وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
چهارشنبه: 2 / 12 / 1396 ( )

بخش هفتم: سلامت دین

«لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ‎ الظَّالِمِينَ ... وَأَسْعِدْنَا بِطَاعَتِكَ سُبْحَانَكَ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ».[1]

اين بخش متضمّن دوازده «لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ» و اقرار به وحدانيّت و يگانگي خدا و تنزيه و تقديس او از شرك و هر نقص ديگر است. به‌علاوه اين دعا در بعضی موارد ديگر نيز متضمّن اين كلمه مي‎باشد.

فارسی
سه شنبه / 15 ارديبهشت / 1394

كلمه پاياني دعا

موافق روايت شيخ جليل كفعمي در البلدالامين[1] و علّامه مجلسی در كتاب زادالمعاد،[2] اين دعاي بزرگ به اين كلمات پايان مي‎يابد[3]:

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

بقيّه اين بخش دعا:

پس از آن خطاب‌هاي مشحون به حمد و ثنا و مسئلت و صلوات بر محمد و آل محمد(ع) سؤال خود را چنين عرضه مي‎دارد:

«سؤال مي‎كنم خدايا از تو حاجتم را كه اگر آن را به من عطا كني ضرر نمي‎زند به من آنچه را تو از من منع كني، و اگر آن حاجت را از من منع كني و عطا نفرمايي، به من سود نمي‎رساند آنچه را كه به من عطا كرده‎اي. سؤال مي‎كنم از آتش دوزخ، آزادم سازي».

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

فضيلت صلوات

يكي از اذكار مهم كه فضيلت بسيار دارد و در قرآن كريم به آن امر شده است، صلوات بر پيغمبر و آل آن حضرت(ع) است كه خداوند در اين آيه كريمه به آن امر فرموده است:

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

نقش گريه و زاري در حال دعا در خودسازي

يكي از حالات بسيار مغتنم و ارزشمند در مقام دعا، گريه و زاري و بي‎قراري از دوري از درگاه انس حضرت باري ـ عزّ اسمه ـ و

 

فارسی
بخش دهم: دعا ترجمان دل:
«يَا أَسْمَعَ السَّامِعِينَ، يا أَبْصَرَ النَّاظِرِينَ وَيَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِينَ وَيَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ السَّادَةِ الْمَيَامِينَ ... يَا رَبِّ يَا رَبِّ».[1]
فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

بخش دهم: دعا ترجمان دل

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

امان از خوف و آزادی از آتش

ششمين و هفتمين مسئلت در اين جمله از دعا امان از خوف و آزادي از آتش است كه هر دو از اَهمّ مقاصد و مطالب است و اگر كسي به اين مطلب نایل شود حتماً غصّه و اندوهي ندارد.

 

امّا معنای امان از خوف اين نيست كه حالي پيدا كند كه خوفش از خدا زائل شود؛ زيرا مؤمن بايد هميشه بين خوف و رجا باشد و ترس از خدا و از مقامات و مواقف روز قيامت از علائم ايمان و از مقامات صدّيقين است.

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

3ـ عافيت عملي:

امّا عافيت عملي به اين است كه انسان در اعمال و كارهاي خود خواه فردي، اجتماعي، سياسي و مالي و همچنين در عبادات و تكاليف و فرايض، رعايت كامل احكام شرع مقدّس را بنمايد و نسبت به اين دستورات كه عمده آنها در كتاب‌هاي فقه مدوّن است، تعهّد كامل داشته باشد و از معصيت و مخالفت پرهيز كند و تقوا پيشه سازد و حتّي در گناهان صغيره نيز اگرچه وعده گذشت از آنها در صورت اجتناب از گناهان كبيره داده شده بپرهيزد و چنان عمل كند كه شاعر [عبدالله معتزّ] در اين شعر مي‎گويد:

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

2ـ عافيت اخلاقي:

امّا عافيت اخلاقي عبارت از اتصاف انسان به اخلاق اسلامي است كه در قرآن مجيد و احاديث مرويّه از پيغمبر و ائمّه(ع) بيان شده است، مثل صبر، زهد، تواضع، صداقت، سخاوت، شجاعت، عدالت، ترحّم، حلم، عفّت، مروّت، حرّيت، فتوّت، عفو و گذشت، ايثار، صله رحم، رعايت حقّ

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نیایش