وریز وجوهات
ریاست و مدیران مؤسسه پژوهشی عروة الوثقی صبح امروز شنبه، شنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۷ با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دیدار و گفتگو و از رهنمودهای معظم له بهره مند شدند.
پنجشنبه: 1397/11/4 - (الخميس:17/جمادى الأول/1440)

بخش هفتم: سلامت دین

«لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ‎ الظَّالِمِينَ ... وَأَسْعِدْنَا بِطَاعَتِكَ سُبْحَانَكَ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ».[1]

اين بخش متضمّن دوازده «لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ» و اقرار به وحدانيّت و يگانگي خدا و تنزيه و تقديس او از شرك و هر نقص ديگر است. به‌علاوه اين دعا در بعضی موارد ديگر نيز متضمّن اين كلمه مي‎باشد.

فارسی
سه شنبه / 15 ارديبهشت / 1394

كلمه پاياني دعا

موافق روايت شيخ جليل كفعمي در البلدالامين[1] و علّامه مجلسی در كتاب زادالمعاد،[2] اين دعاي بزرگ به اين كلمات پايان مي‎يابد[3]:

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

بقيّه اين بخش دعا:

پس از آن خطاب‌هاي مشحون به حمد و ثنا و مسئلت و صلوات بر محمد و آل محمد(ع) سؤال خود را چنين عرضه مي‎دارد:

«سؤال مي‎كنم خدايا از تو حاجتم را كه اگر آن را به من عطا كني ضرر نمي‎زند به من آنچه را تو از من منع كني، و اگر آن حاجت را از من منع كني و عطا نفرمايي، به من سود نمي‎رساند آنچه را كه به من عطا كرده‎اي. سؤال مي‎كنم از آتش دوزخ، آزادم سازي».

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

فضيلت صلوات

يكي از اذكار مهم كه فضيلت بسيار دارد و در قرآن كريم به آن امر شده است، صلوات بر پيغمبر و آل آن حضرت(ع) است كه خداوند در اين آيه كريمه به آن امر فرموده است:

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

نقش گريه و زاري در حال دعا در خودسازي

يكي از حالات بسيار مغتنم و ارزشمند در مقام دعا، گريه و زاري و بي‎قراري از دوري از درگاه انس حضرت باري ـ عزّ اسمه ـ و

 

فارسی
بخش دهم: دعا ترجمان دل:
«يَا أَسْمَعَ السَّامِعِينَ، يا أَبْصَرَ النَّاظِرِينَ وَيَا أَسْرَعَ الْحَاسِبِينَ وَيَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ السَّادَةِ الْمَيَامِينَ ... يَا رَبِّ يَا رَبِّ».[1]
فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

بخش دهم: دعا ترجمان دل

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

امان از خوف و آزادی از آتش

ششمين و هفتمين مسئلت در اين جمله از دعا امان از خوف و آزادي از آتش است كه هر دو از اَهمّ مقاصد و مطالب است و اگر كسي به اين مطلب نایل شود حتماً غصّه و اندوهي ندارد.

 

امّا معنای امان از خوف اين نيست كه حالي پيدا كند كه خوفش از خدا زائل شود؛ زيرا مؤمن بايد هميشه بين خوف و رجا باشد و ترس از خدا و از مقامات و مواقف روز قيامت از علائم ايمان و از مقامات صدّيقين است.

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

3ـ عافيت عملي:

امّا عافيت عملي به اين است كه انسان در اعمال و كارهاي خود خواه فردي، اجتماعي، سياسي و مالي و همچنين در عبادات و تكاليف و فرايض، رعايت كامل احكام شرع مقدّس را بنمايد و نسبت به اين دستورات كه عمده آنها در كتاب‌هاي فقه مدوّن است، تعهّد كامل داشته باشد و از معصيت و مخالفت پرهيز كند و تقوا پيشه سازد و حتّي در گناهان صغيره نيز اگرچه وعده گذشت از آنها در صورت اجتناب از گناهان كبيره داده شده بپرهيزد و چنان عمل كند كه شاعر [عبدالله معتزّ] در اين شعر مي‎گويد:

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

2ـ عافيت اخلاقي:

امّا عافيت اخلاقي عبارت از اتصاف انسان به اخلاق اسلامي است كه در قرآن مجيد و احاديث مرويّه از پيغمبر و ائمّه(ع) بيان شده است، مثل صبر، زهد، تواضع، صداقت، سخاوت، شجاعت، عدالت، ترحّم، حلم، عفّت، مروّت، حرّيت، فتوّت، عفو و گذشت، ايثار، صله رحم، رعايت حقّ

 

فارسی
دوشنبه / 14 ارديبهشت / 1394

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - نیایش