وریز وجوهات
 عصر روز پنج شنبه ۲۶ ربیع الثانی ۱۴۴۰ (۱۳ دی‌ماه)، وزیر امور اقتصاد و دارایی به همراه جمعی از معاونان، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته، با معظّم له دیدار و از توصیه‌های ایشان بهره‌مند شدند. در...
چهارشنبه: 3/بهم/1397 (الأربعاء: 16/جمادى الأول/1440)

مصلح جهان[1]

یکی از مسائل و اموری که فِرَق اسلام بر آن، اجتماع و اتّفاق نموده‌اند، ظهور مهدی اهل‌بیت حضرت قائم آل محمد - صلوات الله علیهم أجمعین - در آخرالزّمان است که همه متّفق‌الکلمه انتظار یک قیام روحانی جهانی و ظهور مصلحی[2] را می‌کشند که عدالت اجتماعی و

 

نظام جهان را بر اساس ایمان به خدا و احکام دین اسلام برقرار سازد و دنیا را از چنگال ستمکاران و جبّاران نجات بخشد و پرچم عزیز اسلام را در تمام نقاط به اهتزاز در آورد.

همه چشم به راهند و انتظار دارند که شایسته‌ترین فرزندان پیغمبر قیام کرده، آئین توحید و رسم برادری و مساوات اسلامی را زنده نموده بشر را از نعمت آسایش بهره‌مند سازد و موجبات تفرقه و محرومیّت و ناکامی را از میان بردارد.

این وعده الهی است و تخلّف‌پذیر نیست. دنیا به طرف آن عصر درخشان در حرکت است، سیر زمان و گردش دوران هر دم بشر را به چنین روزگاری نزدیک‌تر می‌سازد.

ایمان به ظهور حضرت مهدی‌(علیه‌السلام) و جهان‌گیرشدن دین اسلام به آیات متعدّدی از قرآن مجید و متواترترین روایات و قوی‌ترین اجماعات اتّکا و استناد دارد که هر مسلمان معتقد به قرآن و رسالت پیغمبر اسلام‌(ص) باید به این ظهور، ایمان راسخ و ثابت داشته باشد.

اگرچه در این مقاله تفصیل و شرح این مطالب ممکن نیست ولی برای توجّه خوانندگان محترم تحت چهار عنوان: (1. آیات قرآن مجید؛
2. اجماع و اتّفاق مسلمین؛ 3. روایات اهل‌سنّت و  4. روایات شیعه) به‌طور اختصار توضیحاتی می‌دهیم.

 


[1]. این مقاله در سالنامه معارف جعفری سال 81 – 1380 هجری شمسی (ص73 – 60)، چاپ شده است. لازم به تذكّر است كه قسمتی از این مقاله و بعضی مقالات دیگر برای اینكه مطالب در این مجموعه تكرار نگردد، حذف شد. مع‌ذلک چون این مقالات به‌طور مستقلّ و در مناسبت‌های مختلف نگارش یافته و تصرّف و حذف بیشتر باعث كوتاهی و نارسایی، بلكه تغییر اساس مقاله می‌شد از حذف بعضی از مطالب مكرّر خودداری كردیم.

[2]. مخفی نماند كه ملل دیگر و معتقدین به ادیان معروف هم در اصل انتظار ظهور یک شخصیّت روحانی برای اصلاح جهان و خاتمه‌ دادن به ظلم و جنگ و فساد و خراب‌كاری و نجات ضعفا و مظلومین، با مسلمانان همراه و متّفقند و بشاراتی كه در كتاب‌های آنهاست منطبق بر حضرت صاحب‌الزّمان(علیه‌السلام) می‌شود كه بعضی از فضلای معاصر آنها را استقصا و استخراج نموده‌اند.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: