وریز وجوهات
   بسمه تعالی انا لله وانا الیه راجعون درگذشت عالم ربّانی مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ محمد مدنی ناشر الاسلام رضوان الله تعالی علیه موجب تاثر و تاسف گردید. ▪️عالم بزرگواری که عمر مبارک خود را وقف نشر معارف نورانی اهل...
جمعه: 1400/11/8

پیام‌های مهدوی

فارسی
پنجشنبه / 17 ارديبهشت / 1394

سلسله مباحث امامت و مهدويت (3)

 

 

ولایت تکوینی و ولایت تشریعی

فارسی
فارسی
چهارشنبه / 1 بهمن / 1393

1. قرآن کریم.

2. نهج‌البلاغه، الشريف‌الرضي، الامام علي بن ابي‌طالب (ع)، تحقيق و شرح محمد عبده، بيروت، دارالمعرفة، 1412ق.

3. الباعث‌الحثیث شرح اختصار علوم‌الحدیث للحافظ ابن کثیر، شاکر، احمد محمد، بیروت، مؤسسة الکتب الثقافیة، 1408ق.

4. اثبات‌الوصیة للامام علی‌ بن ابی‌طالب (ع)، مسعودی، علی بن حسین (م. 346ق.)، قم، انتشارات انصاریان، 1426ق.

فارسی
سه شنبه / 15 مهر / 1393

عقیده به رجعت در ارتباط با اعتقاد به مهدویت

برحسب احاديث بسياري در آخرالزّمان جمعي از اموات از ائمّه علیهم‌السلام ‌و غير ايشان به دنيا باز خواهند گشت. آيا اعتقاد به غيبت حضرت مهدي (ع)‌ و ظهور آن حضرت با اعتقاد به رجعت هماهنگي دارد؟ به‌عبارت‌ديگر آيا اصل اعتقاد به غيبت و ظهور، رجعت و سایر وقايعي را كه قبل از قيام قيامت واقع مي‌شوند شامل مي‌شود يا اين يك عقيده مستقلّ و جداي از رجعت است؟

پاسخ:

فارسی

مسئله بداء و حدیث ابی حمزه

روايتي‌‌‌ به‌وسيله ابي‌حمزه‌ثمالي از حضرت امام‌باقر (ع) نقل ‌شده است‌ كه ‌بر‌طبق آن حضرت اميرالمؤمنين (ع) فرموده‌اند پس از سال هفتاد گشايش پيش خواهد آمد، ولي به‌سبب شهادت حضرت امام‌حسين‌ (ع) اين مسئله تا سال صدوچهل به تأخير افتاد و سپس چون شيعيان رازداري نكردند خداوند باز آن را به تأخير انداخت به‌گونه‌اي كه وقتي را براي آن در نزد امامان قرار نداد.

فارسی

آيا قاعده لطف مستفاد از احاديث و روايات اهل‌بيت علیهم‌السلام است يا از ارتباط شيعه با معتزله اين قاعده در كلام شيعه پيدا شده است؟ و نحوه تطبيق اين قاعده با وجود امام غايب به چه بياني است؟

پاسخ:

از آنجا كه درباره اصل امامت، شيعه ادلّه زيادي به غير از قاعده لطف در دست دارد با وجود آن دلائل اگر به قاعده لطف هم تمسّك شود اين كار به‌منظور تأييد ادلّه است.

فارسی

مدت زمان غیبت و امتحانات سخت و دشوار

برحسب آنچه كه مشهور است در دوره غيبتِ حضرت مهدي (ع) كه بسيار طول خواهد كشيد امتحانات سخت پيش مي‌آيد به‌گونه‌اي كه شخص باايمان صبح مي‌كند ولي درحالي‌كه كافر شده است به شب وارد مي‌شود آيا اين‌گونه امتحان‌ها در زمان‌هاي نزديك به ظهور است يا در تمام طول مدّت غيبت چنين امتحان‌هايي جريان دارد؟

پاسخ:

فارسی

فلسفه تأخیر ظهور با فراهم بودن شرایط

در طول تاريخ گاهي به شرايط و فرصت‌هايي برمي‌خوريم كه گمان مي‌رود زمينه ظهور فراهم شده مثلاً استقبال مردم از دين و فداكاري در راه اسلام و بذل جان و شهادت به‌خاطر آن به‌قدري زياد و با شور و هيجان است كه به نظر مي‌آيد كه نه ‌تنها سيصدوسيزده نفر بلكه بيش از هزارها نفر آماده جان‌نثاري در ركاب امام (ع) هستند باوجوداين،‌ سرّ تأخير ظهور چيست؟

پاسخ:

راجع به فراهم‌بودن شرايط ظهور امام‌زمان (ع)،

فارسی

تولد معجزه‌آسای امام زمان(عج)

درباره ولادت امام (ع) معجزات و خوارق عاداتي نقل مي‌نمايند، اعتبار اين معجزات در چه حدّ و چگونه قابل اثبات است؟ و چرا بعضي تاريخ‌نويسان آنها را نقل نكرده‌اند؟

پاسخ:

1. اصل ولادت حضرت مهدي (ع) امام دوازدهم‌ ـ فرزند امام حسن عسكري (ع) ـ را تاريخ‌نگاران مثل ساير وقايع تاريخي ثبت و ضبط كرده‌اند.

فارسی

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - امامت و مهدویت