وریز وجوهات
  بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالی: «وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَیّامِ الله» السَّلام علی مولانا صاحب العصر و الزّمان بقية الله ارواح العالمين له الفداء و علی آبائه الطّاهرين و علی شيعته، المتمسِّکين بأمره، الفائزين بولايته و المنتظرين لظهوره...
شنبه: 1397/08/26 - (السبت:9/ربيع الأول/1440)

پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به ریاست محترم جمهوری

بسمه تعالی
جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای روحانی زید عزه العالی

درگذشت والده ماجده بانوی صالحه خادمه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به جنابعالی و بستگان مکرم تسلیت عرض نموده، رحمت واسعه الهی را برای آن فقیده سعیده و صبر و اجر برای بازماندگان محترم از خداوند متعال مسئلت دارم.

لطف الله صافی
۳۰جمادی الاولی ۱۴۳۶

موضوع:

شنبه / 1 فروردين / 1394
پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت بركاته به همایش گرامیداشت سالروز آغاز امامت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف/مسجد مقدّس جمکران
پیام معظم له به همایش سالروز آغاز امامت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

 

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله تعالی: «وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَیّامِ الله»
السَّلام علی مولانا صاحب العصر و الزّمان بقية الله ارواح العالمين له الفداء و علی آبائه الطّاهرين و علی شيعته، المتمسِّکين بأمره، الفائزين بولايته و المنتظرين لظهوره و رحمة الله و برکاته

با سلام و تبريک صميمانه و خالصانه خدمت ارادتمندان و چاکران آستان مَلک‌‌پاسبان صاحب ولايت کامله تامّه، عبد يگانه خدا، حضرت بقيّة الله مولانا الإمام المهدي ارواح العالمين له الفداء که در اين محفل باشکوه به شرف حضور نايل شده و خود را در معرض نسايم برکات و رحمت‌‌‌‌های الهی قرار داده‌اند، مراتب سپاس خود را از برگزاری اين مجلس قُدسی ابراز می‌دارم؛ به اميد آن که به حکم «الراضي بفعل قوم کالداخل فيهم» از برکات کثيره‌ای که ان‌شاءالله تعالی بر اين جلسه نازل خواهد شد، بهره‌مند و در عِداد سعادتمندان محسوب شوم.

روز مقدّس نهم ربیع المولود، سالروز آغاز ولایت و امامت حضرت ولی الله الاعظم امام مبین، بقیة الله فی الأرضین را به ساحت مبارك ولیّ دوران و به عموم منتظران روزگار نجات و خلاصِ بشر از ظلم و بی‌عدالتی و استكبار، تهنیت عرض می‌نمایم.

ملّت ولایی ایران و تمام شیعیان جهان، افتخار دارند كه چنین روز بزرگی را جشن گرفته و آن را عزیز و گرامی دارند.

از وظایف بسیار مهم در عصر غیبت، شكر این نعمت عُظمی است كه هر چه بیشتر و گسترده‌تر بروز داشته باشد، آثار مفید و بركات آن بیشتر است و نشان از زنده‌بودن جامعه مهدوی دارد.

از مظاهر درخشان شُكر این نعمت، یاد حجّت خدا در ایام متبرّك و روزها و زمان‌های منسوب به آن حضرت و گرامی‌داشت این روزها و شب‌ها، به دعا و عبادت، اصلاح امور و شئون دینی، تجدید عهد و بازگشت به خدا و مخصوصاً دعا برای تعجیل فرج و ظهور آن حضرت است كه افضل اعمال می‌باشد.

امروز همگان وظیفه داریم كه خصوصیات جامعه مهدوی را به جهان معرّفی نماییم كه جهانِ تشنه عدل و مواسات و خسته از ظلم و جنایات، خود را برای روز رهایی آماده كند و منتظر وعده الهی برای برپایی حكومت واحده عدالت باشد كه «إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعِیداً وَ نَرَاهُ قَرِیباً»
لطف الله صافی
ربیع المولود 1440 هـ.ق

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته به نشست علمی «مسائل مستحدثه و حوزه علمیه؛ چالش ها و رویکردها» مشهد مقدّس- صفر المظفر 1440هـ.ق
پیام مرجع عالیقدر به نشست علمی «مسائل مستحدثه و حوزه علمیه؛ چالش ها و رویکردها»

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگواران علماي اعلام، اساتيد و فضلاء و طلاب عزيزي که در نشست علمی«مسائل مستحدثه و حوزه علمیه؛ چالش ها و رویکردها» که در جوار آستان ملک پاسبان عالم آل محمّد حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام برگزار می گردد توفیق حضور دارند.
گر چه بر مطّلعان و محقّقان، لزوم ورود حوزه های علمی به این مسائل، پوشیده نیست و علما و فقهای حوزه مبارکه، سال هاست که در این مسیر، مشغول درس و بحث و تألیف و تصنیف و نشست های مختلف علمی می باشند و سخن در این باره، از باب توضیح محسوب می گردد، اجمالاً، نکاتی را به عرض مبارک می رسانم:
یکی از ابعاد عظمت پیامبر بزرگوار اسلام حضرت ختمی مرتبت محمّد مصطفی صلی الله علیه و آله، عظمت آن رهبر بزرگ در تشریع قوانین و احکام در همه ابعاد مورد نیاز بشر است.
قانونگذارى كه بتواند در مدّتی اندک با آن همه اشتغالات مهمّ و گوناگون- كه هر يك براى اينكه تمام وقت شخص را بگيرد کافی است- هزاران هزار مواد قانونی جامع و كامل و برنامه‏ى زندگى در جنبه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و ... به بشريت عرضه كند، غير از پيغمبر اسلام بر صفحه‏ى تاريخ ظاهر نشده است. اهميت اين بُعد از شخصیت آن حضرت، هنگامی ظاهرتر مى‏گردد كه به قانونگذارى‏ها و همفكرى‏ها و مطالعات و مباحثات دامنه‏دارى كه پيرامون يك مادّه‏ و تبصره قانونى مى‏شود و سپس به مجالس مقنّنه و قانونگذاری ارجاع مى‏شود و تحت بررسى و مشورت و رأی گیری واقع مى‏شود توجّه نماييم.
آيا حیرت انگیز نیست كه شخصى بدون همکار و نیز بدون سابقه‏ مطالعات قانونى و ديدن دانشكده‏هاى حقوق و قانون و بدون سابقه‏ى بررسى‏هاى اجتماعى، اقتصادی، بهداشتی و تجارب قضايى و غيره، در تمام جهات، قوانين جهان شمولی عرضه نماید كه پس از چهارده قرن، هنوز زنده و اصول آن مورد تصديق و حمايت حقوقدانان جهان و به باورِ اهل تحقيق، يگانه راه حل مشكلات كنونى جوامع بشري باشد؟
آری، فقه غنیّ اسلام‏‏، متضمّن هزاران مادّه‏ى قانونى و تعليمى و برنامه‏ى عملى و اخلاقى است که به یقین می توان گفت هیچ نقصی نداشته و می تواند راهگشای همه چالش های پیش روی امور بشریت باشد.
از طرفی دیگر، جهان معاصر، جهان ترقّي فنون و صنايع، جهان ارتباطات، جهان آگاهي‌هاي جدید و پیشرفت و نوآوری ها است و بشر، در چنين جهاني، هر روزه با مسائل و مشکلات جدیدی روبرو می گردد که باید دین مبین اسلام، پاسخگوی نیازهای او باشد.
با توجه به دو نکته فوق، راهی که مذهب مترقّی تشيّع -که همان اسلام ناب است- جهت حلّ مسائل مستحدثه بشری و حلّ مشکلات جوامع انسانی در نظر دارد، اين است كه باب اجتهاد را مفتوح مى‏داند و هر فردی که بتواند، بايد پس از نيل به مرتبه اجتهاد، طبق اجتهاد خود از كتاب و سنّت، احكام را استخراج نموده و به آن عمل كند و کسانی که هم قدرت بر اجتهاد ندارند، از اجتهاد و تخصّص او پیروی نمایند.
از اين جهت، باب بحث و تحقيق در مذهب شيعه هميشه مفتوح بوده و در همه اعصار و هميشه، فقه اسلام در سير و حركت و در دسترس تحقيق و بررسى بوده و اين مسئله‏اى است كه قبل از منحصركردن مذاهب فقهى به مذاهب اربعه، اهل سنّت نيز آن را پذيرفته بودند.
امروزه و در عصر غیبت کبری، فقه و فقهای مکتب شیعه در مواجهه با مسائل مختلف اجتماع، در حالت سکون و انزوا نیستند و تحرّکی فوق العاده دارند. شاهدِ بر این گفتار، ورود فقها به بررسی علمی اجتهادی مباحث رشته های مختلف است، مانند مسائل اقتصادی اعم از بانکداری و معاملات ارزی و نیز شرکت های هرمی و خرید و فروش های اینترنتی و ... ؛ مسائل بین المللی، همچون حقوق بشر، عدم استفاده از سلاح های کشتار جمعی، پیوستن به کنوانسیون های بین المللی و ...؛ مسائل پزشکی، همچون مرگ مغزی، تغییر جنسیت، تلقیح مصنوعی و ...، مسائل فرهنگی، مانند شبکه های مجازی، هنر و رسانه و دیگر مسائل مستحدثه، مخصوصاً مسأله فقه اداری نظام اسلامی، که جامعه نیازمند بدان خواهد بود.
اینجانب نیز آن هنگامی که در شورای نگهبان بودم و مسائل کشور در ابتدای پیروزی انقلاب، به علت عدم وجود قوانین راهگشا و از سویی دیگر هجمه های دشمنان خارجی و داخلی به اسلام، سخت و دشوار گردیده بود، با همین فقه و اجتهاد، قوانین را با مبانی اسلام و شرع تطبیق داده تا پیچیدگی‌های امور مستحدثه با استنباط قوانین راهگشا از آیات و روایات، سهل و آسان گردید.
همزمان و بعد از آن نیز، در رشته های مختلفِ مسائل مستحدثه از مسائل اقتصادی، مثل بانک و بیمه گرفته تا مسائل پزشکی، مانند تلقیح مصنوعی و تغییر جنسیت، و نیز مسائل قضائی، همچون تعزیر و حبس، و مسائل اجتماعی، مانند رسانه ها و شبکه های مجازی، مباحث مختلف و متعددی داشته‌ام که برخی از آنها به طبع رسیده است.
غرض اینکه این ابزارِ اجتهاد فقهای شیعه است که می‌تواند به وسیله آن فقه بی نظیر و قانونِ جامع اسلام، پاسخگوی تمام این مسائل و چالش ها باشد و الحمدلله کرسی‌های مختلف تدریس در حوزه های علمیه و تصنیف و تألیف کتاب ها و آثار مختلفی در این زمینه ها، حاکی از این امر است.
در پایان، ضمن تقدیر و تشکّر از برگزارکنندگان و فضلای حاضر در این نشست علمی، از خداوند متعال، عزّت و عظمت روزافزون حوزه‌های علمی فقهی شیعه را در ظلّ عنایات خاصّه حضرت بقیّة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء مسألت می نمایم و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
5 صفر المظفر 1440 هـ.ق
لطف الله صافی

موضوع:

پيام مرجع عالیقدر شیعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مد ظلّه العالي به سوگواره ملّی «علمدار کربلا»/ایلام - صفر المظفر 1440 هـ.ق
پیام مرجع عالیقدر به سوگواره ملّی «علمدار کربلا»/ایلام

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الإمام الصادق عليه السلام: «مَن قَال فينا بَيتَ شعر بَني اللهُ له بَيتاً في الجنة»

السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ الْمُطِيعُ للهِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَيْنِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِمْ وَ سَلَّمَ
فَنِعْمَ الصَّابِرُ الْمُجَاهِدُ الْمُحَامِی النَّاصِرُ وَ الْأَخُ الدَّافِعُ عَنْ أَخِیه‏
با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگان و عزيزان حاضر در اين همايش نوراني که جهت تجليل از مواقف عظيمه و مقامات عاليه حضرت ابی‌الفضل العباس علیه الصلوة و السلام، آن مجاهد صابر و حامی و ناصر سيّدالشهداء علیه السلام برگزار گرديده است، اين افتخار بزرگ را که نصيب برگزارکنندگان محترم و شرکت‌کنندگان ارجمند شده است گرامي مي‌دارم.
عبّاس. آري عبّاس، يک اسم با چهار حرف، امّا داراي همه مکارم و فضائل انساني. الگوي ايمان و معرفت، اسوه‌ جهاد و صبر و ولایتمداری و نمونه‌ بارز استقامت و دفاع از دین.
آن بزرگمردی که در بلاغت و شيوائي سخن، لسان پدر در دهان داشت و در دفاع از اسلام، با همان شجاعت علوی، در هنگامه شهادت، فریاد «إنّی أحامی أبداً عَن دینی» سر می‌داد.
سيره‌ و مواضع آن حضرت در حمايت از ساحت مقدّس ولایت و امامت، مبارزه با حکومت مستکبران تاريخ و دفاع از حجاب و عفاف حرم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، آن‌چنان کوبنده بود که حاکمان جبّار بني‌اميّه را منفور جهانيان و مورد لعن احرار و آزادی‌خواهان قرار داد.
اکنون و به مناسبت موضوع این همایش بزرگ و باشکوه، عرض می‌کنم که یکی از عوامل مهمّي که موجب حفظ و بقاء نهضت کربلای حسینی و در همان راستا، هدف مقدّس حضرت ابی‌الفضل العباس علیه السلام در دفاع از ولایت و امامت و مبارزه در راه حفظ دین شده است، مسأله شعر می‌باشد.
قريحه شعری در وجود بشر، از نشانه‌ها و آثار شگفت‌انگيز عالم خلقت و علائم غيب وجود انسان است و هر کسی که این نعمت الهي را دارا باشد، بايد شکرانه آن را بجا آورد و شکر آن چیزی نیست جز سرودن و انشای اشعار معرفت‌بخش و مخصوصاً سرودن اشعار در مدح و منقبت حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و اهل بیت عصمت و طهارت عليهم السلام و علی الخصوص اشعاری که در بیان واقعه و اهداف نهضت جهانی حضرت سید الشهداء علیه السلام و یاران با وفای آن حضرت باشد.
ما نمي‌توانيم و نمي‌خواهيم در توصيف و ارزش بالاي اين اشعار در اينجا سخني بگوییم. نمي‌توان گفت که در این میدان، شعراء و ادباء اسلام از عرب و عجم، چه پروازهايي داشته و اين معاني را چگونه دريافت کرده‌اند.
از جمله اين اشعار که بالخصوص مي‌خواهيم از آن تجليل کنيم و به سرايندگان آن درود بفرستيم و تعظيم نماييم، اشعاري است که در مدح و مرثیه حضرت قمر بنی هاشم ابی‌الفضل العباس علیه السلام سروده شده و سرشار از ادب و هدايت و در یک کلمه، ايمان‌افزاست.
اين اشعار ولایی، به حقّ، قدرت قريحه بشر و نمونه ممتاز گذر او از عالم مجاز، به عالم حقيقت است و باید چنين انديشه‌هاي تابناکی هميشه نُقل مجالس و زينت محافل و دست‌مايه وعّاظ و گويندگان و مربّیان و نویسندگان باشد.
اينجانب از اين برنامه که به عنوان «علمدار کربلا» ناميده شده است، تحسين و تقدير مي‌نمايم. همگان بدانند علاوه بر معارف و آگاهي‌هايي که از اجرای اين برنامه کسب خواهند نمود، به ثواب‌هاي عظيمی نائل می‌شوند و موجب جلب رضایت خاطر مبارک و مقدّس صاحب العصر و الزمان حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفداء خواهند شد. والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته
5 صفر المظفر 1440 هـ.ق
لطف الله صافي

موضوع:

بمناسبت ۲۳ محرم الحرام سالروز تخریب حرم امامین عسکریین علیهماالسلام
بمناسبت ۲۳ محرم، سالروز تخریب حرم امامین عسکریین علیهماالسلام

* بازخوانی پیام‌های مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف

- پیام معظم له به مناسبت واقعه دردناک تخریب حرم امامین عسکریین علیهماالسلام

بسم الله الرحمن الرحیم

ألا ما لهذه السماء لا تمور؟!
و ما للجبال تری لا تسير؟!

الله اكبر! الله اكبر!
 لقد وقعت ثلمه عظمی تزعزعت بها اركان‌الدين و انهدمت بها قواعد شوكة‌المسلمين، مصيبة ما أعظمها.
بارالها! از حوادث درناكی كه بر مسلمانان از فتنه‌ی گروهی خوارج پيشه،‌ دشمنان حقيقي دين، فرقه‌ِ‌ی مستحدثه، تروريست و جنايت پيشه كه به اسم اسلام و حمايت از كتاب و سنت، علی‌الدوام مسلمانان را از زن و مرد و پير و جوان و كودكان خردسال به خاك و خون می‌كشند و حتی در حال نماز و عبادت ‌و در مشاهد شريفه كسی را امان نمي‌دهند و هزاران مسلمان دوستدار اهل بيت عليهم‌السلام را در كشور عراق به جرم داشتن ولايت آل البيت عليهم‌السلام مظلومانه و با فجيع‌ترين وضع مي‌كشند به تو شكايت می‌كنيم؛ اللهم اليک الشکوی و انت الشاهد علی هذه البلوی
خدايا! تو مي‌داني و مي‌بيني كه بر شيعيان در عراق چه مي‌گذرد و چه خون‌هاي پاكي كه بر زمين ريخته مي‌شود و سران به اصطلاح اهل سنت با سكوت خود، از محكوم كردن اين جنايت‌ها خودداري مي‌كنند؟ خبر بسيار دردناك بمب‌گذاري در حرم مطهر ملايك پاسبان عسکريين عليهما‌السلام و تخريب قبه‌ي منوره و مقدسه‌ي آن دو امام بزرگوار،‌ عمق جنايت و شرارت اين مفسدان و دشمني آنان را با اسلام، ‌قرآن و اهل بيت ‌ظاهر كرد؛ زبان و بيان از تقرير بزرگي اين فاجعه و محكوم كردن آن، ‌عاجز و از عرض تسليت به پيشگاه مقدس قطب عالم امكان،‌حضرت بقيت‌الله ‌ارواح‌العالمين له الفدا، قاصر است؛ اللهم انا نشكوا اليك فقد نبينا و غيبه ولينا و تظاهر الزمان علينا؛ ما امريكا و ساير دول غربي را در فجايعي كه در عراق ‌واقع مي‌شود مسوول مي‌دانيم.
اينجانب ضمن محكوم كردن اين جنايت هولناك، اعلام عزاي عمومي كرده و از حوزه‌هاي علميه‌ي سراسر كشور مي‌خواهم كه روز شنبه،‌دروس خود را تعطيل كرده و اقامه‌ي عزا كنند.
وسيعلم الذين ظلموا اي منقلب ينقلبون.»

23 محرم الحرام 1427 هـ.ق
لطف الله صافی

_______

- پیام معظم له به مناسبت اولین سالگرد واقعه دردناک تخریب حرم امامین عسکریین علیهماالسلام

بسم الله الرحمن الرحيم
سالگشت فاجعه بزرگ هتک روضه مقدسه عسکريين عليهما السلام را به پيشگاه حضرت بقية الله ارواح العالمين له الفداء با کمال خضوع و ادب، تسليت عرض مي نمايم.
هتک حرمت آن امامين همامين عليهما السلام مصيبت بزرگي است که نه فقط بر عالم تشيع، بلکه بر عالم اسلام وارد شده است؛ هر مسلماني به محبت و ولايت اهل بيت عليهما السلام، بر حسب روايات متواتر و اتفاق شيعه و سني از ارکان ايمان است؛ هر مسلماني به محبت و ولايت اهل بيت عليهما السلام موظف بوده و بايد از اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم تجليل، تکريم و تعظيم داشته باشد که فرداي قيامت از آن سؤال خواهد شد.
هر گونه و با هر زبان بخواهيم اين جسارت بزرگ را محکوم کنيم و اظهار مصيبت نماييم، حق آن ادا نمي شود.
متأسفانه شرايط خاص عراق و فتنه هايي که گروه خاصي از جهال و نواصب همه روزه برپا مي نمايند و مردم بي گناه را از صغير و کبير، زن و مرد قتل عام مي نمايند، مانع از بازگشت آرامش و امنيت به اين کشور شده است؛ دست پروردگان و مزدوران اشغالگران، عامل اين بحران و نا امني اند؛ زيرا مي دانند بازگشت امنيت به کشور و تسلط حکومت برگزيده مردم بر اوضاع، بهانه اي براي بقاي اشغالگري نمي ماند و خواه ناخواه، بايد به اشغالگري پايان دهند و در اين ميان با تأخير بازسازي حرم مطهر عسکريين عليهما السلام نيز اين مصيبت عظمي همچنان ادامه دارد؛ حکومتي که اکنون در عراق با حضور اشغالگران تأسيس شده از هر جهت مردمي است و به هر حال، مشروعيت دارد و به طور قطع اگر تا به حال، عوامل مزدور و جهال وهابي مانع نشده بودند، اين حکومت اکنون توانسته بود با به دست گرفتن زمام امور، عذر اشغالگران را خواسته، و راه هر بهانه اي را براي ادامه اشغال بسته بود.
بر همه کساني که دلهايشان براي کشور عزيز عراق و اين منطقه عزيز اسلامي مي طپد؛ براي همه آناني که از شيعه و سني، محبت اهل بيت عليهما السلام را، که علامت ايمان و طهارت از نفاق است، در دل دارند، براي آنان که به عتبات عاليات، کربلا، نجف و حوزه هزار ساله آن احترام مي گذارند، براي دولت ها و دولتمردان همه کشورها لازم است حکومتي را که در عراق روي کار آمده تقويت و در استحکام ارکان آن تلاش کنند و سياست هاي خود را به گونه اي تنظيم کنند که استقلال و آزادي عراق با قوت اين حکومت، پي ريزي شود.
حقير به همه دولتمردان اسلامي هشدار مي دهم که در اين رابطه همه مسئوليت داريد؛ اگر مي خواهيد اين سرزمين مقدس از دست اشغالگران آزاد گردد، سياست هاي خود را با قدرت يافتن حکومت مردمي عراق، هماهنگ سازيد.
و ما النصر الا من عند الله العزيز الحکيم.
23 محرم الحرام 1428 هـ.ق
لطف الله صافي

______

- پیام معظم له به مناسبت سومین سالگرد واقعه دردناک تخریب حرم امامین عسکریین علیهماالسلام

                                                          بسم الله الرحمن الرحيم
سه سال از فاجعه‌ي عظيم و هولناک تخريب و هتک حرمت بارگاه ملکوتي و آسماني آستان فرشته پاسبان امامين همامين امام هادي و امام عسکري عليهماالسلام مي‌گذرد.
سه سال است که قلب مقدس قطب دايره‌ي امکان، حضرت بقية‌الله الاعظم عجل الله تعالي فرجه الشريف در مصيبت هدم حرم جدّ و پدر بزرگوارشان، داغدار است.
سه سال است که ملائکه‌ي الهي وفرشتگان مقرب درگاه حق، برگرد حريمي مي‌گردند که از کينه‌ي نابکاران ويران است.
سه سال است است که شيعه در ماتم اين مصيبت عظمي، اندوهناک و غمناک است.
اللهم إنّا نشکوا إليک فقد نبيّنا و غيبة وليّنا و کثرة عدوّنا و شدّة الفتن بنا
ضمن عرض تسليت مجدد اين مصيبت عظمی به ساحت مقدس ولي دوران و امام عالم امکان حضرت صاحب العصر و الزمان عجل الله تعالی فرجه الشريف از همه شيعيان و دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت عليهم‌السلام مي‌خواهيم تا با اقامه ي عزا و برپايي مجالس، ياد آن بزرگواران را گرامي داشته و انزجار خود را از فتنه‌ي گروهي خوارج پيشه، دشمنان حقيقي دين، فرقه‌ي مستحدثه، تروريست و جنايت پيشه که به اسم اسلام و حمايت از کتاب و سنت علي الدوام مسلمانان را از زن و مرد و پير و جوان و کودکان خردسال به خاک و خون مي‌کشند و حتي در حال نماز و عبادت و در مشاهد شريفه کسي را امان نمي‌دهند، اعلان نمايند.
بحمدالله چندي قبل با اهتمام عدّه‌اي از دوستداران اهل بيت عليهم‌السلام اين آستان فرشته پاسبان که تعلق خاص به حضرت بقيةالله مولانا المهدي صاحب العصر و الزمان عجل الله تعالي فرجه الشريف دارد براي زيارت زائران امامين عسکريين عليهما السلام آماده‌سازي شد که هم اکنون پذيراي دلباختگان فراواني از سراسر جهان مي‌باشد.
اينجانب از ستاد محترم بازسازي مي‌خواهم انشاء الله با سرعت عمل هر چه زودتر به کوري چشم اعداء اهل بيت عليهم السلام بناي اين مشهد مطهر با شکوه‌تر و مجلّل‌تر پايان يابد و چشم دوستان اهل بيت عليهم السلام و خصوص شيعيان به آن روشن و لمعان انوار آن جهان را منور سازد.
هرگونه ابراز خدمت و تلاش و سعي و زحمت در تجديد اين آستان عرش نشان مورد تقدير خاصّ حضرت بقيةالله ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء و شخص شخيص آن يگانه دوران و امام عالم امکان است.
اينجانب اگر کارگر ساده‌اي در اين بازسازي بودم سر افتخار به اوج مهر و ماه مي‌رساندم.
و لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم.

23 محرم الحرام 1430 هـ.ق
لطف الله صافي

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به مناسبت ارتحال عالم ربّانی آیة ‌الله حاج آقا مرتضی اشرفی شاهرودی ره
پیام مرجع عالیقدر در پی ارتحال آیة ‌الله مرتضی اشرفی شاهرودی (ره)

پیام مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف

به مناسبت ارتحال عالم ربّانی آیة ‌الله حاج آقا مرتضی اشرفی شاهرودی ره

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

إنّا لله و إنّا إلیه راجعون

 

حضرت آیة الله آقای حاج شیخ مصطفی اشرفی شاهرودی دامت برکاته

 

رحلت عالم ربّانی حضرت آیة الله آقای حاج شیخ مرتضی اشرفی رحمة‌الله علیه، موجب تأثر و تأسف گردید.

خدمات آن روحانی وارسته در شاهرود و دفاع ایشان از ارزش‌های اسلامی، ترویج و نشر معارف نورانی اهل البیت علیهم‌السلام و مبارزه با بدعت‌ها و انحرافات، و تربیت شاگردانی فاضل، خاطره ‌ای ماندگار از آن عالم بزرگوار باقی خواهد گذاشت.

این ضایعه را به حضرتعالی و بیت علم و فضیلتِ مرحوم آیة الله حاج آقا بزرگ اشرفی رحمة‌الله علیه و حوزه‌های علمیّه و اهالی شریف شاهرود، تسلیت می‌گویم.

ان شاء‌الله تعالی در این ایّام سوگواریِ حضرت سالار شهیدان ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام، میهمان آن حضرت بوده باشند و با شهدای کربلا محشور گردند.

لطف الله صافی

2 محرّم الحرام 1440 هـ.ق

موضوع:

پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته بمناسبت رونمایی از ترجمه وزین و ارزشمند موسوعه بزرگ الغدیر
پیام مرجع عالیقدر بمناسبت رونمایی از ترجمه موسوعه بزرگ الغدیر

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحيمِ

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي هَدَانَا لِهَذَا وَمَا کُنَّا لِنَهْتَدِيَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللّهُ و الصَّلاة وَالسَّلام عَلی اَشرَفِ الاَنبياءِ وَالمُرسَلين وَ عَلَى أَهْلِ بَيْتِهِ المَعصُومينَ سِيَّمَا بَقِيَّةَ اللَّهِ‏ فِي‏ الْأَرَضِين و ألحَمدُلِلَّهِ الَّذي جَعَلَ کَمالَ ديِنِهِ وَ تَمامَ نِعمَتِهِ بِوِلايَةِ مولانا أميرِالمُؤمِنينَ عَلَیهِ اَفضَلِ صَلَوَاتُ المصلین.

عرض سلام و ادب دارم به همه غدیریان عزیز که در این محفل باشکوه، شرف حضور داشته و همراه ده‌ها هزار نفری که در غدیر خم در حجة الوداع به فرمان باری تعالی در بهترین موتمر و مقدس ترین اجتماع تاریخ بشریت با امیرالمؤمنین علیه السلام بیعت نمودند، تجدید عهد و پیمان می‌نمایند.
 درود خدا بر شما و بر همه شیعیان با اخلاص و موالیان اهل البیت علیهم‌السلام.

 

این مجلس مقدس که در ایام نورانی ذی الحجه در این دارالعلم و دارالولایه برگزار گردیده، مفتخر است که یکی از مهمترین و باارزش ترین کتابهای ولایی را به زیور طبع رسانده و آن را به جامعه فرهنگی تقدیم نماید.

 

کتاب شریف و گرانسنگ الغدیر (علی صاحبهِ السّلام من الله القدیر) که بوسیله یکی از رجال و قهرمانان تألیف و تصنیف، شخصیت بزرگ علم و فضیلت و خادم مخلص درگاه آسمانی علوی و احیاگر اسناد محکم و متواتر، مرحوم علامه امینی اعلی الله مقامه الشریف تدوین و مکتوب گردیده، کتاب جاوید و ماندگاری است که برای هر کسی که با هر مذهب و مسلکی بوده و اهل انصاف باشد، حجت کامله بالغه بر خلافت بلافصل امیرالمؤمنین علی علیه السلام است.

 

الغدیر، دانشنامه و مجموعه‌ای از فضائل علی علیه‌السلام است. درود و رحمت خداوند بر علامه امینی که این فخر بزرگ برای اوست.
نام او و الغدیر، یادآور نام مبارک مولی الموحدین و یعسوب المسلمین امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام است.

 

اینجانب توفیق بزرگی را که نصیب بنیاد فرهنگی امامت شده تا این کتاب شریف را ترجمه‌ای روان و سلیس نمایند، توفیق الهی و عنایت ربّانی می‌دانم.

 

خوشا بحال عزیزانی که در این اثر بزرگ نقش داشته و زحمات زیادی متحمّل شده اند که ان شاء الله از صاحب ولایت مطلقه الهیه اجر و پاداش خود را دریافت خواهند کرد.
توفیقات بیشتر اساتید و فضلای محترمی را که در این صراط مستقیم قدم بر می‌دارند از خداوند متعال مسئلت دارم و ان شاء الله تعالی منظورِ نظر کیمیا اثر قطب عالم امکان حضرت ولی الله الأعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار بگیرند و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین و الصلوه و السلام علی سیّدنا محمد و آله الطاهرین.

 

 

۲۱ ذی الحجه ۱۴۳۹ ه.ق
لطف الله صافی

موضوع:

پيام مرجع عاليقدر حضرت آيت اللّه العظمى صافي گلپايگاني مدّ ظلّه العالي به سلسله همايش طرح اعتقادي- آموزشي بصائر
پيام مرجع عاليقدر به همايش بصائر

 

بسم اللّه الرّحمن الرّحيم
قال اللّه تعالى: «قَدْ جَاءَكُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَكِتَابٌ مُبِينٌ* يهْدِي بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَيخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ »(المائدة/15و16)
السّلام عليکم و رحمة اللّه
با عرض احترام به حضّار گرامي و تقدير از برنامه اي که چند سال است به عنوان «طرح اعتقادي- آموزشي بصائر» انجام مي شود و با تأکيد بر لزوم کار و اهميّت تبليغ در شرايط کنوني که فعاليت هاي اضلالي زياد گشته و مخصوصاً نسل جوان را هدف قرار داده و به تضعيف سنت هاي ثابته و تخريب ساختارهاي مقدّس اهتمام دارند، ارائه محتواهاي اعتقادي و تقويت مباني ديني، تحت عنوان مذکور، عالية المضامين و کثيرة ‌الجوانب است.
اين موضوع در هر حد در جامعه و دانش پژوهان و دانشگاهيان و ساير اصناف مطرح شود موجب رشد معرفت و شعور ديني و درک مقاصد وحياني مي گردد.
جاذبه قرآن مجيد که با آن سرعت، عالم انسانيت را متوجه به اسلام و معارف آن نمود از آن زمان تا به حال که چهارده قرن گذشته همواره زنده و بيشتر از پيش جالب و جاذب است و اين قرآن است که علي الدّوام دل‌ها را به ايمان جذب مي نمايد. اعلاميه جهاني و آزادي بخش آن مثل «تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ» و «إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى» و «إِنَّ اللَّهَ يأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ» هميشه و در هر دوره و عصر، گوش و دل بشر را مي نوازد.
لسان انبياء و زبان وحي و زبان قرآن در دل ها چنان نفوذ و تأثيري دارد که هيچ زباني اين تأثير را ندارد. اگر زبان همه حکماء و به اصطلاح اهل معقول و نوابغ و ارباب فنون فلسفي يک زبان باشد، در باوربخشي و ايمان به غيب قطعاً يک صدم اثر زبان قرآن را ندارد. هيچ کدام توفيقي که تمام باشد نداشته‌اند و سخنانشان در اين موضوع بيشتر مانند آب در غربال کردن بوده و گاه خودشان هم از نعمت ايمان محروم شده و در مسائلي مانند ربط حادث به قديم و معاد عالم ديگر کسي را به باور نرساندند بلکه گمراه شده اند.
الهيات و معارف عالي بشري فقط با زبان قرآن و زبان رسول اکرم و ائمه عليهم السلام و نهج البلاغه و صحيفه کامله در دل ها نفوذ مي کند.
مکتب هاي ديگر نمي توانند و نتوانسته اند قلوب را فتح نمايند. اگر زبان قرآن و آن آيات رسا نبود، مکتب هايي که از عصر بني اميه آغاز گرديد و در عصر بني عباس رايج شد و در برابر مکتب قرآن وارد مدرسه اسلام و قرآن گرديد، کمترين اثري نداشتند. فقط اسلام را تا حدي از سير به جلو بازداشتند و تنها معارف نوراني قرآن بود که اسلام را به اين وسعت خارق العاده رساند.
قرآن کريم بيش از آنکه کتاب چهارده قرن پيش و کتاب جوامع کوچک دنيا باشد کتاب امروز و جامعه بزرگ جهاني امروز است و بيش از آن که کتاب امروز باشد کتاب فرداها و عصرهاي آينده است. آنچه ثابت و مسلّم است مجد و عظمتي که براي مسلمانان به آن صورت بي نظير فراهم شد از برکت تعاليم قرآن بود و هر سستي و ضعفي که در هر عصر و زمان در ارکان جامعه مسلمين پيدا شد در اثر دوري از قرآن و هدايت هاي آن و دوري از مبيّن و معلّم اصلي قرآن بود و يگانه راه جبران خسارت ها و ترميم ضعف ها بازگشت به قرآن است.
بنابر اين بهترين خدمت به جامعه مسلمانان به خصوص نسل جوان و راه رستگاري و نجات از هر گونه ضعف و استضعاف، قرآني شدن و قرآني ساختن جامعه است.
بايد همه مبلغ قرآن باشيم و حقايق آن را به دنياي معاصر که سخت تشنه حقيقت و معنويت است برسانيم و مؤسسات تحفيظ قرآن و تدريس قرائت قرآن و تفسير و بيان علوم قرآن را هر چه ممکن باشد گسترش دهيم و با اين مؤسسات همکاري و معاضدت تنگاتنگ داشته باشيم که خوشبختانه گرايش جامعه به خصوص جوانان مؤمن و آگاه به قرآن بسيار موجب اميدواري و علامت رشد و آگاهي و بيداري است. مراکز تعليم قرآن و دارالتعليم ها رو به ازدياد و حفظ و تعليم و تعلّم قرآن موجب فخر و مباهات است.
نکته‌اي که در اين حرکت وسيع و قرآني بايد به آن توجه داشت هشدار حضرت رسول اکرم صلّى اللّه عليه وآله در حديث متواتر ثقلين است که بايد تمسّک به قرآن با تمسّک به عترت و ائمّه طاهرين عليهم السّلام توأم و مقرون به هم باشد. آنچه بر حسب اين حديث قطعي و مسلّم، امان از ضلالت و گمراهي است تمسّک به ثقلين قرآن و عترت است.
پرواز به سوي مدارج و معارج قرب الهي با اين دو بال صورت مي‌گيرد و با ترک هر کدام، پرواز تنها با ديگري امکان پذير نيست. صرف ياد گرفتن قرآن بدون تمسّک به هدايت هاي ائمّه طاهرين عليهم السّلام و ولايت آنها و معرفت مقامشان ميسّر نمي‌شود و الّا امثال حجّاج‌ها در قرائت صحيح قرآن و درک فصاحت و بلاغت آن مهارت داشتند ولي مصداق «ربّ تال القرآن و القرآن يلعنه» بودند.
بنابر اين لازم است که مؤسسان اين مراکز قرآني با آگاهي و هوشياري اين نکته را که بسيار مهم است در برنامه ها و اساسنامه هاي خود منظور فرمايند.
در پايان با تضرع، از درگاه خداوند متعال ظهور موفور السرور موعود قرآن و صاحب آن حضرت بقية اللّه مولانا المهدي ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء را از خداي متعال مسألت مي نمايم و اميدوارم که شرکت کنندگان و برگزارکنندگان اين برنامه پرمحتوا و سودمند، تحت حمايت و عنايات آن حضرت مؤفّق و مؤيّد باشند. والسّلام عليکم و رحمة اللّه.
 
اقلّ المعتصمين بحبل التمسّک بالثّقلين
  لطف الله صافي

موضوع:

پیام تسلیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی ادام الله ظله الشریف بمناسبت ارتحال آیت الله بهشتی اصفهانی (ره).
پیام تسلیت مرجع عالیقدر درپی ارتحال آیت الله بهشتی اصفهانی (ره)

بِسمِ اللهِ الرَّحمَنِ الرَّحيمِ

إِنَّا لله و إِنَّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ.

رحلت عالم ربانی حضرت آیة الله آقای حاج شیخ مجتبی بهشتی رضوان الله تعالی علیه موجب تأثر و تأسف گردید.

آن عالم عظیم الشأن عمر با برکت خود را در خدمت به اسلام و مکتب نورانی اهل البیت علیهم السلام و خادمی مولای خود حضرت بقیة الله الأعظم ارواح العالمین له الفداء سپری نمود.

رحلت این روحانی وارسته را به حضرات آیات و علمای اعلام و حوزه علمیه و اهالی شریف اصفهان و بیت مکرم ایشان تسلیت عرض می کنم و رحمت واسعه الهی را برای آن عالم جلیل القدر از خداوند متعال مسألت دارم.

۱۹ ذی الحجة الحرام ۱۴۳۹
لطف الله صافی

موضوع:

پیام ‌مرجع عالیقدر و مدافع راستین ولایت، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته به یازدهمین اجلاس بین المللی غدیر/مشهد مقدس ۱۴۳۹ ق
پیام ‌مرجع عالیقدر به یازدهمین اجلاس بین المللی غدیر/مشهد مقدس

پیام ‌مرجع عالیقدر و مدافع راستین ولایت، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته به یازدهمین اجلاس بین المللی غدیر/مشهد مقدس ۱۴۳۹ ق

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلوه و السلام علی امین وحیه و خاتم رساله ابی القاسم محمد و آله الطیبین الطاهرین سیما مولانا بقیه الله فی الارضین.

و السلام علی دین الله القویم و صراطه المستقیم و النبا العظیم و یعسوب المومنین و سید المسلمین امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه افضل صلوات المصلین.
بار دیگر اجلاس شکوهمند علمی فرهنگی غدیر در شهر مقدس مشهد، از این ذرّه ناچیز، خاک پایِ دوستداران امیرالمومنین علیه الصلوه و السلام خواستند که عرض ادب و اخلاص و احترام به ساحت مقدس غدیریان و عاشقان مکتب وحیانی غدیر داشته باشم.
حقیر عرض کردم در جایی که اندیشه بلند ادَبای عالم و دانشمندان جهان در طول تاریخ از گفتن سطری در فضائل آن حضرت عاجز باشند و چکامه نویسندگان بزرگ نتواند گوشه ای از مناقب امیر بیان را تحریر کنند، بنده بی بضاعت چه گوید که قلّ بیانی و کلّ لسانی.
آنجایی که خود مولا فرمود: ینحدر عنّی السیل و لا یرقی الیّ الطیر،
مثل بنده حقیر چه بگویم و چه بنویسم، ولی از باب ما لایُدرک کلّه لایُترک کلُه،
آب دریا را اگر نتوان کشید
هم به قدر تشنگی باید چشید
به همراه همه خاکساران درگاه آن بزرگوار، عرض می کنم آنجا که نام علی علیه الصلوه والسلام و یاد علی علیه السلام و ذکر فضائل بی شمار آن حضرت است، محل پرواز ملائکه و نزول فرشتگان مقرّب الهی می باشد.
چه روز و زمانی برای این ذکر و یاد، بهتر از جشن سعید غدیر که در این عید بزرگ، دوستداران حضرت، مجالس خویش را قرین سعادت می گردانند.
مگر می توان درباره قدر و منزلت این مجالس و محافل سخن گفت و مگر می توان در عظمت غدیر و غدیریان، عرضی داشت که سخن از غدیر، یعنی سخن از سرّ خداوند قدیر و ناموس خلقت. سخن از روح واقعی ادیان الهی و در یک کلمه، سخن از ولایت که تکامل همه ادیان و اتمام همه نعمت های الهی است.
غدیر، حادثه بزرگ تاریخ بشریت است. روز سرنوشت برای انسانیت و زیباترین حماسه ی تاریخ ادیان آسمانی است.
غدیر روز معرّفی محبوبترین آفریده خدا بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است. روزی که خداوند متعال دلبری خود را به محبوب خویش نشان داد و به جهانیان اعلام کرد که علی را من برگزیدم و او را امیر بر همه مردم قرار دادم.
روزی که صاحب این قبّه سامیه شریفه و مضجع منورّه، حضرت ثامن الائمه علی بن موسی الرضا علیهم السلام درباره آن می فرمایند:
ان یوم الغدیر فی السماء اشهر منه فی الارض
روزی که خداوند متعال به جبرئیل امین فرمان می دهد تختی را بعنوان تخت کرامت الهی در مقابل بیت المعمور نصب کند و بر آن بالا رود و ملائکه آسمان ها بر گِرد او جمع شوند و مدح و ثنای رسول اکرم صلوات الله علیه و آله بگویند و برای شیعیان امیرالمومنین علیه السلام و دوستان آن حضرت، طلب آمرزش نمایند.
و امروز همه مسلمانان وظیفه دارند که به هر وسیله ای که می توانند این خاطره مهم را با شکوهِ تمام زنده نگه دارند و آن را به نسل های بعد از خود انتقال دهند که پیامبر عالیقدر اسلام فرمودند: فلیبلغ الحاضر الغائب و الوالد الولد الی یوم القیامه.
در پایان، حقیر با حالت مسکنت و خشوع و انابه به درگاه ولایت عظمای علوی، سر تعظیم فرود آورده و از خداوند متعال مسئلت دارم که فرج موفور السرور وجود مبارک حضرت ولی عصر ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء و عجّل الله تعالی فرجه الشریف را نزدیک گرداند و همه ما را از انصار و یاوران آن حضرت قرار دهد و همگان را از فِتَن آخر الزمان محفوظ دارد و گرفتاری های شیعیان را به یُسر و فرح و شادمانی تبدیل فرماید؛ انّهم یرونه بعیداً و نریه قریباً
و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین و صلّی الله علی سیدنا محمد و آله الطیبین الطاهرین و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

دهه مبارک غدیر ۱۴۳۹  ه ق
لطف الله صافی

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - پیام‌‌ها