وریز وجوهات
روز دوشنبه  ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۵، آقای دکتر علی اکبر صالحی ریاست سازمان انرژی اتمی با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار و گفتگو کرد.  
سه شنبه: 3 / 12 / 1395 ( )

پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به ریاست محترم جمهوری

بسمه تعالی
جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای روحانی زید عزه العالی

درگذشت والده ماجده بانوی صالحه خادمه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به جنابعالی و بستگان مکرم تسلیت عرض نموده، رحمت واسعه الهی را برای آن فقیده سعیده و صبر و اجر برای بازماندگان محترم از خداوند متعال مسئلت دارم.

لطف الله صافی
۳۰جمادی الاولی ۱۴۳۶

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
شنبه / 1 فروردین / 1394
پيام مرجع عاليقدر جهان تشيّع حضرت آية اللّه العظمی صافی گلپايگانی
پيام مرجع عاليقدر به همايش ملّی حضرت زينب (سلام‌اللّه عليها)
به همايش ملّی حضرت زينب (سلام‌اللّه عليها) « شکوهِ شکيبايی » / زنجان 1395

بسم الله الرحمن الرحيم

 

قال الله الحکیم فی کتابه الکریم :

 

« وَ الذَّاكِرِينَ اللّهَ كَثِيرًا وَ الذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْرًا عَظِيمًا »

 

سوره مبارکه احزاب، آیه ٣٥

 

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگان و عزيزان حاضر در اين همايش با شکوه و نورانی که برای تجليل و تکريم از مقامات عاليه و مواقف عظيمه حضرت زينب کبری (سلام‌الله عليها)، عالمه‌ی غير معلّمه، نائبة الزّهراء و شريکة سيّد الشهداء برگزار گرديده است؛ اين افتخار بزرگ که نصيب برگزارکنندگان محترم اين همايش و شرکت‌کنندگان ارجمند شده است را گرامی می داريم.

 

زينب، آری زينب يک اسم با چهار حرف، امّا دارای همه فضائل انسانيت، و همه ارزش هايی که خداوند در سوره مبارکه احزاب آيه ٣٥ ، برای مرد و زن برشمرده است.

 

الگوی ايمان و علم و معرفت، اسوه ی صبر و حلم و بردباری، نمونه ی بارز صداقت و استقامت و شجاعت، و بانویی که در بلاغت و شيوایی بيان، و رسایی گفتار، زبان پدر را در دهان داشت، و همه مکارم اخلاق مادر حضرت زهرا (سلام الله عليها) در وجودش، جمع بود. او نه فقط افتخار زنان مسلمان است، بلکه امّت اسلام زن و مرد، به چنين بانویی افتخار می کند.

سيره ی او، حجاب و عصمت و عفّت او، عبادت او، عظمت و بزرگی و متانت او، همه افتخارانگيز است.

 

مواضع اين بانوی بزرگ اسلام در حمايت و دفاع از ارزشهای دينی، و مبارزه با حکومت مستکبران تاريخ، آن چنان کوبنده بود که برای هميشه، حاکمان جبّار و ستمگر بنی اميّه را به زباله دان تاريخ فرستاد، و آنان را منفور جهانيان، و مورد لعن و نفرين آزادگان قرار داد.

 

حضرت زينب کبری (سلام الله عليها) حقيقةً پيام‌آور حماسه عاشورای حسينی، و تکميل کننده نهضت سرور آزادمردان جهان است. خطبه‌های آتشين آن حضرت در کوفه و شام، در کاخ های ظلم و استبداد امويان، هرگز از خاطره ی تاريخ محو نخواهد شد، و امروز زنان مسلمان افتخار دارند خود را از دوستداران آن حضرت بدانند، الگوی زندگی خود را حضرت زينب (علیهاالسلام) قرار داده، و از ايشان وظايف دينی و شرعی خود را فرا می گيرند، و در اين برهه از زمان، با حفظ حجاب و عفاف خود، به جهانيان اعلام می کنند که به اصول و ارزشهای دينی و اخلاقی احترام نموده، و رضايت قلب مقدس حضرت ولی الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشريف) را بر هر چيز ديگر مقدّم می دارند.

