وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم «إنّا لله و إنّا إلیه راجعون» رحلت آیة الله زاده معظّمِ مرجع عالیقدر مرحوم آیة الله العظمی آقای حاج سید احمد خوانساری قدّس سره حجة الإسلام و المسلمین آقای حاج سید جعفر خوانساری ره صهر مکرّم مرجع عالیقدر مرحوم آیة الله...
دوشنبه: 19/آذر/1397 (الاثنين: 1/ربيع الثاني/1440)

3ـ عافيت عملي:

امّا عافيت عملي به اين است كه انسان در اعمال و كارهاي خود خواه فردي، اجتماعي، سياسي و مالي و همچنين در عبادات و تكاليف و فرايض، رعايت كامل احكام شرع مقدّس را بنمايد و نسبت به اين دستورات كه عمده آنها در كتاب‌هاي فقه مدوّن است، تعهّد كامل داشته باشد و از معصيت و مخالفت پرهيز كند و تقوا پيشه سازد و حتّي در گناهان صغيره نيز اگرچه وعده گذشت از آنها در صورت اجتناب از گناهان كبيره داده شده بپرهيزد و چنان عمل كند كه شاعر [عبدالله معتزّ] در اين شعر مي‎گويد:

خَلِّ الذُّنُوبَ صَغِيرَهَا
وَاصْنَعْ کَمَاشٍ فَوْقَ أَرْضِ الشَّوْ
لَا تَحْقِرَنَّ صَغِيرَةً
 

 

وَكَبِيرَهَا فَهُوَ التُّقَى
كِ یَحْذَرُ مَا یَرَى
إِنَّ الْجِبَالَ مِنَ الْحِصَى[1]
 

 
 

[1]. ثعلبی، الکشف و البيان، ج1، ص142؛ قرطبی، الجامع لاحکام القرآن، ج1، ص162؛ صالحی شامی، سبل‌الهدی و الرشاد، ج1، ص421. از گناه کوچک و بزرگ خودداری کن که تقوا همين است و مانند کسی باش که بر زمين خارستان می‌رود و از هرچه می‌بيند پرهيز می‌کند، گناه کوچک را سبک مشمار که به‌تدريج بزرگ می‌شود همان‌طور که از سنگريزه کوه درست می‌شود.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: