگوار، شك و تردیدی داشته باشد.
یکی از معجزات حضرت امام سجاد علیه آلاف التحیة و الثناء، کتاب گرانسنگ و بی نظیر صحیفه سجادیه است؛ کتابي است که عقول بشريّت چهارده قرن است در درک و فهم واقعي آن عاجز و ناتوان هستند؛ کتابي که مشحون از مطالب توحيدي و حقايق معرفتي و موضوعات اخلاقي و مکارم عالي انساني است و راه سخن‌گفتن با خالق جهان و اظهار بندگي و خضوع و خشوع در درگاه ربوبي را به انسان‌ها نشان مي‌دهد و در عين حال که انسان را در مقابل آفرينش هستي و آفريدگار اين جهان لايتناهي، بسيار کوچک و حقير نشان مي‌دهد، افق فکر و انديشه آدمي را به بالاترين مراتب کمال و رشد و ترقّي مي‌رساند.
حضرت زين العابدين و سيّد الساجدين علي ابن الحسين عليه أفضل صلوات المصلين در اين ميدان، يگانه است و عالم اسلام با داشتن چنين کتابي به همه جهانيان افتخار مي‌نمايد.
بشريت امروز از نظر علوم مادي بسيار پيشرفت نموده و روز به‌روز قلّه‌هاي بلند علم و دانش را فتح مي‌نمايد، امّا يک حقيقت در اين ميان گم شده و مغفول عنه است و آن، حقيقتي است که بدون آن، زندگي را پوچ نشان مي‌دهد و تحيّر و سرگرداني را بر بشر مستولي مي‌نمايد.
آن حقيقت، شناخت واقعي جهان و معرفت عالم ماوراي طبيعت و غيب جهان است که فطرت پاک انسان‌ها در طلبش هستند و براي رسيدن به آن، حتي حاضرند از جان و مال و جاه و قدرت خود بگذرند.
چه کسي مي‌تواند اين حقيقت گم‌شده را نشان دهد؟ آيا غير از کساني که خود با عالم غيب در ارتباطند و حقيقت جهان را شناخته‌اند مي‌توانند کمال جاوداني زندگي را نشان دهند؟!
اين است که وقتي انسان در مقابل اين کتاب بزرگ، کتاب شناخت و معرفت قرار مي‌گيرد، بايد خداي بزرگ را با تمام وجود، سپاس بگويد که اين چنين معارف بالائي به وسيله اين امام عزيز در دسترس جهانيان قرار گرفته است.
در خاتمه، با اذعان و اعتراف به اينکه بسيار کوچک هستيم که بخواهيم درباره شخصیت عظیم آن حضرت و کتاب شریف صحيفه سجاديه عرضي داشته باشيم، از خداوند متعال مي‌خواهيم که ما را نسبت به معارف نورانی آن حضرت و این گنج بزرگ آسماني آشنا نمايد، تا بتوانيم اندکي از آموزه‌هاي آن را در زندگي و در جامعه امروز خودمان سرمشق و الگو قرار دهيم.
از تمام عزيزان شرکت کننده در اين همايش نوراني و برگزارکنندگان محترم آن، تقدير و تشکّر دارم و از خداوند متعال مي‌خواهم که عنايات و توجّهات خاصه حضرت بقية الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف شامل حال این عزیزان گردد و السلام عليکم و رحمة الله

لطف الله صافی
23 محرّم الحرام 1441

موضوع:

چهارشنبه / 3 مهر / 1398