وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم لا فَضْـلَ إلّا لِأَهْلِ العِلْـمِ إِنَّهُم       عَلَی الهُدی لِمَـنِ اسْتَهْدی أَدِلّاءُ باعرض سلام و احترام خدمت اساتید محترم و فضلای ارجمندی که در این مجلس نورانی شرف حضور دارند و...
جمعه: 1400/09/12 - (الجمعة:27/ربيع الثاني/1443)

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی:
مرحوم علّامه آقای جعفری، اهل حقیقت بودند./شرح نهج البلاغة ایشان بسیار خوب و قابل استفاده است.
دیدار مسئول موسسه نشر آثار علامه جعفری ( ره) با معظم له

عصر یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰، مسئول مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری ره، با حضور در بیت مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة‌الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته، با ایشان دیدار کرد.

در ابتدای این دیدار، جناب آقای علی جعفری، فرزند مکرّم علّامه جعفری ره و مسئول مؤسسه، گزارشی از فعالیت‌های این مرکز و برنامه بیست و سومین سالگرد ارتحال آن مرحوم ارائه داد.

معظم له نیز با طلب رحمت و رضوان الهی برای علامه شیخ محمّد تقی جعفری ره فرمودند:
سابقه رفاقت بنده با آن مرحوم به نجف اشرف و درس مرحوم آیت الله آقای شیخ محمدکاظم شیرازی رضوان الله تعالی علیه بر می‌گردد. البته بعد در ایران هم این ارتباط حفظ شد و بارها ایشان منزل ما آمده بودند و حقیر نیز ایشان را ملاقات ‌کرده بودم.

ایشان در ادامه با نقل برخی از فضایل اخلاقی مرحوم علامه جعفری ره فرمودند:
مرحوم علامه اهل حقیقت بود و مقامشان از آنچه تصوّر می‌شود بالاتر است و امثال آن مرحوم جایگزین ندارند. ان شاء الله با احیای آثار علّامه، این شخصیت ارزشمند را زنده نگهدارید.

مرجع عالیقدر در ادامه با نقل خاطره‌ای از آن مرحوم فرمودند:
یادم هست وقتی که ایشان شرح و نقد مثنوی را می‌نوشتند به ایشان پیشنهاد دادم که نهج البلاغة را شرح دهند و آن مرحوم، این شرح ارزشمند را که اکنون به همت شما و همکارانتان با این شکل خوب و زیبا چاپ شده است، نوشتند. احیای آثار ایشان مخصوصاً کتاب‌هایی مثل شرح نهج البلاغه‌شان بسیار سودمند و مفید است.

معظم له در پایان با تجلیل مجدد از شخصیت علامه جعفری ره، افزودند:
از خداوند متعال رحمت و رضوان برای ایشان مسئلت دارم و امیدوارم توفیقات شما و همکارانتان در احیای آثار آن مرحوم روز به روز بیشتر شود و همه تحت عنایات و توجهات حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف باشید.

در پایان این دیدار، مدیر محترم مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفری ره، با بیان اینکه مرحوم علامه نیز به حضرتعالی ارادت داشتند و بارها همگان را به مطالعه آثار جنابعالی، مخصوصاً کتاب «منتخب الأثر» و «پرتوی از عظمت امام حسین علیه السلام» توصیه می‌کردند، مجموعه آثار سیزده جلدی و نیز ویراست جدید تفسیر نهج البلاغة را، به معظم له اهدا کردند.

موضوع:

در دیدار دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام مطرح شد:
معارف ناب اهل البیت علیهم السلام را به دنیای تشنه حقیقت و معنویت برسانید./معارف اهل البیت علیهم السلام ثروت بزرگ و ارزشمندی در دست ماست.
دیدار دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با معظم له

حجة الاسلام والمسلمین آقای رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف با ایشان دیدار کرد.

در ابتدا، ایشان گزارشی از فعالیت های گذشته و برنامه‌های آتی این مجمع ارائه کرد.

معظّم له نیز با تقدیر و تشکر از فعالیت‌های انجام‌شده توسط مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام فرمودند:
توفیقاتی که برای این مجمع در ترویج و نشر معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام حاصل شده است، جای تقدیر و تجلیل دارد و باید روز به روز این فعالیت‌ها افزایش پیدا کند.