 

سلام بر همه بانوان مسلمان، و درود بر همه‌ی رهروان واقعی حضرت زينب (سلام‌الله عليها)، والسلام عليکم و رحمةالله.

 

                                                             لطف اللّه صافی
 ٢٥ ربيع الثانی ١٤٣٨ هـ.ق

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
پیام حضرت آيت الله العظمى صافی گلپایگانی درپى واقعه دردناك آتش سوزى در ساختمان پلاسکوی تهران
پیام مرجع عالیقدر در پى واقعه آتش سوزى در ساختمان پلاسکوی تهران

بسم الله الرحمن الرحیم

 

إنا لله و إنا الیه راجعون

 

حادثه ناگوار آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، و جان‌فِشانی تعدادی از آتش‌نشانان غیور و فداکار و از خودگذشته، اندوهی عمیق و غمی بزرگ را بر ملّت ایران وارد نمود که تحمّل آن برای همگان بخصوص بازماندگان داغدار، سخت و دشوار است.

 

اینجانب با عرض تسلیت به خانواده‌های محترم جان‌باختگان، از خداوند متعال، صبر جمیل و اجر جزیل برای آنان، و علوّ درجات برای فقیدان سعید مسألت دارم؛ باشد که این حوادث ناگوار درس عبرتی برای کسانی که مسئولیت سلامت و امنیت مردم شریف ایران را بر عهده دارند باشد تا از تکرار این اتفاقات جلوگیری نموده، و به وظیفه شرعی و قانونی خود در همه جا عمل نمایند.

 

لطف الله صافی
22 ربیع الثانی 1438 هـ.ق

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله الوارف) به مناسبت ارتحال حجت الإسلام و المسلمین آقاي هاشمي رفسنجاني (ره)
پیام معظم له بمناسبت ارتحال حجت الإسلام و المسلمین هاشمي رفسنجاني (ره)

بسم الله الرحمن الرحیم
إنّا لله و إنّا إليه راجعون
درگذشت عالم مجاهد مرحوم حجت الإسلام و المسلمین آقاي هاشمي رفسنجاني رحمة الله عليه، موجب تأثر و تأسّف گردید.
آن فقيد سعيد، ساليان سال در سنگرهاي مختلف انقلاب اسلامي، در حدّ توان انجام وظيفه نمود، و در حفظ اعتدال و آرامش جامعه و رفاه مردم، به توفيقاتي نائل گرديد.
حضور ولائي آن مرحوم در حرمين شريفين، و اعلام مواضع محکم مذهبي و ديني در آن مکان مقدّس در خاطره‌ها هميشه باقي خواهد ماند.
فقدان آن عالم بزرگوار را به همه علاقمندان، و بيت محترم ايشان تسليت گفته، براي آن فقيد سعيد رحمت واسعه الهي، و براي بازماندگان، صبر جميل و اجر جزيل از خداوند متعال مسئلت دارم.
10 ربیع الثانی 1438
لطف الله صافی

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
Ayatollah Safi Golpaygani hails Ilhan Omar for swearing into congress on Quran

Grand Ayatollah Lotfollah Safi Golpaygani, a Shia source of Emulation in Iran, thanked Ilhan Omar, Muslim American politician, who swore into congress on a huge copy of Quran.

The text of Grand Ayatollah Safi's message to Ilhan Omar, the Muslim American politician, is as follows:

In the Name of Allah, the Most Compassionate, the Most Merciful

Mrs. Ilhan Omar, Minnesota State Representative

Grand Ayatollah Lotfollah Safi Golpaygani, a Shia source of emulation in Iran, hereby congratulates you on being elected as the state representative of Minnesota; The cleric further thanks you for swearing in on holy Quran in your inauguration to congress.

The senior cleric added, "Swearing into congress with holy Quran proves your great wisdom as well as your high respect for this divine book and its heavenly verses. It's an honor for the Muslim community to inform the world about the fact that through adherence to invaluable Quranic teachings mankind are able to reach true salvation and peace; we could realize the idea of a world free of violation, oppression and injustice by following Quranic verses. There is hope that the hearts of Quran enthusiasts are enlightened by the guiding light of Quran and all mankind reach the utmost level of happiness and felicity in life.

The Office of Grand Ayatollah Lotfollah Safi Golpaygani
Qom, Iran; January 7, 2017

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
آية الله العظمي الصافي الکلبایکانی أبلغ شکره و تقديره للسّيدة ايلهان عضو البرلمان الإقليمي الأميرکي
المرجع الدینی أبلغ شکره و تقديره للسّيدة ايلهان عضو البرلمان الإقليمي الأميرکي

آية الله العظمي الصافي الکلبایکانی أبلغ شکره و تقديره للسّيدة ايلهان عضو البرلمان الإقليمي الأميرکي

إبلاغ سماحة آية الله العظمي الشيخ الصافي الکلبايکاني شکره و تقديره للسّيدة "ايلهان" و في ما يلي نص رسالة المکتب:
بسم الله الرحمن الرحيم
السّيدة ايلهان نائبة البرلمان الإقليمي الأميرکي
بعد تقديم السّلام و التبريک لحضرتک علي إختيارک نائبة لبرلمان مينا سوتا
سماحة آية الله العظمي الصافي الکلبایکانی يبلغک شکره و تقديره علي ادائک القسم مستعينة بالقرآن الکريم. قائلاً: إنّ تعظيم و تجليل القرآن يدلّ علي وعيک الکامل، و إحترامک لهذا الکتاب السماوي و الآيات الإلهية.
و هذا يعتبر فخرا للمسلمين لکي يعلنوا للعالم إنّ في ظلّ القرآن يحصل الإنسان علي السعادة الحقيقية و العيش بسلام في عالم خالٍ من أنواع الظلم و الجور، آملين بأن يشع نور هداية القرآن في قلوب المحبّين و في ظلاله ينال الجميع السعادة و الفوز في الدارين

ايران قم. 8 ربيع الاول 1438 هـ . ق
مکتب آية الله العظمي الصافي الکلبايکاني

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
تقدیر و تشکّر آیت الله العظمی صافی از نخستین بانوی مسلمان عضو پارلمان ایالتی آمریکا
تقدیر و تشکّر مرجع عالیقدر از نخستین بانوی مسلمان عضو پارلمان ایالتی آمریکا

در پی اقدام شایسته خانم "ایلهان" که در پارلمان ایالتی آمریکا به عنوان نماینده، مراسم تحلیف را با قرآن مجید بجا آورد، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله الوارف)، از ایشان، تقدیر و تشکّر کردند. متن نامه دفتر معظم له به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سرکار خانم ایلهان، نماینده محترم پارلمان ایالتی آمریکا
با تقدیم سلام و تبریک به جنابعالی که از طرف مردم آمریکا به نمایندگی پارلمان ایالت مینه سوتا انتخاب شدید، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، از اقدام شایسته شما که با قرآن کریم، مراسم تحلیف را بجا آوردید، تقدیر و تشکّر نمودند.

معظّم له فرمودند: تعظیم از قرآن کریم، نشانگر شعور بالای شما، و احترام به کتاب آسمانی و آیات الهی است. برای همه مسلمانان افتخار است که به دنیا اعلام کنند در سایه تعالیم عالیه قرآن کریم، می‌توان به سعادت واقعی و صلح و آرامش، و دنیای عاری از خشونت و ظلم و استبداد رسید. امّید است که نور هدایت قرآن در دل‌های شیفتگان به آیات الهی تابیده، و همگان در پرتو آن، به کمال سعادت و نیک‌بختی نائل گردند.

 

ایران. قم
8 ربیع الثانی 1438 هـ.ق
دفتر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله الوارف)

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف : به جشنواره ادبی «شکوه امامت» /آران و بیدگل- ربیع الثانی 1438
پیام مرجع عالیقدر به جشنواره ادبی «شکوه امامت» /آران و بیدگل

بسم الله الرحمن الرحيم
اللّهم صل علي الحسن بن علي بن محمد البر التقي الصادق الوفيّ و علي آبائه الطاهرين و علي إبنه الامام الحجة صلواة الله عليهم اجمعين
السلام عليکم و رحمةالله و برکاته
با عرض ادب و احترام به دانشمندان و شاعران و مادحان که در جشنواره ادبي «شکوه امامت» ويژه ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) شرکت فرموده‌اند، و همچنين عرض تبريک به برگزارکنندگان محترم که براي اولين بار اين همايش مقدّس را برگزار مي‌نمايند، و اين افتخار بزرگ نصيب آنها در شهر ولائي آران و بيدگل شده است، نکاتي را تقديم مي‌نمايم:
يکي از آيات عظيمه انفسيه، ذوق و قريحه و طبع شعر و ميل به سخن‌سرائي موزون و سخن به نظم است که براي اهل معرفت و سخن‌دانان و اديبان، لذّتي بالاتر از همه لذائذ دنيايي است. شور و شوقي که شاعر دارد با هيچ شور و ذوق و علاقه ديگری قابل مقايسه نيست.
شعر و شاعري يکي از فنون جميله و آيات الهيه است که دلالت بر عالم غيب و باطن وجود انسان دارد و کمتر از آيات آسمان و زمين نيست، و در حقيقت مي‌توان گفت که شعر، خود يک کتاب بزرگ معرفت الله مي‌باشد.
اشعار شعرا در ستايش و سپاس خداوند متعال، در مدايح حضرت رسول اکرم و اهل بيت عليهم‌السلام، در مواعظ و نصايح و آداب و اخلاق، در بيان عظمت کائنات زمين و آسمان، و وصف طبيعت، و در رشته‌هاي مختلف فني شعر و ادب، بسيار شگفت‌انگيز است.
بايد همان طور که وقتي يکي از آيات تکوينيه ظاهري را مي‌بينيم، زبان به تکبير و تعظيم و ستايش قدرت الهي باز مي‌کنيم، از شنيدن اشعار شعراي بزرگ نيز، همين تسبيح و تعظيم را داشته باشيم.
سخن در اين‌باره بسيار زياد است که در وقت مناسب آن بايد گفته شود، و امروز بسيار خرسندم که در شهرستان ولائي و دارالمؤمنين «آران و بيدگل» که سابقه درخشان در تقديم شعر و ادب به ساحت مقدّس حضرات معصومين عليهم السلام دارد، اين همايش به مناسبت ميلاد مسعود يازدهمين ستاره درخشان آسمان امامت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) برگزار مي‌گردد، و مادحين و شاعران، سروده‌هاي خود را به محضر قطب عالم امکان فرزند برومند آن امام يعني حضرت بقية الله الاعظم روحي و ارواح العالمين له الفداء تقديم مي‌دارند؛ ان‌شاء الله تعالي موجب خرسندي آن وجود مقدس گردد و مقبول درگاه ملک پاسبان آن امام همام باشد. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين.

6 ربيع الثاني1438
لطف الله صافي

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
پيام مرجع عاليقدر حضرت آية اللّه العظمی صافی گلپایگانی
پيام مرجع عاليقدر بمناسبت بزرگداشت آیت اللّه العظمی گلپایگانی(ره)
به مناسبت همایش بزرگداشت مرجع عاليقدر جهان تشيّع مرحوم آیت اللّه العظمی گلپایگانی (قدّس سره)

پيام مرجع عاليقدر حضرت آية اللّه العظمی صافی گلپایگانی
به مناسبت همایش بزرگداشت مرجع عاليقدر جهان تشيّع مرحوم آیت اللّه العظمی گلپایگانی (قدّس سره)

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدللّه رب العالمين و صلّی اللّه علي سيد الاولين و الآخرين حبيب إله العالمين أبي القاسم محمّد و علي آله الطيبين الطاهرين سيّما بقية اللّه في الأرضين.
قال رسول اللّه (صلی‌اللّه علیه و آله): العُلَمَاء أمنَاءُ اللّهِ عَلي خَلقِهِ
شهادت حضرت ابا محمّد امام حسن عسکري صلوات الله و سلامه عليه را به محضر مبارک قطب عالم امکان حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف، و همه شيعيان و دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت، تسليت عرض مي‌کنم.
بزرگداشت بزرگ مرجع فقيد جهان تشيّع مرحوم حضرت آية الله العظمي گلپايگاني قدس الله نفسه الزکية در زادگاه ايشان شهر گوگد، افتخاري بزرگ براي شهرستان گلپايگان و علماء و حوزه‌هاي علميّه و عموم اهالي متديّن گلپايگان و شهرهاي اطراف مي‌باشد.
تجليل و تکريم از مرجعي که در سنگرهاي جهاد و مبارزه با کفر و استکبار، و بدعت‌ها، و دفاع از حريم دين، و ياري اسلام، همواره با قدم‌هاي بلند و مقاوم، اسوه و الگوي مجاهدان راه خدا، و شيفتگان حاکميت اسلام بود.
فقيه بزرگواري که در اجتهاد و استنباط احکام از کتاب و سنّت با استقامت سليقه و روشن‌بيني، بر ادامه روش فقهاي سلف تأکيد داشت، و شخصيتي که در تاريخ انقلاب اسلامي، مواضع، پيام‌ها و سخنراني‌هاي ايشان، قاطع و راهگشاي مبارزات مردم مسلمان بود.
او به حق، يادگاري از اجداد طاهرين خود بود، و ولايت و پيروي از ايشان را، تنها وسيله سعادت انسان‌ها مي‌دانست، و تمسّک به قرآن و عترت را تنها راه نجات بشريت مي‌شناخت. از خوف خدا و ياد قيامت گريه‌ها داشت، و هميشه در اين انديشه بود که آقا و مولايش حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء را از خود خشنود سازد، و البته که به حق يکي از چاکران مخلص، و سربازان واقعي دربار ملک پاسبان امام زمان عجّل الله تعالي فرجه الشريف بود؛
سلام عليه يوم ولد، و يوم مات، و يوم يبعث حياً
و اکنون ساليان زيادي است که از رحلت آن مرجع والامقام مي‌گذرد، و هنوز شيعيان و حوزه‌هاي علميه و علماء اعلام، و به ويژه مردم غيور و شريف گلپايگان در فقدان ايشان، ياد آن مدافع و حامي بزرگ تشيع را گرامي مي‌دارند، و به روح بلند ملکوتي وي درود و صلوات مي‌فرستند: اللّهم صلّ علي محمّد و آل محمّد
اينجانب از تمام کساني که در برپايي اين بزرگداشت، خدمت کرده، و نيز از حضور علماء و فضلاء و شخصيت‌هاي ديني و کشوري، و اهالي شريف گلپايگان و گوگد، کمال تشکر را دارم، و موفقيت بيشتر آنها را در تعظيم شعائر اسلامي، و حفظ سنّت‌ها و ارزش‌هاي اصيل انقلاب اسلامي، و امر به معروف و نهي از منکر، و قضاي حوائج مؤمنين، و تعاون و کمک به برادران و خواهران ديني خود، از خداوند متعال مسئلت دارم، و آرزومندم که گلپايگان ما هميشه در انجام فرائض ديني، و التزام به دستورات شرع مقدس و مکارم اخلاق، نمونه و الگو باشد، و بانوان محترمه نسبت به حفظ حجاب و عفاف، و حريم دين، همواره پيشقدم بوده، و هويت ديني اين شهر پر افتخار را همگان حفظ نمايند؛ و آخر دعوانا أن الحمدلله رب العالمين
لطف الله صافي گلپايگاني
7 ربيع المولود 1438 هـ.ق

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها
بيان المرجع الديني الکبير آية الله العظمي الشيخ الصافي الکلبايکاني (مد ظله الوارف) لمؤتمر الوحدة حول محور النّبي و اهل البيت (عليهم السلام) في دولة غينيا کوناکري
بيان المرجع الديني لمؤتمر الوحدة حول محور النّبي و اهل البيت (عليهم السلام) في دولة غينيا کوناکري

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله الحکيم فی کتابه الکریم:«وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعاً وَ لَا تَفَرَّقُوا»

السلام عليکم و رحمةالله

يبعث هذا الإجتماع العظيم للعلماء و لکبار المسلمين و الأديان السماوية الأخري في غينيا کوناکري و في ربيع الاول شهر ميلاد نبي الرحمة خاتم الأنبياء محمد المصطفي صلي الله عليه و آله، السعادةَ و السرور في قلوب محبّي و اتباع الأنبیاء.

و أنا بعنواني الأقلّ و الأصغر في أمّة هذا الرسول المبتعث أفتخر من صميم قلبي بتقديم التبريک و التهاني لانعقاد مثل هذا المؤتمر المقدّس بعنوان «وحدة الامة الاسلامية حول محور النبي الاکرم و أهل البيت عليهم السلام» سائلاً المولي أن يمنّ علي الجميع بالتوفيق.

و کما يعلم الأعزاء الحاضرون في هذا المؤتمر، بأنّ الدين الإسلام يريد للبشرية حياتاً يملأها الصلح و تکسوها السعادة و الرحمة، بعيدة عن العنف و الظلم و التعدّي.

القرآن الکريم ذکر النّبي الأعظم بقول «وَ مَا أرسلناکَ إلاّ رحمة للعالمين» و قال في موضع آخر «و إنّک لعلي خلق عظيم» و أيضاً قال النّبي صلوات الله عليه عن نفسه: «بعثت لأتمّم مکارم الأخلاق» إذن الهدف الحقيقي من إرسال الرّسل، و إنزال الکتب السماوية هو تربية الإنسان علي أتم مکارم الأخلاق و أعلي صفات الإنسانية.

و کما نلاحظ إنّ الأحکام الإسلامية التي تطابق الفطرة السليمة، تسعي لايصال البشرية للکمال المطلوب و أعلي القيم الأخلاقية و المعنوية.

أمّا اليوم و مع الأسف الشديد، يشهد العالم افکاراً أجنبية منافية للقيم الانسانية و أعمالاً وحشية عنيفة من قبل جماعات تدّعي الاسلام و لا تبالي بالقتل و الظلم و التعدي و تجاوز مما ينافي الدين المحمّدي الخالص أعمالاً مبغوضة في الاسلام و عند الانبياء سلام الله عليهم و لکن من يتبع النبي إتباعاً حقيقياً يعلم بأنّ مثل هذه الاعمال الوحشية العنيفة تعارض سيرة الإسلام و تنافي طريقة المعصومين و اهل البيت عليهم السلام و بما أن المعصومين هم عدل القرآن و النبي (صلی الله علیه و آله) أمرنا تکراراً و مراراً بإتباعهم فلا طريق لمن في العالم اذا اراد العيش بسلام و الحصول علي الهدوء و السکينة الّا إتباع اهداف و نوايا النبي و اتباع المعصومين (علیهم السلام).

و في الخاتمة أتمنّي أن يکون انعقاد مثل هذه المؤتمرات سبباً لتحصيل المودّة و زيادة المحبّة بين المسلمين و طريق مبارک يساهم في تبادل و انتقال الأفکار الصحيحة بين اتباع الأديان المختلفة آملاً بأن يؤثّر في جلب الصّلح و الصفاء و السعادة للعالم بأجمعه و أخر دعوانا أن الحمدلله رب العالمين.

لطف الله الصافی-حوزة قم المبارکة
ربیع الأول 1438 هـ.ق

موضوع: 
اخبارپیام‌‌ها

صفحه‌ها

  • of 26
اشتراک در RSS - پیام‌‌ها