وریز وجوهات
آئین افتتاح و بازگشایی بخش های جدید کتابخانه حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی با حضور جمعی از اعضای شورای عالی حوزه های علمیه، مدیران، مسئولان و اساتید حوزه علمیه قم شامگاه شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷ در کتابخانه مدرسه علمیه آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد.
شنبه: 29/دى/1397 (السبت: 12/جمادى الأول/1440)

به گردن نداشتن بیعت

یکی از علائم و مشخّصات امام منتظر و مهدی آخرالزّمان‌(علیه‌السلام) این است که بیعت هیچ‌کس و هیچ حکومت غاصب و ستمگری حتّی به‌عنوان تقیّه بر گردن او نیست و ظاهر می‌شود درحالی‌که نسبت به احدی از جبابره و حکومت‌های مختلف تمکین و تسلیمی نداشته و از راه تقیّه هم حکومت‌های غیراسلامی و حکومت‌هایی را که تمام اسلامی نیست در ظاهر امضا نکرده است. او اکمل مظاهر اسم «العادل» و «السلطان» و «الغالب» و «الحاکم» است و چنان شخصیّت و مقامی از اینکه تحت سلطنت غیرخدا واقع شود یا به حکومتی از حکومت‌های جائر به تقیّه رأی داده باشد برحسب اخبار محفوظ و محروس است و چنانچه از اخبار کثیر استفاده می‌شود، آن حضرت به تقیّه عمل نخواهد کرد و حقّ را آشکار و باطل را از صفحه روزگار برخواهد انداخت.

پس یکی از حِکم و مصالح غیبت این است که آن حضرت پیش از رسیدن وقت ظهور و مأمور شدن به قیام ناچار نمی‌شود مانند پدران

 

بزرگوارش از راه تقیّه با خلفا و زمامداران و سیاستمدارانِ وقت بیعت نماید و وقتی که ظاهر می‌شود هیچ بیعتی در گردن او نیست و هیچ حکومتی را بر خود غیر از حکومت خدا و احکام و قوانین قرآن حتّی به‌ظاهر و تقیّه هم، نپذیرفته است.

و این معنا از چند حدیث که در کمال‌الدین (باب48، باب علّت غیبت)،[1] و در عیون[2] و علل[3] و کتاب‌های دیگر روایات شده استفاده می‌شود، ازجمله در حدیث هشام بن سالم، حضرت امام‌صادق‌(علیه‌السلام) می‌فرماید:

«یقُومُ الْقَائِمُ وَلَیْسَ فِي عُنُقِهِ بَیْعَةٌ لأَحَدٍ»؛

«قائم‌(علیه‌السلام) قیام می‌کند درحالی‌که در گردن او بیعت برای احدی نیست».

و نیز در روایت حسن بن علی بن فضّال است که وقتی آن حضرت خبر از غیبت امام(علیه‌السلام)، پس از وفات امام حسن عسکری‌(علیه‌السلام) داد پرسید برای چه؟

حضرت امام‌رضا‌(علیه‌السلام) فرمود:

 

«برای آنکه در گردن او بیعت برای کسی نباشد چون به شمشیر قیام کند».

 

[1]. صدوق، کمال‌الدین، ص480.

[2]. صدوق، عیون اخبار‌الرضا(علیه‌السلام)، ج2، ص247.

[3]. صدوق، علل‌الشرائع، ج1، ص245.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: