وریز وجوهات
یکی از برنامه های مهمّ عبادی مخصوصاً در ماه مبارک رمضان، تجدید عهد با صاحب الامر حضرت بقیة الله الاعظم ارواح العالمین له الفدا است که مؤمنان روزه دار در ادعیه و مجالس و محافل وعظ و ارشاد و نیز در لیالی مبارکه قدر، یاد آن حضرت را فراموش نمی کنند و با...
پنجشنبه: 8/خرد/1399 (الخميس: 5/شوال/1441)

تشویق اسلام به ازدواج جوانان

همين مسئله مشكل جنسي را كه تذكر داده‎ايد، دين مقدس اسلام بسيار مهمّ دانسته، به حلّ آن تشويق و ترغيب كرده، ازدواج را در جامعه اسلامي از بنيان‌هاي بسيار مقدس و محبوب خدا معرفي نموده و تا آنجا آن را حلال مشكلات جوانان شمرده، كه فرموده‎اند: «مَنْ تَزَوَّجَ فَقَدْ أَحْرَزَ نِصْفَ دِينِهِ»[1] و سعي در انجام آن را بين دو نفر، به‌قدري موجب اجر و ثواب معرفي كرده‎اند كه به هر قدمي كه شخص براي رفع اين مشكل، از زندگي كسي بردارد يا كلمه‎اي كه بگويد، ثواب يك سال عبادت، كه شب‎هايش را به نماز و روزهايش را به روزه به‌سر برده باشد، مقرر شده است.

 

در رشته‎هاي ديگر، تعاليم عاليه اسلام، همگان و به‌خصوص جوانان را تا حدّ ممكن بيمه مي‎سازد و از آسيب‎پذيري دور مي‎نمايد.

طبع و نشر مقالات، مجلات، روزنامه‎ها، رمان‌ها، فيلم‌ها و برگزاري بازي‌ها، مسابقاتِ فسادانگيز، مطالعه، ديدن، نقل و گفتن آنها و گرايش به لهوولعب،  موسيقي و قمار، سرگرمي‎هاي مضرّه، مجالست‎ها، همنشيني،  مصاحبت با اشخاص فاسدالاخلاق، همه را، ممنوع فرموده‌؛ سلامتي، مانند اينكه براي سلامت بدن و حفظ سلامتي و بهداشت، هم اسلام و هم تعاليم بهداشتي، بسياري از كارها و خوردني‌ها و آشاميدني‌ها را ممنوع كرده‎اند و از سوي ديگر نشر و طبع مقالات و كتاب‌هاي مفيد و پرورش‌دهنده عقل، فكر، روح و اشعار و تفريحات سالم، سازنده و مجالست و مصاحبت‎هاي گوناگون را تشويق و ترغيب فرموده‎اند و از بيكاري و بطالت كه خود نيز، خواه قهري و غير اختياري يا اختياري باشد، نظر به مشكلاتي كه مي‎آفريند، سخت نكوهش شده و از كار و عمل و تلاش و فعاليت، مدح و ستايش شده است.

به عقيدة ما، همه راه‌حل‎ها را، اسلام بيان فرموده است، و اگر نگوييم  همه، اغلب مشكلات، براي پياده نشدن اين راه‌حل‎ها است.

يك جامعه اسلامي جامعه‎اي است كه موجبات سعادت جوانان و نوجوانان، در حد ممكن در آن فراهم شده و از اسباب و وسايل انحراف پيراسته و منزّه باشد.

بنابراين همه بايد اقدام كنيم، چه آنهايي كه مديريت‌هايي در جامعه

 

دارند و به‌خصوص، آنهايي كه بر وسايل تبليغي سمعي و بصري، به‌عنوان امين، برگزيده شده‎اند، بايد حفظ اين امانت را كه از اعظم امانات است، بسيار مهم بدانند و كوتاهي در آن را از بدترين خيانت‎ها به مردم، اسلام، كشور و به جامعه بدانند‌؛ بايد افراد مهذّب، آگاه و ظاهرالصّلاح، در همه پست‌هاي اين كارها، گمارده شوند.

مطبوعات و جرايد، همه‌وهمه وظايف‎شان سنگين است. اين‌گونه كه بسياري تلقي مي‎كنند، نيست. بايد جوانان را با مساجد يا مجالس وعظ و هشدارهاي اخلاقي، با مطالعه كتاب‌هاي آموزنده و صحيح ديني، با تواريخ سودمند، با تفسير قرآن مجيد، با مجالس دعا در خط صلاح و فلاح و رستگاري نگاه داشت و خودِ آنها هم كه بيشتر آگاه و متوجه هستند، بايد در خطّ اصلاح خود و هم‌سنّ و سالان خود تشريك مساعي و بذل فداكاري و كوشش كنند.

بايد اخلاق اسلامي، زهد، آزادگي، پارسايي، قناعت، شجاعت و خودشناسي را به آنها آموخت كه بدانند خود را به هر جريان و هر وضع نفروشند.

و اين كلامِ معجز نظامِ اميرالمؤمنين× را هميشه مقابل چشم دل خود قرار دهند:

«أَلَا حُرٌّ  يَدَعُ هَذِهِ اللُّمَاظَةَ لِأَهْلِهَا إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا»[2]، تا بدانند كه انسان بالاتر از اين است كه اسير شهوات،

 

ماديات، افكار و اعمال شيطاني شود و مثل اين اشعار را كه:

تن آدمي شريف است به جان آدميت
طيران مرغ ديدي تو ز پاي‌بند شهوت

 

 

نه همين لباس زيباست نشان آدميت
بدر آي تا ببيني طيران آدميت

 

 

زمزمه نمايند.

بحمد الله در معارف شيعه و فرهنگ غني ما، بيش از آنچه تصور شود، به جوانان و پسران و دختران، ارايه طريق شده است‌؛ آيات قرآن كريم، آن‌همه احاديث شريفه و اين دعاهاي انسان‎ساز عالية‎المضامين و اين كتاب‎ها و اشعار و مقالات.

بايد جوان‌ها را به اين فرهنگ غني متوجه كرد تا بخوانند و هم عظمت دين خود را بدانند و فرهنگ ديني اسلام را بشناسند و هم خود را بسازند، جوان‌ها و همه را بايد به حسابرسي و محاسبه اعمال راهنمايي كرد تا هميشه در مقام تحصيل ترقي و كمال، بيشتر باشند.

بالاخره آقاي محترم جوان عزيز نوزده ساله كه الحمد لله از اين همه آگاهي و دانايي برخورداريد و شمّه‎اي از آن را در اين نامه به قلم آورده‎ايد!

من به شما تبريك عرض مي‎كنم و از خداوند متعال مي‎خواهم كه مثل شما را، كه در جوانان و نوجوانان مسلمان، زياد است، زيادتر و بيشتر بفرمايد.

 

[1]. كلينى، الكافى، ج5، ص329‌؛ صدوق، من ‌لا یحضره الفقیه، ج3، ص383؛ حر عاملی، وسائل‌الشیعه، ج14، ص5. «آن‌كس كه ازدواج كند، نصف دينش را حفظ كرده است».

[2]. نهج‎البلاغه، حكمت456. ‌ «آيا آزاده‎اى نيست كه اين دنيا را كه ناچيز و بي‌ارزش است، به اهلش واگذارد. به‌راستى‌كه جز بهشت، هيچ چيزی قيمت جان‌هايتان نيست پس جان‌هايتان را به چيزی غير از بهشت ، نفروشيد».

موضوع: 
نويسنده: