وریز وجوهات
یکی از اتّفاقات تاریخی که در ماه مبارک رمضان به وقوع پیوست، وفات حضرت ابوطالب است. بنا به قول شیخ مفید قدّس سرّه، در هفتم ماه رمضان سال دهم بعثت، سه سال قبل از هجرت، ابوطالب یگانه حامی و کفیل پیامبر صلّی الله علیه و آله وسلّم وفات نمود. روزهاي عمر...
جمعه: 1400/02/3 - (الجمعة:10/رمضان/1442)

تقدیر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی از دانشمند علوم قرآنی
تقدیر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی از دانشمند علوم قرآنی

مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف طی تماس تلفنی با دانشمند محترم حجة الاسلام و المسلمین آقای دکتر سیدمحمدباقر حجتی، از فعالیت‌های قرآنی ایشان، تجلیل و تقدیر فرمودند.

معظم له، ترویج و نشر معارف نورانی قرآن را از مهمترین اقداماتی برشمردند که جهت معرفی اسلام و شیعه و همچنین نشر معارف نورانی اهل البیت علیهم السلام لازم است.

ایشان، نوشتن در عرصه قرآن و احادیث را از توفیقات بزرگی شمردند که نصیب برخی انسان‌ها می‌شود و باید با تلاش و سعی بیشتر جهت ترویج این تعالیم حیات‌بخش، قدردان این نعمت الهی بود.

مرجع عالیقدر با تجلیل از آثار مکتوب و فعالیت‌های فرهنگی چهره ماندگار علوم قرآن و حدیث حجة الاسلام و المسلمین آقای حجّتی، اقدامات ایشان را در معرّفی قرآن این کتاب سعادت‌بخش زندگی، بسیار قابل تقدیر دانستند.
 
حضرت آیت الله العظمی صافی، در پایان این تماس تلفنی، برای سلامتی و توفیقات روزافزون این نویسنده محترم دعا فرمودند.

لازم به ذکر است که حجة‌الاسلام و المسلمین آقای حجّتی، با ارائه گزارشی مختصر از دیگر فعالیت‌های قرآنی حدیثی خود، ضمن تشکر وافر از اینکه مرجعیت شیعه، قدردان فعالیت‌های قرآنی حدیثی محققان و پژوهشگران می‌باشد، سلامتی و طول عمر با عزّت معظم له را از خداوند متعال مسألت نمود.

موضوع:

سه شنبه / 9 دى / 1399
نامه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به آیت الله العظمی سیستانی در پی عمل جراحی موفقیت آمیز ایشان
نامه مرجع عالیقدر درپی جراحی موفقیت‌آمیز آیت‌الله العظمی سیستانی

بسم الله الرحمن الرحیم 
حضرت مستطاب آیت الله آقای سیستانی دامت برکاته 
السلام علیکم و رحمة الله
خداوند متعال را شاکر هستیم که عمل جراحی با موفقیت انجام گردید و با دعای خیر مومنین صحت و سلامتی را به حضرتعالی عنایت فرمود.
طول عمر ، عافیت و ادامه برکات وجود شریف را در ظل عنایات حضرت بقیه الله الاعظم روحی و ارواح العالمین له الفداء و عجل الله تعالی فرجه الشریف از خداوند متعال مسئلت دارم .

 

 لطف الله صافی

۲۱ جمادی الاولی ۱۴۴۱

http://www.saafi.com/sites/default/files/photo%20gallery/node%2C%20add%2C%20gallerys/whatsapp_image_2020-01-17_at_12.40.06.jpeg

موضوع:

نامه‌ی مهم مرجع عالیقدر به مرحوم حجت الإسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی (ره) و پاسخ ایشان
بازخوانی خاطرات: نامه‌ مرجع عالیقدر به مرحوم هاشمی رفسنجانی (ره)

اشاره: در ماه شعبان المعظّم 1426 مطابق با 27 شهریور 1384، همزمان با سفر عمره مفرده مرحوم حجت الإسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی (ره) و هیئت همراه، و مذاکرات ایشان با پادشاه عربستان، مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله الوارف)، نامه‌ای به مرحوم آقای هاشمی (ره) نوشته و برای ایشان که در مکه مکرمه بودند می‌فرستند، و نکات مهمّی را درباره آثار اسلامی در حرمین شریفین و لزوم حفظ آنان متذکّر شدند، که این نکات مورد توجّه حجت الإسلام و المسلمین آقای هاشمی قرار گرفته، و در نامه‌ای که برای ارائه گزارش خدمت معظّم له می‌فرستند، این نامه را بسیار خوب، به موقع و مددکار در مذاکرات اعلام کرده، و گزارشی از شروع روند حلّ مشکلات در حرمین شریفین، ارائه داد. متن نامه معظم له، و پاسخ به آن، به شرح ذیل است:

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

حضرت حجت الاسلام و المسلمين آقاي هاشمي رفسنجاني دامت افاضاته

با عرض سلام و تجديد سوابق و اخلاص

اميد است سفر عمره مفرده و زيارت حرمين شريفين و مشاهد مشرفه ائمه عليهم السلام و نيز مذاکرات، پربار و مقرون به توفيقات مهمّه، و مساعي جميله جنابعالي براي تحقّق اهداف اسلامي در آن مرکز وحي، نافع و مفيد باشد.

موضوعي را که لازم دانستم تذکّر بدهم- اگر چه جنابعالي شخصاً هم به آن توجّه داريد، و هر اقدام مناسبي را مبذول مي‌فرماييد- وضع بسيار اسف‌بار و توهين‌آميز مشاهد مشرّفه بقيع و سخت‌گيري‌هاي متعصّبانه، جاهلانه و فزاينده است. اگر جنابعالي بتوانيد در اين موضوع، به هر اندازه، وسيله تغيير و وضع و حفظ شئون آن مشاهد مقدّسه گرديد، کار بزرگ و خدمت مهمّي را انجام داده‌ايد که در تاريخ زندگي شما، صفحه زرّيني بي نظير و کاري بزرگ در مسير احياي دين و مذهب، خواهد بود.

آنچه استفاده مي‌شود آقاي ملک عبدالله در حدّي جنابعالي را درک کرده و تفکّر او نسبت به امور، روشن‌تر و واقع بينانه‌تر از ديگران است. مطلب با ايشان به اين‌گونه عنوان مي‌شود که: «حرمين شريفين، تاريخ عيني، خارجي و غير قابل انکار اسلام، حضرت رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم، و تمام عصر رسالت بود؛ با اين وضعيتي که اينان به وجود آوردند، اسلام را از پشتوانه تاريخي، محروم نمودند؛ در اين مسئله ما نظر به هيچ يک از مذاهب و جنبه جواز و عدم جواز برخي مراسم و برنامه‌ها نداريم؛ ما از اين نگرانيم که با اين تخريب‌ها و اهتمامي که در محو آثار و حتي ناشناخته‌شدن آنهاست تاريخ اسلام، بي پشتوانه گرديد. اسلام، دين جاودان و خاتم اديان است، تا قيام قيامت، دين بشريت است، ممکن است تا هزاران سال ديگر، قيامت قائم نگردد، تاريخ اين دين نبايد منحصر به تواريخ کتبي باشد که به مرور زمان، معرض ترديد و افترا و شبهه‌ها قرار مي‌گيرد؛ حفظ اين آثار خارجي، حفظ تاريخ است، و پيش از اين اعمال مخرّب، هر کس وارد حرمين مي‌شد، تاريخ اسلام را به چشم مي‌ديد و لمس مي‌کرد که: محمد بن عبدالله، شخصيتي بوده است، اين مرقد شريف اوست، پدرش عبدالله بوده، قبرش آنجاست؛ جدّش عبدالمطلب، قبرش در مکه باقي است؛ همسر فداکاري به نام خديجه داشته که قبر او نيز در مکه است، و محلّ ولادتش در فلان مکان است؛ جدّي به نام هاشم داشته که قبرش در غزه است؛ از نوادگان او، حسن عليه‌السلام بوده که او نيز مانند بعضي ديگر از عظماي اهل بيت در بقيع، مدفون است؛ عموي او حمزه بوده است و قبرش در اُحد، باقي است؛ و خلاصه، همه مشاهد و مقاماتي که يادآور افتخارات اسلام است.

تاريخ، چنين شخصيت با اين همه آثار عيني را فراموش نمي‌کند و در آينده، وجود او قابل انکار، نخواهد شد، آيا آنان که اين همه آثار را تخريب کردند دانستند چه خسارت بزرگي به اسلام و تاريخ وارد کردند؟ اکنون نيز براي جبران اين خسارت، دير نشده و همه اين مشاهد مي‌تواند با وضعي ماندگار براي هزاران سال، باقي بماند تا آيندگان نيز اين مواقف را بشناسند. چه نادانند آنان که مولد نبي را به مکتبه مکه اسم‌گذاري مي‌کنند و چه فاقد درکند آنها که در معرّفي ائمه بقيع، تجاهل مي‌کنند و الله اعلم مي‌گويند. شما با اين تاريخ عزيز اسلام و اين همه صدماتي که وارد کرده و مي‌کنيد و آثاري که از بين مي‌بريد، چه پاسخي در مقابل بشريت آگاه و نسل‌هاي آينده، خواهيد داشت؟»

در هر حال، مناسبت است که در صورت امکان، از اين طريق، آنان را قانع کرد تا آثار را مشخص نمايند، و نام و شخصيت رجال اسلام را در مکان‌هاي مربوط به آنها بنويسند و مواضع و مساجد تاريخي را حفظ نمايند. در خاتمه، مزيد توفيقات جنابعالي را از خداوند متعال، مسئلت نموده و التماس دعا دارم.

 

13 شعبان المعظّم 1426

84/6/27

لطف الله صافي

**************************************************************************************************************

* پاسخ حجت الإسلام و المسلمین آقای هاشمی رفسنجانی (ره) به نامه معظم له:

 

 

بسمه تعالی

حضرت آيت الله جناب آقاي صافي گلپايگاني دامت برکاته

با سلام و تحيّات؛

نامه خوب جناب‌عالي را در موقعيت مناسبي در مکه معظمه دريافت کردم و از آن بهره خوبي به دست آمد. مذاکرات همه جانبه‌اي با سران کشور عربستان درباره آثار اسلامي و منجمله بقيع آغاز کرده بودم که نظر و خواست يک مرجع ديني معتبر به مدد رسيد.

در مورد بقيع از جهتي توفيق به دست آمد و از جهاتي ديگر بايد پيگيري شود. در مورد آثار اسلامي به طور اصولي شرکت در جهت اصلاح روند آغاز شد، و گفتند حدود شش هزار اثر ارزنده ديني در کشور دارند که بخشي از آن مربوط به قبل از اسلام است.

و در مدينه منوّره با آقاي امير مدينه برادر کوچک ملک که فردي آگاه و جدي است بحث را ادامه دادم.

ايشان گفت يک هزار از آن شش هزار اثر در مدينه است و قرار شد براي احياي آنها برنامه‌ريزي شود، و خود اينجانب در مدّت اقامت در مدينه از بعضي از اين آثار در قريه عريص و آبار علي در کنار مسجد الشجره و منطقه بدر و نيز منطقه ينبع نخل بازديد کردم که باعث جلب توجّه عمومي به محتواي اين مناطق شد، و بخصوص در ينبع که مردم محلّ و شخص معاون استاندار که از اهالي آن محل است نقاطي را نشان دادند که به نام چشمه علي و بئر علي که بئر امام حسن و يا به نام امام حسين، به نام جابر و ... مي‌شناسند.

در مجموع مي‌شود به شروع دوره جديدي از آن بابت اميدوار بود، و بنده هم در حدود امکان پيگيري مي‌کنم، و انتظار دارم که جنابعالي و ساير مراجع هم با شيوه مناسب پيگيري فرماييد.

اکبر هاشمي رفسنجاني

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام

*************************************************************************************************************

موضوع:

نامه عالم ربانی و فقیه عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی آقاسید جمال الدین گلپایگانی (قدس سره) به حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی (حدود 72 سال قبل)
نامه آیت الله العظمی جمال الدین گلپایگانی (ره) به مرجع عالیقدر

نامه عالم ربانی و فقیه عالیقدر مرحوم آیت الله العظمی آقاسید جمال الدین گلپایگانی (قدس سره) به حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله العالی (حدود 72 سال قبل)

 

به عرض می رساند ان شاء الله تعالی وجود محترم از جميع مکاره، مصون و محروس است، و لازال در استکمال قوه علمیه و عمليه و جدّ و جهد در تحصيل علم، و تهذيب اخلاق، و ترويج شرع، مؤيد و منصورند.

 

- ضمناً مرقومه محترمه زيارت شد. ممنون مراحم و متشکر الطاف قرة العين معظم بوده و هستم. از حالم خواسته باشيد اين حياة مستعار باقي و بي حالي و ضعف مزاج از جهت پيري و عارضه در ماه مبارک مرا از کار باز داشته؛ اسئل الله العفو و العافیة و حسن العاقبة.

عزيزا. اين حال جوانی را مغتنم بشمار، و از بذل جهد در تحصيل علم کوتاهي نکن، و تقوی که ترک معاصی باشد کمال اهتمام را به او داشته باش که اصل و اساسِ بلوغِ به هر سعادتی است، يعنی بدانيد که بدون ملکه تقوی امکان ندارد حصول حقيقت علم که نور يقذفه الله في قلب من يشاء سواء کان متعلقاً بالاعتقاد أو بالعمل.

 

تقوی، قلب را پاک می کند از همه ارجاس، و تهذيب می کند نفس را از مهلکات خبیثه، و تصفيه می کند از کدورات و پرده‌هایی که مانع از ادراک حقائق است، و جلا می دهد به نور قلب، و کم کم انسان به نظر در آثار و آفاق و انفس، آيات الهی و دلائل ربوبی مکنونه در آنها را مشاهده می کند، و بر اثر نظر در آفاق و انفس و تفکّر، آنها را درک می کند :

 

« ان في خلق السموات و الارض الآیة؛ و سنريهم آياتنا في الافاق و فی أنفسهم الآیة ».

 

- جان جنابعالی را دوست می دارم و قابل ديدم، لذا زياد مصدع شدم.

 

در تحصيل اهتمام کن، وقت را غنيمت بدان که از کف می رود و ديگر به دست نمی آید. عالم بعد که به اصطلاح عالم برزخ است که عالم حسرت و مذمت است از مهملین و معطلین، و عالم فوز به نتايج اعمال حسنه از برای عاملين و اولياء خدا.

ديگر حال ندارم، باقی طلب شما؛ « اسئل الله ان يوفقنا لتحصيل مراضيه خالصاً بوجهه الکريم بحق محمد و آله والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته ».

- سلام مخصوص به حضرت حجةالاسلام آقاي حاج سيد محمد رضا، رکن الاسلام آقای حاج ميرزا مهدي دامت برکاتهما می رسانم، و التماس دعا از همه دارم. باقی حجج و ارکان الاسلام از آقايانی که اظهار لطف فرمايند به حقير، سلام به آنها و التماس دعای مخصوص از آنها در عهده حضرتعالی است؛ و السلام عليکم و رحمة الله و برکاته.
         
الاحقر جمال الدين الگلپايگانی

- بلده طیبه قم
رب بلّغه بلاغاً حسناً
جناب مستطاب علم الاعلام عماد الافاضل العظام و نخبة العلماء الفخام ثقة الاسلام المؤید المسدد
آقای آقا لطف الله صافی گلپایگانی دامت توفیقاته ملاحظه فرمایند.

 5 محرم الحرام 1365 ق

 

جهت دانلود پوستر متن نامه اینجا کلیک نمائید

موضوع:

نامه خواندنی آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف:
اکنون که حدود بیست سال از نامه‌های شما می‌گذرد ...
نامه‌ای خواندنی از مرجع تقلید بعد از بیست سال

بسم الله الرحمن الرحیم

دیروز در بین اوراقی که از سال‌های قبل کنار گذاشته بودم، به پاکتی برخوردم که تعداد زیاد برگه‌های موجود در آن، توجه را به خود جلب می‌کرد. وقتی نامه‌های داخل آن را مشاهده کردم، دیدم نامه‌هایی است از دانش‌آموزان کلاس پنجم ابتدایی روستای عبدالتاجدین کنگاور، از مناطق محروم آن خطّه که با ارشاد معلّم متدین و متعهّد خود تحت عنوان نامه‌ای به اینجانب حدود 20 سال قبل نوشته بودند.

چند نامه را مرور کردم، و عطر صفا و صمیمیت و معنویت و تعهّد و دین‌داری را از آن دوباره استشمام نمودم. با این‌که در همان زمان، از معلّم متدین و با اخلاق آنها، و نیز دانش‌آموزان عزیز آن مدرسه تشکّر کرده بودم و به‌عرض مبارکشان رسانده بودم که حقیر قابل این حرف‌ها نیستم، لیکن پس از گذشت این مدّت، مناسب دیدم محبّت آن معلّم عزیز و دانش‌آموزان متدیّن را یادآوری کنم. لذا نامه ذیل را خطاب به آن عزیزان تقدیم می‌دارم:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد عزیز و جوانان محترم (کلاس پنجم ابتدایی سال 1374) روستای عبد التاجدین کنگاور

السلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

دیروز به مناسبتی نامه‌های شما عزیزان را که حدود بیست سال قبل به حقیر نوشته بودید، دوباره مطالعه کردم. از تک تک نوشته‌های شما چیزی جز اخلاق، صفا، صمیمیت، امید به آینده، اراده خدمت به اسلام و اشتیاق به علم‌آموزی همراه با تهذیب نفس، ندیدم.

به راستی به حال شما غبطه خوردم که در نهایت پاکی و طهارت روح، چگونه نوشته‌هایتان از اشتیاق به علم‌آموزی و اینکه بتوانید در آینده به اسلام عزیز و مردم کشور خدمت کنید، حکایت می‌کرد.

نوشته بودید با راهنمایی معلّم عزیزتان، نماز را یاد گرفته‌اید و همیشه نماز می‌خوانید. گفته بودید هر روز برای سلامتی حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا دعای فرج می‌خوانید. از احترام خویش به پدر و مادر نوشته بودید و این‌که می‌خواهید درس بخوانید تا دانشمند شوید و در خدمت اسلام و مسلمانان باشید، و بسیاری دیگر از فضایل انسانی ذکر کردید که گفته بودید در آن سنّ و سال، به آنها متخلّق هستید.

اکنون که حدود بیست سال از نامه‌های شما می‌گذرد، و پای به عرصه مهمّ و خطیر جوانی گذارده‌اید، می‌دانم که ان‌شاء الله هنوز بر عهد آن دوران و وعده‌هایی که به خداوند متعال و پیامبر بزرگوار و اهل بیت طاهرینش علیهم السلام، و نیز به معلّم عزیز و خودتان داده بودید پایبند و استوارید.

می‌دانم که در کسوت جوانی هنوز اشتیاق به علم‌آموزی و خدمت به اسلام، در صدر آمال و آرزوهای شماست. می‌دانم که احترام به پدر و مادر، سرلوحه برنامه زندگانی‌تان است. مطمئنم که هنوز یاد امام زمان علیه‌السّلام را در دل‌هایتان زنده نگه می‌دارید، و یقین دارم که آینده از آن شماست.

بدانید دوران جواني، دوره و ميدان جهاد و پيكار با آمال نفسانی است. البته همه كس هم حريف نفس امّاره نمی‌شود، فقط پهلوانان حقيقي مي‎توانند در اين ميدان، اظهار وجود نموده و مدال قهرماني بگيرند.

شما عزیزان من و هر جوان دیگری، چه بخواهید و چه نخواهید، باید اين زورآزمايي و امتحان بسيار سخت و بزرگ را بگذرانيد، در مسیر این امتحان، ياد خدا را هرگز فراموش نكنيد و از او استمداد کنید كه خود وعده فرمود: «وَ الَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا» كساني كه در راه خدا جهاد مي‎نمايند، البته آنان را به راه درست هدایت می‌کنیم.

و این را نیز بدانيد كه همه در انتظار شما هستند. خداوند متعال از شما سعي و مجاهدت در علم‌آموزی و تهذیب نفس مي‎خواهد. اسلام و پيامبر بزرگوار آن، در انتظار تحقيقات علمي و درخشش‌های علمی و دینی شمایند.

اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام به‌خصوص حضرت بقية‎الله الاعظم امام عصر ارواح العالمين له الفداء، از شما انتظارهای بسیاری دارند.