آیت الله العظمی صافی در قسمت دیگری از بیانات خود افزودند:
الحمدلله و به برکت معارف قرآن و اهل البیت علیهم السلام، ذخایر و ثروت‌های ارزشمند معنوی بسیاری داریم که ما را از مکتب‌های دیگر بی نیاز می ‌کند.

مرجع عالیقدر در ادامه بیان کردند:
حال که این ثروت ‌های عظیم در دست ماست، باید آن را به دنیای تشنه حقیقت و معنویت برسانیم. اهتمام کنید این امر مهمّ را به بهترین وجه انجام دهید.

معظم له در پایان این دیدار فرمودند:
ان‌ شاء الله توفیقات شما و همکارانتان در نشر معارف والای اهل البیت علیهم السلام، روز به بیشتر شود و همه تحت توجهات حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف باشید.

موضوع:

در دیدار دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با معظم له:
بیانات مهم مرجع عالیقدر شیعه درباره اوضاع اقتصادی کشور 

صبح امروز ۲۹ مهرماه ۱۴۰۰ آقای دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی با مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف ملاقات کرد.

در این دیدار که نمایندگان مردم قم نیز حضور داشتند آقای دکتر قالیباف با تبریک عید مسعود میلاد پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و امام صادق علیه السلام، گزارشی را از فعالیت‌های مجلس شورای اسلامی در دوره جدید ارائه داد.

 مرجع عالیقدر با تبریک میلاد مسعود پیامبر رحمت و مهربانی صلی الله علیه و آله و میلاد با سعادت حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، بیانات مهمی ایراد فرمودند.

در بخشی از این بیانات آمده است:
 توجه داشته باشید که همه کارها باید برای جلب رضایت خداوند متعال و خشنودی مردم باشد. اگر نیت انسان در کارهایش خدایی باشد، خداوند متعال هم، کمک و یاری خواهد کرد.

معظم له در قسمت دیگری از توصیه‌های خود با اشاره به گرانی سرسام آور و مشکلات زیادی که برای مردم پیش آمده است فرمودند:
گرانی برای مردم طاقت فرسا شده و تحمل آن برای مردم عزیزمان بسیار سخت و مشکل شده است. 
بنده بسیار نگران وضعیت اقتصادی و مشکلات مردم هستم. مردم نجیب و شریف کشور ما مستحقّ این وضعیت نیستند.

 مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از بیانات خود فرمودند:
 توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید.
 امروز یکی از راه‌های اصلاح امور این است که با حفظ منافع کشور و با عزّت، با جهان در ارتباط باشیم که خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد.

ایشان در قسمت پایانی دیدار فرمودند:
امیدوارم عنایات و توجهات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بر این مملکت و مردم شریف ما مستدام باشد و شما و همکارانتان و کسانی که دوست دارند به مردم خدمت کنند و ناراحتی و غصّه مردم را برطرف نمایند، بر مشکلات فائق آیند و مردم را خوشحال نمایند.
 

موضوع:

‌اهدای پرچم بارگاه ملکوتی امیرالمؤمنین علیه السلام
‌اهدای پرچم بارگاه ملکوتی امیرالمؤمنین علیه السلام

امروز پنج شنبه ۱۳ ذی القعدة ۱۴۴۲، مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته به زیارت پرچم مطهر بارگاه ملکوتی حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب سلام الله علیهما نائل شدند.

در این مراسم معنوی، سلام تولیت آستان ملائک پاسبان علوی علیه آلاف التحیة و الثناء، توسط جناب آقای دکتر هادی انصاری، به معظم له ابلاغ گردید.

مرجع عالیقدر نیز ضمن ادای احترام به این پرچم مقدس و متبرّک، ولایت امیرالمومنین سلام الله علیه را بزرگترین نعمت خداوند متعال دانستند و  عزّت و عظمت شیعیان را در پناه ولایت امیرالمومنین سلام الله علیه از خداوند متعال مسئلت نموده و برای همه خادمان دربار علوی صلوات الله علیه آرزوی توفیق روزافزون نمودند. 

گزارش تصویری: اهدای پرچم بارگاه ملکوتی امیرالمؤمنین علیه السلام

موضوع:

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: برگزاری کنگره بزرگداشت مقام حضرت ابوطالب علیه‌السلام، افتخاری برای حوزه‌ علمیه قم است / همه امّت اسلام، وامدار این شخصیت عالی‌مقام هستند
مرجع عالیقدر: برگزاری کنگره بزرگداشت مقام حضرت ابوطالب(ع) افتخاری برای حوزه‌ علمیه قم است

سه شنبه ۲۵ رجب ۱۴۴۲ ق، حجت الاسلام و المسلمین رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل البیت علیهم السلام، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، گزارش مفصّلی از کنگره حضرت ابوطالب علیه‌السلام که در حال برگزاری است ارائه داد.

 

معظّم له ضمن تقدیر و تشکّر از برگزارکنندگان این کنگره عظیم، درباره عظمت شخصیت حضرت ابوطالب علیه السلام، سخنانی ایراد فرمودند.

 

ایشان، امت اسلام را وامدار آن حضرت دانسته و فرمودند: الحق حضرت ابوطالب علیه السلام و خاندان بزرگ ایشان، خدمات بزرگی به اسلام داشتند و وظیفه شیعیان و عموم مسلمانان است تا نسبت به شناسایی و معرفی هر چه بیشتر آن بزرگوار تلاش كنند.

با همه آنچه تا به حال انجام شده است، ما در معرّفی این شخصیت بزرگ، مقصّر بوده‌ و بسیار کوتاهی کرده‌ایم.

آن بزرگمرد تاریخ اسلام در همه کمالات از علم و ادب و صداقت و شجاعت، اسوه زمان بود و هر چه ما بگوییم باز هم قطره‌ای از دریای فضایل ایشان را بیان نکرده‌ایم:

 

کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست
که تر کنند سر انگشت و صفحه بشمارند

 

مرجع عالیقدر، خدمت به معرّفی این شخصیت بزرگ را از توفیقات الهی شمرده و افزودند:  احیای نام ابوطالب علیه السلام احیای دین و مذهب است و بدانید که شرکت در این امر، جز با عنایات الهی و الطاف فرزند بزرگوار حضرت ابوطالب یعنی امیرالمومنین علیه السلام امکان پذیر نیست. باید قدر این موفقیت بزرگ را دانست و خدا را شاکر بود.

 

معظّم له، این همایش بزرگ معنوی را افتخاری برای حوزه علمیه دانسته و بیان کردند: ان‌شاءالله حوزه علمیه سالیان سال از برکت آثار علمی معارفی این کنگره بهره‌مند است و بیش از پیش در معرفی این شخصیت عالیقدر اسلام اهتمام داشته باشد.

 

مرجع عالیقدر در پایان با تشکر  از دبیر کلّ مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام فرمودند: من از این اقدام شما بسیار خوشحال هستم و غبطه می‌خورم؛ یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزاً عظیما

شما را دعا می‌كنم و امیدوارم در ظلّ عنایات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف محفوظ و بیش از پیش موفق باشید.

موضوع:

استاد درس خارج حوزه علمیه قم: تبلیغ امر ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام، وظیفه اصلی مبلّغان و وعّاظ محترم است./ به جای نقل کرامت‌های دروغین و نامعتبر، معارف قرآنی و روایات معتبر مناقب اهل البیت علیهم‌السلام نقل شود.
استاد درس خارج حوزه علمیه قم: تبلیغ امر ولایت امیرالمؤمنین(ع) وظیفه اصلی مبلّغان و وعّاظ محترم است

روز چهارشنبه ۵ رجب المرجب (۲۹ بهمن) جلسه وعّاظ و خطبای قم با سخنرانی استاد درس خارج حوزه علمیه قم حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج محمد حسن صافی گلپایگانی، در بیت مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری ره برگزار گردید.

در این جلسه که جمع زیادی از وعّاظ و سخنرانان شهیر حوزه علمیه قم حضور داشتند، ایشان با تبیین آیه تبلیغ ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام، و اینکه پیامبر مکرّم اسلام، اولین مبلّغ ولایت بودند گفتند: وظیفه اساسی و اساس وظیفه مبلّغان، تبلیغ و ابلاغ ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام است و در این راه بنا بر آیه شریفه «الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ يَخْشَوْنَهُ وَ لا يَخْشَوْنَ أَحَداً إِلَّا الله»(۱) نباید از احدی در این راه هراس داشت.
باید قدردان این افتخار بزرگی که نصیب همه شما عزیزان شده است باشید که پیامبر مکرّم اسلام صلی الله علیه و آله در مقام هدایت افراد به دست امیرالمومنین علی علیه السلام  فرمود: «وَايْمُ اللهِ لَأَنْ يَهْدِيَ‌ اللهُ عَزَّوَجَلَّ عَلى يَدَيْكَ رَجُلاً خَيْرٌ لَكَ مِمَّا طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ و غَرُبتْ»(۲) یعنی مقام هدایت‌گری، برتر است از هر آنچه خورشید بر آن می‌تابد.

ایشان در ادامه، با بزرگداشت مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری ره، بیان داشت: الحمدلله این بیت محترم که الان مجمع خطبا و وعّاظ و مبلّغان شده است، مزیّن به نام مؤسّس حوزه رحمة الله علیه و بعد از ایشان، به نام فرزند ارجمندشان آیت الله آقای حاج آقا مرتضی حائری رحمه الله علیه است. زمان مرحوم آیت الله العظمی حائری، فشار بر حوزه‌ها و طلاب بسیار زیاد بود. خاطرات زیادی آیت الله آقای والد مکرّم ما از آن اوضاع دشوار نقل می‌فرمایند که همه نشانگر این است که حوزه‌ها و علمای ما در شرایط بسیار دشواری، استقامت کردند. مرحوم مؤسّس حوزه هم با تدبیر و حلم و مدیریتی که داشتند توانستند به خوبی این حوزه مبارکه را نگهدارند و الحمدلله اکنون به جایگاه اصلی تبلیغ ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام تبدیل شده است.

استاد درس خارج حوزه علمیّه قم در ادامه سخنان خود با اشاره به لزوم تربیت مبلّغانی متخصص در رشته‌های مختلف افزود: یکی از کارهایی که ما به جدّ پیگیر بودیم و با عنایات اهل البیت علیهم السلام تا حدّ خوبی انجام شده است تربیت مبلّغان متخصّص در رشته‌های مختلف از جمله فرقه‌شناسی، فنّ مناظره و مشاوره و ... است که اینها پس از آموزش، به مناطقی که تحت نفوذ برخی فرقه‌ها هستند اعزام می‌شوند و الحمدلله موفقیت‌های خوبی داشته‌اند.

ایشان، استفاده از فضای مجازی برای نشر معارف دین را از امور مهم و قابل توجه دانسته و بیان کردند: امروزه در شرایطی که فضای مجازی به جایگاه تبلیغ افکار و اندیشه‌های گوناگون تبدیل شده است، باید این فضا را غنیمت بدانیم و با قدرت تمام، وارد شده و معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم السلام را نشر و ترویج دهیم. الحمدلله مؤسسه آموزش مبلّغ ما به خوبی در این مورد وارد شده است و با آموزش بیش از دو هزار مبلّغ در سراسر کشور، توانسته‌ گام مهمّی در این رابطه بردارد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به جلسات مجمع خطبا و وعّاظ حوزه علمیه قم، ادامه داد: این مجمعی که تشکیل شده، بسیار خوب است و باید ادامه داشته باشد. باید وعّاظ و خطبای قم با اجتماعات و مراکز و اصناف مختلف، رابطه خودشان را قوی کنند تا بتوانند در امر تبلیغ و نشر معارف دین موفّق‌تر و اثرگزاری خوبی داشته باشند.

حجة ‌الاسلام و المسلمین صافی گلپایگانی در پایان این جلسه، با اشاره به برخی آسیب‌شناسی‌های تبلیغ، بیان داشتند: یکی از ویژگی‌های مهمّ تبلیغ، مردم‌داری است یعنی شما باید معارف نابی که مردم ملتفت می‌شوند و موجب انکار نمی‌شود برای آنها نقل کنید؛ «أَتُحِبُّونَ أَنْ يُكَذَّبَ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ حَدِّثُوا النَّاسَ بِمَا يَعْرِفُونَ وَ أَمْسِكُوا عَمَّا يُنْكِرُونَ‌»(۳) نقل کرامت‌های دروغین در مقابل این همه احادیث و روایات معتبره در باب مناقب اهل البیت علیهم السلام چه معنایی دارد؟! در نقل تشرّفات خدمت حضرت ولی عصر علیه السلام هم باید دقّت زیادی کرد و لازم نیست تعداد زیادی از تشرّفات را نقل کنیم بلکه آن تشرّف‌هایی که معتبر است را نقل نماییم، ببینید مثلاً حضرت آیة الله آقای والد ما در کتاب شریف «منتخب الأثر» تعدادی تشرّف بسیار معتبر را فقط نقل فرموده‌اند.(۴) باید بسیار مراقب بود که در منابر، مطالب مستند و محکم و معتبر و مورد اعتنای علمای بزرگ نقل شود و از نقل مکاشفه و کرامت‌هایی که برخی از پیش خودشان می‌سازند خودداری کرد. خداوند متعال ان‌شاء الله همه شما عزیزان را در خدمت به مکتب اهل البیت علیهم السلام تحت عنایات حضرت بقیة الله الأعظم ارواح العالمین له الفدا، بیش از پیش موفّق بدارد.

پی‌نوشت‌ها: 
۱. سوره احزاب، آیه ۳۹.
۲. کافی، شیخ کلینی ره، جلد ۹، ص۴۳۱.
۳. کتاب الغیبة نعمانی ره، ج۱، ص۳۴، ح۱.
۴. منتخب الأثر فی الإمام الثّانی عشر، ج۲، باب من رآه فی الغیبة الکبری.

موضوع:

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: باید از ظرفیت جهانی بارگاه ملکوتی حضرت رضا علیه‌السلام، در جهت احیا و نشر معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام استفاده کرد / نسبت به تسهیل در امر زائران عزیز آن آستان مقدّس اهتمام نمایید.
بیانات مرجع عالیقدر در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی(ع)

صبح روز ٦ ربيع الاول ١٤٤١ هـ.ق ( ۱۳ آبان ۱۳۹۸)، تولیت آستان قدس رضوی علیه‌السلام، حجة‌الاسلام والمسلمین آقای مروی با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دامت‌برکاته، با معظّم له دیدار و گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های آن آستان مقدّس ارائه دادند.

 

معظّم له در ابتدای دیدار، با تقدیر و تشکّر از فعالیت‌های انجام شده در آستان ملک‌پاسبان حضرت رضا علیه‌السلام، فرمودند: مقام خدمتگزاری به آستان مقدّس حضرت امام رضا علیه الصلوة‌ و السلام، افتخار بزرگی است که نصیب شما شده است و باید شاکر این نعمت عظمی باشید و شکر آن این است که بتوانید تمام سعی و تلاش خود را در احیای امر اهل بیت علیهم‌السلام به کار بگیرید و به زائران آن حرم ملکوتی به بهترین نحو خدمت‌ نمایید.

 

ایشان در بخشی از بیانات خود، با اشاره به جایگاه معنوی مشهد مقدّس بیان داشتند: مشهد، پایگاه بزرگ امامت و ولایت است. حرم مطهّر حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا صلوات الله و سلامه علیه، مورد احترام همه مسلمانان و حتی غیر مسلمانان است. هر زائری که وارد آنجا می شود، باید بتواند از فضای معنوی آن حریم امن الهی استفاده کرده و معنویت ومعارف والای رضوی را سوغاتی ببرد. باید از ظرفیت جهانی این بارگاه ملکوتی، در جهت احیا و نشر معارف نورانی قرآن و اهل بیت علیهم‌السلام استفاده کنیم.

 

مرجع عالیقدر در قسمت دیگری از توصیه‌های خود افزودند: نسبت به مسائل دینی و فرهنگی شهر مقدّس مشهد اهتمام جدّی داشته باشید تا بتوانید فضای این شهر مقدّس را آکنده از معنویت و نورانیت معارف رضوی نمایید و مسئولیت امر به معروف و نهی از منکر را که بر عهده همه ماست به بهترین شکل انجام دهید. همچنین نسبت به زائرانی که وضعیت مادّی خوبی ندارند و تسهیل در امر آنها، توجّه بیشتری داشته باشید که مورد رضایت آن حضرت خواهد بود.

 

معظّم له در پایان، ضمن مسألت توفیقات روزافزون برای حجة الاسلام و المسلمین آقای مروی از خداوند متعال فرمودند: در آنچه ما شنیدیم و دیدیم، بحمدالله تعالی موفّق بودید و ان‌شاء الله روزبه روز بر توفیقات شما افزوده شود و عنایات حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف شامل حال شما و همه خدمتگزاران شریف آستان حضرت ثامن الائمه علیهم‌السلام گردد.

موضوع:

دیدار رئیس کمیته امداد، آقای سید مرتضی بختیاری با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی
دیدار رئیس کمیته امداد با حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی

صبح روز 28 شهریور 1398 آقای سید مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار و همچنین گزارشی از فعالیت‌های این مرکز ارائه نمودند و از توصیه‌های معظم له بهره‌مند شدند.

موضوع:

در دیدار سفیر عراق مطرح شد: ایران و عراق، امّت واحده هستند، و این وحدت، در برنامه‌هایی، مثل اربعین ظاهر است./ملّت شریف ایران، قدردان میهمان‌نوازی مردم بزرگوار عراق هستند.
مرجع عالیقدر: ایران و عراق، امّت واحده هستند

صبح پنج‌شنبه 19 محرم الحرام1441 (28 شهریور 1398)، سفیر عراق در ایران با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان دیدار و گزارشی از برنامه‌های کشور عراق جهت خدمت‌رسانی به زائران اربعین، ارائه داد.
معظّم له نیز با عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت سید الشهداء علیه السلام، دو ملّت ایران و عراق را امّت واحده خوانده و فرمودند:  همان‌طور که تذکّر دادید ما و شما، امّت واحده و مملکت واحده هستيم و هیچ‌گاه از هم جدا نبوده و نيستيم و این اتّحاد و یگانگی بحمدالله در عمل و برنامه‌هایی، مثل اربعین که واقع می‌شود، معلوم و آشکار است.
ایشان، در بخش دیگری از سخنان خود، برنامه پیاده روی اربعین را از معجزات الهی دانسته و افزودند: الحمدلله برنامه پیاده‌روی اربعین در دنیا اسباب افتخار شیعه شده است. خدمات و اقداماتی که مسئولان و مردم عراق و ایران و مخصوصاً ملت میهمان‌نواز عراق دارند، مایه تقدیر و تشکّر و افتخار است.
آیة الله العظمی صافی، نعمت دوستی و پیروی از اهل بيت عليهم‌السلام را مایه یکرنگ‌شدن ملّت‌هایی همچون عراق و ایران دانسته و بیان داشتند: تمام این اتّحاد و یکپارچگی را مدیون نعمت ولایت اهل البیت علیهم‌السلام بخصوص حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السلام هستیم و خداوند را بر این نعمت عظمی شاکریم. توفیقات بیشتر شما عزیزان را از خداوند متعال مسألت دارم و امیدوارم عنايات اهل بيت بخصوص حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف شامل حال همه شما گردد.

موضوع:

آیة الله العظمی صافی گلپایگانی: اعزام زیارت‌اوّلی‌ها به مشاهد مشرّفه و عتبات عالیات کار بسیار مهمّ و ارزشمندی است که باید ادامه یابد.
مرجع عالیقدر: اعزام زیارت‌اوّلی‌ها کار بسیار ارزشمندی است

مسئولان و اعضای مؤسسه حضرت خدیجه سلام‌الله علیها با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند.
در ابتدای این دیدار، حجة‌الإسلام آقای ثباتی گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های این مؤسسه درباره اعزام زیارت‌اوّلی‌ها به عتبات عالیات ارائه کرد.
معظّم له نیز با تقدیر و تشکّر از دست‌اندرکاران این مؤسسه، فرمودند: از خدماتی که شما عزیزان انجام می‌دهید بسیار تشکّر مي‌کنم. قدر این افتخاري که نصيب شما شده است را بدانید که ان‌شاء الله اسباب توجه حضرت وليّ‌عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف خواهد بود و اوّل کسي که از این اقدامات، خوشحال و خرسند مي‌شوند، آن حضرت می‌باشند.
ایشان، اعزام افرادی که توانایی تشرّف به عتبات و مشاهد مشرّفه را ندارند بسیار ارزشمند خوانده و افزودند: توفیقی که برای شما و بانیان این امر مبارک و خیر فراهم شده، عنایت خاصی است که به شما شده است که باید شاکر خداوند متعال باشید و این کار مهمّ و ارزشمند را ادامه دهید.
آیة الله العظمی صافی گلپایگانی در پایان این دیدار، ضمن مسألت توفیقات بیشتر برای دست‌اندرکاران این مؤسسه، بیان داشتند: کاش من در خدمت شما و يکي از نوکرهاي شما بودم. دعاهاي شما مستجاب است. بنده التماس دعای از شما دارم.

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - دیدارها