وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم قال الإمام الصادق عليه السلام: «مَن قَال فينا بَيتَ شعر بَني اللهُ له بَيتاً في الجنة» السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ الْمُطِيعُ للهِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْحَسَنِ وَ...
پنجشنبه: 1397/08/24 - (الخميس:7/ربيع الأول/1440)

فصل پنجم: ولادت و زندگانی امام حسن مجتبی(ع)

بنابه اختيار شيخ مفيد در مسارالشيعه[1] و شيخ بهائي در توضيح‌المقاصد[2] و ديگران[3] سبط اكبر پيامبر اکرم‌(ص) ، حضرت امام حسن مجتبي‌‌(علیه‌السلام) در پانزدهم ماه رمضان سال سوم هجرت متولد شد.

فارسی
پنجشنبه / 7 اسفند / 1393

فصل پنجم:

ولادت و زندگانی امام حسن مجتبی(ع)

 

فارسی

عقد اخوّت بين پيامبر و علي‌(علیهما السلام)

علاوه‌بر علماي شيعه، محدّثان مشهور و مورّخان معروف و نويسندگان كتب سيره اهل‌سنّت، مانند حلبي، زيني دحلان و ابن هشام، حديث اخوّت را روايت كرده‌اند.

فارسی

موضوع مهمّ و جالب

موضوعي كه در اين صحنه‌هاي مودّت‌ساز و محبّت‌آفرين، جالب و بااهمّيّت بود، انتخاب حضرت علي‌‌(علیه‌السلام) توسّط پيامبر‌(ص) به برادري خود بود.

 

پيامبر‌(ص) همه را باهم برادر كرد و به گفته بسياري از مورّخان و محدّثان، افرادي را كه هم‌طراز و هم‌رتبه بودند، برادر قرار داد.

فارسی
چهارشنبه / 6 اسفند / 1393

تكرار عقد اخوّت

چنان‌که از کتب تاريخ و حديث استفاده مي‌شود عقد اخوّت چندين بار صورت گرفت:

1. يک مرتبه بين مهاجرين چنان‌که در بحارالانوار، از ابن‌عمر روايت شده است.[1]

2. در مدينه طيبه بين مهاجر و انصار، در ابتداي ورود به مدينه، چنان‌که در بحارالانوار و سيره ابن‌هشام و کتاب‌هاي ديگر نقل شده است.[2]

فارسی
چهارشنبه / 6 اسفند / 1393

عقد اخوّت بين اصحاب پيامبر‌‌(ص)

پيامبر اكرم‌(ص) از آغاز دعوت، به مسئله اخوّت ديني عنايت و توجّه تمام داشت و آن را از اركان مهم و پايه‌هاي استوارِ اجتماعِ زندة مسلمانان مي‌دانست و به‌وسيله آن، كينه‌ها و دشمني‌هاي ديرينه اقوام و قبايل مختلف را از بين برد.

 

فارسی

فصل چهارم: حدیث اخوّت

يکي ديگر از مناسبت‌ها و اتفاقات تاريخي که در ماه مبارک رمضان به‌ وقوع پيوست، عقد اخوت و پيمان برادري بود که - بنابه نقل شيخ مفيد - در روز دوازدهم ماه رمضان، پيامبر اكرم‌(ص) بين اصحاب عقد اخوّت بست و بين خود و علي‌‌(علیهم‌السلام)  نيز پيوند برادری برقرار كرد.[1]

فارسی
چهارشنبه / 6 اسفند / 1393

فصل چهارم:

حدیث اخوّت

 

فارسی
چهارشنبه / 6 اسفند / 1393

شخصيّت خديجه‌‌‌(علیها‌السلام)

همان‌گونه كه مي‌دانيم خانه و خانواده، محيط تربيت بوده و در رشد جسم و فكر و ساختار شخصيّتي انسان تأثير مي‌گذارد و آن را اصيل و باثبات و پايدار مي‌سازد.

خاندان خديجه‌‌‌(علیها‌السلام) ، از جانب پدر و مادر و اجداد پدري و مادري از اصيل‌ترين خانواده‌هاي «جزيرة العرب» و صاحب شرافت و سيادت بودند.

خدا خواست كه اين بانوي بي‌همتاي حرم نبوّت و مادرِ يازده اخترِ برج امامت و ولايت، در عقل و ادب و حكمت و بصيرت و معرفت، نابغه و ممتاز باشد.

فارسی
چهارشنبه / 6 اسفند / 1393

قال رسول‌الله‌(ص) :

«اُمِرْتُ اَنْ اُبَشِّرَ خَديجَةً بِبَيْتٍ مِنْ قَصَبٍ لا صَخَبٌ فيهِ وَلا نَصَبٌ»؛[1]

رسول خدا‌(ص) فرمود: «به من امر شد که خديجه را به خانه‌اي بشارت دهم، خانه‌اي از طلا که در آن ناله و اندوه نيست».

فارسی
چهارشنبه / 6 اسفند / 1393

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - رمضان