تلاش کنید چنان باشيد كه از معرفت و بينش بيشتر و آگاهي زيادتر لذّت ببريد‌؛ اوقات خود را به معاشرت‌هاي بيهوده، و برنامه‌هایی که كمالي از آن نه براي روح و نه براي جسم حاصل نمي‎شود، تلف نكنيد. قدر فرصت درخشان جوانی را بدانید، و لحظه‌ای از کسب و تحصیل كمالات حقيقي غافل نشوید.

به مولانا المهدي حضرت حجّت علیه‌الصلوة و السلام متوسّل باشيد، و بدانيد كه وجود مقدّس آن حضرت، از موفقيت‌هایي كه نصيب شما مي‎شود، بيشتر مسرور و خوشحال مي‎گردند، چرا که همه فرزندان روحاني آن حضرت هستيد، و آن حضرت بيش از هر پدري، توفيقات فرزندان را در علم، عمل و كسب كمال، مسألت و آرزو دارد.

اينجانب ضمن تقدیر و تشکّر مجدد از محبّتی که نسبت به حقیر در آن دوران نشان دادید، براي همه شما بخصوص معلّم عزیزتان دعا مي‎كنم و توفيقات بیشتر شما جوانان برومند و متدیّن را از خداوند متعال مسألت دارم. ان‌شاء الله موفّق و مؤید باشید     

                                                                         لطف الله صافی/23 ذی‌القعدة 1437 هـ.ق

موضوع:

دختر نمونه كيست؟
پاسخ آيت الله العظمي صافي به نامه‌اي درباره ملاك‌هاي دختر نمونه به مناسبت ميلاد حضرت معصومه عليها السلام و روز دختر

 

بسمه تعالي
محضر مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني ادام الله ظلكم
سلام عليكم؛
احتراماً به استحضار مي‌رساند سال‌هاست كه اول ذيقعده ميلاد با سعادت بانوي كرامت حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها، به عنوان روز دختر ناميده شده است.
در اين روز، ادارات و نهادهاي مختلف كشور با برگزاري همايش‌ها و جشن‌هايي با ملاك‌هايي، دختران جواني را به عنوان دختر نخبه و نمونه مسلمان معرفي مي‌كنند و از آن‌ها تقدير به عمل مي‌آورند.
سؤال اينجاست كه به نظر اسلام عزيز، دختر نمونه و نخبه كيست؟ آياداشتن شغل و يا مدرك دانشگاهي از ملاك‌هاي برتري دختران است؟ آيا داشتن حجاب و پوشش از معيارهاي انتخاب دختر نمونه است؟ آيا قهرماني در رشته‌هاي ورزشي مي‌تواند ملاك صحيحي براي انتخاب دختر نمونه باشد؟ منتظر جواب شما هستم. خداوند سايه مراجع عظام اين نواب حضرت ولي عصر عليه السلام را بر سر همگان مستدام بدارد.

 

باتشكر واحترام/يكي از مقلدين حضرتعالي

 

 
 
 
بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
بر حسب آنچه از هدايت‌هاي قرآني، روايات شريفه، احاديث متواتره و سيره مسلمين خلفاً عن سلف استفاده مي‌شود، دختر نمونه دختري است كه به صفات ده‌گانه ارزشي اسلامي كه در سوره احزاب آيه 35 بيان شده آراسته، و حجاب و پوشش كامل اسلامي داشته باشد، و در برنامه‌ها و مسابقاتي كه معرض نظر نامحرمان و بدانديشان قرار مي‌گيرد شركت ننمايد و عفّت، كرامت و مقام و منزلت بالايي را كه اسلام براي بانوان شناخته است، حفظ نمايد. والعاقبة للمتقين
لطف الله صافي
 
 
 

موضوع:

شنبه / 24 مرداد / 1394
مكاشفه حقيقي كدام است؟ چه كساني اهل مكاشفه هستند؟

بسمه تعالي

محضر مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الوارف

با سلام و آرزوي طول عمر براي حضرتعالي؛

بنده جواني هستم و از جنابعالي كه داراي مقامات علمي و عرفاني بالايي هستيد دستوري مي‌خواهم تا مكاشفه‌اي هر چند در سطح پايين براي من رخ بدهد كه ان‌شاءالله موجب اطمينان قلب بنده گردد؟ با تشكّر و احترام

 

بسم الله الرحمن الرحيم

عليكم السلام و رحمة الله

فرزندم! از آغاز جواني و تكليف، از قرآن مجيد و هدايت‌هاي احاديث شريفه و دعاهاي معتبر، مثل صحيفه سجاديه الهام و دستور بگير و در پي اين فكر كشف و مكاشفه كه حتي بعضي مدعي‌ داشتن آن شده‌اند، وقت و عمر خود را ضايع نكن.

اين همه مشاهده انسان را كافي نيست؟ اين همه آيات و نشانه‌هاي خدا و انكشافاتي كه عقل بشر به وسيله تفكر در خلقت جهان و زمين و آسمان و آفتاب و ماه و منظومه‌ها و كهكشان‌ها و انسان و حيوانات و جنبندگان و عالم وسيع نباتات و وجود خود انسان، همه وسيله كشف و شهود حقايق است.

چيزي از معارف و خداشناسي پنهان نمانده است كه با مكاشفه بتوان آن را به دست آورد. در خودت، در خلقت خودت، در عجايب  عالم خلقت و اين‌ همه اسرار و علايم حق و حقيقت، بينديش كه همه مكاشفه است. مگر با چشم سر آنچه را مي‌بيني كم است؟ اين همه آيات آشكار را كه مي‌بيني، نشان و دليل بر عالم غيب نيست كه مي‌خواهي با خواب و مكاشفه، خدا را بشناسي و عقيده را محكم كني؟!

گــر اهـــل معـرفتي هر چه بنگري خوب است

كه هر چه دوست كند همچو دوست محبوب است

كـــدام بــــرگ درخـــت است اگر نـظر داري

كـــه ســـرّ پــاك الهي در آن نه محجوب است

اين همه درخت‌هاي گوناگون، اين همه ميوه به طعم‌هاي جالب و جاذب، اين همه شكوفه‌ها و گل‌هاي رنگارنگ؛

بــرگ درخــتان سبز در نـظر هـوشيار

هر ورقش دفـتري است معرفت كردگار

نظر كن. فكر كن. كتاب آفرينش را بخوان. شگفتي‌هاي برّ و بحر، استعداد بشر و خواص گياه‌ها و سنگ‌ها. در همه نظر كن. همه، كشف و انكشاف و شهود است.

خدا، خودش را با اين آثار قدرت و حكمت به همه نشان داده است. هر جزء كوچك از اجزاء و اعضاء اين عالم، كتاب بزرگ كشف و شهود است، ولي بايد بشر بخواهد، و ببيند، و تسبيح خدا را بگويد.

قرآن مي‌فرمايد: «وَ فِي الْأَرْضِ آياتٌ لِلْمُوقِنِينَ وَ فِي أَنْفُسِكُمْ أَفَلاَ تُبْصِرُونَ؛ در زمين براي اهل بصيرت نشانه‌هايي است و در وجود خودتان. آيا نمي‌بينيد؟»

مگر مكاشفه با اين همه آيات بي‌شمار كه قرآن مي‌فرمايد، حاصل نمي‌شود؟ چرا مكاشفه به صورت‌هايي، مثل خواب را دنبال كنيم، و مكاشفه و استكشاف را با تفكر در خلق آسمان و زمين پي نمي‌گيريم كه مكاشفه حقيقي است، و صوفيانه و عارفانه و مصنوعي نيست؟!

سير در آفاق انفس، عالم‌شناسي، حيوان‌شناسي، انسان‌شناسي، آب‌شناسي، خاك‌شناسي و گياه‌شناسي و… همه وسيله مكاشفه است. چرا دور مي‌رويم؟ خودشناسي «مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ‌».

تويــي تـو، نســـخـه صـنع  الـهي

بجو از خويش هر چيزي كه خواهي

اگر همه عقل‌هاي بشر را به يك نفر بدهند كه قرن‌ها و قرن‌ها در خودش فكر كند تمام نمي‌شود.

كشف و مكاشفه اين است كه فرمودند: به هر چه مي‌نگريد و از هر چه به ظاهر مي‌بينيد، به باطن آن نظر كنيد.

مكاشفه حقيقي، تأمل در مثل اين آيات است: «إِنَّ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّيلِ وَ النَّهَارِ لَآياتٍ لِأُولِى الْأَلْبَابِ الَّذِينَ يذْكُرُونَ اللّهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلَى جُنُوبِهِمْ وَ يتَفَكَّرُونَ فِي خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَذَا بَاطِلاً سُبْحَانَكَ فَقِنَا عَذَابَ النَّار».

در اين راه، آنچه مهم است و شخص را بيشتر موفق مي‌نمايد، اهتمام در عبادات و عمل به احكام دين و التزام به هدايت‌هاي ائمه طاهرين ‌عليهم‌‌السلام و تقوي و پرهيزكاري و پرهيز از گناه، حتي مكروهات است.

امّيد آن‌كه شما جوان عزيز موفق شويد به  مدارج و مراتب عاليه علم و عمل و اخلاق و انسانيت نائل شويد و خصوصاً امام زمان و قطب عالم امكان حضرت مولانا بقية الله المهدي ارواح العالمين له الفداء را - كه امروز به بركت وجود آن حضرت عالم برپاست- فراموش ننماييم، و سعي كنيم با اعمال و رفتار، آن حضرت را از خود، راضي و خوشنود سازيم كه اين منتهي الآمال است.

موفّق باشيد

لطف الله صافي

موضوع:

لباس و پوشش در جامعه اسلامي بايد بر اساس حياء باشد و بهترين پوشش براي زن مسلمان، چادر است./ ملّتي كه براي برقراري نظام اسلامي و احكام اسلام، ده‌ها هزار شهيد والا مقام تقديم داشته‌اند، از هزينه‌هاي طرح تفكيك جنسيتي استقبال مي‌كنند.

بسمه تعالي
محضر مرجع و فقيه عاليقدر شيعه حضرت آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني‌مدظله
با سلام و عرض تسليت به مناسبت فرارسيدن اربعين حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام؛
احتراماً باستحضار آن مرجع بزرگوار مي‌رساند با توجه به نقش مهمّ مراكز علمي تحقيقاتي بخصوص دانشگاه‌ها در فرهنگ‌سازي جامعه مخصوصاً در رعايت پوشش و حجاب اسلامي بفرماييد:
الف. حدّ پوشش دختران و پسران در محيط دانشگاه‌ها و ديگر مراكز علمي تحقيقاتي جگونه بايد باشد؟
ب. آيا تفكيك جنسيتي در مراكز علمي بخصوص دانشگاه‌ها با توجه به اين‌كه برخي، طرح تفكيك جنسيتي در مراكز علمي را به دليل‌ هزينه‌هاي‌ مالي زياد براي كشور به صرفه نمي‌دانند، به صلاح مي‌باشد؟

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
(الف) به طور كلي پوشش اسلامي؛ چه در رفت وآمدهاي بيرون از منزل و چه در داخل منزل و چه در دانشگاه و چه در مراسم رسمي، در سفر و حضر براي مرد و زن و پير و جوان، در حضور غير همسر بايد بر اساس وقار و حياء باشد.
بايد در لباس و پوشش، استقلال و شخصيّت اسلامي ظاهر باشد. بايد هويّت اسلامي در تمام برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي ظاهر گردد و تقليد از بيگانگان حتي در بعض مراسم و اعطاء امتيازات و جوائز نباشد.
در اهميت حياء كه رشته‌هاي مختلف دارد و فقط در لباس منحصر نمي‌شود همين كه فرموده‌اند: «لا ايمان لمن لا حياء له؛ كسي كه حيا ندارد ايمان ندارد» و «لا حياء لمن لا دين له؛ كسي كه دين ندارد حيا ندارد» كافي است. بنابراين پوشش‌هايي كه روز به روز در جامعه مسلمانان در اثر تقليد از بيگانگان رايج، و هويت اسلامي ما را خدشه‌دار مي‌نمايد و پوشش‌هايي كه وضع اندام را در معرض ديد ديگران قرار مي‌دهد لباس حياء نيست و مسلمانِ با حيا از پوشيدن آن شرم مي‌كند.
تا پيش از جريان غرب‌گرايي - كه در اثر تضعيف استقلال اسلامي به‌وسيله مزدوران اجانب، مثل رضاخان و مصطفي كمال به بهانه اتحاد الشكل به اجبار و زور تحميل شد- لباس همه، لباس حياء بود. امروز هم هر چه لباس با شرم و حيا بيشتر رعايت شود، لباس اسلامي‌تر است. البته غرض ما اعلام حرمت همه لباس‌هايي كه متداول شده نيست، ولي مي‌گوييم اين نوع پوشش، با حياء اسلامي همسو نيست و بعض صور آن تا حد حرام هم مي‌رسد.
حاصل اين كه مطابق تربيت ديني در محيط اسلامي، پوشش عام زن و مرد بر اساس حياء شخص مي‌باشد و بهترين پوشش براي زن مسلمان، چادر است.
(ب) اين‌ مجرّد ادعا است. هزينه مالي اجراء تفكيك جنسيتي- هر چه هم سنگين باشد- قابل تحمّل است و ملّت مسلمان ما كه براي برقراري نظام اسلامي و احكام اسلام، ده‌ها هزار شهيد والا مقام تقديم داشته‌اند، از اين هزينه‌ها استقبال دارند و مسئولان بايد از هزينه‌هاي غير ضروري و اسراف‌گرانه بكاهند و به اين موارد حساس و اساسي اختصاص دهند. خداوند همه را در عمل به وظايف شرعي موفق بدارد

لطف الله صافي/16 صفر المظفر 1434
 

موضوع:

راهنمايي‌ و ارشادات حضرت آيت الله العظمي صافي به جمعي از طلاب و فضلاي حوزه‌هاي علميه در آستانه‌ي سال جديد تحصيلي

 

بسمه تعالي
محضر مبارك مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني مدظله الشريف
سلام عليكم؛
ما جمعي از طلاب حوزه‌هاي علميه هستيم كه در آستانه‌ي سال تحصيلي جديد حوزه‌هاي علميه از آن مرجع عاليقدر تقاضا داريم تا ما را راهنمايي و ارشاد فرماييد كه بتوانيم با استفاده از رهنمودهاي حضرتعالي، سربازي خوب براي آقا و مولايمان حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف باشيم.
با تشكر و احترام
 
بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله

 

حقير اولاً به همه حضرات مدرسين محترم و طلاب عزيز كه به شَرَف افتخار تعليم و تعلّم مشرفند، ‌و عمر گرانمايه‌ي خود را مصروف تحصيل، درس و كسب معارف قرآني و علوم و معارف اهل بيت عليهم السلام - اين معلمان حقيقي- مي‌نمايند، تبريك عرض مي‌كنم و از خداوند متعال براي همگان توفيق بيشتر و نيل به مقامات و درجات عاليه را مسألت مي‌نمايم. اميد آن كه در ظل توجهات حضرت صاحب الامر ارواح العالمين له الفداء قلّه‌هاي بلند علم و معرفت را فتح نمايند و در فقه احكام و مسائل حلال و حرام و شناخت علوم قرآن،‌ نخبگان و مفاخر زمان شوند.
اولين نكته‌اي كه خود و طلاب عزيز و مدرسين عالي‌مقام را به آن توصيه مي‌نمايم اين است كه در سير دانشوري و دانشجويي، دو بال كتاب و سنت؛ قرآن مجيد و احاديث شريفه را وسيله‌ي پرواز و عروج به معارج علم و معرفت بدانند و الهام از كتاب خدا و هدايت‌هاي اهل بيت عليهم السلام را در خودسازي و معرفت‌افزايي و تكميل بصيرت ديني، مصدر همه‌ي بينش‌ها و كمالات علمي و عملي بدانيم و اين جمله بزرگ «شَرِّقَا وَ غَرِّبَا فَلا تَجِدَان عِلْماً صَحِيحاً إِلَّا شَيْئاً خَرَجَ مِنْ عِنْدِنَا أَهْلَ الْبَيْتِ»(1) را همواره جلوي چشم خود داشته باشيم و در فرهنگ دين و عقيده، استقلال اسلامي و مذهبي را كه اصل و اساس است حفظ نماييم.
نكته‌ي دوم كه بايد طلبه‌ي اين علوم و شاگرد اين مكتب وحياني به آن آراسته باشد، خود نگهداري در برابر دنيا، جلوه‌هاي مادي و شهوات حيواني و مقامات و مناصب ظاهري است كه هرچه يك عالم ديني به آن بيشتر مقيّد باشد، توفيقش، شجاعتش در امر به معروف و نهي از منكر و حفظ شئون ديني بيشتر خواهد شد.
طمع به اين زخارف دنيا، انسان را ذليل و از استقلال ساقط مي‌نمايد. علاقه به رياست و برتري‌جويي هم، انسان را ضعيف و خودباخته مي‌نمايد حتي به مقامات ديني نيز نظر استقلالي‌داشتن، مذموم است. فرموده‌اي ‌از اين تأكيد بالاتر نيست كه «مَلْعُونٌ‏ مَنْ‏ تَرَأَّسَ‏، مَلْعُونٌ مَنْ هَمَّ بِهَا، مَلْعُونٌ مَنْ حَدَّثَ بِهَا نَفْسَه‏»(2)
سومين نكته اينكه در درس، تدريس، بحث و تحقيق، خلوص نيت و خدمت به بسط علم و دفع جهل از خود و ديگران را وجهه‌ي همت قرار دهند و بدانند كه بزرگترين خدمت به بندگان خدا و بالاترين سعي، در افزايش بينش و معرفت بندگان خدا به خدا و جهل‌زدايي مي‌باشد.
حفظ يك آيه از قرآن و آشنايي به مضمون آن، يك جمله از مثل نهج البلاغه و منابع وسيع علمي و مواريث فكري و تربيتي - كه بحمدالله در اختيار ما است- فضيلتي بس بزرگ مي‌باشد كه قيمت حقيقي اشخاص به مقدار بهر‌ه‌اي است كه از اين فضيلت دارد.
قرآن كريم و حديث در رشته‌هاي مختلف كمالات انساني در نهايت ايجاز، جامع‌ترين دستورات را در اختيار بشر قرار داده است. از شخص حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم علاوه بر قرآن كريم كه كلام الهي است، هزاران كلمات علم و حكمت روايت شده است و بحمدالله در فرهنگ و علم و معرفت غني‌ترين و بهترين مكتب‌ها و تعليمات را در اختيار داريم.
نكته‌ي چهارم اين است كه در مقام هدايت مردم و دعوت آنها به خدا و عمل به احكام، بايد از كمال حسن خلق، نرمي، خوش‌برخوردي و ادب استفاده نمود كه خداوند به پيامبر اكرم مي‌فرمايد: «فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ الله لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِك‏»(3)
يك روحاني بايد هميشه با مردم بوده و ملجأ و پناهگاه آنان در مشكلات ديني، اجتماعي و فكري مردم باشد و هميشه و در همه حال، خودش به ياد حضرت بقية الله الاعظم ارواح العالمين له الفدا بوده و مردم را نيز به آن امام عزيز و مهربان دعوت نمايد.انشاء الله هميشه موفق باشيد             لطف الله صافي/شوال المكرم1433
پي‌نوشت‌ها:
1. كافي؛ ج1، ص399، حديث 3.
2. كافي؛ ج3، باب117، حديث2508.
3. سوره آل عمران،‌آيه 159.
 
 
 
 
 

موضوع:

مسئولان، دعواهاي سياسي و باندي و حزبي را كنار بگذارند، و مشكل گراني و بيكاري را برطرف كنند.

بسمه تعالي
محضر مرجع عالي‌قدر حضرت آيت الله العظمي صافي
سلام عليكم

حاج آقا شما را به امام زمان عليه السلام قسم مي‌دهم به مسئولان بگوييد فكري براي مسأله گراني و بيكاري مردم كنند. چشم اميد همه مردم به لطف خداوند، و دعاي حضرت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف، و تذكر شما مراجع بزرگوار تقليد است. با تشكر و آرزوي طول عمر براي حضرتعالي
يكي از مقلدين

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله

بنده كراراً به مسئولان تذكر ‌داده و بعد هم تذكر خواهم داد. انشاء الله مسئولان مربوطه با تدبير و مديريت صحيح بتوانند بيشتر به درد و غصه مردم توجه نمايند، و مملكت را از مشكل بزرگ گراني و بيكاري نجات دهند. قدر اين مردم خوب و هميشه در صحنه را بدانند، و دعواهاي سياسي و حزبي و باندي خود را كنار گذاشته، و به فكر مردم شريف ايران باشند.

لطف الله صافي
29 جمادي الاولي1433
 

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نامه‌ها