وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
جمعه: 26/مرد/1397 (الجمعة: 5/ذو الحجة/1439)

مصلح جهان[1]

یکی از مسائل و اموری که فِرَق اسلام بر آن، اجتماع و اتّفاق نموده‌اند، ظهور مهدی اهل‌بیت حضرت قائم آل محمد - صلوات الله علیهم أجمعین - در آخرالزّمان است که همه متّفق‌الکلمه انتظار یک قیام روحانی جهانی و ظهور مصلحی[2] را می‌کشند که عدالت اجتماعی و

 

نظام جهان را بر اساس ایمان به خدا و احکام دین اسلام برقرار سازد و دنیا را از چنگال ستمکاران و جبّاران نجات بخشد و پرچم عزیز اسلام را در تمام نقاط به اهتزاز در آورد.

همه چشم به راهند و انتظار دارند که شایسته‌ترین فرزندان پیغمبر قیام کرده، آئین توحید و رسم برادری و مساوات اسلامی را زنده نموده بشر را از نعمت آسایش بهره‌مند سازد و موجبات تفرقه و محرومیّت و ناکامی را از میان بردارد.

این وعده الهی است و تخلّف‌پذیر نیست. دنیا به طرف آن عصر درخشان در حرکت است، سیر زمان و گردش دوران هر دم بشر را به چنین روزگاری نزدیک‌تر می‌سازد.

ایمان به ظهور حضرت مهدی‌(علیه‌السلام) و جهان‌گیرشدن دین اسلام به آیات متعدّدی از قرآن مجید و متواترترین روایات و قوی‌ترین اجماعات اتّکا و استناد دارد که هر مسلمان معتقد به قرآن و رسالت پیغمبر اسلام‌(ص) باید به این ظهور، ایمان راسخ و ثابت داشته باشد.

اگرچه در این مقاله تفصیل و شرح این مطالب ممکن نیست ولی برای توجّه خوانندگان محترم تحت چهار عنوان: (1. آیات قرآن مجید؛
2. اجماع و اتّفاق مسلمین؛ 3. روایات اهل‌سنّت و  4. روایات شیعه) به‌طور اختصار توضیحاتی می‌دهیم.

 


[1]. این مقاله در سالنامه معارف جعفری سال 81 – 1380 هجری شمسی (ص73 – 60)، چاپ شده است. لازم به تذكّر است كه قسمتی از این مقاله و بعضی مقالات دیگر برای اینكه مطالب در این مجموعه تكرار نگردد، حذف شد. مع‌ذلک چون این مقالات به‌طور مستقلّ و در مناسبت‌های مختلف نگارش یافته و تصرّف و حذف بیشتر باعث كوتاهی و نارسایی، بلكه تغییر اساس مقاله می‌شد از حذف بعضی از مطالب مكرّر خودداری كردیم.

[2]. مخفی نماند كه ملل دیگر و معتقدین به ادیان معروف هم در اصل انتظار ظهور یک شخصیّت روحانی برای اصلاح جهان و خاتمه‌ دادن به ظلم و جنگ و فساد و خراب‌كاری و نجات ضعفا و مظلومین، با مسلمانان همراه و متّفقند و بشاراتی كه در كتاب‌های آنهاست منطبق بر حضرت صاحب‌الزّمان(علیه‌السلام) می‌شود كه بعضی از فضلای معاصر آنها را استقصا و استخراج نموده‌اند.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: