وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
پنجشنبه: 3/اسف/1396 (الخميس: 6/جمادى الآخر/1439)

به گردن نداشتن بیعت

یکی از علائم و مشخّصات امام منتظر و مهدی آخرالزّمان‌(علیه‌السلام) این است که بیعت هیچ‌کس و هیچ حکومت غاصب و ستمگری حتّی به‌عنوان تقیّه بر گردن او نیست و ظاهر می‌شود درحالی‌که نسبت به احدی از جبابره و حکومت‌های مختلف تمکین و تسلیمی نداشته و از راه تقیّه هم حکومت‌های غیراسلامی و حکومت‌هایی را که تمام اسلامی نیست در ظاهر امضا نکرده است. او اکمل مظاهر اسم «العادل» و «السلطان» و «الغالب» و «الحاکم» است و چنان شخصیّت و مقامی از اینکه تحت سلطنت غیرخدا واقع شود یا به حکومتی از حکومت‌های جائر به تقیّه رأی داده باشد برحسب اخبار محفوظ و محروس است و چنانچه از اخبار کثیر استفاده می‌شود، آن حضرت به تقیّه عمل نخواهد کرد و حقّ را آشکار و باطل را از صفحه روزگار برخواهد انداخت.

پس یکی از حِکم و مصالح غیبت این است که آن حضرت پیش از رسیدن وقت ظهور و مأمور شدن به قیام ناچار نمی‌شود مانند پدران

 

بزرگوارش از راه تقیّه با خلفا و زمامداران و سیاستمدارانِ وقت بیعت نماید و وقتی که ظاهر می‌شود هیچ بیعتی در گردن او نیست و هیچ حکومتی را بر خود غیر از حکومت خدا و احکام و قوانین قرآن حتّی به‌ظاهر و تقیّه هم، نپذیرفته است.

و این معنا از چند حدیث که در کمال‌الدین (باب48، باب علّت غیبت)،[1] و در عیون[2] و علل[3] و کتاب‌های دیگر روایات شده استفاده می‌شود، ازجمله در حدیث هشام بن سالم، حضرت امام‌صادق‌(علیه‌السلام) می‌فرماید:

«یقُومُ الْقَائِمُ وَلَیْسَ فِي عُنُقِهِ بَیْعَةٌ لأَحَدٍ»؛

«قائم‌(علیه‌السلام) قیام می‌کند درحالی‌که در گردن او بیعت برای احدی نیست».

و نیز در روایت حسن بن علی بن فضّال است که وقتی آن حضرت خبر از غیبت امام(علیه‌السلام)، پس از وفات امام حسن عسکری‌(علیه‌السلام) داد پرسید برای چه؟

حضرت امام‌رضا‌(علیه‌السلام) فرمود:

 

«برای آنکه در گردن او بیعت برای کسی نباشد چون به شمشیر قیام کند».

 

[1]. صدوق، کمال‌الدین، ص480.

[2]. صدوق، عیون اخبار‌الرضا(علیه‌السلام)، ج2، ص247.

[3]. صدوق، علل‌الشرائع، ج1، ص245.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: